Sayfa 684/852 İlkİlk ... 184584634674682683684685686694734784 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 5,465 - 5,472 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Asgari ücrete yüksek zam bankalara yarayacaktır. yuvarlak rakamlarla konuyu deşelim.

3bin alıyor asgari ücretli. Yetmediğinden herhalde hepsi borç ödüyordur. 3bin in en az bin TL si kredi ödemesidir. bankalar bu kalabalıktan faiz kazanıyor.

Asgari ücreti 4.500 yaptın. Her şeye en az %50 zam geldiğinden asgari ücretli zenginleşmeyecek ama en azından yaşamaya devam edebilecek. Mevcut durumunu 1 yıl daha sürdürebilecek. 4.500 TL olunca bin TL kredi ödemesini hemen 2bin TL ye çıkaracak. Kalabalıkların eli ferahladığı için bankalardan yeni krediler çekilecek. Bu kesime verilen kredi hacmi ikiye katlanacak.

BIST açısından bakarsak bankalar için asgari ücretin yüksek artması iyi haber.

Aslında asgari ücretin yüksek artması herkes için iyi haber.

Bunu ben sanırım 15 yıl kadardır söylüyorum ve yazıyorum.

En alt gelir grubuna verilen paranın tamamı, tüm ülkeye, tüm gelir gruplarına, hemen yayılır. Fakiride kazanır, esnafıda, bankasıda, fabrikasıda, patronuda. Ama parayı patrona verirsen o paranın %80 i patronun servetine dönüşür ve bir köşede yatar. O köşeler genelde yurt dışındadır.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    TCMB başkanı naci ağbalın Mart da dehlenmesi olayı ile kaybettiğim zararı(enflasyon hariç) Geçen hafta çıkardığımı yazmıştım. Artık tabloyu sıfırladım ve yeni bir sayfa açtım.

Bundan sonra, şu anki sermayeyi viop a yeni koymuşum gibi hesap yapacağım. Artış yüzdeside şu anki sermayeye göre olacak. Önemli dönüm noktalarında yazarım.

Şubat 2020 de viop a girdim. 2 kez sermayeyi çok küçülttüm sonra tekrar kazandım, umarım üçüncüsü olmaz.

Bakalım ne olacak.? Seyredip göreceğiz.
    @NeAcaipDunya

3. Yeni viopçu eski faizci olarak büyük bir dikkatle izliyorum.
    Analizleriniz ilginç ve düşündürücü.
    Saygılar

4.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    TCMB başkanı naci ağbalın Mart da dehlenmesi olayı ile kaybettiğim zararı(enflasyon hariç) Geçen hafta çıkardığımı yazmıştım. Artık tabloyu sıfırladım ve yeni bir sayfa açtım.

Bundan sonra, şu anki sermayeyi viop a yeni koymuşum gibi hesap yapacağım. Artış yüzdeside şu anki sermayeye göre olacak. Önemli dönüm noktalarında yazarım.

Şubat 2020 de viop a girdim. 2 kez sermayeyi çok küçülttüm sonra tekrar kazandım, umarım üçüncüsü olmaz.

Bakalım ne olacak.? Seyredip göreceğiz.
    bu dalgalı ortamda iyi sörf! üstelik canlı paylaşım yapıyorsunuz. ıçtenliğinize dayanarak merakımı mucip iki durumu sorayım:

1. miktar olarak 100 k üstü mü, eşiti mi, altı mı riske ettiğiniz.. çünkü miktar arttıkça stres yapma ve yanlışa düşme de artıyor.
    2. genel olarak kaç kaldıraçla bu yükü kaldırıyorsunuz. max kaldıraç oranınız var mıdır?

şimdiden teşekkürler..

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by akresta Yazıyı Oku
    bu dalgalı ortamda iyi sörf! üstelik canlı paylaşım yapıyorsunuz. ıçtenliğinize dayanarak merakımı mucip iki durumu sorayım:

1. miktar olarak 100 k üstü mü, eşiti mi, altı mı riske ettiğiniz.. çünkü miktar arttıkça stres yapma ve yanlışa düşme de artıyor.
    2. genel olarak kaç kaldıraçla bu yükü kaldırıyorsunuz. max kaldıraç oranınız var mıdır?

şimdiden teşekkürler..
    akresta miktar söylemem doğru olmaz ama az değil. (Tabi az ve çok kişiye göre çok değişir oda ayrı konu.)stres konusuna takılmakta haklısın. Stress çok fazla şey değiştiriyor.
    Bunun için sürekli yazdığım gibi çok az kontratla oynuyorum. Tabi az kontratın yanında yön konusunda da emin olmak gerekir. Buda çok önemli. Yönden eminsen ve çok az kontratın varsa, terse gitse bile stress yaşamıyorsun, hatta avantajına oluyor.
    İlk girdiğimde çok kontratla oynuyordum ve cumartesi abimiz uyarmıştı, dinlememiştim. Onunda hakkını teslim edeyim.

Kaldıraç bende yanlış bilmiyorsam sabit 10.
    Bankadan oynuyorum ve kaldıraç değiştirmeme izin yok. Varda benmi bilmiyorum oda ayrı soru. Belki teminat ayarı ile kaldıraç değişiyordur.
    İşin doğrusu bu mevcut durum bana uyduğu için kaldıraç olayını sorgulamadım.

---

S&P biraz düşmüş. BIST, abd yi iplememeye başlayınca bende koyverdim gitti. Aslında yeniden konsantre olsam iyi olur çünki gevşediğim dönemlerde para kaybettiğimi yazmıştım. biraz S&P grafiğini inceleyeyim.
    @NeAcaipDunya

6.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    akresta miktar söylemem doğru olmaz ama az değil. (Tabi az ve çok kişiye göre çok değişir oda ayrı konu.)stres konusuna takılmakta haklısın. Stress çok fazla şey değiştiriyor.
    Bunun için sürekli yazdığım gibi çok az kontratla oynuyorum. Tabi az kontratın yanında yön konusunda da emin olmak gerekir. Buda çok önemli. Yönden eminsen ve çok az kontratın varsa, terse gitse bile stress yaşamıyorsun, hatta avantajına oluyor.
    İlk girdiğimde çok kontratla oynuyordum ve cumartesi abimiz uyarmıştı, dinlememiştim. Onunda hakkını teslim edeyim.

Kaldıraç bende yanlış bilmiyorsam sabit 10.
    Bankadan oynuyorum ve kaldıraç değiştirmeme izin yok. Varda benmi bilmiyorum oda ayrı soru. Belki teminat ayarı ile kaldıraç değişiyordur.
    İşin doğrusu bu mevcut durum bana uyduğu için kaldıraç olayını sorgulamadım.

---

S&P biraz düşmüş. BIST, abd yi iplememeye başlayınca bende koyverdim gitti. Aslında yeniden konsantre olsam iyi olur çünki gevşediğim dönemlerde para kaybettiğimi yazmıştım. biraz S&P grafiğini inceleyeyim.
    hocam az kontrat bu isin en önemli kısmı. kaldıracı vioptaki toplam para ve açtığınız kontrat oranıyla kendiniz ayarlıyorsunuz

misal 20 bin para var viop hesapta. her kontrat için de 2 bin teminat diyelim. yani max 10 kontrat acabilirsiniz o parayla...

eğer 1 konrat acarsanız ve 18 bin hesapta durursa kaldıraç 1 dir. ama 10 kontrat açarsanız aldığınız poz büyüklüğüne göre 1/10 oluyor.

sonuç olarak az kontrat açınca da orada çok para varsa o da rahatsız ediyor. bir an geliyor bir güvenle hepsini basıyorsun. bütün kazanç gidebiliyor. çok disiplinli olmak gerek. ve her zaman işlem şart değil. memlekette sürpriz gelişme de çok olunca Bu viop bana göre değil

sayın alicemal,

özellikle iş bankası spot alımlarına vadeli şort açıp kar ı kitledi dediler

bu kadar yüksek montanlı alımlarda vadelide şort açıldıgında

vadeli fiyat spotun altında olması gerekmez mi

şu an vadeli spotun üstünde teorik olarak vadeli de long agırlıklı sonucu çıkmaz mı

vadeli yüklü açılan şort miktarının karşı long kısmları da aynı ekibin sonucu çıkmaz mı

sizin görüşünüz nedir saygılar

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by akresta Yazıyı Oku
    hocam az kontrat bu isin en önemli kısmı. kaldıracı vioptaki toplam para ve açtığınız kontrat oranıyla kendiniz ayarlıyorsunuz

misal 20 bin para var viop hesapta. her kontrat için de 2 bin teminat diyelim. yani max 10 kontrat acabilirsiniz o parayla...

eğer 1 konrat acarsanız ve 18 bin hesapta durursa kaldıraç 1 dir. ama 10 kontrat açarsanız aldığınız poz büyüklüğüne göre 1/10 oluyor.

sonuç olarak az kontrat açınca da orada çok para varsa o da rahatsız ediyor. bir an geliyor bir güvenle hepsini basıyorsun. bütün kazanç gidebiliyor. çok disiplinli olmak gerek. ve her zaman işlem şart değil. memlekette sürpriz gelişme de çok olunca Bu viop bana göre değil

BIST30 1 kontrat longa, her 10 birim çıkışta 100 TL kazanıyorsam, arkada kaldıraç 1 deseler ne olur 500 deseler ne olur. Bu kafa ile olaya bakmıştım.

İnternetten hesaplamaya baktım sanırım şöyle, Şu an benim kaldıraç.

((BIST30 anlık fiyatı/10 * kontrat sayısı )/ teminat toplamı)*100 = 3,32 çıktı.
    Demekki bu rallide 3 ile 6 civarı bir kaldıraçla oynuyormuşum. 10'a çıktığım günlerde nadiren olmuştur.

.
    Son düzenleme : alicemal; 14-12-2021 saat: 23:07.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 684/852 İlkİlk ... 184584634674682683684685686694734784 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •