Sayfa 569/852 İlkİlk ... 69469519559567568569570571579619669 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 4,545 - 4,552 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1. Bu hafta da tatil var. Sürekli tatil olması belki de iyidir. Kayıp azalıyor, biz kafa dinleyip bu tatilde geçen zararsızlık halini nasıl telâfi edeceğimizi düşünürüz.

2. Bayram dalgası algımı bozdu. Dolar için 8.37 üstü longlarımı destekliyordu ancak deli gibi dolar satışı var ve aşağı salması,yukarı hedefin yakın vadede imkansız olduğu algısı yaratıyor. Altın sadece bayramda düşük kaldı ve yeniden girmek için pahalı hale geldi ancak kararlı ve sert yükselişi, hiç geri basmayacakmış algısı yaratıyor. Banka shortum zarar yazmaya başladı, BİST'in alımlı oluşu 1550 hedeflerine gidecek algısı yaratıyor. Algılara göre hareket etsem bir türlü,böyle net algıların yaratabileceği tuzaklara düşmek bir türlü. Bu algılardan sadece altının orta vade için dayanağı var. Coincilere takılan çelmeden çok daha güçlü algı oluşturdular. Olmak ya da olmamak meselesini çözmem lazım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by akresta Yazıyı Oku
    Bu hafta da tatil var. Sürekli tatil olması belki de iyidir. Kayıp azalıyor, biz kafa dinleyip bu tatilde geçen zararsızlık halini nasıl telâfi edeceğimizi düşünürüz.
    doğru. Ramazan bayramında huzur vardı.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    Bayram dalgası algımı bozdu. Dolar için 8.37 üstü longlarımı destekliyordu ancak deli gibi dolar satışı var ve aşağı salması,yukarı hedefin yakın vadede imkansız olduğu algısı yaratıyor. Altın sadece bayramda düşük kaldı ve yeniden girmek için pahalı hale geldi ancak kararlı ve sert yükselişi, hiç geri basmayacakmış algısı yaratıyor. Banka shortum zarar yazmaya başladı, BİST'in alımlı oluşu 1550 hedeflerine gidecek algısı yaratıyor. Algılara göre hareket etsem bir türlü,böyle net algıların yaratabileceği tuzaklara düşmek bir türlü. Bu algılardan sadece altının orta vade için dayanağı var. Coincilere takılan çelmeden çok daha güçlü algı oluşturdular. Olmak ya da olmamak meselesini çözmem lazım.
    Bilgi için sağol.
    Doviz/TL tamamen tayyipin kararlarına göre hareket ediyor. Tahmin etmek kumar oynamak gibi. Altın fiyatını tayyip belirlemediğinden, tahmini biraz daha kolay.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    ...

Köşe yazarısın, bir gün yöneticin gelip "şu şirketle ilgili şu parlatıcı yazıyı yazacaksın, şu kısımları öne çıkaracaksın" gibi bir yazı ile odana dalar. Yazmazsan kapı önündesin, yazarsan gazetede bol para ve ün ile yağlanırsın. Medyada gördükleriniz yazacak karakterde olanlar.

Çok ünlü olursun, çok fazla okurun vardır, yönetici kolay kolay gelipte önüne yazı koyamaz, "bunu bugün kendi tarzınla yazacaksın" diyemez. derse "istifa ederim" kozunu oynayabilirsin.

Son yıllarda açıkça belliki sipariş yazıların sayısı çok fazla arttı. Sipariş yazılardan hangisi patron emri, hangisi aç gözlü yalaka köşe yazarının "kendi işi" bilemiyorsun.

Gazetelerin içini bilen biri olarak yazmadım. Üniversiteden beri günlük gazete okuyan ve bu şekilde öğrenen biri olarak yazdım. Takip ettiğim köşe yazarlarının döndüğü yılları bilirim.

Eskiden sağlam yazar daha fazlaydı. Dönerlerse paraya kavuşmak için değil, para ve üne kavuştukları için dönerlerdi. Doğal, hayvani dönüştü. Son 20 yıldaki dönüşler doğal olmayan hayvani dönüşler.

...
    Dün bu yazıyı yazmıştım. Köşe yazarlarının gittikçe daha çok seviyelerinin düştüğünü ve ekstra para için her türlü rezilliği yaptıklarını yazmıştım. Ama bilgiminde dışarıdan bakan birinin bilgisi olduğunu yazmıştım. yani farklı çıkabilir demeye çalışmıştım.

Bugün yılmaz özdil, dün benim yazdıklarımın 10 kat fazlasını yazmış ve söylediklerimi fazlası ile onaylamış. ne kadar dışarıdan bakıyorum desemde günde 3-6 saat okuyan araştıran biri olarak, yüzeyseldde desem, ortalamanın çok üzerinde doğru çıkar bunuda belirteyim.

Medyada özellikle internette ki haberlerin herhalde %80 i yalandır ve çıkar gruplarınca yayınlanmıştır.
    Uzun yıllardır benim kadar çok okuyorsanız, yalan haberleri büyük doğrulukla ayıklayabiliyorsunuz. Arka planı tahmin edebiliyorsunuz. Kim, neyi, niçin yazmış görebiliyorsunuz.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün 1450 üzerinde kalacakmıyız onu göreceğiz. Ekstra gelişme olmazsa kalırız.

1450 ye gelince geçemeyebiliriz diye az miktar long azaltmıştım ama akıllıca olmadığı için burada yazmadım. ayhan'ın korkutmasınında etkisi olmuştu. Evet efsane keçide korkabiliyor, özellikle pandemiden beridir silkelemelerde sürekli dayak yiyen keçi nasıl korkmasın.

Azalttıklarımı bugün uygun yerde geri yerine koyacağım gibi.

Fakat enflasyon korkusuda yabana atılacak şey değil. Önlem alınmazsa bir yerde dünyayı vuracak, bizide vuracak. Ama ne zaman vuracak.? 6 ay sonra vuracaksa bugünden kenarda durmak yada tersine oynamak anlamlı değil.

Para piyasalarını yükseltenin, abd nin ve AB nin aylık finans-şirket kesimine dağıttıkları para olduğunu unutmamak gerekir.
    abd 120 milyar dolar, AB ise 60 milyar avro her ay dağıtıyor. Bu paralar azınlığın cebine giriyor ama tüm dünya garibanlarını enflasyonla vuruyor vuracak.

Kuralımız neydi.

Üretmeden kazanılan para, MUTLAKA VE MUTLAKA diğerlerinin cebinden çıkar.

Nasıl çıkar açıklamıştım. Parayı ağaçtan toplasanız, o para komşularınızdan çıkar. Siz zenginleşirken onlar fakirleşir.

abd banka sahibi ve üst çalışanlarının cebine FED her para koyduğunda, ülkelerin garibanları fakirleşiyor. Aldıkları ürünlerin fiyatı artıyor ama gelirleri aynı oranda artmıyor. Et e yılbaşından bu yana %30 zam gelmiş. abd li avrupalı o milyarları EMTİA piyasasına koyunca, emtia fiyatları yükseldi, geldi bizim evlerin kilerindeki bulgurun, buğdayın, fasulyenin, domatesin, etin fiyatını artırdı. Bişeylerin fiyatı artmışsa, diğer herşeye de zam gelir. ET satan, almayı düşündüğü telefonun, arabanın fiyatına zam gelmişse, ET ede zam yapar. Zam yapılmayan ürün kalmaz. Zam yapabilenlerin çoğu bu işten yırtar, ama maaşlı çalışanlar vurgunu yer. Zam yapmak kendi ellerinde değildir.
    Son düzenleme : alicemal; 18-05-2021 saat: 10:20.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    yılmaz özdil'in bugünki yazısının linkini koymam lazım çünki bu sefer cehape yede giydirmiş. Benim yaptığımı yapmış, kendi grubunun pisliklerinide dışarı vurmuş. Asıl kimin pisliklerini dışarı vurması gerekir. Fırsat buldukça övdüğü aydın doğan gibi ibrani-yahudi grubunun. O grubada vurursa, y.özdil'ide keçi ilan edeceğim. Ama alelade keçi. Nirvana ya ulaşması lazımki efsane keçi olsun.

Başka grubun pisliğini dışarı vurmaktan daha çok, kendi grubunuzun pisliğini açığa çıkarmalısınız. Bu daha çok işe yarar. Siz içinizdeki pislikleri temizleyip yükselirken, diğerleri kendi pisliklerinde boğulur. Bu özlü söz oldu yaw. hemen kopyalayıp alayım. Yumurtladığımı bile fark etmedim. Efsaneyim.

chp 'yi eleştirmemi, kötü yanlarını yazmamı bugüne kadar beğenmeyen çoktur. Diğerleri bana aferim derken, chp liler bana kızıyorlardı. "bazı yazılarını onaylamıyorum ama..." diye yazıyorlardı. Yanlış düşünüyorsunuz. kendi pisliğimizi temizlemeyip gizlersek chp yerine cehape oluruz. Ecevitten sonra 1 milim ilerleyebildimi chp. Hep kendi hırsızlarını gizlediler, CEZALANDIRMADILAR. Zamanlada chp deki hırsızların sayısı arttı. chp de zenginleşenleri gören diğer hırsızlar chp ye doluştular.

unutmayın akp liler, özal'ların, yılmaz ların, çiller'lerin, demirellerin çevresinin devlette yaptığı yolsuzlukları izleye izleye büyüdüler. Hiç birinin ceza almadığını gördüler. Açık hırsızların zenginlik içinde yaşarken, kendi ailelerinin süründüğünü gördüler.

Onları biz yetiştirdik. öhhö, ben değilde siz yetiştirdiniz, beni niye katıyorsunuz anlamadım.

Benim chp hakkındaki yazılarıma kızanlar, birde y.özdil den okuyun. Az vurmuş, devamını beklerim. Tabi aydın doğan gibi ibrani-yahudi grubuna vurmazsa, cehape ye vurmasının hiç bir anlamı yok. Kaynak ibrani-yahudi grubu. Onları düzeltmek gerekir. Düzelmeyeni göndermek gerekir. Ben düzeltirim o kapasitem var.

---

Bu arada y.özdil'e 2 ay kadar önce uzun bir mail atmıştım ve bazı chp belediyelerinin yolsuzluklarını çok vurucu bir hikaye ile anlatmıştım. Hikaye gerçekti.

Adama günde binlerce mail geldiğinden okumadığını düşündüm ama okumuş olabilir. Bu yazısına bakınca okumuş olabileceğini düşünüyorum. 2 ayda ancak kafa basmış, kabullenmiş, hazmetmiş olabilir.

Ahanda y.özdil'in yazısı.
    https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarl...ursun-6436490/

İnanılmaz ama benim uzun yıllardır kurduğum cümlenin aynısını kurmuş.
    "Bir memleketin siyaseti neyse, medyası da odur." demiş.

Aynı cümlenin aynısını ve benzerlerini ben çok yazdım. Siyasetçi bozuksa medya düzgün olamaz, medya bozuksa siyasetçi düzgün olamaz, bunlar birbirini doğururlar dedim. Aynı yataktalar dedim.

Daha çok bu forumdan önce yazdığım forumlarda demiştim. Yani uzun yıllar oldu yazalı.

y.özdil evrimleşiyormu.? Yakında aydın doğanada vurmaya başlarsa şaşırmam. Atatürk kitaplarından kazndığı servetdende utanması gerekir. akp olmasaydı, güllük gülistanlık bir ülkede o kitapları satamazdı, bunu farketmesi gerekir.

Devlet halkı ezmese, tarikatlar bu ülkede gelişemez, olmaz.
    Bakın aynı yazıda 2 özlü söz yumurtladım. İlk defa çift sarılı oluyor. Bunuda kayıt edeyim.
    akp orta sınıfı köşeye sıkıştırmasaydıda millet Atatürk'e bu kadar sarılma ihtiyacı hissetmezdi ve en çok Atatürk diye bağıran y.özdil'in Atatürk kitaplarını alma ihtiyacı hissetmezdi, çok az satardı.

Yaw bu özdil bir yerlerden bulup benim yazıları okuyor galiba. Yada aklın yolu bir.

.
    Son düzenleme : alicemal; 18-05-2021 saat: 10:56.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    sözcü.com.tr gibi bir web sitesi, yazısını kopyalamanıza izin vermiyorsa, ctrl-U yu kullanın. Ben y.özdil'in cümlesini kopyalayayım dedim başta kopyalayamadım.

ctrl ve U tuşlarına aynı anda basın, bırakın. Açılan sayfada kopyalamak istediğiniz bölümü bulmanız gerekir. Bunun için ctrl-F yi kullanın. Aynı anda basıp bırakın. Aradığınız kelimeleri yazın. Bulunca copy paste ile kopyalayıp alın.(ctrl-C ve ctrl-V)

sözcüyüde bu engelleme için kınıyorum. Yazıları alınmasın istiyor ama alacak olanlar profesyonel yazılımcılar. Onlarıda hiç bir şekilde engelleyemezsin, copy-paste yi engellemen bir işe yaramaz. Devamlı okuyucularını üzersin.

Sayfa 569/852 İlkİlk ... 69469519559567568569570571579619669 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •