Sayfa 646/852 İlkİlk ... 146546596636644645646647648656696746 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 5,161 - 5,168 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Alıntı Originally Posted by secbul Yazıyı Oku
    En basitini sormuşsun. Ne kadar vergi o kadar maaş düşün.

Meselâ devlet 100 tl maaş versin memuruna zaten bunun yüzde 8 ı veya 18 ı birşey harcayınca geri dönüyor. Market de toptancidan bir şey alınca kdv ödüyor. Dıdısının dıdısını hesaplarsan verdiği 100 tl nın belki 75 ı geriye bir şekilde döner.
    O 25 'de tasarruf olarak birikir. En son devlette para bitter bu kez nereden buldun bu paraları demeye başlar işte o andan itibaren toplum düzelir fok balığı avlamayı öğrenir beyaz ayı.

Para basmayacaksın avlanmayı öğreneceksin olay bu kadar basit ve nettir.
    Senin topikte yaygara var, millet öyle böyle ağlamıyor:
     Alıntı Originally Posted by baykus Yazıyı Oku
    49 cent...

mkkk 10 dolardan çaktınız alın 0,49 dan lan hisseyi :D

ne çingen çıktınız...

%2000 zararda ilk gün alan adam...
    48 cent
    yürü be kocum...
     Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    Bence bu tahtayı kapatsınlar borsada işlem gören hisse olmuya layık değil. tuvalet kağıdı bile bundan daha değerli
    Son düzenleme : Market Soul; 24-09-2021 saat: 18:16.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

secbul 48 cents<50 cents.
    2 centte kar olacaktı.
    Şansına küs dostum.

secbul bir de üstüne daş daşıma maliyeti...
    Patlamış lağım gibi yatırım olmuş.
    Pozitif 30 centsten alıyor malı.
    Büyüklere satmadın bari ona sat.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    Düşüşün bittiğine neye göre karar veriyorsunuz? Bazı hisseler sağlam dirençlerine dayandığı için bundan sonra çıkış olabilir diyorum ancak girecek kadar güvenemiyorum.
    BIST de şu şekilde karar veriyorum.
    Önce orta vade ana yönü makro ekonomik verilere göre yani temel analize göre belirliyorum.
    Sonra teknik analize göre orta vade ana destek ve dirençlerde alıp satıyorum.

Yapmaya çalıştığım şey bu. Ama gerçek farklı.

Oynama tarzım teoride doğru.

Eğer S&P de oynuyor olsaydım çok başarılı olmasamda malı götürürdüm. Orada herşey, temel ve tekniğe göre işliyor. Anormal bir balon var ama onunda temel sebebi var. FED in bastığı trilyonlar. Yani tahmin edilebilir düzeyde.

Bizde ise BIST de herşey anormal. Teoride işleyen oyun tarzım, sahaya inince işlemiyor. Siyasi ani kararlar ve en büyük oyuncuların ellerine göre sebepsiz yere BIST'i küçük bir tahtaymış gibi silkelemeleri, ebemi belliyor.

Sonuçta anormal siyasi kararlar ve silkelemeler yüzünden teoride mükemmel olan oyun tarzım, bu anormal dönemde pek başarılı olamıyor. Siyasi kararlardada az çok önlem alabiliyorum ama silkelemeler sebepsiz ve ani geldiğinden orada allak bullak oluyorum ve aylarca toparlayamıyorum.

Bendeki durum bu.

İmdi soruna gelirsek. "Düşüşün bittiğine neye göre karar veriyorsun emşerim?" demişsin.

Çok zor bir soru. Temele göre yön belirleyip tekniğe göre alıp satıyorum demiştim.

Temel e göre yön yukarı. Ancak ülke anormal BIST anormal. Düzgün bir yukarı göremedik. Siyasi kararlar ve ilaveten ekonomi kanallarının sürekli abd ile korkutmaları yüzünden normal koşullara göre karar alamıyorsun. SÜRÜNÜN ŞU ANKİ PSİKOLOJİSİ NE VE BÜYÜKLERİN ŞU AN ELİ NE, NE YAPAR diye düşünmem gerekiyor.

Dönem dönem BISTin etkilendiği şeyler değişiyor. viop topiğine baktıysan, bu haftalarda abd yüzünden bir şelale bekliyorlar. Sürü, ekonomi kanalları tarafından aylardır beyinleri yıkanıyor, şartlandırılmış durumdalar. Durum sadece bu olsaydı sorun yoktu, bizimkiler abd düşüşlerinde şelale gösterip sürüyü döker, sonra yukarı fişeklerdi.

Ama TCMB nin faiz kararı herşeyi KISA belki orta VADE için değiştirdi. Şu an yabancıların ne kadar süre banka satacaklarını anlamam gerekiyor. Bugünki kararımı yabancılar ve banka endeksi şekillendirdi.

XBANK grafiğine baktım, ana desteklerden biri 1185 civarında. Daha öncedende bildiğim gibi bu grafiğin ana destekleri çalışıyor. Ama hangi ana destek onu bilmen lazım birden fazla var. Sonra bankaların genel kazanç durumlarına, gidişatlarına ve F/K larına baktım. 4 özel en büyük BIST bankasının 1 tanesinin F/K sı 4, diğer üçünün F/K sı 3. hatta bir tanesinin F/K sı üçünde altında. F/K nın ne olduğunu gerçek anlamda kavramışsındır diye tahmin ediyorum. Tanımını ezberleme değil, gerçek kavrama.

Bu 2 etmen bana %51 almam gerektiğini söyledi. Sonra BIST30 diğer kağıtların bilanço kârlılıklarına baktım, uçuk kaçıklar. BIST genel görünümünü günlerdir görüyoruz, yerli satmıyor. Yabancı ağır satarsa aşağı inip orada bekliyor ve alıyor.

Sonuçta son saydığım etkenler ışığında düşüş anormal. Düşüş sebebi TCMB ye kızan yabancılar. Bir yerden dönmesi lazım. Döneceği yeride ana teknik desteklerden biri olarak belirledim. Yabancılar banka satarak endeksi düşürdüğü için XBANK ana desteğine baktım. Yoksa X100 ana desteğine bakardım. Yerlinin durumuna baktım, almaya istekli. Tüm bunların sonucunda ufaktan almam gerektiğine karar verdim.

Ancak bu yıl ve geçen yılki yabancılar tecrübemiz ne diyor.? Bedavada olsa yabancılar hükümete kızınca topluca satıyorlar. mantık, temel teknik işlemiyor.

Bu sebeple aldım ama az aldım çünki şu anki düşüş yabancıların hükümete baskı düşüşü ve mantık, temel teknik işlemiyor. İŞ ŞANSA KALIYOR.

Sorunu net cevaplayamadım çünki içinde olduğumuz durum anormal. Çok anormal. Ülke berbat.

Şansa biraz long aldım, ya tutar ya tutmaz.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    XBANK Bankaları dün ve bugün ortalamanın üzerinde bir hacimle sattılar. Kapanış pek keyifli değildi. Yarında büyük ihtimalle satacağım der gibiydiler. Ancak bugünki yüksek oranlı satış sebebi ile, yarın açılışta tepki alışı olur ve yeşil açabiliriz. Tabi bu gece abd borsaları yüksek kırmızı kapamazsa. Şu an yeşil ancak güven vermeyen bir yeşil var.

Sabah yazdığım gibi düşüşlerde az bir miktar daha BIST30 long aldım. Dün ve bugün aldıklarımla yetineceğim. Fazla almadım çünki yabancıların geçmişteki banka satışlarını hatırlarsanız, şuursuzca satıyorlardı. Yükseliş döneminde büyük zararla aylarca satıp çıktılar. Ancak bir embesil bunu yaprdı yaptılar. Yine yapabilirler. Bilemem.

O sebeple az aldım.

Ağır satış görürsem kapatırım diyeceğim ama F/K lar o kadar düşükki. Ancak, bu gece ve yarın abd borsalarıda iyi satış yerse BIST de yarın büyük düşüş olabilir diye düşünüyorum. abd bugün yeşil kapar ve sabahta vadeli kötü görüntü vermiyorsa sabaha tepki alışı ile yeşil açarız. Sonrasını bilmiyorum, şuursuz embesil yabancılara bağlı.

EM ler önceki günlerde alıştaydı son durum satış.
    abd 10 yıllıkları 10 puan yükselmiş ancak hala kötü değil. Şu an 1.45 de, yıl içi 1.75 civarını hatırlıyorum. Yinede yükseliş kötü gösterge.
    VIX de ciddi sorun görünmüyor.
    Navlunlar hala sapıtmış devam ediyor.
    EMTİA grafiğide yükselmeye devam ediyor.

Dünya ve abd'nin ekonomileri yiyye gidiyor ancak hisse borsaları açısından KISA VADE İÇİN göstergeler pek iyi değil.

abd nin yataya sarması gerektiğini defalarca yazmıştım. Büyük balondan sonra, son dalga görüntüsü yataya sarabileceğini gösteriyor. Ama ciddi bir realizasyonda gelebilir. Gelirse abd ve dünya açısından sağlıklı olur. Fakat bizim ekonomi kanalları bu realizasyonu korku tüneli olarak bize pazarlıyorlar. Halbuki tam tersine sağlıklı olacak. Bu korkuyu KY yi soymak için kullanacaklardır eğer abd borsaları realizasyone-düşüşe geçerse.

Bol şans.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

6. Cevabınız yeterince net. Çıkış için XBANK, BIST30 dan daha cazip olabilir. Hatta, XBANK'taki sakat elmaları ayrılmış bankalı pörtföy...
    Teknikteki hile, genelde destek ve dirençlere tam riayet etmeden, ihlaller şeklinde oluyor. Altında bunlar ihlal olarak işlerken, sanıyorum Bistte tecavüz olarak işliyor. Temeldeki hile de sıkça bahsettiğiniz gibi algı yönetimi ile.
    Biste tam odaklanmadım. Kriterim,gelip elimi öpenin hissesini almaktı. Şimdilik feryat figanlar yükseliyor. Kriterime bakılırsa 1200'ler, feryatlara bakılırsa şimdiler alıma uygun. Biraz daha izlemeye devam edeyim.

secbul üstadı azamın buradan başka yere yazmamasından muvakkat buraya yazmak durumunda kalıyorum, kusuruma bakmayın dostlarım.
    secbul dostların yolunu bekliyor, az teskin et garibanları:
     Alıntı Originally Posted by pozitif Yazıyı Oku
    günlük ortalama 10 kademe diyorduk bugün nerdeyse 20 kademe düşmüşüz
    bu gidişle hedefe daha çabuk ulaşacağız
    ne kadar bonkör bir spekimiz var
    zerre kadar zararımı düşünmüyorum artık alıştık zaten bi halt olmayacağını
    bari hedef fiyatımıza gelse de 3 buçuktan hulkiye aldık deriz
    Aaa kankitoşlarım benim bu gün düşmemiş hisseniz !
    Walla iyisiniz !
    Tüh laaa bu gün cumtesi dimi !
    Yine iyisiniz, bisttin başındakiler, (iki gün soluklansınlar, yine zükmeye devam ederük ) deyolar !
    Nihayetinde 7 gün aralıksız yapsalar ! Nasır tutar ! Vazelin şart ! Uzak doğu krem üreticileri nin hisseleri tavan yapmış
    Niye ki ?

secbul bu işe ne diyon, atom mühendisi çözemez:

Sayfa 646/852 İlkİlk ... 146546596636644645646647648656696746 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •