Sayfa 635/852 İlkİlk ... 135535585625633634635636637645685735 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 5,073 - 5,080 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1.  Alıntı Originally Posted by Serap Yazıyı Oku
    Evet 25 yil sonra uyananlar var ama maddi hic bir cikari olmadigi halde sirf dindar diye oy verecek acliktan olsem bile oyum bunlara diyen , arabin ilkel dini yuzunden ulkeyi satacak evrimini tamamlayamamis seriat duskunu tipler cok fazla.Turkiye asla kurtulamaz artik Ataturk eline firsat gecmisken acimadan bunlarin kokunu kaziyacakti.
    Hem bu ırkçı yaklaşımınız için, hem kutsal dinimize hakaret ettiğiniz için, hem de ulu önder Atatürk'ün adını böylesine iğrenç bir yakıştırmayla andığınız için sizi kınıyorum.

2. Al mutlu ol sildim mesajimi bir daha mesaj yazmam kina yak.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by Serap Yazıyı Oku
    Evet 25 yil sonra uyananlar var ...
    Bu tarikat imamları(bu tarikatların arkasında abd-israil-ingiltere var) tarafından şartlandırılmış kesimin bir kısmı özal ailesine oy verdiler. "özal iyi çıkmadı akp ye oy verelim dediler. akp de iyi çıkmadı makepe ye oy verelim" diyecekler.

Bir cümlene katılmadım, Arab'ın ilkel dini demişsin. Görüşüme göre Musevilik, Hristiyanlık, Müslümanlık, Budizm gibi bildiğimiz dinler gerçekte iyi ve doğrudur. İnsanları doğru yola teşvik etme amaçlıdır ve ihtiyaç üzerine kötü dönemlerde çıkmıştır.(halada yeni dinler çıkıyor, ihtiyaç arttı.)

Kötü olan din kitaplarını kendi çıkarları doğrultusunda kullananlar.

Benim düşüncem böyle.

kelebek'inde bence bir hatası var. Araba veya başka bir soya hakaret edince ırkçı olmazsın. Irk ve Soy ayrı şeylerdir. Araplar bir soy dur. Çinliler, Kore'liler, Türkler, Almanlar, İsrailliler birer soydur. Ama çekik gözlüler bir Irk dır ve içlerinde Japon, Çin, Kore, Moğol, gibi onlarca soy vardır. Orta doğu bölgesi halkları toplamda Irk dır, içlerindeki Arap, Kürt, İsrailliler(ibraniler), Filistinliler, İranlılar, Afganlar ise soydur. Avrupalılar aslında Afrika ırkındandır(melezleşmeleri saymazsak) ama Alman'dı, İtalyan'dı birer soydur.

Hali ile Serap bir Irk'a değil, Soy a eleştiri yapmış. Tabi arap soyuna laf atması doğru olmadı çünki bu topikte laf atmaları bi tek ben ediyorum. Oda soy olarak bir tek ibranileri hoş görmüyorum. Diğer soylarla sorunum yok, her soyda kötüler, iyiler var.

Benim görüşüm böyle. Akademik görüş farklı olabilir, kimin umrunda.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST toparlamadı bankalarda ciddi satışa geçti. hali ile az önceki tahminim tutmayacak gibi görünüyor. Bankaları satış sebebini bilmiyorum. Orta vadeli programa tepki olabilir. Beğenmedikleri maddeler olmalı.

Hakkatende USd ye verdikleri fiyatlar çok ilginç.? Arkasında bir şey yatıyor olmalı. tayyip onaylamadan o rakamları veremezler. tayyip USD nin düşmesini istemiyormu? yoksa "düşüremiyorum bari hazmedeyim" mi diyor.?

Düşmesini istemiyor da olabilir, doviz fiyatı her düştüğünde bir olay çıkarıp dovizi artırdı. Bilinçsiz yaptığını düşünüyordum, şu an şüpheye düştüm. Bilinçli yapmış olabilir diye düşünmeye başladım.

OVP nin USD fiyat tahminlerinden sonra doviz'i satmaz kimse. Hafiften yükselmeye başlamış.

Hakkaten büyük iş var bu OVP doviz tahminlerinde. Durup dururken birde bu çıktı.
    @NeAcaipDunya

5.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Bu tarikat imamları(bu tarikatların arkasında abd-israil-ingiltere var) tarafından şartlandırılmış kesimin bir kısmı özal ailesine oy verdiler. "özal iyi çıkmadı akp ye oy verelim dediler. akp de iyi çıkmadı makepe ye oy verelim" diyecekler.

Bir cümlene katılmadım, Arab'ın ilkel dini demişsin. Görüşüme göre Musevilik, Hristiyanlık, Müslümanlık, Budizm gibi bildiğimiz dinler gerçekte iyi ve doğrudur. İnsanları doğru yola teşvik etme amaçlıdır ve ihtiyaç üzerine kötü dönemlerde çıkmıştır.(halada yeni dinler çıkıyor, ihtiyaç arttı.)

Kötü olan din kitaplarını kendi çıkarları doğrultusunda kullananlar.

Benim düşüncem böyle.

kelebek'inde bence bir hatası var. Araba veya başka bir soya hakaret edince ırkçı olmazsın. Irk ve Soy ayrı şeylerdir. Araplar bir soy dur. Çinliler, Kore'liler, Türkler, Almanlar, İsrailliler birer soydur. Ama çekik gözlüler bir Irk dır ve içlerinde Japon, Çin, Kore, Moğol, gibi onlarca soy vardır. Orta doğu bölgesi halkları toplamda Irk dır, içlerindeki Arap, Kürt, İsrailliler(ibraniler), Filistinliler, İranlılar, Afganlar ise soydur. Avrupalılar aslında Afrika ırkındandır(melezleşmeleri saymazsak) ama Alman'dı, İtalyan'dı birer soydur.

Hali ile Serap bir Irk'a değil, Soy a eleştiri yapmış. Tabi arap soyuna laf atması doğru olmadı çünki bu topikte laf atmaları bi tek ben ediyorum. Oda soy olarak bir tek ibranileri hoş görmüyorum. Diğer soylarla sorunum yok, her soyda kötüler, iyiler var.

Benim görüşüm böyle. Akademik görüş farklı olabilir, kimin umrunda.
    Sayın Alicemal, benim entelektüel birikimim sizinkinin yanında eser miktarda kalır, bu nedenle sizi beğeniyle takip ve takdir ediyorum ve karşı birşey yazmaktan ise bu birikime saygısızlık olur diye zaman zaman imtina da ediyorum. Ama Irkçılıktan kastım Arap soyuna laf atılması değil de başka bir topluluğu yok etme isteği içindi, sadece bir ırkı yok etme amacı ırkçılık değil de soykırımcılık olur diye düşündüğüm için ırkçılık demiştim. Sayın Zeynep'in dinimiz için yaptığı nitelendirme içinse bu arkadaşımıza Allah'tan hidayet dilemekten başka elimizden birşey gelmiyor maalesef. Çünkü bilmiyor. Hele sınırlı meşru amaçlar dışında savaşın cinayet olduğunu söyleyen ve her fırsatta savaşıp öldürmek yerine barışıp yaşatmayı seçen Atatürk için yukarıda söylenen sözlerin ise Atatürk'ü yanlış tanımak olarak değerlendiriyorum.

6. Benim entellektüel birikimim de şunu söylüyor:

Dini kendi emelleri ugruna kullananlar olduğu gibi Atatürk'ü de kullananlar var. Insanların büyük çoğunluğu kendinden olacaklarina kendi dışındaki bir şeyle var olmayı daha kolay buluyor. Bir şeylerin arkasına yanına bazen önüne geçip arzularını o şeye yaptırmak istiyorlar.

Gunümüzdeki bir problemin ne gunahını ne çözumünü Atatürkten beklememek gerek. O zamanında üzerine düşeni yaptı. Kendin kafa yormalısın. İnsan yorulmalı. Dert ediniyorsan tabi.

Din meselesi çok boyutlu. Buradaki boyutuyla inanmıyorsam bile insanların inandıkları bir sisteme ilkellik yakıştırması yapmam. Hem o kadar inanırı kendine düşman etmenin bir mantığı olabilmez.

Dini alet etmek, çıkarı için kullanmak en kötüsü... Ama insanoglu bunu hep yapıyor ve yapacak.

Nasil kurtuluruz?

Dini yok edemeyiz. İnanirlarına düşmanlık ederek de olmaz. Medeni dünya bunu ne şekilde halletmiş?

Kafa yormalı. Tartışmalı.
    Son düzenleme : akresta; 07-09-2021 saat: 19:10.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yukarıdaki konuya girmeyeceğim canım sıkkın. Bugün BIST ciddi düşmüş.

Doğru dürüst veri ve günlük siyasi-ekonomik gelişmeleri takip etmediğimden yazmak için gereksizde uğraşmak istemiyorum.

Yüzeysel bakarsam BIST 2 sebepten düşmüş olabilir.

1. Sebep: OVP deki doviz hedef fiyatlarına piyasa uyum sağlamaya çalışıyordur. Mutlaka açıklanan bu fiyatlardan para kazanmaya çalışacak büyük fonlar vardır. O FON lar allengirli piyasa işlemlerine girmiştir. Onu al bunu sat, şunu al oraya aktar filan. Bir sürü türev ve hedging işlemi var. Hiç bir şey üretmeden tonla para kazanabiliyor o fonlar. O FON ların cebine giren parada piyasadaki kalabalıkların cebinden çıkacak yada hata yapan büyük FON lardan. Kuralı biliyorsunuz.

2. Sebep: BIST in büyük manipulatörlerini pandemi başından beri yazıyorum. Bu manipulatörlerin karşısında güç yok. Nerede hangi seviyede nasıl para kazanacaklarsa ona göre BISTi indirip çıkarıyorlar. Long cular birikti ise onları sağacaklardır. Maalesef direk manipulasyon yani soygun ama karşılarında devlet gücü yok. O sebeple BIST kurulduğundan beri kalabalıkları soyuyorlar.

İki sebepde nerede duracağını bilemeyeceğimiz sebepler. 1. Sebep geçerli ise, iş biraz uzayabilir. 2. Sebep geçerli ise, longcuları yeterince sağana kadar indireceklerdir ama yabancıların giriş yaptığı bu haftalarda fazla indiremezler.

Hangi sebep bilemiyorum. 1. sebep daha ağır basıyor bana. Yada bilmedğimi bir gelişme olmuştur veya teknik seviyedeyizdir diyeceğim ama bildiğim kadarı ile realizasyon teknik seviyesinde değiliz.

Her neyse, bugün girdi. Yarın için bol şans.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yaz tatilinden sonra BIST e henüz uyum sağlayamadım.

ons un 1830 hareketini bildim ancak bir sonraki dalgada 1830'u geçer demiştim geçmedi. Tersine 1800 altına indi.

Dün BIST de kötü çuvalladım. Normal gün, kırmızı açtık yeşil kapayabiliriz demiştim yüksek eksi kapadık.
    Dün akşam ve bugün TV seyrettim haber aradım, ciddi düşüşe sebep bulamadım.

Dün yazdığım 2 sebepten biri olmalı.

tayyip'in yeni şaşırtıcı hatta anormal döviz hedef fiyatlarına FON ların uyum aşamasıdır.
    Yada longcu fazlalığını görünce BISTin manipulatörleri gasp yapmıştır.

2 hatadan sonra Bugün tahmin yazmayayım. Bende ne döndüğünü anlamaya çalışacağım.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 635/852 İlkİlk ... 135535585625633634635636637645685735 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •