Sayfa 57/852 İlkİlk ... 747555657585967107157557 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 449 - 456 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,394
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Nereyi okuyodun.?

yazdık "3 gün istanbuldayım, işlerim var yokum" diye.??
    demek okumayıp, okuyo numarasına yatıyodun. Otur 2.

Yok yaw sen cepten de yazarsın ..duramazsin diyordum.
    .

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2. Hayatında gördüğüm en güzel sohbet ve yorumlar hepinize teşekkürler....

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    hiçbir yorumum yatırım tavsiyesi değildir...

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Ege Cansen hocamı eleştiren yazım işe yaramış gibi görünüyor.

Dünki yazısını okudum, ilk defa çözüm olarak "çalışanların maaşını artırmamak lazım." dememiş. Benim de önerdiğim gibi, kötü firmayı kurtarma, bırak batsın, yerine iyisi gelsin. Kötüyü kurtarırsan, ömür boyu tüm kötüleri sırtında taşırsın. Sen çalışırsın onlar yer.

Hali ile dovizde düşmeyecek ama bu sayede, ithal edilen ürünlerin bir kısmı mecburen içeride üretilecek. İlk gelen fabrikalarıda tek tek yazmıştım. Biride bizim oyak renonun açtığı, pistonlu motorlar için enjektör fabrikası. Bursada bu yıl açıldı. 50 yıl geçti, motorun ana parçalarından birini Bursa da kurmaya lütuf etti. 10 sene içinde avrupada pistonlu motor kalmayacak, hepsi elektrikli motor üretecek. Bizimkiler fransa nın eski teknolojisini şimdi Türkiyeye taşıdılar.

Kötüde olsa, ithalden iyidir. Aslolan elektrikli motor fabrikası kurmalarıdır. Onuda 50 yıl sonra kurarlar herhalde. Bunları kurtarmayacaksın tersin kıracaksın kafalarını.

Netçede Ege hocam, kurtarma, döviz yüksek kalır sıkıntı çekeriz ama ithalat düşer ihracat artar demiş.

Ege Hocam, ölmeye yakın hidayete erdi. Hiç yoktan iyidir.

Bide 5 yıl fakir mahallesinde asgari ücretle yaşamaya kalkarsa şaşırmam.

Öyle bi niyetin varsa ben göstereyim fakir mahallesini Ege hocam. Şimdi sen gider zengin semti Ataköy sahile karavan kurar, fakir hayatı yaşıyorum dersin.

Varsa niyetin, bi meyil at yeter. Üşenmem hallederim. Yanlız sizin hanım sizi boşar, ondan eminim. Kadınlar bu tür fakir işlere gelmez.
    Gelenide adam yerine koymaz.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    [QUOTE=human01;2858349]Yok yaw sen cepten de yazarsın ..duramazsin diyordum.
    .

Valla bugün yazdıklarımı kaale almayın. Çok hata olabilir. Şimdiden 2 hata çıktı bile.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,394
    [QUOTE=alicemal;2858553]
     Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Yok yaw sen cepten de yazarsın ..duramazsin diyordum.
    .

Valla bugün yazdıklarımı kaale almayın. Çok hata olabilir. Şimdiden 2 hata çıktı bile.
    Canın sağolsun..ne demek ?

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    3 günlük, yağmur ve soğuk hava altında uykusuz geçen İstanbul maceramdan sonra, 2 gün uyudum ve sanırım kendime geldim.

Artık dünyanızı karartmaya devam edebilirim.

Ben yokkene, BIST de senaryoyu yeniden yazmayı gerektirecek, çok önemli gibi görünen bi olay olmuş sanki.

trump, fetullahı abd den kovalayacak gibi.?

Hemen interneti kurcalayıp işin ciddiyetini öğrenmeye çalışayım. Önce VOB tarafına bi bakayım, ordakiler iyi yakalıyor haberleri, beleşe konalım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Maç seyretmem ama milli maç olduundan dün gece arada zap yapıp bi kaç salise seyrettim. Yılda bi kaç milyon avro alan 20 lik gençlerin, paranın hakkını vermemelerine sinir olduumdan, bi dahada bakmadım. Yenilmişler.

Gençken seyrederdim, tabi gençken hem beyin tam oturmuyor, hemde dünyada nelerin döndüğünü anlamıyorsun. Yanlış akımlara kapılıp, sürü halinde mööö diye diye ordan oraya koşup birilerine saldırabiliyorsun. Sürü sahipleri tarafından kullanılıyorsun.

40 yaşını geçipte, geçim derdin azalmışsa, birazda nefes alabilir hale gelmişsen, kafayı kaldırıp dünyaya bakıyorsun. O zaman sığır olduunu anlıyorsun.

Tabi insanların %80 i, ölene kadar sığır olduklarını anlamıyorlar. Sadece %20 si kadarı, oda yaş kırkı, elliyi geçtikten sonra belki anlayabiliyorlar.

Ben sığır olduğumu anlayanlardanım. Tabi bu tür konular göreceli ve gri renktedir. Neyin doğru olduğunu tam bilemezsin. O sebeple bu konuda yazdıklarım sadece dertleşme babında ele alınsa iyi olur, yoksa bozuşuruz.

VOB tarafta pek bi bilgi yoktu, bi kaç örümcek kafalının yazısını görünce sinirlerim bozuldu kaçtım.

Kerem Alkimin algoritma ve yapay zeka konusunda hisse borsaları ile ilgili yazısı ilgimi çekti. Yapay zeka konusunda derinlemesine bilgim var. 3 tane kitap var bende yapay zeka algoritmaları ile ilgili. Son 1 yılda aldım. Geçmiştende tecrübem var. Kitapların kapağını açmadım daha ancak, kerem alkim, yapay zekalara fazla değer yüklemiş gibi geldi. O kadar değil.
    Yinede kitapları okursam görüşüm değişebilir.

Yapay zekalar, kendisini yazan kadar zekidir, daha fazla değil.
    Fark şurada. Bir insan, 1milyar cümle bilgi aklında tutabiliyorsa, yapay zekada bilgi tutma sınırı yok. Tek fark budur, ancak bu farkla insana çok büyük fark atar. Her şeyi değiştirir.

Şöyle düşünün.
    İlk kaliteli yapay zeka ile tanışmam IBM firmasının Deep Blue sistemi(yazılımı) ile olmuştu.
    Dünyanın en iyi satranç çısını, yanlış hatırlamıyorsam, ya yenmiş, yada berabere kalmıştı. Tabi günler süren maçlar sonunda.?

Yapay Zekanın Nasıl oynadığını o zaman anlamamıştım, ama şimdi biliyorum.

Şöyle yapmışlar.
    Deep Blue hafızasına geçmiş tüm maçları ve hamleleri yüklemişler. Milyonlarca hamle, yüzbinlerce maç.

Deep Blue nasıl oynamış.?
    Sıra her kendine geldiğinde, mevcut duruma uygun geçmiş maçları taramış, bulunca o maçı kazanan oyuna uygun hamleyi seçip yapmış.???

Yani ortada sadece ezber var. Akıl yok.
    Hafıza var, mantık yok.

Sınırsız hafıza.

Deep Blue nun hafızasında yüzbinlerce maç ve milyonlarca hamle kayıtlı olmasa, daha az kayıtlı olsa, ustalarla tüm maçları kaybederdi. Hafızda ne kadar çok maç ve hamle varsa, kazanma şansı o kadar artıyor.

Yapay zeka sıfırdan bişey üretmez, üretemez.

Ama sıfırdan bişey üretmesi gereken haller ile karşılaşmazmı.?

Karşılaşır. O zaman elindeki doğru gibi görünen davranış şekillerine bakar ve aralarında yazı tura atar, doğru hamleyi bulma şansı %50 dir.

Şaşıracağınız bir bilgiyi vereyim. İnsanların %80 ninin beynide aynı böyle çalışır.

İlk defa karşılaştıkları bir olayda yazı tura atarlar ve inanamayacaksınız ama %100 oranında hatalı seçeneği seçerler.

Yapay zeka ile insanların %80 i arasındaki fark budur.

Aynı şeyi yaparlar. Karar vermeleri gerektiğinde, hem yapay zeka hemde insanların %100 ü geçmiş bilgiye bakar. Aynı olayı yaşamışsa, aynı kararı alır. Burada yapay zekanın avantajı sınırsız.

Aynı olaya ait örnek hafızada yoksa, yapay zekada, insanların %80 ide yazı tura atar. İnsanlar hatalı seçeneği seçer, yapay zekanın %50 şansı vardır.
    İnsanların %20 sinde ise düşünme yeteneği vardır, ve yapay zekaya göre avantajlıdır. %50 den daha fazla doğruyu bulma şansı vardır. Peygamberler, deha lar hep bu %20 den çıkar.(bana göre tabi)

Yapay Zekayı borsaya uyarlarsak. Algoritmaların işi o kadar kolay değil. Çünki borsada oyun kurallı oynanmıyor. Endekse yön veren en büyük üç beş büyük, kendi pozisyonlarına göre karar veriyor. Küçük bir azınlık, büyük çoğunluğu soymaya çalışıyor. Denetleyenler, büyüklerle ortaklık kurduğundan, soygun işlerini yapabiliyorlar.

Algoritmalar ancak kurallı ve kuralların tam uygulandığı borsada işe yarayabilir.

Tabi bu benim düşüncem, yanlışta olabilir.
    Algoritma, borsaya yön verenin elindeyse, kazandırır. Soyulan büyük kalabalığın elindeyse toplamda hep kaybettirir. Küçük başarılar yakalarsın, ama bir seferde hepsini verirsin. O bir seferi, borsaya yön veren büyük para sahibinin algoritması yapar, veya yöneten kişi karar verir, ve gözünün üstüne çakar.

Dediğim gibi bunlar tamamen dışardan gözlemlerim ve hepsi %100 doğru olmayabilir. Ancak bu konularda, normal vatandaşa göre derinlemesine bilgi sahibiyim. Yapay Zekayı yazanlara göre ise daha az bilgi sahibiyim.

Yazıyorsam hata ihtimalim düşüktür. Hiç bilmediğim konuda yazmam.

"lan her konuda yazıyosun, her şeyi biliyomusun.?" diyen densizler mutlaka çıkar.

efsane kolay olunmuyo.! tekim.
    100 metreyi 6 saniyede koşarım, ama koşmuyorum. Kendi seçimim, kimse karışamaz.
    Çok yüksek atlarım. Disk atarım. 4 çarpı 100 metreyi tek başıma hallederim.

Neyse beni övmeyinde, trump ve fetö olayını araştırayım. Çok önemli bir olay. Gerçekse, kısa vadede ülke çok etkilenir, BIST dahil. Uzun vadede moka batacaz. Aslında içindeyizde, hala burnumuz dışarda.
    @NeAcaipDunya

8. Allahım ne yorum tebrikler üstat sizi kutlar ve koca bir
    MÖÖÖ
    demekten kendimi alamadım tek tesellim 45 yaşında olmam saygılar sevgiler selamlar

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    hiçbir yorumum yatırım tavsiyesi değildir...

Sayfa 57/852 İlkİlk ... 747555657585967107157557 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •