Sayfa 527/852 İlkİlk ... 27427477517525526527528529537577627 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 4,209 - 4,216 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugünki işlemler yabancı işlemleri hariç tamamen halka arzla alaklı gibiydi. 2 gün daha halka arz talep toplama sürecek. Yabancıları tahmin edemez hale gelmiştim şimdi yerlide tam olarak tahmin edemeyeceğim hale geldi.

2 gün daha satarlarmı yoksa yeterince sattılarmı kim bilebilirki.? Sanırım 3 şirket aynı anda halka arz edildi, büyüklüklerinide bilmediğimden fazla fikrimde yok.

Bindik bir kayığa, kürek yok, motor yok, dümen yok hepsi satılmış yada cukkalanmış. Gidiyoruz bir yerlere.

Halka arz işide seyirlik hale geldi. Yüzbinlerce kişi(sanırım) ellerindeki senetleri sattılar nakite çevirdiler, bu nakitle halka arzlara kayıt yaptırdılar.

Hesapları, bir kaç tavan göreyim satarım. Bu hesap bugüne kadar işledi. Bakalım işlemeye devam edecekmi.? Bu sefer BIST endekside günlerce etkilendi. Daha önce etkilenmiyordu.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by adanalı Yazıyı Oku
    Halka arzların etkisi yoktur zannımca,zaten 11,30 veya 100 lot veriyorlar.....Gwind de mesela 100 lot verdi yani 506 lira......Bana göre bu satışların arkasında bizim önümüzdeki günlerde öğreneceğimiz bir haber var.......
    Bu yıl Sırf halka arzlara katılabilmek için 525 bin yeni hesap açılmış deniyor. Bu hesaplarda 100'er TL varmış. Evet az lot veriyorlar ama bunu üçyüz beşyüz binle çarpıyorsun.

Zaten bende TV de söylenenleri söylüyorum, halka arz ve borsa ya etkisi hakkında elimde veri yok.

Millet acaip karamsar bu günlerde. Herkes çok kötü bir şey bekliyor ama ne gelecek bilinmiyor.! Normal yıllarda olsaydık longcular için iyi haber olurduda, şu an yabancılar yüzünden durum epey farklı.

Korkunun tek sebebi vardır, yetersiz bilgi. (yine çok bilmişlik yaptım, yarın helvamı yersiniz.)

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    hisse.net reklam serviside iyice coştu. benim topiği tıkladım, üst üste 3 tane reklamı, tüm sayfayı kaplayacak şekilde verdi. Sayfaya girmek için 3 reklamıda geçmek zorunda kaldım.(yazı bitti, yazıda düzeltmek için değiştir tuşuna bastım, tam sayfayı kaplayan 2 ayrı reklamı yine üst üste çaktı burnuma, yuh durumu artık)

Kapıya jandarma koymuşlar gibi.
    Reklam olayı çığrından çıktı.

Bazı başka sitelerdede tüm sayfayı kapatan BENZER tüm sayfa reklamları var.

---

Global Büyük oyuncular yıllardır FED faiz artıracak diye korkuyorlar. Önce trump karşı koydu, FED faiz artırmak yerine indirmek zorunda kaldı, sonrada virus çıktı FED yine artıramadı.

abd de aşı işe yararsa bu yaza abd düze çıkıyor. Ekonomiside düzelecek demektir, 2021 için %6,5 gibi gelişmiş ülkelerde görülmeyen anormal bir büyüme oranı veriyorlar. Global oyuncularda, ekonomi yıl sonuna doğru iyice coşacak, pandemi yaza bitecek, bu durumunda FED para dağıtımını azaltıp faizi artıracak. Bu senenin sonuna doğru FEDin para azaltacağını ve faizi artıracağını hesaplıyorlar. Global(dünya çapındaki) Büyük oyuncuların korkusu bu.

TV ler bu korkuyu bizede aşıladılar öyle görünüyor. S&P de biraz düştü o da iyice korkuttu. Grafiğine bakarsak düşüş tamamen teknik. Son dalgayı yapıyor. 4030 a kadar inme ihtimali var, bu iniş yükseliş trendini değiştirmez. abd borsalarındaki Bu düşüşün korku ile alakası yok. Tamamen teknik. Şimdilik böyle, ilerleyen aylarda korku hakim olabilir. O durumda biden ve FED ne yapacak bilinmiyor. Bilinmediği için korku var. Aslında FED "korkmayın" paranızı almayacağım diyor ama inanmıyorlar.

Korkunun bir temelide abd deki enflasyon.

Halka dağıtılan 2bin USD ise bu bir kaç ayda enflasyonu artırdı. Halka başka para dağıtmadıklarına göre, halka dağıtılan paradan kaynaklanan enflasyonun devam etmesi beklenemez. Asıl ANA Para finans sistemi ve şirketlere dağıtılıyor, o parada ülke içinde piyasaya girmiyor, direk dünyadaki para piyasalarına akıyor orada yıllarca kalıyor. Hali ile bu para enflasyon artırmıyor du. Son 1 yıla kadar böyleydi.

Son aylarda DÜNYADA hammadde fiyatları uçtu. Uçan hammadde ve ulaşım fiyatları da, hali ile dünyada enflasyona sebep olması gerekir. Mantıken böyle.

Uçan hammadde fiyatlarının sebepleri ne.? Tam bilmiyorum, daha önce olmamıştı. Pandemide fabrikalar, işyerleri çalışmadı, hammadde ve aramal üretimi azaldı, azalma sebebi ile fiyatları arttı desek. Her yer kapandığı için benzer ölçüde gıda hariç tüketimde azaldı, dengelememişmidir.?

Doğru üretim azaldı, üzerine ulaşım fiyatları katlandı.

Dağıtılan dev paralar, hammadde piyasasına girip fiyatları artırmadı mı.? Eskiden bu derece artırmıyordu, bu sefer artırmışmıdır.? Bunun hesabını yapacak bilgi ve veriye sahip değilim. Ama teorik olarak mümkün görünüyor.

Suçu millete dağıtılan 2bin dolara atıyorlardı. Halbuki asıl kalıcı enflasyonu biraz pandemi, birazda para piyasaları firmalarına dağıtılan trilyonlar yaratıyor olabilir. Dediğim gibi yeterli veriye sahip değilim. Sadece varsayımda bulunuyorum.

Peki bu bizi nasıl etkiler.?

yaw zaten papaz brunson olayından beridir yaklaşık 3 yıldır berbat haldeyiz, üzerine suriye, üzerine Ege Akdeniz, üzerine pandemi yedik, üzerine yabancılar çıkmaya başladı. Arada bi 6 ay kadar nefes aldık, hepsi o.

Bu kadar çilekeş haldeyken birde FED korkusu erken başladı. FED faiz artıracak, bizden para çıkacak.
    Global para bize ne kadar girdiki.? Girdiysede BIST de olmadığı kesin. Yinede dünya satınca bizdede ilk etapta bir satış oluyor. faydalanan dünya, satışı yiyen biziz. Kurufasulye pilavı almanlar yiyor, gaz bizden çıkıyor gibi. özlemişim yaw kuru pilavı.

4.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku

Dün akşam dedikleri gibi halka arzlar sebebi ile olmalı. Millet kolay para peşine düştü, diğer senetlerden parasını çekip halka arza girmeye çalışıyor.

Halka arzlarla çekilen paranın yerini, yeni oyuncuların girişi bu sefer dolduramadı. Halka arzlar riskli hale gelmeye başlayacak demektir.
    Borsa İstanbul'da şirketler halka arz için sıraya girdi. Geçtiğimiz yıl Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvuran birçok şirket bu yıl halka arza hazırlanıyor. 2000 yılında da tüm şirketler halka arz için kuyruğa girmişti ve kapanın elinde kalıyordu sözde. ak enerji 44, ayen enerji 48 tl den küçük yatırımcı halka arzdan 1 lot alabiliyordu. açılışta tavandan mal alamıyorlardı. Halka arzlar bitti. 44 e alınan hisseler 2001 de 3 tl ye 4 tl ye elden çıkarıldı. Endeks 14400 lerden 2001 de 10.000 lere inmişti.
    Geçmişi oku geleceğe yön ver.Yazdıklarım yatırım ve siyasi tavsiye değildir.
    Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun demiş bilge bir adam.

5.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    İşin traji komik yanı BOOTES'in temele tekniğe dayanmayan 1288 hedefine doğru gidiyoruz.

Normalde bu hedefe gülerler ancak gördüğünüz gibi gülecek durum yok. Sanki suriye ile yeniden savaşa girdik ve buna tepkiyi sadece bankalar veriyor.
    Sayın Alicemal böyle bir hikaye var belki duymuşsunuzdur.

Musa peygamber bir gemi yolculuğuna çıkmak için limana giderken tepelik bir yerden aşağıya doğru yuvarlanan bir adam görür. yanına gidip adama ne yaptığını sorar. adam ibadet ettiğini söyler. Musa peygamber, adama yanlış yaptığını söyler; abdest almayı, günün hangi saatlerinde ve nasıl namaz kılacağını, namaz sırasında okuyacağı ayetleri öğretir.

sonra limana gidip gemisine biner. gemi limandan ayrıldıktan sonra bir de bakar ki adam geminin yanında denizin üzerinde koşturuyor, bir yandan da kendisine bağırıyor.
    Adamın ne dediğine kulak verir. "abdest alırken önce kollarımı mı yoksa ayaklarımı mı yıkayacaktım? söylediklerinin hepsini unuttum ben!" diye bağırıyor.
    O zaman adama söylediklerinden utanır. "nasıl biliyorsan öyle kıl kardeşim." der.

Benim de tekniğim böyle birşey.

6. Bist 100 de Günlük te bolinger bandı daraldı bir tarafa kıracak bakalım hangi tarafa kırılacak. 15 dk lık grafikte de ters çanak kulp görünümü var gibi. ytd.

7. Mart ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi yıllık %33,19, aylık %7,45 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Mart ayı Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi rakamlarını açıkladı:

TÜİK'in konuya ilişkin haber bülteni aşağıda bulunuyor

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) yıllık %33,19, aylık %7,45 arttı

YD-ÜFE (2010=100) 2021 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %7,45, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,38, bir önceki yılın aynı ayına göre %33,19 ve on iki aylık ortalamalara göre %27,54 artış gösterdi.

Sanayinin iki ana sektöründen imalat yıllık %33,14 arttı

Sanayinin iki sektörünün yıllık değişimleri; madencilik ve taşocakçılığında %35,35, imalatta %33,14 artış olarak gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri; ara malında %37,37, dayanıklı tüketim malında %30,91, dayanıksız tüketim malında %27,99, enerjide %90,14, sermaye malında %26,08 artış olarak gerçekleşti.

Sanayinin iki ana sektöründen imalat aylık %7,42 arttı

Sanayinin iki sektörünün aylık değişimleri; madencilik ve taşocakçılığında %9,55, imalatta %7,42 artış olarak gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarının aylık değişimleri; ara malında %8,79, dayanıklı tüketim malında %6,36, dayanıksız tüketim malında %5,90, enerjide %15,68, sermaye malında %5,67 artış olarak gerçekleşti.

Yıllık en düşük artış %18,36 ile diğer ulaşım araçlarında gerçekleşti

YD-ÜFE sektörlerinden diğer ulaşım araçları %18,36 ile, basım ve kayıt hizmetleri %20,88 ile, temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları %21,31 ile endekslerin en az arttığı alt sektörler oldu. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri %90,14, metal cevherleri %51,33, ana metaller %49,63 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.

Aylık en düşük artış %4,32 ile basım ve kayıt hizmetleri endeksinde gerçekleşti

YD-ÜFE sektörlerinden basım ve kayıt hizmetlerinde %4,32, deri ve ilgili ürünlerde %4,82, giyim eşyasında %5,03 artış gerçekleşti. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri %15,68, metal cevherleri %15,20, ana metaller %10,12 ile endeksin en çok arttığı alt sektörler oldu.

8.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Son aylarda DÜNYADA hammadde fiyatları uçtu. Uçan hammadde ve ulaşım fiyatları da, hali ile dünyada enflasyona sebep olması gerekir. Mantıken böyle.

Uçan hammadde fiyatlarının sebepleri ne.? Tam bilmiyorum, daha önce olmamıştı. Pandemide fabrikalar, işyerleri çalışmadı, hammadde ve aramal üretimi azaldı, azalma sebebi ile fiyatları arttı desek. Her yer kapandığı için benzer ölçüde gıda hariç tüketimde azaldı, dengelememişmidir.?

Doğru üretim azaldı, üzerine ulaşım fiyatları katlandı.

Dağıtılan dev paralar, hammadde piyasasına girip fiyatları artırmadı mı.? Eskiden bu derece artırmıyordu, bu sefer artırmışmıdır.? Bunun hesabını yapacak bilgi ve veriye sahip değilim. Ama teorik olarak mümkün görünüyor.
    Benim tahminim,dünya ticaret savaşları sebebiyle hammadde fiyatının artıyor olması. Mesela petrol de hammadde,bu ortamda 100 doların üzerine hatta 150 dolarlara çıkması gerekirdi. Ancak petrol yükselse Rusya,İran bu işten karlı çıkacak, o nedenle petrole dokunmuyorlar.

Kimde para bolsa hammaddeyi o kapar. Pandemiden çıkışta ertelenmiş talep patlaması düşünüldüğü için de hammaddeyi ucuzdan vermiyorlar. (Nasıl olsa faizler düşecek diye ev satılmasa da fiyatların yukarı gitmesi gibi).Böylece pandemi sonrası ipler benim elimde olur, diyorlar (Mahalle esnafı dükkanı kapatınca büyük marketler, AVM'ler daha iyi iş yapar, demek gibi) FED de, muhtemelen onun için diyor ki,enflasyon ilk başlarda yükselse de sonra toparlayacaktır. Yalnız karşı bloğun buna ne cevap vereceği henüz net değil, Çin'den ses yok,İran uranyum basarken Rusya ise Ukrayna'ya şah çekiyor.

Sayfa 527/852 İlkİlk ... 27427477517525526527528529537577627 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •