Sayfa 576/852 İlkİlk ... 76476526566574575576577578586626676 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 4,601 - 4,608 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yabancılar, yerlinin aldığı gün veya saatlerde almıyor. Ya almıyor, yada başka dümen çeviriyor anlamadım. Anlamam da gerekmiyor da, asıl sorun anlamayınca, insan anlamadığı şeyden korkar. Neyseki ben keçiyim de korkmuyorum desem yalan olur.

Şu BIST'in yabancılarının yaşadığı yeri bilsekte komşu ziyaretine gitsek. Geçen sonbaharda kesilip itina ile hazırlanmış kiraz odunları var. Kurdela ile bağlayıp hediye etsek. Yada açıkça "lang bana niye taktınız" diye odunla girişsem diyorum. Niyet belli gizlemek için kıvranmaya gerek yok.

S&P şu anda yeşil ancak rahat bir yeşil değil. Henüz FED raporunun etkisinden kurtulabilmiş değil. Raporda tapering sinyalinin sinyali vardı. Sinyal vermesi gereken FED kaymak takımına, FED in maraba takımı kaş göz işareti ile sinyal veriyor. Karışık olduda başka nasıl anlatılır çıkaramadım.

S&P de 3970 ihtimali var. Sebep son açıklanan enflasyon verisi. 3970 e inerse 2 önceki günlük dalganın(Dalga başlangıcı 3730- kubbe tepesi3946 dalgası) benzerini yapmış olacak. O dalga sonuna doğruda abd de kötü bişey açıklanmıştı ve büyük dalga, yatay 2 küçük dalga ile başladığı yerde tamamlanmıştı. Ne açıklandı şimdi hatırlamıyorum. Geçen gün S&P bir kaç küçük dalga yapabilir derken bunu kast etmiştim. Günlük grafikte birinci küçük dalgayı yaptı, ikinci eğer oluşursa şu an ikincinin tepesinde. 2 önceki dalga gibi olacaksa 3970 ufukta göründü demektir. Sonrası FED in ve enflasyonun gelişmesine bağlı ama ben şu andan yukarı döner diye düşünüyorum. Çünki taperinge yumuşak geçiş ihtimali gittikçe yükseliyor ve algı yerleşiyor.

Bugün BIST başında değildim ancak sonuçlara bakıyorum, pazartesi için fikir verecek kafamda bir şey oluşmuyor.

Bir miktar long la tedirgin şekilde devam ediyorum. Tedirginliğimin sebebi korku.

Korkunun sebebi neydi.?

Yetersiz bilgi.

Derenin derinliğini bilmiyorsanız, içi görünmüyorsa geçmeye korkarsınız. Biliyorsanız korkmazsınız.
    Derin değilse ve zararlı hayvan yoksa korkmadan geçersiniz. Derinse veya zararlı hayvan varsa geçmezsiniz, yine korku olmaz. Kafa net olur.

.
    Son düzenleme : alicemal; 21-05-2021 saat: 19:13.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dünyanın bazı Makro göstergeleri fena değil.

15 Gündür dünya navlun(taşımacılık) fiyatları düşüyor.(baltic dry endeksi)
    EMTİA endekside(CRB) yaklaşık 15 gündür yükselmiyor, yataya sardı.

Tapering korkusunu yaratan abd enflasyonu, önümüzdeki 2 ayda yükselecek ancak baz etkisi sebebi ile. Ürün fiyatları abd de arttı diye değil.

abd enflasyonunu yaratansa abd içi pandemi koşullarının ne kadar etkisi oldu hesaplayamam ancak dış etken olan dünya hammade ve ulaştırma fiyatları 15 gündür yükselmiyor.

EMTİA ve navlun dünyada yükselmezse, abd 2 ay sonra baz etkisinden kurtulacak ve enflasyonu düşüşe geçecek.

Bu açıklamalar cek'li cak'lı oldu. Hali ile anlamı olmadı boşa yazdım. Beklemek gerekiyor. Yinede bilgi bilgidir, biliyorsunuz az bilgi korku yaratıyor, yukarıda açıklamaya çalışmıştım. ne kadar çok ilgili şey bilirsek, o kadar korkumuz azalır.

3. Ulaştırma fiyatları yükselmiyor derken?

https://fbx.freightos.com/

15 mayıs tarihinde, televizyonda reklamını gördüğümüz rezervasyonu yapılan bir firmadan temmuz ayının sonuna 5 gecelik otel rezervayonu yaptırdım. 9000 tl fiyat ödedim. Şuan öylesine sitesinde dolanırken aynı tarih ve gece sayısı fiyatının 7250 tlye düştüğünü görüp şok oldum. Nasıl bir sistem dönüyor anlamış değilim. Sen şu tarihe kadar erken reZervasyon indirimi yap alalım sonra fiyatını daha da düşür.

Saygılar.

Alıntı Originally Posted by KNUCK Yazıyı Oku
    15 mayıs tarihinde, televizyonda reklamını gördüğümüz rezervasyonu yapılan bir firmadan temmuz ayının sonuna 5 gecelik otel rezervayonu yaptırdım. 9000 tl fiyat ödedim. Şuan öylesine sitesinde dolanırken aynı tarih ve gece sayısı fiyatının 7250 tlye düştüğünü görüp şok oldum. Nasıl bir sistem dönüyor anlamış değilim. Sen şu tarihe kadar erken reZervasyon indirimi yap alalım sonra fiyatını daha da düşür.

Saygılar.
    Kafese yeterli kuş girmemiş...
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    Ulaştırma fiyatları yükselmiyor derken?

https://fbx.freightos.com/
    Görünüşe göre birden fazla navlun fiyatları açıklayan endeks var.

Benim baktığım geçmişi 1750 ye kadar inen, londra fiyatlarını açıklayan borsanın endeksi: https://tradingeconomics.com/commodity/baltic

1985 de mevcut yayına geçmiş. Ayrıca global FON lar bu endeksi kullanıyor. Nereden biliyorum.? Dünyaya hakim siyonistlerin iletişim kanalı bluumberg bu endeks rakamını yayınlıyor.

freightos ise 2011 yılında kurulmuş yeni bir start up.

Hangi grafik doğruyu gösteriyor diye düşünürsek, emin değilim. freightos yeni kurulmasına rağmen çok iddialı. Önemli bir konu emin olmak gerekir.

İkisi farklı içerik taşıyor olmalı.

Gördüğünüz gibi, "o yanlış bu yanlış" diye yazıya başlayan haddini ve KENDİNİ bilmez ergen bilinçli saygısıza başka cevap veriyorum, saygıyı hak eden insana başka cevap veriyorum. Üşenmeyip araştırıyorum. Hatalı çıkarsamda hemen kabul ederim ve düzeltene de teşekkür ederim.

Adamın yazısını hala unutamamışım iyimi.? Koyuyor böyle şeyler.
    Son düzenleme : alicemal; 23-05-2021 saat: 10:22.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399

Saygılar.
    Fark azda değil. Erken alan daha ucuza alır diye biliyoruz.
    Bu sene istisna oldu, virus bitecek diye normal fiyat açıklamış olmalılar. Virus devam edipte rezervasyonlar bekledikleri gibi çıkmayınca fiyatları düşürmüş olsalar gerek.

Önce otelle konuşup paranı geri istemelisin. Ödeme ihtimalleri var. Vermezlerse, tüketici hakem heyetine başvurursan paranı geri alırsın diye düşünüyorum. Hangi tüketici hakem heyeti'ne baş vuracaksın.? Otelin olduğu yerdeki il veya ilçe heyetine. Tutara göre değişiyor. Açıklama burada
    https://tuketici.ticaret.gov.tr/duyu...rlar-artirildi

6 Yıl kadar önce Annem için telefonla sahildeki bir kaplıca otelinden fiyat aldım. Bir fiyat söyledi. Sonra bu işleri bilen ablam internetten fiyatlara baktı. Bu otele bazı siteler üçte bir daha düşük fiyat koymuşlar. Rezervasyonu internet fiyatını söyleyerek yaptık. İnternetten bakmasak kazık yemiş olacağız.

İnternetten bakmayan-bakamayan tonla insan var. hepsi kazık yiyorlar. Ayrıca pazarlıklada çok düşüyor. bu tür şeyler çok sinir bozucu ancak serbest piyasa böyle bir şey.

Sıfır Araba alırken bile en yakındaki bayiden alsan başka fiyat, telefonla zor durumdaki bayiyi bulup pazarlık etsen bambaşka fiyat. En az %10 iniyorlar. Geçmişte böyle %10 kazık yemişliğim var, aldığım arabada bugünki fiyatla oooo bayağı bi tuzlu arabaydı. Büyük geçti büyük.

Saygılar.
    sigortalı ise sıkıntı yok iptal et erken rezervasyonlara cayma hakkıda tanımışlardı diye ahtırlıyorum. gerekçe bile soramazalr iptalden sonra yeniden al
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sayfa 576/852 İlkİlk ... 76476526566574575576577578586626676 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •