Sayfa 501/852 İlkİlk ... 401451491499500501502503511551601 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 4,001 - 4,008 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST e gelirsem, biraz grafikleri ve işlem hacimlerini inceledim. Biraz dünyaya baktım.

BIST in bugünki durumu bana hafif bir iyimserlik kattı.

Yabancılar agresif satmamış da, almamış da. Yerli tedirgin davranmış ama almaya istekli olmuş. Dovizin yükselişi bu tedirginliği yaratmış.

Yabancının geçen 5 günlük agresif satışı, yerlide korku yaratmış ve henüz o tedirginliği üzerlerinden atamamışlar. Hoş ben attımmı ki onlarda atsın.

Yabancı bu şekilde yeni satış dalgasına girmezse, yerliye güven gelecek ve almaya başlayacaklar. Yerli almaya başladığında yabancı yeniden kafa göz yarmaya başlarmı.? Onu tahmin edemem, hala tırsık durumdayım.

Bugün hafiften olumlu izlenim edindim ama netleşen bir şey yok. Yarında gözlemlemeliyim.

---

Lanet ons ne yukarı gitti ne aşağı. İki taraftan birine gitse pozisyon alacağım. Ne zamandır ortada duruyor. İki tarafa gitmesi içinde yeterince sebep var.

---

usdtry de short için düşünmeye başladım. Az miktar girsemmi diye düşünüyorum. Ancak doviz in inmesi demek, negatif korelasyonlu hisse senetlerinin çıkması demek. Hisse çıkarsa hızlı çıkacak, doviz düşerse yavaş düşecek, hali ile doviz short yerine hisse long almak daha mantıklı görünüyor. Şimdilik usdtry de pozisyon alma niyetinde değilim.

---

Son durum;
    az miktar hisse long,
    ons da kenardayım,
    usdtry de kenardayım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    USD 8.25 de.
    Doviz 8.0 den 8.18 e TR bankaları getirmişti, devamını Asya piyasası halletmiş.

tayyip önceki MB başkanına faizi 9 puan arttırttı. Sonra görevden alıp kendi seçmenine mesaj verdi. "Bakın faizi o artırdı ben artırmadım. Kötü adam o ben değilim, görevden aldım." mesajı verdi. Ama piyasayı hesaba katmadı.

Şimdi kabine değiştirecek ama sn. "yusuf yusuf" bey kendini ziyarete gelmiş gitmiyor. Kabineyi hala açıklayamadı. "Ya piyasa beğenmezse" diye korkuyor olmalı.

USD yükseldikçe planları işe yaramıyor. Doviz 8 üzerinde kalırsa 2023 de yolcu. Bunu biliyor korkuyor. Ailesinin servetinin hesabını soran çıkar diye korkuyor. Seçimi kaybetmemesi gerekir.
    Halbuki korkmasına gerek yok, 1980 den beridir kime hesap sorulduki sana sorulsun.

Aşı için ilk üç, ilk beş içindeyiz filan deniyor. Yaw aşıya en son biz başladık, ilk 50 içinde bile olmamamız gerekir, nasıl üç oluyor hayret ediyorum. Hiç sorgulamadan haber diye sunuyorlar. Aşıyı üreten batı ülkeleri var. Sırf üreten ülkeleri saysan ilk beşe giremeyiz. Üzerine Şili bile BAE bile Almanyadan fazla vurmuştu taaa 2 hafta öncenin haberiydi. Üzaerine gelişmiş Avrupa ülkelerii kuzey Amerikayı, zengin arapları ve aşı üreten Asya yı say. İlk 20 gidiyor zaten. Zengin ülkeler tüm aşı üretimini satın almıştı.

Her neyse.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu dovizle yükselmemiz sürpriz oluyor.

Bugün dovizi değil yabancıyı takip edeceğim, ne yapıyorlar. Dün pek satmamışlardı.? Dovizde ayrı dert.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    MB başkan yardımcısını değiştirdiler ve yabancılar yeniden satışa geçti. MB başkan yardımcısı olarak siyonist devlerde çalışmış birini getirdiler. Tamda siyonistin istediği kişi.

Daha ileride gidebilirim büyük ihtimalle siyonistlerin kullandığı okullarda, ülkeleri ele geçirebilmek için kullanmak amaçlı yetiştirilmiş biri. Daha ilerisi CIA başkanını MB başkan yardımcısını olarak atamak olurdu.

Yinede yabancı refleks gösterdi ve dovizi yükseltti hisseleri sattı.

Şu an bankacılık endeksi 2020 yılı Mart ayı seviyesinde. Pandemi borsaları vurduğunda BIST de dibi 2020 Mart ayında görmüştük. İşte bankacılık endeksi o seviyede.

Orta vade düşünmeye başladım. Nisan hisse longları beş, on gün içinde kapatıp, Haziran vade longlar alacağım. Haziran longlar, Nisan longlardan biraz fazla olacak. Yani 10 gün içinde longları hafif artırma niyetindeyim. Böyle bir niyetim var. Gelişmelere göre fikrimi değiştirebilirim.

Belirsizlik hala devam ediyor. Yabancı belli değil, yerli belli değil. Son haftalardaki BIST e gelen yabancı darbeleri ile yeni yerli girişide durursa, belirsizlik dahada artacak tamamen yabancının eline kalacağız. Son 1 yıllık yükselişi yeni girenler yapmıştı. Üzerine doviz bu seviyede kalırsa ekonomiyide vuracak. Tabi uydurma veriler imdadımıza yetişecek, ekonomi konusunda sorun yok.

Son durum;
    az miktar hisse long,
    ons da kenardayım,
    usdtry de kenardayım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yabancı bugün bankaları sattı. MB tarafındanda aman dileme açıklamaları geldi.

Diyorlarki "önceki başgan ne yaptıysa aynısı devam edecek".

Yabancıda diyorki "long odun, madem aynısı devam edecekti ne diye başganı değiştirdin.?"

Aklı başında birinin açıklamasına imkan ihtimal yok. Ülke bu halde. Afrika ülkelerinin aynısı olmalıyız.

---

Haziran oprasyonuna başladım. Haziran vade çok az hisse long aldım. 5 - 10 gün içinde çok az daha alacağım ve nisan vade longları kapatacağım.

Tamamen kumar haline geldi bu yaptığım operasyon. Bankalar dipte diye başladım operasyona ama yeterince tecrübeli iseniz "dibinde dibinin olduğuna defalarca şahit olmuşsunuzdur." Dibinde dibi olayı BIST de tamamen silkelemeye dayanan bir durum, açıkça manipulasyon. Dibe geldik diye millet alıyor, spek ler dahada indirip alanların mallarını döküp korkak hale getiriyor ve bir daha alamıyorlar. Millet almadan kenarda dururken yükseltiyorlar. Tamamen bizim gibi beyni az gelişmiş ülkelere özel bir hareket tarzı olsa gerek. Dibinde dibi olayı Bildiğin soygun ama milleti alıştırmışlar, doğal gibi algılanıyor.

USD 8.0 üzerinde kaldığı sürece herşeye zam gelmeye devam edecek. Geçen gün giysi satan orta gelir sınıfına hitab eden mağazaları dolaştım, 6 ayda %50 zam yapmışlar. Tekstil ürünü yaw, hammaddesi TR de. Du yaw. Onunda hammaddesi akp döneminde ithal edilmeye başlandı. makinesi, boyası hatta pamuğu ithal ediyoruz.

Pamuğu ithal ediyoruz yaw. Daha ötesi varmı.?
    Sormamış olayım var tabiki ve o tarafa doğru hızla yol alıyoruz.

20 sene önce söyleseler kimse inanmazdı. Netçede doviz yükselince tekstil sektörüde yükleniyorlar fiyatlara. Sıfır araba olayı tamamen zenginlere hitab eder hale geldi o konuya hiç girmeyelim.

Fiyatlar artınca ki arttı dahada artacak, faiz yüksek kalacak hali ile ekonomi pek canlanmayacak. Dünya düzelecek biz bir ayağı sakat şekilde topallayarak ilerleyeceğiz. Siyasetçi hayranı olanlar mutludur herhalde.

Sonuca gelirsem: kısa-orta vade bişeyler yapıyorum ama uzun vade umudum kırıldı. Bu işten çok kazanırım düşüncemden eser kalmadı. Artık "lanet olsun feleğe" demeye başladım. Suçlu felekmiş yaw.

Alicemal artık hocalar pamuk tıkama işini bile bırakmışlar silikon basıyorlarmış. Anla memleketin durumunu
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

7.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Alicemal artık hocalar pamuk tıkama işini bile bırakmışlar silikon basıyorlarmış. Anla memleketin durumunu
    Ayhan hocam o kisiden kişiye degisiyormus.
    Mesela Bulent Ersoy bana vibrator basın diye vasiyet etmiş.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Kimi yazsam 3 gün yaşamıyor. Bi tek siyasetçiler dirençli çıktı.

Süper delikanlı fatih altaylı ya mail attım, eleştirilerim çok koymuş, önce gazete köşesinde 2 saçma sapan cevap yazdı ardından "Artık okur maillerini okumayı bıraktım" dedi.

şişe cam genel müdürünü eleştirdim, işi bırakmış. TR de o kadar muhasebe yazılım paketi varken ve yazılım konusunda ülkemiz çok iyi iken, üstelik bu doviz kıtlığında kalkıp Alman SAP firmasından şişecam adına yazılım paketi satın almış, bunuda ballandıra ballandıra anlatıyordu. SAP ise bir büyük kamu kurumu yöneticisine rüşvet vererek SAP paketini sattığı biliniyordu. Adamlarda rüşvetle SAP satma alışkanlığı var belliki. Müdürün CV sine baksan, "yaw gel bizim aileyide sen yönet" dersin. O kadar yüksek okumuş, kalkıyor SAP dan yazılım alıyor. Örnek neydi, "okumak cehaleti alır eşeklik baki kalır."

SAP yüzünden dehlememişlerdir. SAP alması sadece adamın kafasının yapısını göstermesi, kapasitesini göstermesi açısından bir göstergedir. Bu kapasitede bir adamın mutlaka başka bir sürü eleştirel işi olmuştur öyle dehlemişlerdir.

Sayfa 501/852 İlkİlk ... 401451491499500501502503511551601 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •