Sayfa 605/852 İlkİlk ... 105505555595603604605606607615655705 ... SonSon
Arama sonucu : 6815 madde; 4,833 - 4,840 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    biden tayyip görüşmesi hakkında abd medyası iyi şeyler yazmış. biden da iyimserdi. Tek kötümser görünen tayyipdi.

Bu durumda tayyip toplantı odasında aşağılanmış olabilir. trump ın son yılıda aşağılanmıştı. abd lilerle toplantıya girdiğinde, abd liler tayyipin dengi değil daha alt kademe yetkili göndererek tayyibi aşağılamışlardı. Alt kademeden yetkili ile TV lere karşı poz vermiş ve toplantıya yan yana oturmuşlardı. O zamanki ruh hali kötüydü. Sesi çatlak, omuzlar çökmüş, göbeğini beline taktığı korseler bile tutamamıştı.

siyonist kanallar sürekli karamsar bir tablo yarattı. Nato zirvesinede kötü yönden baktı. Unutmayın bu kanallar TR değil abd çıkarı için çalışıyorlar. 2002 den, fetö tayyip kapışmasına kadar akp yi gözyaşları içinde alkışlayanlarda bunlardı.

İlginç olansa ortakları abd siyonistleri olan habertürkün(ibrani kökenli olduğunu düşündüğüm ciner grubu) köşeden yazarı nato daki diğer gelişmeleride yazmış ve hepside TR açısından olumlu. Yazı burada https://www.haberturk.com/yazarlar/m...kutsal-birlige
    Bu yazıyı okuyunca, yarattıkları karamsar tablo dolayısı ile siyonist kanallara lanet ediyorsunuz.

En doğru yaklaşımı Oray Eğin sergilemiş gibi görünüyor. "biden tayyip'e ev ödevleri verdi. Onları yap öyle gel dedi" diyor. Verdiği ev ödevlerini tahmin etmekte zor değil. rusya ve çin den uzak dur demiştir. Libya ve suriyeden çekil demiştir. Libya dan çekilme sözü vermiş tayyip. Zaten cebinde doviz yok, Libya, Suriye, Somali gibi ülkelerdeki bizim grupları doviz ile besliyoruz. grup dedim çünki ordumuzdan çok başka ülkelerin terörist olarak nitelediği paralı askerleri maaşlı tutuyoruz. Gerçek asker sayımız az.

.
    Son düzenleme : alicemal; 16-06-2021 saat: 10:09.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Açılışda bu sefer yerlinin korkusu azalmış gibi görünüyor. Yabancının ağırlıklı olduğu xbank endeksi ise epey ekside. Ana sebebi yine halkbank. Dün söylenti ile çok yükselen halkbank, söylenti yalanlanınca bugün yüksek ekside.

Yabancının yönü 1 saat kadar sonra belli olur.

Bugün için biraz iyimserim eğer yeni bir gelişme olmazsa.

USD dün hızlı yükselmişti. Sebebi biden toplantısıydı. Yükselten eğer abd emri ile TR deki yabancı bankalarsa, yükseltmeye devam edebilirler, bugünki en büyük çekincem bu. Eğer abd emri ile yükseltmedilerse sebep genel eğilimse, bugün düşebilir diyeceğim ama diyemiyorum. Mutlaka bir yeni sorun çıkıp hemen dovizi yukarı taşıyor. USD seviyesi konusunda konuşmayı aylar önce bıraktım. USD de Short için çok güzel yerler ama tayyip korkusundan short da gidemiyorum.

Son durum aynı: Bir miktar hisse endeksleri long.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Süper delikanlı fatih altaylı'nın bir yazısına yanıt vermesem olmaz.

https://www.haberturk.com/yazarlar/f...ate-layik-maas

Bu yazısında bir konuyu anlatıyor ve kendi fikrini söylüyor.

Evrimle ilgili hangi görüşlerimi anlatmıştım.? Az gelişmiş maymundan evrilenler ezber beyinli olur. Anlamaz ezberler. Doğrumudur yanlışmıdır yorum yapacak beyni yoktur.

İLK DEFA KARŞILAŞTIĞI, EZBERİNDE OLMAYAN KONULARDA, doğruluğunu yanlışlığını aldığı tepki ile ölçer ve karar verir. Dayak yerse "haaa bu yanlışmış" der. Aferim alırsa "haaa bu doğruymuş" der.

Gelişmiş maymundan evrilenler ise, ilk defa karşılaştığı, ezberinde olmayan konuda, dayak da yese doğru gördüğü şeyi savunur "onlar yanlış" der.

Bunu cebe koymuşmuyduk. Geçmiş yazılarımı okumayanlar için özet oldu, sizde cebinize koyun.

Örneklede açıklayayım ve bu sefer isim vermeyeyim. Siyonist haber TV lerde bolca gördüğünüz(son yıllarda pek görünmüyor) bir akademisyen prof var. Çoğu yazısını okurdum, acaip bilgili bir adamdı, özellikle başka ülkeler hakkındaki araştırma yazıları süperdi çok bilgi sahibi olurdum.

Sonra tüm bu bilgilerin bir yerlerden ezberlediği şeyler olduğunu anladım. Çok çalışmış, hafızasıda kuvvetliymiş, üşenmiyormuş ve tüm bu özellikleri sayesinde yükselmiş. Bizede bolca bilgi vermiş ama hepsi ezberindeymiş.

Nereden anladım.

Ezber beyinliyi bir tek şekilde anlarsınız. EZBERİNDE OLMAYAN, İLK DEFA KARŞILAŞTIĞI ŞEYE VERDİĞİ TEPKİDEN.
    Şaşırtıcı şekilde %100 oranında YANLIŞ tepki verirler.

O prof akademisyende, abd finans kurumlarının battığı, 2008 abd morgıç krizinden bir gün öncesine kadar "abd süper, firmaları süper, konular abartılıyor, abd gibi ekonomisi harika ülke olamaz." benzeri yazılar yazıyordu.( Eğer abd den para alarak yazıyorsa kendisini takdir ederim ama en az 200 milyon avro almıştır umarım. Piyasayı düşürmesin. Bu tür köşeden yazar çok.) Morgıç krizi dünyada yeniydi, ezberine koyamamıştı.

Süper delikanlı fatih altaylı'nın ezber beyinli olduğu açık da, link'ini koyduğum yazısında yine ben ezber beyinliyim diye bağırmış.

Konu şu.

Bir iş adamı aramış, "abi sen çok yerden maaş alan devlet yöneticilerini eleştirmissin. Özel sektör müdürleri milyonlarca TL alıyorken(usd karşılığını yazmış lavuk. Bunlar TL bilmez ama en milliyetçi, en Atatürk'çü de bunlardır.) devlet yöneticileri nasıl geçinecek" demiş. İnanılmaz ama, devlette hiç bir iş yapmadan emir kulluğu yaparak en az 30 bin TL maaş alan adama "nasıl geçinecek" diye soruyor.?

Normalde bu tür bir hayvanı kaale almazsın, cevap vermeye tenezzül etmezsin çünki çok açık belliki devleti soyan kesimden. Devleti soyan (veya topçu popçu dizici gibi) kolay para kazanan kesimin kafa yapısını birebir yansıtıyor. Devlet ihale ve-veya teşvikleri ile semirmiş, vergi kaçırmış, torpil ayrıcalıklar almış bir adam olduğuna kalıbımı basarım. Belki iş hayatınada kaçakçılıkla yada sahte markalı ürünler yaparak başlamış oradan yürümüştür.

fatih altaylının cevabına şaşırmadım. "Ben 100 binlerce dolar almalarına karşı değilim, hak etmiyorlar" diyor. Kısaca liyakat olayını anlatmış.

"Kardeşim, özel sektör yöneticilerinin bu ülkede 100 binlerce, milyonlarca dolar gelir alması yanlış demiyor. "

Halkın %60 ının GSYIH inin 4-5 bin dolarlar civarında olduğu bu ülkede milyonlarca TL lik maaş ne demek.? Batıdada yanlış hemen batıyı örnek verirler. lan neyin batıya benziyorki batıyı örnek veriyorsun.? Batıdada pek çok şey yanlış. İngiltere, abd ve Fransada sokaklarda yatan ailelerden bu açıkça belli.

Asgari ücret 3 bin TL, 2 kişi çalışsa milyonlarca insan 6 bin TL ye aile geçindiriyor ki çoğunlukla tek kişi çalışıyor çünki bu hükümetle kimse iş bulamamaya başladı. Diğer tarafta müdür 30 bin TL alacak beğenmeyecek. Öğretmen 7bin TL maaş alacak genel müdür 50 bin TL yi beğenmeyecek. Milyonlarca kişide sigortasız bir kaç bin TL ye çalışıyorlar. pek çok devlet kurumunda zaten ikramiye adı altında çift maaş ve ek ödemeler alıyorlar. yılsonu primler alıyorlar. TCMB, merkez bankası, borsalar, ihracatçı birlikler vb.

Özel sektörün milyonlarca dolar vermesi son derece hatalı. O hatayı örnek vererek başka konuya sonuç üretiyor.

Batıdaki ve TR deki anormal büyük CEO maaşlarının sebebi tamamen devletin soyulması.
    2008 de abd de batan dev finans kurumları o yıl FED parası ile kurtulmuştu. Yılı büyük zararla kapadılar ama o kurumların üst yöneticileri FED in parasından bile yılsonu 10 milyonlarca dolar prim almışlardı. Bir kısmı medyaya düşmüştü.

Sen bu yanlışı kalkıp bize örnek diye veriyorsun.

Avrupada az yoğunluklu olmasına rağmen benzer durumda. CEO ları 10 Milyonlarca dolar alan şirketlerin sahiplerine bakıyorsun, hepside dünyayı sömüren siyonistlere ait veya rüşvetlerle başka ülkelere mal satan soyguncu şirketlere ait. bakıyorsun yönetim kuruluşlarında eski devlet başkanları var. Alman şirketinin yönetim kurulunda eski abd bakanı var gibi.

"Tamam burya kadar doğru söylüyorsunda, peki mesela mercedes nasıl CEO bulmalı. Kime gitse kapıyı yıllık 100 milyon avro dan açar" dediniz.

Yahoo kötüye gidiyordu, çok büyük paraya kadın CEO getirdiler yinede yahoo düşüşe devam etti. yani çok büyük paralara CEO getirmeniz o şirketin geleceğini garanti etmiyor.

Bu tür kurtarıcı CEO getirmelerde o kişinin farklı yaptığı tek şey herkesi işten çıkarıp küçültmeye gitmek, yeniden yapılanma yapmak. Bunuda bu işi yapan şirketlere tek ödeme ile yaptırabilirsin, anormal pahalı CEO ihtiyacı yok çünki kurtuluşun garanti değil.

Ben olsam ne yapardım. Çözümü basit, her üst yöneticinin yedeğini yetiştirirsin. Bunun için özel planlama yaparsın, bu konu ile sorumlu kişileri belirlersin. Üst yöneticilerini şirkette onlarca yıl çalışmış kişilerden çıkarırsın. Onları zaman içinde hazırlarsın. Kurslara, eğitimlere, seminerlere gönderirsin, gelişmesini izleyen ekip olur ve layık olanı ihtiyaç olduğunda yükseltirsin. Çözümü zor değil.

Kalkıyorlar ülkeleri ve dünyayı soyan kolay para kazanan şirketlerin CEO larının aldığı maaşları örnek gösteriyorlar.

Evet sinirim geçti.

altaylı'ya çakmak rahatlatıyor yaw. İşin kötü yanı, kılıçdaroğlu, altaylı gibilere aşırı değer veriyor. ne derlerse yapıyor. odunları kendine klavuz seçmiş. Onunda kapasite o kadar.

yeni ekipler kuracaklarmış.? Eski ekipteki beş para etmez adamların çocuklarını akrabalarını yeni ekip diye cehape ye oy verenlere kaktıracaklar. "Bunlar yepisyeni" diyecekler "yersen"

bana seçtirin yeni ekipleri görün yeni ekip nasıl seçilir. Etikete değil getireceği projelere göre yeni ekibi belirlerdim. İlk elemeyi TR yi bilmeyen yabancı ekiplere yaptırırdım. Projeyi içerik değil projeden kişinin kapasitesini anlama amaçlı değerlendirirlerdi. Netçede yabancılar TR sorunlarını bilmez. Bundaki amaç torpillileri elemek. İlk elemeden sonrada siyasetçi olmayan deneyimli akademisyen başka bir ekip, proje sahiplerini bilmeden, gelen projelere göre yeni ekibi belirlerdi. Bu konuda çok düşünmedim ilk aklıma geleni yazdım. Özetle projeye göre ekip seçerdim ama torpil olmasını ve proje çalınmasını engelleyecek bir yol bulmak gerekir. Yolsuzluk adam kayırma siyaset gruplarında çok fazla.

Her neyse, cehape ye çakmak rahatlatmıyor ersine geriyor çünki geleceğimizi belirlemesi gereken kişiler bunlar. Kötü yönlerini görmek insanın midesini ağrıtıyor.

altaylı öyle değil, çaktınmı hafifliyorsun.

.
    Son düzenleme : alicemal; 16-06-2021 saat: 13:01.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    BIST şu ana kadar toparlamadı. xbank daki yabancılar alış yapmadılar. Bugün biraz S&P vadeliye kitlenmiş gibiler. Yerlide alış yapmadı ama ciddi satış da yapmadı, bekliyor. Herhalde yabancıların kararını bekliyorlar.

Dün garan diğer bankalarda bir miktar ayrışmıştı bugün ayrışmadı. Dün garan'ı alıp diğer özel bankaları almayanlar katar lılardır diye düşünüyorum. Herkesin çoban olarak garan'a baktığını görünce, "yaw bunu yükseltsek herkesi peşimize takarız" diye düşünmüş olabilirler. Halbuki bizim aracı kurumlar ve fon yöneticileri az çakal değiller. Çok çakallar. Anında siyonistmi yoksa katarlılarmı garan da alıyor satıyor anlıyorlardır.

Bugünki BIST hakkında pek görüşüm olmadığından zorlama olarak bişeyler yazdım. tamamen hayal ürünüde olabilir.

Para piyasalarını kapatayım zaten elimde zararsız miktarda var.

Sabah hafif iyimserdim, o iyimserlik kalmadı. Yarın MB faiz kararı var. USD düşmüyor sanırım MB faiz kararı bekliyorlar. MB faiz düşürürse doviz yeniden yukarı çıacak, fırsat bekliyor.

Biraz işlerime döneyim.

Bol şans.
    @NeAcaipDunya

Yorum yapılacak birşeyde kalmadı sanki. Borsamız çok sıkıcı hale geldi. Hacimlerde bunun göstergesi. Sanırım hissede olanlar artık malını buralardan satmak istemiyor. Kenarda parası olanlardan burdan alım yapmak istemiyor. Yabancı falanda yok zaten öyle kim kime dum duma ya döndü durum.

Gelsinde ali cemal bey yorum yapsın. Yorum yapacak piyasa yok ki

Saygılar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
     Alıntı Originally Posted by KNUCK Yazıyı Oku
    Yorum yapılacak birşeyde kalmadı sanki. Borsamız çok sıkıcı hale geldi. Hacimlerde bunun göstergesi. Sanırım hissede olanlar artık malını buralardan satmak istemiyor. Kenarda parası olanlardan burdan alım yapmak istemiyor. Yabancı falanda yok zaten öyle kim kime dum duma ya döndü durum.

Gelsinde ali cemal bey yorum yapsın. Yorum yapacak piyasa yok ki

Saygılar.
    Maalesef öyle, siyasetçiler ve BIST yönetimi, tüm grup oyuncuları, yatırımcıları rezil etti. Sadece büyükler yön belirleyenler kese doldurdu. Bu sefer yabancı büyüklerde kese dolduramadı gibi. Silkelemeleri yapan yerli büyükler kazanmıştır sadece. Birde senet araştırıp, temel analizlerle senetlere uzun vadeli yatırım yapanlar var. Uzun vadede hep kazanırlar. Onları taktir ediyorum. Tabi benim gibi patron kağıdı bulacak kadar şanssız değillerse. Eskiden bir ara bende öyle yaptım ama patron-manipulatör ortaklığına denk geldim. Bırakmak zorunda kaldım, küstürdüler.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Dün akşam FED yöneticisi bu kez açık tapering açıklaması yaptı. Ayrıca faizlerin ne zaman yükselmeye başlayacağına dağinmiş.

Tapering(FED in finans ve şirketlere verdiği aylık 120 milyar doların azaltılması işlemi) 2022 başında başlayacakmış gibi izlenim uyandırmış, faiz artışlarıda 2023 de ve tüm yıl sadece 2 kez.

Baştan beri ne diyordum. Daha doğrusu tecrübeli ve profesyonel piyasa oyuncuları ne diyordu, tapering ve faiz artışlarının sinyali ve başlaması borsaları altını emtia yı düşürür. Yani USD ile fiyatlanan ürünlerin fiyatını düşürür.

Altın epey düşmüş, abd borsaları düştü sayılmaz ilk saat bir aşağı tepki veriyor sonra duruyor. Bu akşam ne yapacakları önemli. Bizim BIST ise komisyoncuların yönettiği kumarhane, ne olacağını bilemiyorum. Piyasa yapıcılar kumarhane sahibi, BIST yönetimide kumardan pay alan komisyoncular.

BIST bugün daha çok MB nin faiz kararına kilitlenecek. 14:00 de MB nin faiz kararı var. Eğer düşürmezse BIST için olumlu, yükselmesi beklenir. Ama abd borsalarının dün geceki tapering açıklamaları sebebi ile, hem dünya borsaları hemde BIST düşermi korkusu var.? Dün geceden bu yana dünya borsaları düştü ama öyle korkulacak gibi değil.

Biraz USD diğer paralara karşı değerlendi, biraz abd 10 yıllık faiz arttı. Uçup kaçmadılar. Yinede bu tür durumlarda bazen hemen, bazende yavaş yavaş tepki veriyor. Para hala çok bol ve tapering 6 ay sonra yavaş yavaş başlayacak. O kadar korkulacak bir şey yok. abd hisse borsaları artık öyle sürekli yükselişine devam edermi emin değilim. Yükseliş yavaşlayacaktır. Realizasyonlar biraz daha derin olacaktır. Tabi derin derken %5-6 düşüyorlardı %8-10 düşerler. Maalesef bizde hep derin.

MB faiz düşürürse konuşmaya gerek yok ilk etapta BIST düşer, USD/TL sıçrar. Sonrasını bilmiyorum.

MB faiz düşürmezse ilk etapta BIST biraz yükselir, sonra biraz satış gelir, USD/TL biraz düşer. Sonrasın da ise abd ve dünya borsalarının taperinge verdiği tepkiye göre hareket ederiz diye düşünüyorum. Bir kaç gün sonrasını BIST de bilebilmek çok zor hale geldi. Her gün ayrı entrika.

MB faiz düşürecekmi.? Siyasilerin etkin olduğu konularda tahmin yapmayı bıraktım, fikrim yok.

Piyasa profesyonelleri ise bu ay için MB nin faiz düşürmesini beklemiyor. Önümüzdeki ay bekliyorlar. Tabi Haziran ayı enflasyonunuda düşmüş gösterecekleri için Temmuzda faiz düşüşü bekleniyor. Haziranda enflasyon düşmezde artarsa, Temmuzdada faiz indiremezler. Vay be ne hale geldim, faiz düşmeyecek diye sevinir hale geldim. Tepedeki bir kötü, altta iyi olan herkeside kötü yapar. Yüksek faiz çok kötü bir şey halbuki. tayyipe ve akp ye oy verenler, beni faiz düşmesin diye bekler hale getirdiler, hepinizi kınıyorum. Tabi mhp iyi parti saadet filanda akp ile aynı kalıp. chp kötünün iyisi.

.
    Son düzenleme : alicemal; 17-06-2021 saat: 10:16.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2017
    İkamet
    güneşin doğduğu yer
    Gönderi
    983
    ABD nin bile 2 kere faiz artıracağız mecburuz dediği ortamda bizim bıyıklılar faiz düşmeli düşecek diyolar. Ekonomiye benzin dökecekler haberleri yok.

Sayfa 605/852 İlkİlk ... 105505555595603604605606607615655705 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •