Sayfa 502/852 İlkİlk ... 2402452492500501502503504512552602 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 4,009 - 4,016 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün ne olacak hiç bilmiyorum. İşin doğrusu kafa da yormadım. Zaten küçük bir hisse long pozisyonum var onun rahatlığı içindeyim.

Sabah marabalarını dinliyorum, o kadar şey anlattılar bir tek vaka sayımız 37 bine çıkmış o aklımda kaldı.

Birde bizim bir firma burun spreyi şeklinde aşı geliştirmiş o aklımda kalmış. Sıra dışı bir olay. Bakalım o spreyin sonu ne olacak. Ciddi bir işmi, yoksa bizim konyalı insansı robot yapıcısı firma gibi uyduruk işmi.?

ons biraz düşmüş. 1660 civarında UZUN vade düşüş trendi alt bandı var. ons fiyatı şu an 1680 civarında duruldu. Bugün ons korelasyonlarını inceleyip long alıp almamaya karar versem iyi olacak. EUR/USD paritesi ile pozitif korelasyonu var. Bu paritede düşüyor. Yellen başa geçince ilk konuşmasını referans göstererek abd USD nin düşmesini istemiyor sonucu çıkarmıştık. Bundan sonra USD yükselir demiştik. Zaten abd PMI ları Avrupa PMI larına göre daha çabuk toparlamıştı, ekonomilerde USD nin yükselişini destekliyordu.

USD yükseliyor, dahada yükselir, USD ile negatif korelasyonlu ons altın ise düşmesi beklenir. Ancak çok sıkı bir korelasyonları olmadığını yazmıştım. Global balinalar işlerine gelince USD ile korelasyonu varmış ayağına yatıyorlar. ons un EUR/USD paritesine bağlı olarak sürekli düşeceği garantisi yok. Zaten buralar ons için pahalı olmayan seviyeler. Neye göre pahalı değil.? 2019 ve önceki yıllardaki gelişmesine göre pahalı değil. Başka neyi referans alabilirimki.? Bir de ülkelerin(MB larının) "para yerine kullanma amaçlı" alımları var, o aynen devam ediyor diye biliyorum.

Bugün biraz inceleyip konsantre olmaya çalışayım, ancak BIST bugünlerde moralimi bozdu, hiç bir şeye konsantre olamıyorum.

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    alicemal 3 gün önce idi sanırım viop topiğine bir kağıt yazdım adı jants fiyatı cuma 502 kapattı geçen haftta 540 larda iken küçük bir anadolu ilinden bir esnaf arkadaşı aradı (bacanağı imiş) dediki jants a giriyoruz kağıt 1.000 tl olacak kağıdı açtım baktım geçen sene bu zamnlar 60 tl imiş topu topu arabalara jant üreten bir firma toplasan edi budu neki
    arkadaş az bişe sende al dedi yok ya alırmıyım dedim arkadaş 55.000 tl lik idi galiba aldıkağıt geçen hafta 480 lere düştü iyiki almamışım dedim ama 2 gündür tavan gidiyor bugün 607 arkadaş sattımı satmadımı düşüyor diye bilmem satmadıysa 1 haftada %10 cepte
    sistem söyle çalışıyor
    istanbuldan yada yurt dışından bbirileri paralı kişilerle ortak çalışıyorlar. 1 kağıt söylüyorlar bazan 2-3 kağıtta söylüyorlar ( bu grup daha önce de jants ta lüks Alkim tumosan gii kağıtlardada işlem yapmışlar) kağıt gidince belli günlerde ortaklarına tek tek şu fiyattan satın diyorlar kardan %10 veriyorsun. soru sormak yok pazarlık yok. 3 milyon koymuşlar 4 milyon kazanmışilar para hesaplarına geçtiği gün 400.000 i havale etmişler bu dediğim kişiler anadoluda kıytırıktan bi ilde orta üstü esnaf adamlar ticaretten iyi kazanıyorlar ama borsadan süper kazanıyorlar. primide ödüyorlar
    ha bi gün ellerinde patlar mı izlemeye devam edeceğim
    ali cemal topiği takip eden malı götürüyor bak hedef dedik jants dedik bi biz almadık alan kazanıyo
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Kimi yazsam 3 gün yaşamıyor. Bi tek siyasetçiler dirençli çıktı.

Süper delikanlı fatih altaylı ya mail attım, eleştirilerim çok koymuş, önce gazete köşesinde 2 saçma sapan cevap yazdı ardından "Artık okur maillerini okumayı bıraktım" dedi.

şişe cam genel müdürünü eleştirdim, işi bırakmış. TR de o kadar muhasebe yazılım paketi varken ve yazılım konusunda ülkemiz çok iyi iken, üstelik bu doviz kıtlığında kalkıp Alman SAP firmasından şişecam adına yazılım paketi satın almış, bunuda ballandıra ballandıra anlatıyordu. SAP ise bir büyük kamu kurumu yöneticisine rüşvet vererek SAP paketini sattığı biliniyordu. Adamlarda rüşvetle SAP satma alışkanlığı var belliki. Müdürün CV sine baksan, "yaw gel bizim aileyide sen yönet" dersin. O kadar yüksek okumuş, kalkıyor SAP dan yazılım alıyor. Örnek neydi, "okumak cehaleti alır eşeklik baki kalır."

SAP yüzünden dehlememişlerdir. SAP alması sadece adamın kafasının yapısını göstermesi, kapasitesini göstermesi açısından bir göstergedir. Bu kapasitede bir adamın mutlaka başka bir sürü eleştirel işi olmuştur öyle dehlemişlerdir.
    doğru hedefi sapta tek kişiye odaklan bi kerede götürdünmü hepsi peşinden gider
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan, o tür manipulatörlerin çalışma şeklini biliyorum. Bana göre değil. Ben bu tür adamların BIST e, ülkeye zarar verdiğini düşünüyorum.

Bu tür adamlar yüzünden BIST kumarhaneye dönüyor, kumarhane olmuş BIST dede benim gibi süper efsane, acaip yakışıklı ve 100 mt engelliyi 14 saniye altında koşan adamlar kazanamıyor. BISTin şöhreti kötüye dönüyor, sonucunda sağlam para yerine vur kaç hırsız paraları geliyor, onlarda ahlaksızca iş yapıyorlar ve soygun ortamı oluyor. Aynen bugünki BIST. Tabi bizde iş çok pisleşmiş ve tahta manipulatörleri küçük hırsız olarak kalmışlar. Asıl soygunu büyük oyuncular yapıyorlar. Benim gibi temel teknik bilinçli trende oynayanların şansı çok azalıyor.

Konu açılmışken bir örnek vereyim.

Geçen gün büyükçe bir cafe de oturuyorum. Benim haricimde 10-15 kişi daha var. Ortam sessiz sakin, tam benim sevdiğim gibi. İnsanlar muhabbette ama hafif sesle konuşuyorlar, sessizlikte herkes birbirini rahatça duyabiliyor.

Sonra bu konuda eğitim almamış bir tip geldi. Yanında iki kişi daha var. Oturdular. Bu tip bağıra bağıra konuşuyor, sesini kontrol edemiyor. Bazı kaslarını kontrol edemeyen insanlar çok gördüm herhalde buda o türden biri. Adama kötü demiyorum, böyle alışmış veya fiziki bir sebeple sessiz konuşamıyor.

10 dakka sonra cafe de kimse kimseyi duyamaz hale geldi. Sebebi bu adam. Tek başına 10 dakikada tüm cafe ahalisini KÖTÜ YÖNDE değiştirdi.

Bu adam bağıra bağıra konuşunca, diğer yakın masalarda oturanlar birbirlerini TAM duyamaz hale geldiler. Hafif seslerini yükselttiler. Bi kaç masa yükseltince diğerleride duyamaz hale geldi, onlarda biraz daha yüksek sesle konuşmaya başladılar. Cafede ses yükselince, yavaş yavaş dahada arttı çünki yükseldikçe birileri daha yüksek konuştu, onlar yükseltince diğerleri başladı filan, herkes sürü halinde bağırarak konuşmaya başladı.

1 tek kişinin yanlış bir şey yapması, diğer herkesi zamanla değiştiriyor. Herkes yanlışa ortak oluyor. ORTAK OLMAK ZORUNDA KALIYOR

Dışardan geçen biri bu gürültüyü duyunca-görünce içerdeki herkesi barbar olarak etiketleyecek.

Böyle durumlarda istisnai olarak bir kahraman çıkar ve ortamı eski haline döndürür. İlk bağıranı efendice doğru yola sokmaya çalışır.

İlk bağırarak konuşanı düzeltmek görevi ise cafe yöneticilerinindir(devlet ilgili kurumları). Bağıran kişiyi yanlış yaptığı için uyarmalı, devam edince ceza vermeli dışarı çıkarmalıydı.

Cafe yöneticilerİ(devlet ilgili kurumları) işlerini yapmayınca tüm cafe(o devlette yaşayan tüm ahali) kötü yönde değiştiler-evrildiler.

Bir toplumu değiştirmek ne kadar kolaymış değilmi.!

Bir ülkenin bozulması için İşini yapmayan devlet görevlileri yeterli.

Cafe örneğinde bu görev cafe deki müşteri birine düşmez çünki ilk bağırarak konuşan kişi, başka müşteri tarafından uyarılınca hakaret olarak algılayabilir, orada kavga dövüş çıkabilir ve çok daha kötü istenmeyen olay ve anılarla sonuçlanabilir. Uyaran kişi uygun yöntemi bilemeyebilir. İşleri dahada kötü yapabilir.

Cafe görevlisinin EN BAŞTA işini yapması yeterliydi. 1 dakikalık basit bir işti ancak işini yapmayınca olay büyük, içinden çıkması çok zor ve büyük kararlar alınması gereken bir yere vardı.

Çok basit bir örnekle çok çok önemli bir şey anlattım. Normalde bu konuda ansiklopedi yazılır, yinede bu kadar iş bitirici olmaz.

Bu kadar önemli bir olayı, bundan daha basit anlaşılır anlatanı bulamazsınız. 1 kişi daha varmış Pakistan, Hindistan sınırında bir köyde yaşıyormuş, ölmüş.

Tekim.

Bizim ülke nasıl hırsızlar ülkesi haline geldi, işte bu şekilde. Üç kişi bir araya gelsek, dördüncüyü nasıl soyarız planları yapıyoruz. Bu çürümüşlük ne zaman nasıl başladı incelenmesi gerekir. Önemli değişiklikleri olduğu virajlar bulunmalı suçluların isimleri açıklanmalı ve lanetlenmeli. Bir çoğunun ismi sokaklara stadlara barajlara isim olarak verilmiş durumda.

bizim enişte halka arzdan trlc denen kağıttan almış ilk zamanlar günde 100-100 kazandırırken kağıt geçen hafta hergün 1.000-1000 kazandırıyordu şimdi 2.000-2000 olmuş olabilir

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    bizim enişte halka arzdan trlc denen kağıttan almış ilk zamanlar günde 100-100 kazandırırken kağıt geçen hafta hergün 1.000-1000 kazandırıyordu şimdi 2.000-2000 olmuş olabilir
    Çok garip bir grafik değil mi ya :D

Yine gümbür gümbür bir gün. Ziraat bankası çin eximbanktan 400milyon dolar kredi almış. :D Zamanında demirörene milyonlar verirken pişkin pişkin "paramız vardı verdik size ne" diyen, -yandaşları tarafından- milyar dolar batık kredilerle devam eden serüven, çin boyunduruğu altına girmekle devam ediyor

benım minik portföyüm güzel gidiyor şu anlık HDFGS günü +5,20% ile (5,26 TL) kapattı . Alış maliyetim 4,48 TL. 17%'den az daha fazla karım var. balinalar korkun bendennn

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Şunu anladım, ayhan yazdıklarımı zerre okumuyor. Okuyosada adam yerine koymuyor.

Hayat böyle naaparsın.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün pek ekran seyretmedim. Dünki yeşilliği garan satışı bozmuş gibi gördüm. Sanırım yabancı satışı dün sadece garan da yüksek miktarda olmuş.
    Dün için ağır satışın sadece garan da olması, BIST açısından hafif olumlu bir görüntü. Yabancının satış isteği azalmış olabilir.

Şu an bakıyorum. Garan %2 üzerinde artıda. Bankalar yüksek artıda. Sabah için iyi bir görüntü. Umarım yabancı satışı sonlanmıştır.

Sonlanıp sonlanmadığını gün bitince anlayacağız.

Geçen gün yazdığım hisse long Nisan vadeleri Haziran vadeye taşıma ve bir miktar artırma operasyonum devam ediyor. Bankaların 2020 pandemi Mart ayı dibinde olduğunu ve ona güvendiğimi yazmıştım.

---

ons, uzun vade trend alt bandı yakınlarından yukarı döndü. DÜn önceki gün inceleyip long alıp almaya karar verecektim. Long alamadım çünki BIST hisse tarafı insanın kafasını o kadar çok meşgul ediyorki. Moralde yerlerdeydi zaten. Mallanamadım.

---

usdtry hafif düşmüş. TV de "doviz alırım" diyen sarışın kadın yorumcu var. Kendisi açısından çok kötü bir reklam oldu, zamanlaması berbatdı. Açıl "buradan doviz alırmısınız" sorusunu sorup kadını köşeye sıkıştırdı. Kadında işin içinden akıllıca çıkamadı.

---

Son durum;
    bir miktar hisse long,
    ons da kenardayım,
    usdtry de kenardayım.

Sayfa 502/852 İlkİlk ... 2402452492500501502503504512552602 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz