Sayfa 687/852 İlkİlk ... 187587637677685686687688689697737787 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 5,489 - 5,496 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Kötü niyetlimi, maaşlı trol mu, yoksa zır cahil birimi bilmiyorum. Adamın biri viop tarafında 1974 kıbrıs çıkarması öncesi ve sonrası dünyanın bize uyguladığı ambargo ile ezildiğimiz dönemle, bugünü karşılaştırmış.

deniz43 kendini tutamamış, cevap vermiş ama 1974 ün Kıbrıs çıkartması yılı olduğunu ve yıllardır süregelen ambargolar altında o dönem ezildiğimizi unutmuş. Başka türlü cevap vermiş.

O yıllardaki ambargolar sayesinde kurduğumuz fabrikalarla, bugün İHA lar yaptık, akıılı seyir füzeleri yaptık, akıllı torpidolar yaptık, uçaklar yaptık, helikopterler, yapay zeka simulasyon cihazları, MR cihazları. Dünya ileri teknolojisi ne varsa yaptık.

şimdi akp o fabrikaların ürünleri ile övünüyor, sanki o fabrikaları kendileri kurmuş gibi. Bırak kurmayı içine fetö gibi tarikatları doldurarak hem teknolojilerini çaldılar hemde başka ülkelere taşıdılar. Bir sürü mühendiste içeri doldurulan o tarikatlar sebebi ile kaçtılar. Sanırım 3bin mühendis geçen yıla kadar akp döneminde o fabrikalardan ayrıldı. Bu mühendisleri avrupalılar kapıştılar.

her neyse yaw... o herife çok sinirlenmiştimde, sinirliyken yazmayayım demiştim. Zaten anlamıda yoktu. Hiç bir şeyi değiştirmezdi.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Cahilin cesaretlisi ve beceriksizi kötü. Takmamayı yeğliyorum artık.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Sebep araştırdım.
    Dün gece TV de aracı kurum elemanının biri satışlar konusunda şu açıklamayı yaptı. "twitterde 2 söylenti vardı. Önce finans kurumlarında işlem yapılamıyor söylentisi çıktı. Sonra hisarcıklıoğlunun devlet el atmalı panik konuşması gelince, satışlar başladı."

viop tarafında ve sitenin birinde başka bir söylentiden bahsediliyor, "haftasonu Türkiye ilgili kötü bir haber gelecekmiş."

Birde viop tarafında typhoon nikli kişinin yazısı var "büyük aracı kurumların tamamı çok yüksek krediler çekip oyuncu olarak bu yükselişte BISTe girmişler. Spot da long vadelide short olmuşlar."

Bütün bunlardan anladığım şu oldu.
    Zaten haftalardır süren hızlı çıkıştan herkes gergin haldeydi. Özellikle borçla krediyle girenler. Biryerde satış gelecek korkusu ile herkes tetikte bekliyordu.
    Sosyal medyada bir kaç söylendi çıkınca, ufaktan korku satışları başladı, sonrası malum kredililer satmaya başlamıştır, stoplar çalışınca panik satışa dönülmüştür algo'lar devreye girmiştir ve borçla gelen büyük aracı kurumlar da pozisyon kapamaya girince tabanı görmüşüzdür.

Aracı kurumların kendi adlarına oynamaya yetkileri varmı bilmiyorum.

Hoş olmasa ne olur. TR de büyük hırsıza hesap sorabilen yok. Hırsızdan payını alabilen çok.?

Haber ararken borsada manipulasyon ve insider trading yapanların haberlerine rastladım. Haberler daha yeni. Çok komik cezalar almışlar. dobur da manipulasyon yapan 24 kişilik çete yakalanıyor ve 6 ay işlem yapmama cezası alıyorlar. Bu hırsız çetesi 6 ay sonra yine geri gelecekler. Başka haber Koca Fabrika sahibi insider trading yapıyor ki bu çok yaygın olmalı. Bazı manipulatörler patronlarla ortak çalışır. Patron ve üst yönetim toplamda sadece 1 milyon küsür ceza alıyor. Aile servetleri mal mülkleri alınmalıydı.

Yılını hatırlamıyorum herhalde 20 yıldan daha eskidir. İngilterede Asil Nadir londra borsasında kendi senetlerinde 30 milyon sterlinlik yasal olmadığı iddia edilen işlem yapıyor. Adamın tüm hayatını kaydırıyorlar. Asil Nadir o dönem KKTC nin en büyük iş adamı ve Global ölçekte fabrikaları var. Bugünki vestel in eski sahibi kendisi. O olaydan sonra Vestel yahudilerin eline geçti.

Asil Nadir hapse atılıyor şirketleri batırılıyor.
    KKTC de batılıların gözü olduğunu biliyorsunuz. ingilizlerin üssü var orada ve KKTC ingilis sosyal kuralları ile devam ediyor. Örneğin arabalar ingilteredeki gibi soldan gidiyorlar. Kültürel açıdan halk Türkiyeden koparılmak isteniyor. Bu sebeple KKTC de batı medyası baskın ve sürekli doldurma yapıyor. Yine bu sebeple bir oylama yapsanız Türkiye yerine yunanistanı tercih edebilirler. KKTC gelişmesi ingilizlerce engelleniyorki halk sefalet çeksin ve Türkiyeye nefret duysun.
    Asil Nadir olayına bu gözle bakmak gerekir.

Bi dakka yaw. Adi suç örneği vereyim derken siyasi suç örneği verdik.

Neticede bizde suçu işleyenler ceza almıyorlar. Aynı suçu sürekli işleyip duruyorlar. Hırsız cenneti mübarek.

Dünki olaya gelirsek, haberle çakıldı ise ve bu haftasonu kötü haber çıkmazsa, önümüzdeki hafta toparlar. Ancak aracı kurumlar kendi adlarına yüklü kredili işlem yaptı ve Cuma günü işleri batırdılarsa, pazartesi ortalık süpürüleceğinden hemen düzelme olmayabilir. TV elemanı buna benzer "teknik" bir şey söylemişti, "pazartesi şu sebepten dolayı düzelme olmaz, sonra düzelme olur." dedi ama hızlı geçti anlamadım.

Haberle başlayan hareketin nerede biteceğini biliyoruz.

Olay haber değilse.? katarlıların mal boşaltması ise o zaman bir kaç gün daha düşebilir diyeceğim ama ekonomik sebep yok. Ne şimdi nede önümüzdeki aylar için. Ne TR de ne abd de nede dünyada ekonomiye dayalı panik havası var. Tersine son çeyrek banka bilançoları çok daha iyi gelecek deniyor. Şu an 3 - 5 arası F/K dalar ve bu hafta sonu TR de nükleer bomba patlamayacaksa bedavalar.

Cuma günü katar'lıların qnb finansbank ı ykbnk ve halkbank ta satıcıymış. Ayrıca yurt dışından toplu satış emirleri gelmiş. Acaba katar oyunumuydu.? Bu kadarlık veri ile o sonuca varamam, katar yükseltirken çıkıyordu, katarın borsada daha 50 milyar TL lik malı varken ve USD ikiye katlamışken panik satışlar manipulatörün işine yaramaz diye düşünüyorum ama manipulatör işlemleri konusunda uzman değilim. USD neden önemli. Çünki katarlılar 50 milyarlık malı satıp ülkelerine döneceklerse 50 milyar TL karşılığı USD almak zorundalar. O USD leri TR ye gelirken 7-10 TL aralığında bozdurdularsa, şu an USD 16 TL. Yani kur farkından en az %60 zarardalar. BIST de en az %60 kazanacaklarki kur farkı zararı sıfırlansın ki yine sıfırlanmaz 50 milyar TL 3 küsür milyar USD eder. Bu miktarı almak için piyasaya girse USD yerinde durmaz çıkar 16 yada alamaz. Filan her neyse detay ile boğulmayayım.

Olayı net şudur diyebilen biri yok. Cuma günü sosyal medyada birden çok kötü haber dolaşmış.

Bu arada 17 Aralık 2 yoldaşın, fetö cülerle tayyip çilerin kapıştığı tarihlerden biri. Buda ilginç bir rastlantı.
    Son düzenleme : alicemal; 18-12-2021 saat: 11:13.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,

"piyasalarda yaşanan çalkantının ve döviz kurlarının geldiği seviyenin bir çok firmayı endişelendirdiğini ve olumsuz etkiliyor.
    Piyasaların ivedilikle istikrara kavuşmasını sağlayacak acil önlemler alınmasını ve öngörülebilirliğin temin edilmesini bekliyoruz."

Sosyal medyada "bazı finans kurumları işlem yapamıyor(zorda anlamı çıkarılabilir)" söylentisi ve "haftasonu kötü haber gelecek" söylentisi yayılmışken.
    USD 17 TL yi aşmışken, ekonomiyi temsil eden en büyük kurumlardan birinin başkanı bu yardım çağrısını yapınca ip kopmuştur.

Aracı kurumlarda yüklü kredili girmişler borsaya, onlar kapamaya başlayıncada taban.

Üstteki uzun yazının özeti bu oldu.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Son bir ihtimal daha aklıma geldi, sanırım en yakın ihtimalde bu.

Geçen hafta salı,çarşamba,perşembe hep OHAL den bahsedilmedimi.?

Bahsedildi.

OHAL piyasa oyuncularını korkutur çünki bu seferki OHAL askeri değil ekonomik. Herkesin maddi bişeylerine el koyabilir korkusu. En başta bankadaki dolarlara el koyabilirler diye herkes korkabilir. Bugün bana sade vatandaşın biri sordu, "banka hesaplarıma el koyabilirlermi? hisse alsam el koyabilirlermi.?"

Cuma günü dolaşan söylentilerden biri neydi.? "Hafta sonu Türkiyede önemli bir şeyler olacak."
    Bu söylenti ile "OHAL ilan edilecek" korkusu başlamıştır ve borsaya satış gelmiş, sonrası kredililerin, borçla giren aracı kurumların satışı ile çözülme olmuştur.

Bu benim aklıma yattı.(Belki işime geldiği için yatmıştır, elde long var ya.)
    Eğer böyle ise pazartesi ve-veya salı günü toparlarız. Tabi OHAL ilan edilmezse veya aynı derecede problemli başka bir iş başımıza açılmazsa.

Bugün geçti yarın kaldı.
    @NeAcaipDunya

Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Son bir ihtimal daha aklıma geldi, sanırım en yakın ihtimalde bu.

Geçen hafta salı,çarşamba,perşembe hep OHAL den bahsedilmedimi.?

Bahsedildi.

OHAL piyasa oyuncularını korkutur çünki bu seferki OHAL askeri değil ekonomik. Herkesin maddi bişeylerine el koyabilir korkusu. En başta bankadaki dolarlara el koyabilirler diye herkes korkabilir. Bugün bana sade vatandaşın biri sordu, "banka hesaplarıma el koyabilirlermi? hisse alsam el koyabilirlermi.?"

Cuma günü dolaşan söylentilerden biri neydi.? "Hafta sonu Türkiyede önemli bir şeyler olacak."
    Bu söylenti ile "OHAL ilan edilecek" korkusu başlamıştır ve borsaya satış gelmiş, sonrası kredililerin, borçla giren aracı kurumların satışı ile çözülme olmuştur.

Bu benim aklıma yattı.(Belki işime geldiği için yatmıştır, elde long var ya.)
    Eğer böyle ise pazartesi ve-veya salı günü toparlarız. Tabi OHAL ilan edilmezse veya aynı derecede problemli başka bir iş başımıza açılmazsa.

Bugün geçti yarın kaldı.
    Vahdettin köşkünde ekonomi kurmayları toplanmış deniyor. Bu iş cübbelinin şarkısına döndü iyice. Bir damla anlıyorsam namerdim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by Econfin Yazıyı Oku
    Vahdettin köşkünde ekonomi kurmayları toplanmış deniyor. Bu iş cübbelinin şarkısına döndü iyice. Bir damla anlıyorsam namerdim.
    Dinlemeyen, "herşeyi ben biliyorum" diyen birinin emrinde çalışıyorsan, o kişide diktatör karakterinde ise, yüzde yüz yanlış yaptığını görsen bile bir şey söyleyemezsin. Diktatör sıçar batırır, maaşını olanaklarını kaybetmemek için suçun onda olmadığını anlatmaya çalışırsın. Başka bahaneler bulmaya çalışırsın, diktatörün bulduğu bahaneye sarılırsın.

Çevresine topladıkları bundan başka bişey yapmazlar. Vahdettin köşkünde zeka özürlü olanlar masadaki yiyecekleri lüplerken, zeki olanlarda suçun diktatörde olmadığına diktatörü inandırır.

Hali ile yine tayyip verecek kararı.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Tonla yazı okuduktan sonra nihayet olay kafamda netleşti.
    Anlattığımdan çok farklı değil. Detay öğrendim sadece.

Düşmeye başlama sebebi söylentiler. Taban olma sebebide aracı kurumlar.

Buna nasıl yetkileri olur anlayabilmiş değilim. Aracı kurum kendi adına oynayamamalı. O zaman tüm müşterilerini ütebilir pozisyonda oluyor. Avantajlı oluyor.

Aracı kurumların Cuma yediği haltı anlamak için türev araçların işleyiş şeklini bilmemiz gerekiyor. O konuyla hiç ilgili olmadığımdan öğrenme gereği hissetmemiştim. viop tarafından TyphoonTrader nikli arkadaşa rica ettim bana biraz anlattı, üzerine internette epey okudum, sonuçta yine aklımda az şey kaldı. O sebeple anlatmam da zor.

arbitraj denen bir olay var. AYNI ürün farklı pazarlarda farklı fiyatlanmışsa, ucuz olan yerden alıp pahalı yerde satmaya arbitraj deniyor.
    Yani perşembe pazarında hıyar 3 tl, öteki mahallenin Cuma pazarında aynı hıyar 5 TL ye satılıyorsa. 3 TL olan yerden alıp 5 TL olan yerde satıyorsun. Riskli bir işlem, sen aldıktan sonra Cuma pazarındada fiyat değişebilir, hıyara talep bitebilir filan.
    Para piyasası örneği verirsem. İstanbulda avro, kısa süreliğine siyasi sebeplerle 1.13 USD oldu diyelim. Ama Londra piyasasında 1.25 USD.
    Oturduğun yerden, İstanbuldan alıp piyasa ekranından Londrada satıyorsun. farkı cebe indiriyorsun. Üretmedenmi kazanıyorsun.? tartışılır. Fiyat farklılığını yani anormalliği gidermiş oluyorsun. Hıyar her pazarda 4 TL haline geliyor. Peki hıyarı 4 TL yapmanın yolu bumu.? Perşembe pazarında neden 3 TL de Cuma pazarında 5 TL.? Onun sebebini bulup düzeltsek olmazmı.? Olmaz o zaman ekran başında siyonitler üretmeden malı götüremez. Sistem tamamen sistemi kuran ve kontrol edenlerin lehine işliyor. Bir yanlışı düzeltmenin doğru yolunu aramak yerine, ben bu işten nasıl malı götürürm diye hesap yapıyorlar. Sonuç bu türden oluyor, millet ağız tadı ile hıyar yiyemiyor.

Arbitraj, hisse senetlerinde viop ve spot arasındada yapılabiliyor. Aracı kurumlar, %14-15 faizle TCMB den gecelik milyarlarca TL borç almışlar, bunla hisse spot ve viop tarafında arbitraj yapmaya başlamışlar. Nasıl yapmışlar ben okudum ama net anlamadım yanlış yazmayayım.

İşte milyarlarca liralık arbitrajları, Cuma günü söylentiye dayalı satışlarla bozulunca, zarar yazmaya başlamışlar o panikle satışa geçmişler. Sonra taban. Hıyarı 5 TL ye okutacam derken, hıyarı pahalı yiyen Cuma pazarı ahalisinin ahı tutmuş.

Anlamadığım kısım ise viop daki shortları hep bu lavuklar almışlar. Aslında merak ediyordum BIST bu kadar bariz yükselirken, herkes long alırken kim alıyor karşı bacak shortları ve ne düşünüyorlar diye. Meğerse bu dümbeleklermiş. Cuma günü, ellerindeki dağ gibi shortu long alarak kapatmaları gerekir, yani Cuma günü dağ gibi long almaları gerekiyorken viop nasıl çakıldı anlamam zor.

Tamam pozisyonları kapamak için spot sattılar BIST30 düştü ama bu lavuklar long almalı spot çakılsada viop nasıl çakılır.? Benim için karışık bir durum. Nuri Sevigen bunu anlatmış, döngü oldu demiş. Bunların sattığı longu yeni arbitrajcılar short bacağı ile aldı demiş filan. O tabi işin içinde biliyor anlıyor ben spot long, viop shortu anlamadı. Anlamam da gerekmiyor aslında. Zaten tam öğrensemde, kullanmayacağım için unuturum. Korumalı short-long(covered call) ve korumasız short-long(naked call) da var işin içinde, oraya hiç girmedim.

---

Netçe; pazartesi günü bu aracı kurumların henüz tamamlanmamış işleri sebebi ile bir miktar daha satış olur sonra işler düzelir diyorlar. Detay düşününce farklı şeylerde akla geliyor. Söylentiler gerçekleşmedi.!!! Panik sebebi ortadan kalktı.

Cuma akşamı yazdığım gibi, çakılmanın ekonomik karşılığı yoktu. katar lılar yapsaydı benim için kötü olacaktı çünki toparlamazdı, yine siyonistlere kalırdık, onlarda 3-4 yıldır papaz olayından beridir BIST in üzerine ölü toprağı serpmişlerdi.

Yarın katarlılar ne yapacak bakalım.

Arbitraja sebep olan spot-viop farkıda ortadan kalkmış durumda. Aralık vadede eksiye geçmiş, Şubat vadede az bir fark kalmış. Ha birde gecelik faiz olayı var onuda anlatmadım ama bende tam anlamadım. Viop fiyatı hesaplanırken faiz devreye giriyor, artı viop daki paranıza her gece aldığınız faizde devreye giriyor sanırım. Şubat vadeye 2,5 ay var. Viop daki paranız şubat vadeye kadar ne kadar faiz alacaksa, BIST30 fiyatı + o faiz olarak Şubat viop fiyatı hesaplanıyor. Ama bariz fark olursa filan işler karışıyor yaw.

Cuma günki ekonomik sebeplere dayanmayan çakılma, ne kadar rezil bir borsada iş yapmaya çalıştığımızın çok açık göstergesi.

Bu olay Kiribati borsasında olsa, aracı kurumları kuyruklarından tavana asarlardı.

Bizim BIST yöneticileri Cuma günü ne yapıyorlardır söyleyeyim. "lang amma hacim oluyor, yıl sonu milyonlarca gayme prim cepte olm. Kim yapıyorsa helal olsun. Keşke hergün böyle olsa." diyerek içeceklerini ekran başında yudumluyorlardır. Halbuki güvene dayalı bir kurumun içine edildi, dünyadaki potansiyel müşterilerde seyretti.

.
    Son düzenleme : alicemal; 20-12-2021 saat: 00:50.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 687/852 İlkİlk ... 187587637677685686687688689697737787 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •