Sayfa 688/852 İlkİlk ... 188588638678686687688689690698738788 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 5,497 - 5,504 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    Hisse fiyatlari viopun altindaydi. Viop hisse short, spot hisse long gittiler. Panik olunca da kredililer basta hisse sat, viop poz kapa yapti. Bedava para olmamali.
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Tonla yazı okuduktan sonra nihayet olay kafamda netleşti.
    Anlattığımdan çok farklı değil. Detay öğrendim sadece.

Düşmeye başlama sebebi söylentiler. Taban olma sebebide aracı kurumlar.

Buna nasıl yetkileri olur anlayabilmiş değilim. Aracı kurum kendi adına oynayamamalı. O zaman tüm müşterilerine ütebilir pozisyonda oluyor. Avantajlı oluyor.

Aracı kurumların Cuma yediği haltı anlamak için türev araçların işleyiş şeklini bilmemiz gerekiyor. O konuyla hiç ilgili olmadığımdan öğrenme gereği hissetmemiştim. viop tarafından TyphoonTrader nikli arkadaşa rica ettim bana biraz anlattı, üzerine internette epey okudum, sonuçta yine az şey anladım. O sebeple anlatmam da zor.

arbitraj denen bir olay var. AYNI ürün farklı pazarlarda farklı fiyatlanmışsa, ucuz olan yerden alıp pahalı yerde satmaya arbitraj deniyor.
    Yani perşembe pazarında hıyar 3 tl, öteki mahallenin Cuma pazarında aynı hıyar 5 TL ye satılıyorsa. 3 TL olan yerden alıp 5 TL olan yerde satıyorsun. Riskli bir işlem, sen aldıktan sonra Cuma pazarındada fiyat değişebilir, hıyara talep bitebilir filan.
    Para piyasası örneği verirsem. İstanbulda avro, kısa süreliğine siyasi sebeplerle 1.13 USD oldu diyelim. Ama Londra piyasasında 1.25 USD.
    Oturduğun yerden, İstanbuldan alıp piyasa ekranından Londrada satıyorsun. farkı cebe indiriyorsun. Üretmedenmi kazanıyorsun.? tartışılır. Fiyat farklılığını yani anormalliği gidermiş oluyorsun. Hıyar her pazarda 4 TL haline geliyor. Peki hıyarı 4 TL yapmanın yolu bumu.? Perşembe pazarında neden 3 TL de Cuma pazarında 5 TL.? Onun sebebini bulup düzeltsek olmazmı.? Olmaz o zaman ekran başında siyonitler üretmeden malı götüremez. Sistem tamamen sistemi kuran ve kontrol edenlerin lehine işliyor.

Arbitraj, hisse senetlerinde viop ve spot arasındada yapılabiliyor. Aracı kurumlar, %14-15 faizle TCMB den gecelik milyarlarca TL borç almışlar, bunla hisse spot ve viop tarafında arbitraj yapmaya başlamışlar. Nasıl yapmışlar ben okudum ama net anlamadım yanlış yazmayayım.

İşte milyarlarca liralık arbitrajları, Cuma günü söylentiye dayalı satışlarla bozulunca, zarar yazmaya başlamışlar o panikle satışa geçmişler. Sonra taban.

Anlamadığım kısım ise viop daki shortları hep bu lavuklar almışlar. Aslında merak ediyordum BIST bu kadar bariz yükselirken, herkes long alırken kim alıyor karşı bacak shortları ve ne düşünüyorlar diye. Meğerse bu dümbeleklermiş. Cuma günü, ellerindeki dağ gibi shortu long alarak kapatmaları gerekir, yani Cuma günü dağ gibi long almaları gerekiyorken viop nasıl çakıldı anlamam zor.

Tamam spot sattılar BIST30 düştü ama bu lavuklar long almalı spot çakılsada viop nasıl çakılır.? Benim için karışık bir durum. Nuri Sevigen bunu anlatmış, döngü oldu demiş. Bunların sattığı longu yeni arbitrajcılar short bacağı ile aldı demiş filan. O tabi işin içinde biliyor anlıyor ben spot long, viop shortu anlamadı. Anlamam da gerekmiyor aslında. Zaten tam öğrensemde, kullanmayacağım için unuturum.

---

Netçe; pazartesi günü bu aracı kurumların henüz tamamlanmamış işleri sebebi ile bir miktar daha satış olur sonra işler düzelir diyorlar.

Cuma akşamı yazdığım gibi, çakılmanın ekonomik karşılığı yoktu. katar lılar yapsaydı benim için kötü olacaktı çünki toparlamazdı, yine siyonistlere kalırdık, onlarda 3-4 yıldır papaz olayından beridir BIST in üzerine ölü toprağı serpmişlerdi.

Yarın katarlılar ne yapacak bakalım.

Arbitraja sebep olan spot-viop farkıda ortadan kalkmış durumda. Aralık vadede eksiye geçmiş, Şubat vadede az bir fark kalmış.

Cuma günki ekonomik sebeplere dayanmayan çakılma, ne kadar rezil bir borsada iş yapmaya çalıştığımızın çok açık göstergesi.

Bu olay kiribati borsasında olsa, aracı kurumları kuyruklarından tavana asarlardı.

Bizim BIST yöneticileri Cuma günü ne yapıyorlardır söyleyeyim. "lang amma hacim oluyor, yıl sonu milyonlarca gayme prim cepte olm. Kim yapıyorsa helal olsun. Keşke hergün böyle olsa." diyerek içeceklerini ekran başında yudumluyorlardır.
    SM-J730F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    jmk99 haklısın.

---

Elimde Cumadan kalan az miktar long vardı. Az olduğu için margin call'a düşmemiştim ancak bu sabah yine taban açarsa boşta nakit olsun diye benim bankanın kredi faiz oranlarına baktım.

İnanılmaz.

Çeşitli kredi isimleri altında para veriyor, yıllık faiz oranı %28 ile %35 arasında değişiyor.
    Tüm özel bankalar böyle ise korkunç bir soygun var demektir, çalışan halk yine soyuluyor.

tayyip devlet bankalarından ve TCMB den %15 ile onmilyarlar veriyor ama gerçek hayatda devlet bankalarına ulaşamayanlar 2 katı faizle karşı karşıya.

Devlet bankaları ve TCMB den %15 le al, özel sektöre sat, aradaki farkı cebe indir. Üretmeden kazan.

Kuralımız neydi.?

Üretmeden kazandığın para üretenlerden çıkar yani çalışanlardan.

Devlet bankalarının eksilen paraları yerine çalışanların vergileri konulacak. Devletin hazine azaldığı için yeni zamlarla veya bize yaptıkları hizmeti azaltarak hazinedeki boşluğu halledecekler. Hali ile devlet bankalarının verdiği faiz yine çalışan halktan çıkacak.

Üzerine bu işten bol para kazananlar, kolay kazandıkları paraları bolca harcayıp, 10 tane ev, ailedeki herkese birer araba alıp ekonomi düzgünmüş gibi istatistikleri düzeltecekler ve fiyatları artıracaklar veya fiyatların düşmesine engel olacaklar.

Vergilerle ezilen halk da artan fiyatlardan bir kazık daha yiyecek. Hem vergisi artacak hem satın aldığı ürünlerin fiyatı artacak.

Herkes ceset yıkamayı bilecek diyen bir imam eğitimli adamı çocuklarının torunlarının geleceğini belirlesin diye seçtin, böyle oldu. Yaw adam "ahirete hazırlama eğitimi" almış. Bu dünyayı yönetmek için eğitim almamış.

Her neyse, aynı şeyleri yazıp duruyoruz ve bu adam hala %30 civarı oy alabiliyor. Tabi bu %30 un önemi yok bu adam aynı kafa yapısı ile %51 oy aldı.

her neyse...

BISt bugün %5 eksi ile açtı.
    Arbitraj arsızı aracı kurumların işi bitince, büyükler alışa geçecektir.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST alışa geçti.

Üj bej kontrat long ilave edeyim dedim. Alamadım çünki benim banka kontrat teminatlarını 2 katına çıkarmış.
    Zaten yüksekti şimdi arşa çıkarmışlar.

Üzerine zaten cep telden işlemde yapamıyorum, hesabıma giremiyorum.

Kendi hatalarının cezasını bize çektiriyorlar. Belkide teminat artırmaları iyidir çünki böyle günlerde saçmalayabiliyorum.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Şu an endeks 2100 üzerinde tutundu. Normale girmiş görünüyoruz.

Bir günde düştük ama Cuma günki düşüşe geçmeden önceki seviyeyede hemen geleceğimizi sanmıyorum. Çünki belliki o yükselişin bir kısmıda aracı kurumların yaptığı bu hırsızlık sebebi ileymiş. Aynı şeyi en azından bu haftalarda yapmaya cesaret edemeyeceklerinden, endeks yavaş yavaş çıkacaktır.

Tabi arada anormal başka gelişmeler olmazsa. Ki olma ihtimali çok arttı. siyonistlerin 100 yılda bize şartlandırdıkları korelasyonlar bozuldu. Piyasamızada siyonistler hakim. Onlara karşı kürek çekiyor. Yardım etsinler diye çağırdıkları araplarda hem hırsız ve katiller, hemde siyonistlerin uşakları. Yani siyonist uşaklarını kendine siyonistlere karşı yardım etsin diye çağırdı.

tayyip'in suçu yok. Adam en başından beridir ben buyum dedi.

Önce baykala teşekkür edin soros dan emri aldıktan sonra tayyip'i hapisten çıkarıp siyaset dünyasına soktu. Sonrada sizi doğruyla yanlışı göremeyecek kadar bilinçsiz hale getirenlere teşekkür edin. Yani bu ülkeyi batıran siyasi partilere oy atanlara diyorum. Hoş tayyip olmasaydı tübbeli başa geçecekti, olay buraya yine gelecekti. Kaçarı yoktu. Atatürk öldü(bence öldürdüler), bizi o yola soktular.

İmdi gelsin oylar bana.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Aralık vade longları kapadım.
    Şubat vade çok çok az var. Onlar duracak.

Sabahtan düşüşü bekliyordum, ama akşama bu tabanı beklemiyordum o sebeple şu ana kadar ekran başındada değildim.

Kenarda bekleyeceğim bu işler durulana kadar. Rallide kazandığımın tamamı gitti. Yine düşüşte doğru hamle yapamadım maalesef ancak bu düşüş normal kurallar içinde değildi. Bana göre aracı kurumların suç işlemesi. BIST de manipulatör büyüklere karşı KY yi koruyacak hiç bir şeyde yok. Sadece lafla manipulatörlere dikkat edin deniyor. O lafı söyleyenlerin görevi manipulatörleri bir daha işlem yapamaz hale getirmek. Onları içeri atacaklarına, türev piyasaları bilmesi imkanı olmayan kalabalıklara dikkat edin diyorlar.

Her neyse artık, 2 yılda küçük dayakların yanında, üçüncü büyük dayağıda yedim.

Size bol şans.
    @NeAcaipDunya

Düşüş bugün de devam etmiş, yeni gördüm.

Geçmiş olsun, kar ve zarar kardeş.

Ama bu zarar değil, hırsızlık.

Uzaktan izliyorum ama benim bile midem bulanıyor artık.

Artık "Bol şans" cümlesinin içi boş.

Çünkü şans yok.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by abigailcat Yazıyı Oku
    Düşüş bugün de devam etmiş, yeni gördüm.

Geçmiş olsun, kar ve zarar kardeş.

Ama bu zarar değil, hırsızlık.

Uzaktan izliyorum ama benim bile midem bulanıyor artık.

Artık "Bol şans" cümlesinin içi boş.

Çünkü şans yok.
    Anladığım kadarı ile bugün olan silkelemeydi. Yani manipulasyondu. Manipulasyonu yapandan başka kimse bilemez inecekmi? İnecekse nereye kadar inecek. Gün içi hızlı bir indirirsin, çoğunluğu döker yukarı dönersin. Açık hırsızlık. Devletin işlettiği kurumsal bir yapıda bu tür şeyler olmamalı.

Cumayı anladık. Oda olmamalıydı. Aracı kurumlara borsada oynama yetkisi vermişsin. Olmamalı. taksi şoförüne 100 TL veriyorsun şuradan şuraya götür diyorsun. Şoför seni kendi tarlasına götürüp kavun yüklüyor, evine götürüp oğlunu okula bırakıyor, sonra çok benzin yaktık diye senden bin TL istiyor, yanında para yoksa arabadan indiriyor.

Aynı şey. Kontrol onda. Kuralları kendisi koyuyor ve sana yardım edecek kurumlar zaten bizzat seni soyuyorlar.

Bugünki ise eğer silkeleme ise yine aracı kurumların Cuma günki hareketinin devamı değilse, buda manipulasyon. Açık hırsızlık. Silkelemeyi piyasa yapıcı 3 kurumun yaptığını düşünüyorum. Polis diye maaş verdiğimiz adamlar bizi soyuyor.

Her neyse. İkidir zararı çıkarmıştım, yine gitti. Hemde 2 günde.

Bugün neden long kapadım, kapamadan devam etseydim.!

Cuma günü düşüş öncesi Çok büyük bir şanssızlık yaşadım o sebeple. O soğuk ayaz günün öğle sonrası elimde sadece az miktar aralık long vardı.

%30 kadarını kapatıp şubat longa geçeyim dedim. O ara %5 artıdayız şubat vade sanırım %6 artıdaydı. Önce şubat longları %6 artı iken aldım. Aynı miktar Aralık longu kapatacağım. O anda garson kadın geldi ve muhabbete daldık. Cep telefonunu kapadım ve "Aralık longu akşam kapatırım, hem yükselmiş olur" dedim. O ara nasıl yapmışsam, artık kadından nasıl etkilenmişsem, yanlışlıkla Şubat vadede almam gerekenin 2 katını almışım. 2 kez aynı emri girmişim. Akşam fark ettim.

Akşam baktım BIST çakılmış, Aralık ve Şubat vadeler %10 ekside. Ben Şubat longu %6 artıdan hemde 2 kat fazla kontrat aldığımdan o akşam Şubat longdan %16 zarar yazdım üstelik fazla aldığımdan 2 kat geçti. Üstelik kapamadığım Aralık longlardan da yazdım.

Yinede kaldıraç çok düşük olduğundan call margine epey vardı ama bugünde taban olunca, üzerine aracı kurum karşılık teminatları çok artırınca benimki 3bin küsüre çıkarmıştı, mecburen Aralık vadeyi kapadım şubat kaldı. Aralığı kapatınca zararı realize etmiş oldum.

Tamda çakıldığı gün Şubata geçme kararı almışım. Tamda hata yapıp 2 kat fazla alacağım tutmuş. Tamda şubat vadeye geçerken güzel garson kadın gelmiş ve muhabbet açmış. Bende Aralık vadeyi akşam kapatayım demişim.

Buna beceriksizlikmi şanssızlıkmı denir.? Ralli yaklaşık 2 aydır sürüyor ve ben bu işi bir kez yaptım. Ondada çakılacağı saati seçtim. 1 saat önce veya sonra çakılsa, kadının muhabbet açacağı tutmasa yine kurtarıyorum. Bence şanssızlık.

Bugün sabahtan neden kapamadım da taban bekledim. Tamam o benim hatam. Ekonomik desteksiz düştü ve toparlamıştı diye bahanemde var ama bahane söylemeyeceğim. Bugünkide silkelemeydi büyük ihtimalle ve olmaması gereken bir şeydi.

Her neyse yaw, buda girdi. En sinir olduğumda TV lerdeki aracı kurum ve ekonomist elemanların körleri oynamaları. Finans kurumları ve aracı kurumların yanında olmaları. Onlardan para kazanıyorlar çünki. beraber milyonlarca kalabalığın emeğini sömürüyorlar. KY yi koruyan kurum yok.

KY derneği kursan, 500 bin üye toplayıp güçlensen. Bu kezde sendikalar gibi olur. KY derneği yöneticileri 500 bin KY nin aidatlarını yerler. Beleş para ile zenginleşince, finans patronlarının safında yer alırlar. Aynen sendikalar gibi.

Düşeceği zaman "kimse bilemez her koyun kendi bacağından asılacak" demiştim. Bu koyunu kötü kırktılar.

Ana para duruyor. Üçüncü kez baştan başlıyorum. Ders alacakda bişey yok. Çok az oynuyordum ve Cuma akşamki şanssızlık olmasa kaybım olmayacaktı.

Her neyse artık size bol şans, beni şeytan adım adım takip ediyor.
    babadağlı yine burada yine ne yazdıysak.? Atsada yazma derdinden kurtulsam. Kötü alışkanlık.
    Son düzenleme : alicemal; 20-12-2021 saat: 22:13.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Akşam sürprizi.

tayyip TL faizde parası olanlara, faizi bozmasınlar diye Kur yükseliş oranı ile arasındaki faiz farkını ödeyecekmiş. Kim fikir verdi ise.?

KISA VADE için zekice. Günü kurtarabilir. Tabi eğer bankalar USD yi artırmaya devam etmezse. Artırmaya devam ederse çarşı karışır. Bu işin çok detayı var. Beleş parayı gören çıkar grupları da atlayacaktır.

USD ye talebi yaratan TR deki siyonit büyük bankalar ve ortağı siyonist medya(muhalif partilerin medyasıda aynı, tabi gerçek sebebin tayyibin çok çok kötü yönetimi olduğunuda unutmamalı. Adam imam yaw. İyi yönetim olsa medya bi halt yiyemezdi.) idi. Medya USD ye talep yaratıyordu, bankalarda sunni olarak yükseltiyordu, medyanın yarattığı talep gelincede, dovize gerçek talep varmış o sebeple yükselmiş gibi görünüyordu.

tayyip bu kararı Cuma akşamı alsa on binlerce viopçu ve senetçi, bugün BISTi silkeleyen bankalara yem olmayacaktı. Şans, kısmet.

Şu an USD düşüyor. Bakalım sabah sömürgeci bankalar açılınca ne olacak. Yarın gün kapanışı belli olur.

Viop gece seansı tavanına yaslanmış. Alıcı çok, Satıcı yok.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 688/852 İlkİlk ... 188588638678686687688689690698738788 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •