Sayfa 498/852 İlkİlk ... 398448488496497498499500508548598 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,977 - 3,984 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1. Ben arada bir uğrayıp kaçıyorum, yoksa nemelazım buranın müptelası olurum. Neticesinde Bist'in kumarhane olduğu gibi gerçekleri gözden kaçırabilirim. Pozisyon yazmama sebebim değişkenlik göstermesi. Mesela eur/usd 1.1930 şortlayıp 1.1800 vermem birkaç gün sürdü sadece.Dolarda da 7.20 longlayıp 7.50 verip,yarısıyla tekrar 7.50 den girip 7.90 dan tamamını longlama gibi yazması karışık işlemlerim oldu.

Pozisyon yazacak olursam yüzde 110 dövize bağlı,yüzde 3 hisse. Longlar nedeniyle yüzde 100 değeri yüzde 110 a çıktı. Altın onsda longdayım,kar zarar yok şimdilik. Bist için 1200 lerde fiyatlar bana uyabilir, yaklaştı ama gelmediği için bulaşmadım. İlgilenmem için değil odunla,gelip elimi öpmeleri lazım "abi nolur bizim hisseleri al,satıyoruz alıcı yok" diyerekten. Belki beklediğim düşüş bu yaşanandan ibaretti ama işte neticede beni kesmedi,illa elimi de öpmeleri lazım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by dow1973 Yazıyı Oku
    bende izledim aynı programı hocam.Hatta yazayım size dedim içimden.adam baştan geveleyecek dedim ama iş ihracat-cari işlemler açığı olaylatına glince adam da biraz yükseldi.Açıl da tamamen kendi fikrimle soruyorum diyerek sormaya başladı.Olayın arkasında yatan sebebleri dediğiniz gibi ya bilmiyor ya da söylemek istemiyor gibiydi.tutturdu bir noktada.kurumunu bile ilk kez duydum.Esas bomba daha sonra devam etti bloombergte.Güzem ile konuşan iki konukta konuşmalarını bitiremedi.Bir ara atışma başlayacak dedim.
    Açıl kısmını kısa seyrettim, üç beş cümle tahammül edebildim. Moral bozuk olunca tahammül zor oluyor.
    Güzem kısmını kaçırmışım, seyretmeyi isterdim doğrusu.

---

Burada yazdıklarım işe yarıyor olabilir.

Örnek verirsem, Ege Cansen hocanın tek bir şeyini eleştiriyorum, bir ara sürekli "çalışana az maaş vermek lazım, enflasyon ancak öyle düşer" diyordu.(Birde siyonist şirketlere teşvik istiyor, kendi söyledikleri ile çelişiyor, onada çakıyorum ama konu dışı)

Bende diyordumki, "çalışanlar az maaş alınca sen malı kime satacaksın.?" Bunu bir kaç kez burada yazdım.

Birgün yine Asaf hoca ile Ege hoca Perşembe programındalar. Gece marabası doktor un programındalar. Sanırım pandemi öncesiydi çünki oturum yöneticisi doktor marabanın yanında maskesizdiler. Yine Ege hoca beşe takmış gidiyordu, "çalışana az maaş vereceksin."

O arada siyonist marabası izleyici yorumlarını okudu. İzleyicinin biri aynen şunu sormuştu "çalışanlara az maaş verirseniz, malı kime satacaksınız.?"

Küt diye kroşeyi çaktı Ege hocayı grogi durumuna düşürdü. Ege hocanın o anını çok iyi hatırlıyorum panik yaptı. Belliki böyle bir soru beklemiyordu. Ezberi bozuldu.

Panik yaptığını nereden anladım. Hiç düşünmedi aklına ilk geleni söyledi. Söylediği şeyde saçma olduğu için bu konuyu daha önce hiç sorgulamadığı aşikârdı. Konu hakkında daha önce hazırlığı olmadığı halde, o an hiç düşünmeden aklına ilk geleni söylemeside yediği yumruğu anladığını gösteriyordu. Resmen yediği yumruğu anladı.

Aptallar vardır, sabaha kadar vur, yediği dayağı anlamaz. Ege hoca o yumruğu iliklerinde hissetti. Sanırım büyük saçmaladığını anladı.

Verdiği ani cevap şuydu, "ihracat yapacaksın.". Toplamda söylediği şuna denk geliyor. Sen vatandaşını karın tokluğuna çalıştır, üretilen güzel mallarıda yabancıya sat, bu ülke vatandaşının düşük maaşla parası olmadığı için alamayacak. Yabancı alacak, onlar refah toplumu olacak. Düşük maaşla çalışan işçiler sayesinde patronun kazancı çok artacak. Patronlar hızla zenginleşirken çalışan kalabalıklar karın tokluğuna malsız mülksüz eksik bir hayat yaşayacaklar. Söylediği aynen bu. Kölelik sistemi.

Eve gittiğinde mutlaka düşünmüştür ve yediği haltı anlamıştır.

Diyelimki Ege hocanın istediği oldu... Yaw zaten ülkemiz öyle, ne demek istediği oldu. Zaten Avrupalının 3 katı daha az maaş alıyor bu millet. Patronlar yüksek kazanıyor, kazannçlarınıda yurt dışında stokluyorlar.

Ege hocaya o izleyici ikinci yumruğuda çakıp nakavt edebilirdi. Ama o tür bir şeye fırsatı tabiki yok, maiille gönderiyor. Derdiki. "Ege hoca, hangi ülkeye ihracat yapacaksın.? Ya ihraç edeceğin ülke yöneticileride senin kafadaysa, çalışanına az maaş veriyorsa.?"

Avrupaya ihraç yapıyoruz çünki onlar yüksek maaş alıyorlar. Yüksak maaşla bizim işçilerin karın tokluğuna ürettiklerini aynı miktarda çalışıp alarak refah bir hayat sürüyorlar.

Ege hocanın kurduğu dünya bu.

Bi dakka yaw. Konu neydi.?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    Ben arada bir uğrayıp kaçıyorum, yoksa nemelazım buranın müptelası olurum. Neticesinde Bist'in kumarhane olduğu gibi gerçekleri gözden kaçırabilirim. Pozisyon yazmama sebebim değişkenlik göstermesi. Mesela eur/usd 1.1930 şortlayıp 1.1800 vermem birkaç gün sürdü sadece.Dolarda da 7.20 longlayıp 7.50 verip,yarısıyla tekrar 7.50 den girip 7.90 dan tamamını longlama gibi yazması karışık işlemlerim oldu.

Pozisyon yazacak olursam yüzde 110 dövize bağlı,yüzde 3 hisse. Longlar nedeniyle yüzde 100 değeri yüzde 110 a çıktı. Altın onsda longdayım,kar zarar yok şimdilik. Bist için 1200 lerde fiyatlar bana uyabilir, yaklaştı ama gelmediği için bulaşmadım. İlgilenmem için değil odunla,gelip elimi öpmeleri lazım "abi nolur bizim hisseleri al,satıyoruz alıcı yok" diyerekten. Belki beklediğim düşüş bu yaşanandan ibaretti ama işte neticede beni kesmedi,illa elimi de öpmeleri lazım.
    Aslında benimde pozisyon yazmamam lazım. Uzun vade yön yazıp kesmem lazım.

Hele "senet alma zamanı" "doviz satma zamanı" filan hiç dememem lazımda, geçen günlerde hata yapıp bir kaç kez yazdım. Bir daha bu hatayı yapmayacağım desem.! Çakır keyifken arada kaçıyor. Ayılınca geri alamıyorum. Bu forum yazılımı 90 dakika geçtikten sonra değişikliğe izin vermiyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün sabah biraz para piyasalarına baktım. Yükselmeyeceğini anlayınca para piyasalarını kapadım, şimdi bakıyorum.
    Bugün yükselmeme sebebi, emin değilim ama doviz di.

Bankalar sabah yükseliyordu, yerlilerin aldığı endekslerde az yeşildi. O anda doviz yükselmeye başlayınca önce yerli sattı. Yabancılar duraksadı. O ara ben ekranı kapadım gittim. Şu an bakıyorum yabancılarda satmış ve doviz 8.0 in üzerinde.

Doviz neden yükselmiş olabilir.? Tamamen yüzeysel tahmin yapıyorum. Geçtiğimiz günlerde ne var neyok satan yabancılar, aldıkları parayı dovize çevirip çıkıyor olmalılar. Pazartesi verisi bunu doğrular nitelikte. Millet 6 milyar dolar doviz ve altın satmış. Bu miktarda bir satış dovizi çok düşürür. Düşmedi. Çünki o miktara yakında doviz alan olmuş. TV de biri geçen gün dovizi, hisse satan yabancıların aldığını söylemişti. Bazı Bankalar dovizi, fiyatı şu an yüksek ama düşecek diye almak istememiş, TV de bunu söyleyen biri vardı.

Yabancılar doviz alınca ne oldu. Doviz düşmedi. Doviz düşmeyince yerli satışı bırakmıştır. "O kadar satışla düşmedi ise yükselecek demektir." düşüncesine kapılmıştır. Tekrar almıştır. Bugünki 8.0 i geçişimiz bunun eseri olmalı. Zaten MB nin geçen haftaki verisi ortada. Pariteden arındırılmış olarak 1.6 milyar dolar doviz mevduat hesapları(DTH) artmış.

İşin en kötüsüde. Doviz 8.0 üzerinde kalıcı olursa, üretici ve esnaf zamlara devam edecek. Zamlar enflasyonu, enflasyonda faizleri daha da artıracak. En azından düşmesi engellenecek. Faiz düşmeyince ekonomi canlanmayacak. Ekonomi canlanmayınca BIST ne olacak.?

Hadi BISTi geçtim halk dahada fakirleşecek. Daha doğrusu fakirleşme hızı artacak. Zengin daha zengin olacak. Kalabalıklar fakirleşiyorsa ceplerinden para çıkıyordur. Çıkan para yok olmadığına göre birilerinin cebine giriyordur.

Verilerde onu gösteriyor. akp döneminde Yardıma muhtaç insan sayımız 7 milyondan 20 milyona çıktı. ama milyarder ve milyoner sayımızda katlandı. Kural çalıştı. "Üretim artmadan birileri zenginleşiyorsa, kalabalıklar mutlaka ve mutlaka fakirleşiyordur." Tersten söyle. "Kalabalıklar fakirleşiyorsa, birileri zenginleşiyordur."

siyonist TV de arada sırada kızgın suratla konuşurlar "neden servet düşmanlığı yapıyorsunuz.?"
    Lang soyuyorsunuz milletide ondan davar oğlu davar. Soyuyorsunuz. Veri uzmanısın verilere bak. Sana bir sürü veri verdim hepside resmi veriler.

Son durum;
    Az miktar hisse long.
    ons da kenardayım,
    usdtry de kenardayım.
    Son düzenleme : alicemal; 26-03-2021 saat: 20:32.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Gece marabasını izleyeyim dedim, belki sürpriz olur dinleyebileceğim biri çıkar. Yine teori geveleyen birini çıkarmışlar. Üstelik abd ekonomisine dayalı teoriler geveliyor.

Her ülkenin gerçekleri farklıdır. Batı ülkelerinden gelişmiş olanları benzer olsada, bizimki ile düzenlemelerde ve uygulamalarda pek alakaları yoktur. Batı ekonomistlerinin yazdığı ekonomi kitabını ezberlemiş, o kalıpları bizim ekonomi için söylüyor.

Faiz artınca enflasyon düşermiş. Tabi bu adam sanırım iktisat mezunu, yani dar bir ekonomi eğitimi almış. İşletme okusaydı çok daha geniş bir eğitim alabilirdi. Olayı faizle sınırlandırmazdı. Belkide sınırlandırırdı çünki siyonistler bunlara TV den ne öğretiyorsa, papağan gibi onu tekrarlıyorlar. İşin kötü yanı, papağan insan dili konuştuğunda, kendi söylediğini ne kadar anlıyorsa, bunlarda o kadar anlıyor izlenimi edindim. Hoş siyoniste papağanlık yapmasalar, o kanalada çıkamazlardı büyük ihtimalle.

Evet faiz artarsa enflasyon düşer ancak diğer herşeyin doğru ise. Bizim gibi herşeyi eğri olan bir ülkede faizi ne kadar artırırsan artır, belli bir miktar enflasyonun düşer.

Gören için gözünün önünde buğusu tüten TAZE örnek var.
    Son 3 yılda doviz 3 TL den 8 TL ye çıktı, şu an hala ithalat artıyor ihracat artmıyor. Diğer her şeyin doğru ise doviz arttığında ihracatın artar ithalatın düşer.

Bu kadar basit bir şeyi anlamak bu kadarmı zor.

Her neyse yaw. Bu lavukları dinleye dinleye hayattan bezdim desem yalan olur, zaten bezgin doğmuşum. Sanırım önceki hayatımla ilgili bir olay.

Doktorun Gece Marabası programını kapadım, kapanışa doğru Melike yi dinlesem yeterli.

Yaw gene efsane bi yazı yumurtlamışım. Nerden geliyor bunlar bilmiyorum desem yalan olur. İnsan beyninin çalışma şeklini çözdüm. Bu evrimle maymunlarla alakalı değil, neyle alakalı.? Aslında evrim ve maymunlada alakalı ama. Neyse şu an bulamadım nereye bağlayacağımı. hayatın gerçeği ile alakalı. Desem tutmaz.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Almanyada vaka sayıları son bir kaç haftadır artmaya başlamıştı, son 3 gündür abd dede artmaya başlamış.

Bunun sebebi ya gerçekten vaka sayısı artmıştır, yada vaka sayısı azalıyordur ama test sayısı artmıştır.

Vaka sayısı aynı olsa da, günlük test sayısını 2 kat artırırsanız, vaka sayısı aynı olmasına rağmen 2 kat artmış görünür. Sebep acaba hangisi.? Bu ülkeler dünyada aşıyı ilk ve en çok vuran ülkelerden.

israil de ise vaka sayısı düşmeye devam ediyor. 8 binlerden bin lere geldi. En çok aşıyı vuran birinci ülke bu. ingiltere, Portekiz ve İspanyada da vaka sayıları yavaşta olsa düşmeye devam ediyor. Batıda başka ülke görmedim vaka sayısı düşen.

Ama akla şu geliyor. Acaba test sayısı arttığı için mi günlük vaka sayıları artıyor, yoksa yeni mutasyonlar mı vaka sayılarını artırıyor.?

Test sayıları ile ilgili açıklama yok. Ben görmedim.

Özellikle abd de vaka sayılarının artışı, hisse borsalarını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu durumda akla hemen yeni dağıtılacak trilyon dolarlar geliyor. 31.9 trilyonu yeni dağıtmaya başladılar, üzerine 3 trilyon dolar daha geliyor. Her ay finans ve şirketlere dağıttıkları 120 milyar USD de cabası.

Hali ile hisse borsası abd de nasıl düşsün.? Çok kötü haberlerle bir kaç gün düşşede hemen toparlayıp yükselmeye devam ediyor. Olan bizim gibi ülkelere oluyor. Haberin kaynağı ülkede %üç beş düşerken, O kötü haber kullanılarak bizde %20 düşürülüyor.

BIST başkanını değiştirdiler. Daha yeni getirmişlerdi.
    Herhalde BIST düştü diye değiştirdi. Yeni gelen de sihirbaz. Yabancı milyarlarca dolarlık mal satınca sihirli değneği ile yabancıları tavşana çevirecek.

Yıllardır söylediğim FON u kurmaktan başka çareleri yok. TL fon olacağından para sorun değil, bastır MB ye kullan. Sorun şurada, hisse satan yabancı parayı piyasada dolara çeviriyor. Dolar artıyor. BIST düşmezse, panikle dolara yönelen yerli az olur. Yabancı satınca yerlidende hisse satıp dolara geçen oluyor. Borsa rezil bir yer. Yenilerdende hisse borsaya gireceğime dolar alırım diyenlerde azalmış olur çünki hisse borsasındada kazanır. Güvenli yer haline gelir.

Bu FON, doviz fiyatlarınıda dengeye getirmekte faydalı olacak.

Gerçek şu ki, dovizin gerçek yükselme sebebi, akp nin kötü yönetimi. Aslında tayyipin demek lazım akp yönetimi diye bişey kalmadı.

.

7.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Almanyada vaka sayıları son bir kaç haftadır artmaya başlamıştı, son 3 gündür abd dede artmaya başlamış.

Bunun sebebi ya gerçekten vaka sayısı artmıştır, yada vaka sayısı azalıyordur ama test sayısı artmıştır.

Vaka sayısı aynı olsa da, günlük test sayısını 2 kat artırırsanız, vaka sayısı aynı olmasına rağmen 2 kat artmış görünür. Sebep acaba hangisi.? Bu ülkeler dünyada aşıyı ilk ve en çok vuran ülkelerden.

israil de ise vaka sayısı düşmeye devam ediyor. 8 binlerden bin lere geldi. En çok aşıyı vuran birinci ülke bu. ingiltere, Portekiz ve İspanyada da vaka sayıları yavaşta olsa düşmeye devam ediyor. Batıda başka ülke görmedim vaka sayısı düşen.

Ama akla şu geliyor. Acaba test sayısı arttığı için mi günlük vaka sayıları artıyor, yoksa yeni mutasyonlar mı vaka sayılarını artırıyor.?

Özellikle abd de vaka sayılarının artışı, hisse borsalarını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu durumda akla hemen yeni dağıtılacak trilyon dolarlar geliyor. 31.9 trilyonu yeni dağıtmaya başladılar, üzerine 3 trilyon dolar daha geliyor. Her ay finans ve şirketlere dağıttıkları 120 milyar USD de cabası.

Hali ile hisse borsası abd de nasıl düşsün.? Çok kötü haberlerle bir kaç gün düşşede hemen toparlayıp yükselmeye devam ediyor. Olan bizim gibi ülkelere oluyor. Haberin kaynağı ülkede %üç beş düşerken, O kötü haber kullanılarak bizde %20 düşürülüyor.

Herhalde BIST düştü diye değiştirdi. Yeni gelen de sihirbaz. Yabancı milyarlarca dolarlık mal satınca sihirli değneği ile yabancıları tavşana çevirecek.

Yıllardır söylediğim FON u kurmaktan başka çareleri yok. TL fon olacağından para sorun değil, bastır MB ye kullan.
    Vaka test sayısı oranına bakmak gerek...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,397
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku

Yıllardır söylediğim FON u kurmaktan başka çareleri yok. TL fon olacağından para sorun değil, bastır MB ye kullan. Sorun şurada, hisse satan yabancı parayı piyasada dolara çeviriyor. Dolar artıyor. BIST düşmezse, panikle dolara yönelen yerli az olur. Yabancı satınca yerlidende hisse satıp dolara geçen oluyor. Borsa rezil bir yer. Yenilerdende hisse borsaya gireceğime dolar alırım diyenlerde azalmış olur çünki hisse borsasındada kazanır. Güvenli yer haline gelir.

Bu FON, doviz fiyatlarınıda dengeye getirmekte faydalı olacak.

Gerçek şu ki, dovizin gerçek yükselme sebebi, akp nin kötü yönetimi. Aslında tayyipin demek lazım akp yönetimi diye bişey kalmadı.

.
    Ali Cemal abi artık salgın bitiyor...covid için aşınin yanında ilacda üretmeye başlayacaklar .Aslında kriz covid krizi değildi zaten yeni bir kaynak dağılımına ve realiteye ihtiyaç vardı...Amaçları yeni bir dünya düzenine geçmek..Covid de bahanesi oldu..Yaşam şeklinde kendi lehlerine göre istedikleri düzenlemenin ilk adimini attılar..Sermaye böyledir ...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 498/852 İlkİlk ... 398448488496497498499500508548598 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •