Sayfa 475/852 İlkİlk ... 375425465473474475476477485525575 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,793 - 3,800 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    abd tahvil faizlerinin yükselmesi piyasaları bozmuştu. Son ihalede çok düşük talep gelmesi abd 10 yıllık tahvil faizlerinde hızlı çıkışı başlatmıştı.

Gözler bir sonraki ihaleye çevrilmiş olmalı. Aşağıdaki linke bakarsak yeni ihale yarın akşam 21:00 de.

https://tr.investing.com/economic-ca...te-auction-571

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Açılış sonrası garan ve akbnk ya atak geldi, aynı anda usdtry yede atak geldi. O arada bir kavga oldu sanırım, sonra normale döndü.

abd tahvili sakin görünüyor, usdtry de sakin kalırsa, dün aldığım ilave hisse long takviyesini kapatmam. Sabah kapatabilirim demiştim, şu an görüntü biraz değişti yazayım dedim. Aslında detay yazmamalıyımda bir kez yazmış bulunduk.

Para piyasaları ekranını akşama kadar kapatmalıyım. Arada cepten kontrol edeceğim.

Son durum:
    Bir miktar hisse long.
    Az miktar ons altın long.
    usdtry de kenardayım.

Bol şans.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Batı borsaları abd tahvil faizini ufak ufak takmamaya başladılar. Tahvil faizi birden bire aşırı yükselmezse, artık o kadarda çok takacağa benzemiyorlar.

BIST dovizin tehdidi altında. Dovizi ŞU HAFTALARDA yükseltenler TR deki faizden faydalanmak isteyen yabancı para. Bu parayı TR ye getiren ve tutan siyonist finans kurumları dovizi şantaj aracı olarak kullanıyorlar. TR deki siyonist medyada bu şantaja destek oluyor.

Devlet çok kötü yönetim sebebi ile zayıf düştüğü için şantajla baş edemiyorlar, teslim oldular.

Kötü yanı MB den faiz almak isteyen siyonist dovizi yükseltince, ithalata dayalı devletimizde enflasyon yükseliyor. Enflasyon yükselince faizler yükseliyor. Siyonist istediğine kavuşuyor ama yüksek faiz sebebi ile devlet belini doğrultamıyor. Hoş faize yüzlerce milyar vermesek, o yüz milyarları siyasetçiler lüpleyecekti, yine ülke bu durumda olacaktı.

Ne kadar umutsuz bir durum yaw.

Aklıma benim oylar geldi. 9 Oyum var. Henüz yeterli değil.
    40 milyona çıktığım gün iş biter. Biraz desteğe ihtiyacım var.

Bugün nike mağazasında yağma vardı. Kalabalık bir grup ayakkabı reyonlarına dalmışlardı, harala gürele ayakkabı kutularını alıp duruyorlardı.
    "lang nooluyo" dedim "süper bir indirim olmalı faydalanayım" dedim. Daldım ayakkabı reyonuna. Yine "lang nooluyo" dedim. Ayakkabı fiyatları yaz fiyatlarındanda yüksek. Geçen yaz ayakkabılar nikeda 300 - 500 arasıydı, şu an 500 - 700 arası. Etiketlerin hepsi öyle.

Sonra ayakkabıları yağmalayanlara baktım. Hepsi alamancı. yarı Türkçe yarı almanca konuşuyorlar. Gürbüz kara Türk evlatları ama alman çiftliğinde beslenmişler maşallahları var.

AVRO 8 TL olunca, ayakkabıyı Almanyadan almamışlar burada saldırıyorlar. Ayakkabı bana 700 TL, bu adamlara benim paramla 80 TL. Hali ile yağmalarlar. Almanyaya yol parasını bedavaya getiriyorlar. 3 yan Komşu arsa alamancıya satıldı. Ben alsam 900bin, benim paramla alamancı alınca ona 100 bine geliyor. Arsa sahibi 900 bini çantaya koyup dooru wolkwagen bayine gidiyor. Tiguan SUV alıyor 500 bin. Yani Alamanyadan gelen para aynen alamanyaya geri dönüyor. Arsa.? Gitti. Köylüde arsa kalmadı, araba hurdaya çıkınca o köylü kıçı açık aç dolanacak.

bravo siyasetçiler, biz çalışalım sizle beraber yabancılar yiyin. Patlayıncaya kadar yiyin. Yemeyin yaw durun. Hoş yemeyin deyince duracak kalitede değil bu tür.

Her neyse artık.

Son durum;
    Alamancılar 1 efsane keçi sıfır.

4. İktidara gelince emlak balonunu öyle bir patlatınız ki,bu rantçılar, 100 bin euroya aldığı emlakları 10 bine zar zor satıp defolup gitsinler. Böylece hem 90 bin memlekette kalır hem de kirada sürünen garibanlar daha kolay ev sahibi olur.Skor tabelasına da keçi 2 panzer topları 1 yazarız.

5.  Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    İktidara gelince emlak balonunu öyle bir patlatınız ki,bu rantçılar, 100 bin euroya aldığı emlakları 10 bine zar zor satıp defolup gitsinler. Böylece hem 90 bin memlekette kalır hem de kirada sürünen garibanlar daha kolay ev sahibi olur.Skor tabelasına da keçi 2 panzer topları 1 yazarız.
    İşin kötüsü,Türkiye'de fiyat bir seviyeye çıktımı kolay kolay inmiyor.Emlak danışmanlığı kursu aldım.Bir daire var,etse etse 210-230 bin arası, içine en az 50-70 bin tadilat ister.Ama hanımteyze 330 binden aşağı inmiyor. Geçen yaz fiyatlar yükselince dairenin fiyatı öyle kaldı.Turkiye'de o balon kolay kolay patlamaz......maalesef.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    İktidara gelince emlak balonunu öyle bir patlatınız ki,bu rantçılar, 100 bin euroya aldığı emlakları 10 bine zar zor satıp defolup gitsinler. Böylece hem 90 bin memlekette kalır hem de kirada sürünen garibanlar daha kolay ev sahibi olur.Skor tabelasına da keçi 2 panzer topları 1 yazarız.
    cumartesi, bana oy vermemişsin, emlak balonunu nasıl patlatayım.?

Kuracağım düzende hiç bir vatandaşımızın emlak sorunu olmayacak. Devlet ve devletle ortak iş adamlarının soygunu bitince, herşey rayına oturacak. Vatandaşın tek derdi, alnında çıkan sivilce olacak. Buda çok sıkıcı oldu yaw. Bu düzeydeki kuzey ülkeleri başka yönden sapıtıyorlar, acaba biraz sunni sorunmu yaratsam.? Mümkün.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Serbest piyasa sisteminde, eğer sunni müdahale olmamışsa, herşey kendini düzeltiyor.

Örneğin almancılar 700 TL ye, yerlinin alamadığı ayakkabıları kapışınca, ayakkabı satıcıları zenginleşiyor. Zenginleşen ayakkabı satıcıları yeni fabrika açıyor. Yeni fabrikada insanlar iş buluyor. Hem zenginleşen fabrika sahiplerinin bol harcaması hemde yeni işçiler sayesinde piyasada para bollaşıyor. Herkes kazanmaya başlıyor ve alamancıların ayakkabı parası genele yayılarak halk toptan zenginleşiyor. Zenginleşen vatandaşta bu ayakkabılardan alabiliyor, daha çok ayakkabı satılıyor derken yeni fabrikalara ihtiyaç oluyor ve sistem kendini besliyerek zenginleşmeye devam ediyor.

Serbest piyasanın düzeni yaklaşık bu şekildedir. Sistem kendini düzeltip herkesin kazanmasını sağlıyor.

Ancak sistemin bu şekilde işlemesine izin verilmiyor. Serbest piyasanın merkezinde abd de bile izin verilmiyor.

Bizde ne oluyor.?

Alamancıya bol satış yapan fabrika sahibi, param güvencede değil, soyguncu devlet her an el koyabilir diye parasının bir kısmını yurt dışına çıkarıyor. Yeni Kurduğu ayakkabı ve ayakkabı deri fabrikasında kaçak Suriyelileri çalıştırıyor. Suriyeliler kazandıkları parayla karnını doyuruyor artanı suriyeye gönderiyor yada biriktiriyor.

Yerli vatandaş yeni fabrikada iş bulamıyor. İşsiz olduğu için para harcayamıyor. Suriyeliler zaten ayakkabı almıyor. Hali ile Alamancıdan gelen paranın tamamı tekrar piyasaya girmiyor. Bir kısmı fabrika sahibi tarafından yurt dışına kaçırıldı, bir kısmı suriyeli işçiler sebebi ile Suriyeye gönderildi. Kaçak çalıştırılan işçiler sebebi ile devlet vergi alamadı. Alamadığı vergiyi zaten işsiz olan halkın vergisini artırarak almaya çalıştı. Yerli vatandaş işsiz kaldı, devlet yardımına müracaat etti, boğaz tokluğuna yaşamaya başladı. Devletin yüküde arttı, işsizler yüzünden gelen yükü taşıyabilmek için ilave vergileri yine çalışanın sırtına yükledi. Fabrika sahipleri ve kilit personelin servetleri her yıl artıp yeni milyonerler yaratırken, halkın çoğu fakirleşti. Aynen şu an bu durumun içinde yaşıyoruz. Suriyeli sıfatı geçti diye suçu Suriyelilere atmayın. Sistem bunu yarattı, talancı devlet bu duruma sebep oldu Suriyelinin suçu yok.

Alamancıya yapılan satış, sadece fabrika sahibi ve üst yöneticileri, kilit personeli zengin etti. Paranın çok azı genele yayıldı.

Bu çok basit ve az düşünülmüş bir örnekti.

Bisde serbest piyasa düzenini bozan çok etmen var.
    Baş etken devletin yolsuzluk içinde yüzmesi. Diğer tüm etkenlerinde sebebi bu.
    Bağlı etkenler den bazıları. Sınırlarda kaçakçılığın yaygın olması. Bunun sistemi bozma açısından etkisi çok büyük ve kapsamlı. Devlet para giriyor, o bölgelerde iş çıkıyor filan diye izin veriyor ancak faydası 1 ise zararı 3 dür.
    Devletin firma kayırması yine serbest piyasayı bozan etkenlerden biri. 10 tane ayakkabı firması var, sürekli 2 tanesine çok yüksek teşvikler veriyor(rüşvet alarak tabi). Diğerleri gelişemiyor. Teşvik alanlar tembelliğe itiliyor, devletten gelen bol para ilede rakip ayakkabı firmalarını engelliyorlar.

filan fıstık. Düşünmeden yazdım, aklım şu an BIST de.

Ancak ne demek istediğim anlaşılmıştır. Sendikalar olayıda ayrı mavzu, onlarda arızalılar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Ben üstteki yazı ile uğraşırken BIST 1550 yi TEKRAR geçmiş. Bu son haftalardaki beşinci yada altıncı geçişi.

USDTRY izin verirse bu kez kalıcı olacağa benziyor. abd tahvilleri uslanmış görünüyor. Bu gece 21:00 de abd 10 yıllık tahvil ihalesi var ve iyi geçmesi bekleniyor. Umarım iyi geçer.

---

ons çıkışta, bu kez zamanında almışım ancak az aldım ya her neyse. 1740 civarında longları kapatıp durumu incelemeyi düşünüyorum. 1740 ve 1750 civarında bir kaç tane güçlü direnç var.

Batı piyasası açıldıktan sonra, 1740 ın altında olsa bile, 5 dakkalık grafikte uzun kırmızı barları görürsemde kapatırım.

Bol şans.

Sayfa 475/852 İlkİlk ... 375425465473474475476477485525575 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •