Sayfa 656/852 İlkİlk ... 156556606646654655656657658666706756 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 5,241 - 5,248 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST, 3 gündür son ayların işlem hacmi ortalamasının üzerine çıkarak yükseliyor. Bugünki kapanış, "yarında yükseleceğim ona göre" der gibiydi.

USD neden öyle hızlı yükseldi fikrim yok. Medya maymunları 10 elçi ye bağlamışlar. Ben bağlayamadım. Düşürme manipulatör bankaların işidir, yükseltme asya nın işi olsa gerek. Bazen doviz fiyat farkından faydalanmak için amatörler topluca saldırıyorlar. Ne deniyordu ona, "japon ev hanımları" deyimi kullanılıyordu.

Her neyse, 27 si Çarşamba akşamı Ekim viop vade sonuna kadar yükseltecekler gibi görünüyor. Karşı bacak shortçuların anahtarlarını alacaklar. 27 si sonrası ne olur bilemiyorum. Belki yükseltmeye devam ederler. Belki etmezler. Grafik orta vade yükseliş trendi çizmiş.

Bol şans.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,789
    Blog Entries
    1

Psikolojik YAS süreci
    1.İnkâr 2.Kızgınlık/öfke 3.Pazarlık 4.Depresyon 5.Kabullenme

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün 1500 üzerinde kaldı. Şu ana kadar söylediklerim çıktı. Hâlâ long devam ediyorum.
    1500 üzerinede çıktı. kalıcı olacakmı yarın akşam belki belli olur. Esas olay pazartesi belli olacak gibime geliyor. Yükseliş devam edecekmi etmeyecekmi.?

Yarın viop vade sonu. Yine yüksek kapamaya çalışacaklardır.

Daha sonra artık bilançolara odaklanmamız gerekir. Ancak önce bir kâr realizasyonu gelebilir. Shortçu çok olursa realizasyon gelmeyebilir de, yükselişi devam ettirirler.

BIST, abd borsasını bizde son yükseliş başladıktan sonra birebir takip etmeyi bıraktı. O sebeple bende abd borsasının lafını son günlerde fazla etmedim. BIST manipulatörleri longda, viop vade sonunu yükselerek kapatacaklar gibi görünüyor, 1500 ü geçebilirler demiştim.

abd borsası yükselmeye devam etti, uzun vade tepesinide geçti. abd hisse borsası ile beraber ons altında yükselmeye başlamıştı. Sanırım dün FED başganı Powel "faiz artırmayı konuşmak için erken" dediği için bir müddet daha abd hisse borsası ve ons altının yükselmesini bekliyorum.

Bugünki kapanış, "en azından yarın sabah yeşil açacam" der gibiydi. Ancak dünki kadar heves görmedim. Yarın yeşil açarız ama yeşil kaparmıyız emin değilim çünki viop vade sonu son gün. Yeşil kapamaya çalışacaklardır, güçleri yetecekmi göreceğiz. Hem vade sonu hemde 1510 teknik direnç bölgesi. Bu teknik direnç rakamını benim aracı kurum 1 aydır veriyor, benim bulduğum bir rakam değil.

Bol şans.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Komediye bak. Bizde benzin fiyatı çok ucuzmuş.

Bu sonuca nasıl varıyorlar.?

Bizdeki benzin fiyatını avro ya çevirip, avrupa ülkelerinin benzin fiyatı ile kıyaslıyorlar. Bizde 1.83 avroymuş, avrupada en ucuz 2 avro üzeriymiş.

Odunla dalacaksın bu öküzlere. Üstelik bu kıyaslamayı yapanlar içinde kendine ekonomist diyen maymunlarda var. Üstelik bunlardan bazıları ekonomi kanalı yöneticisi.

Lang zibidi, kıyasladığın ülkeler bizden 3 ila 7 kat arası daha zengin ülkeler. Bizde aynı işi yapan işçi hatta çok daha ağır işi yapan işçi, Avrupalı aynı meslek sahibinden 4 ile 7 kat daha az maaş alıyor.

Aynı işi yapan Biri Türk biri Alman 2 kişiden Türk olanının maaşı, Alman olanının maaşının aldığı benzinin yarısı kadar benzin alabilir.
    Üstelik asgari ücret üzerinden hesap yaptımki bizde asgari ücret ve altında maaş alan milyonlarca kişi var, Avrupanın kuzey ülkelerinde asgari ücret alan neredeyse kimse yok.

Sen bizden ortalama 4-5 kat daha zengin ülke ile bizi nasıl kıyaslarsın allahın maymunu.

Çok sinirlendim bildiğiniz gibi değil.

2021 (bilgiler guugıl dan aldım. Yanlışsa onun suçu)
    Avrupada zengin ülkelerinde ortalama asgari ücret brüt 1600 avro. 1600 x 11 = 17.600 TL
    Benzin 1.66 Avro. 1600/1.66= 963 Litre

Türkiyede asgari ücret brüt 3577 TL
    Benzin 8.50 TL den daha pahalı. 3577/8.50= 420 Litre

Bizi kıyaslarkende Avrupanın gelişmiş ülkeleri ile kıyaslıyorlar.

Avrupada en fakirlerinde ortalama asgari ücret brüt 330 avro. 330*11=3630TL ki bizim asgari ücretten yine yüksek ve onlarda asgari ücret alan yine daha azdır(tahmin) ve benzin fiyatı 1.50 avro altında. Örneğin Bulgaristan 1.19 avro. Arnavutluk 1.43 avro gibi. Bizden daha az benzin alabiliyorlar ancak asgari ücret alanların oranı ne onu bilmek gerekir.

.
    Son düzenleme : alicemal; 27-10-2021 saat: 09:23.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Longların tamamını bu akşam kapadım, bir kaç gün izlemeye geçeceğim. Ne olacağı konusunda kararsızım. Sebebi bu. Şu an endeks yükselmeye devam ediyor. 1519 da.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    10 günlük geziden ana mekana döndüm. Artık piyasayı daha sıkı takip edebileceğim.

Şu an tamamen nakitteyim. Sebebi son küçük ralliden faydalanmıştım ve duruma hakim değildim o sebeple bir veya bir kaç gün kenarda durayım dedim.

Dünki görüntü, spekler mal değiştiriyor görüntüsüydü. Bilançosu beklendiği kadar iyi gelmeyenlerden, bankalara geçiyor gibiydiler. Tabi son hafta viop vade sonu yülseltişi görüntüsüde vardı. Yükseliş başladığında "viop Ekim ayı vade sonuna(27 si) kadar yükseltecekler gibi görünüyor" demiştim. Öyle oldu.

Banka bilançoları YİNE iyi geliyor ve üzerine faiz indi. Biliyorsunuz "faiz inişi bankalara yarıyor" diye tekerleme var. Bankalara yaramayan bir şey var mı.? Biz batsak da bankalar kazanç artırıyor. Geçen yıl çiğ sütü 3.5 TL ye alıyordum, son bir kaç aydır 6 TL ye alıyorum. %80 e yakın zam.

Benim gelirimin yükselişi, sütün yükselişinin yanına yaklaşmadı. İnekler ot yiyor diye biliyordum altın yiyorlarmış. Tabi altın yiyor hikâyesi şaka, küçük üreticiye laf söylemem. Sütün üreticiye maliyeti artmasada zam yapmak zorunda çünki ailesinin satın aldığı herşeyin fiyatı uçtu kaçtı. Olay sadece üretim maliyeti değil. üreticide ev almak araba almak çocuklarına çarşaf ekran cep teller almak ister. Onlarda ithal filan fıstık işte. Anladınız değilmi. Benim ailem elma yetiştiriyorsa, zam yaparken elma ağaçlarına verdiğim gübre ve suyun fiyat artışına bakarım ama bunun yanında ailemin genel giderleri var. Evin elektriği suyu mutfak harcamaları beyaz eşya elektronik ürün alışları çocukların giderleri, bunların hepsine zam geliyor. Ürettiğim elmayı satarken bunlarada bakmam gerekiyor. Tabi bu küçük üreticiler için geçerli. Olay sütden açıldıya. Bende küçük üreticiden çiğ süt alıyorum, oradan hareketle şeyttim. Büyük üreticilerin zam yaparken ki hesaplamaları ana kalem olarak tamamen üretim maliyetlerine dayanır. Müdürün oğlunun cep telefonuna gelen zamma bakmaz. Küçük aile üreticileri bakar.

Ne diyordum.
    Spekülatörler mal değiştiriyor gibiydi. Eğer durum bu ise, dünyada hisse borsaları bozulmazsa, önümüzdeki hafta bizde yükseliş devam edebilir. Belki önce küçük bir düzeltme gelebilir.

Yanlız bu dovizin yükselişi dur durak bilmiyor. Film seyreder gibi seyrediyoruz ancak herşeyin fiyatı uçtu, halada yükselmeye devam ediyor. akp öncesi gibi olsak, medyadaki yahudiler 15 kere hükümeti değiştirmişlerdi.

Yazar kasa atıldı değiştirdiler. kitap atıldı değiştirdiler. öksürsen "Yazarım haaa" diyerek hükümetlere şantaj yapıp ceplerini dolduruyorlardı.

Bu yahudi medya hayvanlarının üstesinden tayyip geldi. Aynı dil konuşuyorlardı. Güzel anlaştılar. Üstesinden geldi derken, o medya hayvanlarının bu ülkeden soyduklarını geri halka iade etmedi. Sadece susturdu. O dönemki medya soydukları ile kaldı. aydın doğan, turgay ciner, dinç bilgin, cepleri dolu olarak kenardalar. tayyibin gitmesini bekliyorlar.

Hiç böyle olmamıştı. Bu döviz yükselişi bişeylere sebep olurmu emin değilim. Bişey derken, halkın %60 ını fakirleştiriyor, kör değilseniz görüyor, yaşıyorsunuzdur. Bunun haricinde bir şey diyorum.
    Çok ilginç bir dönemden geçiyoruz.

imam'a devlet yönetsin, kendi geleceğini belirlesin diye oy verenlerden, zenginleşen %40 içinde olmayanları tebrik ediyorum. eser sizin eseriniz. Demiyorum. akp den pişman olup gidip makepe ye verecekler. yani değişen bişey olmayacak, laf söylemenin anlamı yok. hadi fetö gitti, menzil grubu süpermiş onlara oy verin. Çocuklarınızı torunlarınızı teslim edin, imam hatiplerde hepsini süper bilim adamı yapacaklar. Onlar hepimizi kurtaracak.

Kızıp yazdım, pişmanım. Son kısmı yazmasam iyiydi.

Bol şans.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bankacılık, Çimento, sektörlerinde kartel olduğu biliniyordu. Bu 2 sektör komikte olsa ceza almıştı.

Otomotivde de olduğundan eminim.

Son olarak toptan ve perakende gıda sektöründe kartel varmış o ortaya çıktı. Danışıklı olarak fiyatları ve kampanyaları belirliyorlarmış.(buna kartel deniyor)
    BİM,
    CarrefourSA,
    Migros,
    ŞOK,
    A 101
    ve bunların tedarikçilerinden Savola Gıda'ya toplam 2 milyar 671 milyon lira idari para cezası kesilmiş.

---

Yakalanıp ceza almaarı güzel ancak sistem yanlış. Örneğin vergi kaçıranlar ancak şikayet olursa veya ülkede aşırı bir sorun oluşursa denetleniyorlar. halbuki tüm şirketler düzenli denetlenmeli.

Son 2 yıl fiyatlar uçup kaçmasa, bu gıda karteli denetlenmeyecek ve ceza almayacaktı. Halbuki düzenli denetlenmeliler.

Bir örnek daha vereyim.

Buranın trafik polisleri 1 yıl yatarlar sonra bir hafta piyasaya çıkıp önüne gelene ceza keserler.

Geçen gün gördüm. Normalde scooter gibi motorlu 2 veya 3 tekerlekli araçlar yaya trafiği olan yerlerde gezemezler. yasaktır. Cezası vardır.

Bizim ilçede vızır vızır gezerler. Bu artık doğal hale gelmiş ve kanıksanmış. Hatta bunlar içinde öküz olanlar yayalara ayrılmış yerde yoldan çekilelim diye kornaya basarlar. Kaldırım ve parklarda yürüme yollarına park ederler. Onlar geçerken kaldırım onlarınmış gibi kenara çekilip yol veriyoruz. Geçen gün gördüm trafik polisi sadece yayalara ayrılmış bir sokakta bekledi, sonra gelen motorlu 2 tekerlilere yakaladı ceza kesti.

Yapamazsın kardeşim. 1 yıl hiç bir şey yokmuş gibi bekleyip, 1 gün ceza kesemezsin.

Yannış anlama olmasın. Motorlu 2 tekerli bir aracım yok, hiç olmadı, ailemdede kimsenin yok. Kaldırıma çıkan motorlularla laf dalaşına girdiğim bir kaç kez oldu. Elimden gelse hepsini kıtır kıtır keserim diye düşünüyorum.

Yani bu kadar kızdığım bir grup bu kaldırım motorluları.

Ancak adalet başka şey.

Vızır vızır kaldırımlarda gezen motorlulara aylarca ceza yazmazsan ne olur.?

Bir kişi motoru ile yaya yoluna çıksın. bakar ceza yemiyor, her gün çıkar. Onu hergün yaya yollarında gören diğer motorlular, o kişinin ceza yemesini bekler. Ceza almadığını görünce kendileride çıkarlar. Aylarca onlarda yaya yollarında motor kullanırlar. Onları aylarca kenardan seyreden diğer motorlularda ceza yenmediğini görünce serbest sanırlar ve kaldırıma çıkarlar. Sonra hurraaaa herkese birden ceza. Sonra bir yıl daha ceza yok.

Yapamazsın.

Ya her hafta düzenli kontrol eder, çıkana ceza yazarsın. Böylece herkes bunun yasak olduğunu anlar ve kimse kaldırıma çıkmaz. Ahlâklı olan budur.

Diceksinizki, ehliyet alırken öğretiliyor. Trafik polisine suç atamazsın.

Evet öğretiliyor. Hepiniz sınavda öğrendiğiniz kitabi bilgileri tam öğrenmiş ve kullanıyorsanız, zaten trafik polisi gibi bir mesleğe ihtiyaç yok. Polise ve askere, avukatlara yargı sistemine ihtiyaç yok. Devlete ihtiyaç yok.

Kaçınız döner kavşakta öncelik kimin doğru biliyor.? Bilenlerden kaçımız uygulayabiliyor.?
    Kaçınız trafik tabelalarının tamamının anlamını biliyor.? %20 sini bilen kaçınız.? Tabela resim ile derdini anlatabiliyorsa tahmin ediyorsunuz. Yoksa kitaptan öğrendiğiniz aklınızda kalmış değil. tabelada tren resmi varsa "tamam bi yerden tren çıkabilir" diyorsunuz.

Bu konuyuda hallettiğime göre yeni konulara yelken açabilirim.
    @NeAcaipDunya

Selamlar bol şans

Sayfa 656/852 İlkİlk ... 156556606646654655656657658666706756 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •