Sayfa 714/852 İlkİlk ... 214614664704712713714715716724764814 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 5,705 - 5,712 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Evrenin yaşı ve çapını bu işin uzmanları çeşitli verilere dayanarak hesaplamışlar.

Bunda bir açık var. Evren diye her şeyemi diyoruz, yoksa gördüğümüz şeyemi.?

Her şeye diyorsak, yaşını ve çapını hesaplayamayız. "Çap bu ise, ondan sonrasında ne var" sorusunun cevabı yok.?

Küçükken dünyayı düz sanırdım ve dünyanın sonunda denizlerin aşağı boşluğa döküldüğünü sanırdım. Düşünebildiğim, görebildiğim kadarı ile sınırlıydı.

Başka bir örnek vereyim.
    Vücudumuzu oluşturan her bir hücre aslında bağımsız bir canlıdır. Doğar, görevlerini yapar ve ölür. Kanımızdaki bir alyuvar hücresini düşünün. Görevi diğer hücrelere oksijen taşımaktır. Hayatı boyunca kan damarları içinde dolanır sonra orada ölür. Kemik iliğinden yenisi doğar.

Alyuvar hücresinin bildiği evren damarların içidir. Damar dışına çıkınca kısa süre yaşayabilir. Bu kısa süredede çevresini anlayamaz çünki algı organları çevreyi anlamaya uygun değildir.

Şimdi kendinizi alyuvar yerine koyun. Onun damarı, sizin şu an gördüğünüz bildiğiniz evren. Onun haricinde bir şeyi anlamaya algılamaya algı organlarınız yeterli değil. Farkedemez anlayamazsınız.

Evren dediğimiz şey aslında bir kan damarından farklı olmamalı. İçinde olduğumuz evren sadece bir damar ve o damarın dışında da sonsuz bir evren olmalı. Algılarınız, onun farkında olmaya yeterli değil.

Neyse ki ben varım ve her şeyi ekstra algı organlarımla anlayabiliyorum.

Evet viop'a ara verince espri yeteneğim geri geldi. Her an yeni espriler yardırabilirim dikkatli olalım, çocukları uyaralım.

NOT: Üstteki bilgilerin temelini ve çok daha fazlasını evreni insanı yapımızı herşeyi felsefi açıdan anlatacağım bir kitap yazacağım. O sebeple pek çok şeyi burada yazmıyorum. Umarım o kitabı yazarım yoksa aldığım notlar ve bilgi boşa gidecek. Birde yazdığım ekstra şeyler ya çok çabuk yayılıyor yada aynı şeyleri başkalarıda fark etmiş ve yaymış oluyorlar.

Örneğin, insan elektrik yükündeki bilgiden ibarettir diye çok eskiden yazmıştım. Şu an bilim adamları onu konuşuyorlar ve anlamışlar. Ruslar labaratuvarda o elektriği(bilinç) başka beden yada makineye aktarmaya yani ölümsüzlüğü yakalamaya çalışıyorlar. Filan fıstık.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    yılmaz özdil'e yine çakmam lazım lütfen karışmayın. Eğer kendi kötünü düzeltmezsen, başkasının kötüsü hakkında söz söyleyemezsin dingil. Bak kızdım yaw.

O sebeple kendi kötüm olarak gördüğüm özdil ve Ege Cansen e arada sırada çakıyorum. altaylıyada çakıyorumda onda kalite çok düşük, özdil ve Ege hoca seviyesinde değil, üç beş katman aşağıda.

Tabi onlarda beni okusa 100 tane açığımı bulurlar ve bana çakarlar. Okumadıkları için tek taraflı çakabiliyorum.

İmdi özdil son yazısında domino taşlarını örnek gösterip, en baştakini devirirsen en sondakine kadar herkes devrilir, zengini fakiri kurtulamaz diye özetlediği örnek vermiş. Aslında özde Sarı Öküzü vermeyecektik fıkrasındaki öğreti ile aynı.

Diyorki, "cahilin düşmesini görmemezlikten gelirsen, eğitimlide ayakta kalamaz."

özdil hakkında ne tesbit yapmıştım. Aşırı bilgili, ancak düşünemeyen ezber beyinli olduğundan o bilginin hamallığını yapıyor, o bilgiden doğru sonuçlar çıkaramıyor.

Evet özdil i okuyanlar adamın tonla yazısı olduğunu ve çok güzel doğru sonuçlar çıkardığını bilir.

Ezber beyinliler hakkında ne yazmıştım.?

Ezberinde varsa doğru sonuçları ezberden söyler. özdil gibi Çok bilgili ise neredeyse herşeyin doğrusunu söyler. Çünki bilgi dağarcığında o bilgi ve sonuçlar vardır ve doğru olarak işaretlenmiştir. Kendisinin düşünerek çıkardığı sonuç değildir.

Düşünebilen Birine sadece tekerlek ve tahtalar verirsin. Adam araba yapar.
    Ezber beyinli Birinede arabanın tüm parçalarını verirsin, böyle birleşiyor diye şema verirsin, şöyle kullanılıyor ve şu işleri görüyor diye bilgide verirsin. Oda aynılarını yapar ve sana araba verir. İşte özdilde tüm bu parçalar ve şemalar var, ayrıca, uçak, otobüs, ev yapımı şemaları ve malzemeleride var.

Ezber beyinli ne zaman hata yapar demiştim.? Ezberinde olmayan bir şeyle karşılaştığı zaman. İlginç şekilde %100 oranında hatalı sonuç üretir. Kafadan atsa yada yazı tura atsa %50 şansı var. Ama doğruyu bulamaz.

Çok çok bilgili adamın ezber beyinli olduğunu anlayamazsın. Çok istisnai bir anda ezberinde olmayana yorum yapması gerektiğinde anlarsın.

Adam kuantum fiziğini şakır şakır anlatır, sonra 50 tane deri giysili üstü çıplak adam, İstanbulda sokakta bir kadının üzerine işedi dersin inanır ve anlatır. Ezber beyinlidir.

özdil bugünki yazıda Diyorki, "cahilin düşmesini görmemezlikten gelirsen, eğitimlide ayakta kalamaz."

Önceki yıllarda eğitimsiz cahil insanları "makarnacı, kömürcü" diye aşağılayan kimdi.? Önümüzdeki aylarda yine aşağılayacaksın. Ne yaptığının farkında değilsin.(özdil hakaretler ederken bense fakir eğitimsiz insanları eğitip kendi seviyemize çekmemiz taraftarı olduğumu hep yazmışımdır. Pardon onları Ay'a sert iniş için göndereceğiz, çocuklarını kurtaracağız.)

O cahil kesimin cahil ve fakir kalmasının sebebi ne.? Devletteki yolsuzluğa batmış siyasetçiler ve o siyasetçiler vasıtası ile devleti soyup, büyük kalabalıkların fakir dolayısı ile eğitimsiz bilinçsiz kalmasına sebep olan iş adamları.

aydın doğan bu iş adamlarından biri ve sen akp karşısında kurtuluşu aydın doğanda buluyorsun. akp yi yaratanlar aydın doğanın içinde bulunan grup. akp ye karşı çıkmak için aydın doğanı savunuyorsun. aydın doğanı anlatmayayım çok uzun sürer. gazete sahibi olduktan sonra hızla zenginleştiğini bilin yeter. gazete geliri ile değil o gazete ile devlete şantaj yapıp devletten faydalanması sebebi ile.

Olcak şey deil yaw.

Bu arada kontratın yokmu, huzur var yaw.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Geçen yıl vakıfbank kadın voleybol takımı dünya şampiyonu oldu. Çok güzel sonuç ancak yabancı oyuncu sayısını gereksiz yere artırdılar, ona çok sinirliyim çaktırmıyorum.

Yine SuperBike motorsiklet yarışçısı Toprak Razgatlıoğlu da dünya şampiyonu oldu. 6 kez üst üste dünya şampiyonu olan İngiliz Rea yı geçti. Toprak japon Yamaha fabrika takımı için yarışıyor ancak yarış kazandığında Türk bayrağı çekiliyor.

Voleybol takımımız karşılaşmalarını ve Toprağın yarışmalarını seyrettim. Yayınlanırsa her yıl seyrediyorum. Futbol seyretmeyi ise bıraktım çünki hem ülkeyi soyan, aldığından çok dahz azını bu ülkeye veren bir sektör, hemde akp döneminde her şeyi batırdıkları gibi onuda yer altına soktular.

10 yıldan fazladır futbol seyretmiyorum. 10 yıl sonra geçen yıl bir arkadaşımın zorlaması ile bizim takımın avrupa maçını seyrettim, 5 yedik. Arkadaşı odunla yumuşatacaktım odun bulamadım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,789
    Blog Entries
    1
    Bir kaç not düşeyim. Önemli olduğunu düşünüyorum.

Evren sonsuzluığun içine genişlemiyor. Yani evren olmadan önce boşluk vardı sonsuz idi veya boşluk vardı sonlu idi değil.

Evren olmayan şeyin içine genişliyor. Evet 3D içinde bunu algılamak mümkün değil.*

Ayrıca gözlemlediğimiz evren çok küçük bir kısmı. Araştırmalar şu an 93 milyar ışık yılında bir çap diyor ve her ölçümde artıyor. Gözlemlediğimiz ise 13.5 miyar ışık yılı çapında. Yani gözlemledğimiz den yaklaşık 50 tane daha var. Ve bazı teorik fizikçiler ise binlerce kat daha fazlasını hesaplıyorlar.

WEBB teleskobu ölçüm yapmaya başlayınca biraz daha doğru sonuçlar bekleniyor. Hubble eski geriye kalan cosmic radyasyonu gördü. Webb ise kalan ısıyı ölçecek/görecek. Arkası güneşe bakacak ısı kalkanları var. Ön taraf mutlak 0 kelvine en yakın derece isteniyor ki ölçebilsin.

* Durmadan şişen bir balonun yüzeyinde gezen karınca belki en yaklaşabilecek örnek olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=w8zVapayxEQ
    Güzel bir video.

Psikolojik YAS süreci
    1.İnkâr 2.Kızgınlık/öfke 3.Pazarlık 4.Depresyon 5.Kabullenme

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by secbul Yazıyı Oku
    Bir kaç not düşeyim. Önemli olduğunu düşünüyorum.

Evren sonsuzluığun içine genişlemiyor. Yani evren olmadan önce boşluk vardı sonsuz idi veya boşluk vardı sonlu idi değil.

Evren olmayan şeyin içine genişliyor. Evet 3D içinde bunu algılamak mümkün değil.*

Ayrıca gözlemlediğimiz evren çok küçük bir kısmı. Araştırmalar şu an 93 milyar ışık yılında bir çap diyor ve her ölçümde artıyor. Gözlemlediğimiz ise 13.5 miyar ışık yılı çapında. Yani gözlemledğimiz den yaklaşık 50 tane daha var. Ve bazı teorik fizikçiler ise binlerce kat daha fazlasını hesaplıyorlar.

WEBB teleskobu ölçüm yapmaya başlayınca biraz daha doğru sonuçlar bekleniyor. Hubble eski geriye kalan cosmic radyasyonu gördü. Webb ise kalan ısıyı ölçecek/görecek. Arkası güneşe bakacak ısı kalkanları var. Ön taraf mutlak 0 kelvine en yakın derece isteniyor ki ölçebilsin.

* Durmadan şişen bir balonun yüzeyinde gezen karınca belki en yaklaşabilecek örnek olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=w8zVapayxEQ
    Güzel bir video.
    Boşluk diye bir şey yok. Boşluk dediğimiz şeyde atomlarla doludur. Aynen bizim ve gördüğümüz her şeyin atomlardan oluşması gibi. Boşluk dediğimiz şeyde evrene dahildir.
    Başa döndüm. Evren diye her şeyemi diyoruz, yoksa gördüğümüz şeyemi.? En üstteki açıklamadan devam...
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Çok korkunç iddialar var.

mRNA aşısı hakkında. İddialar İspanyada başlıyor ve dünyaya yayılıyor.

Abartılı kısımlarına inanmakta güçlük çekiyorum ancak içinde vücuda toksik yani zararlı olan madde olan Grafen Oksit(Graphene Oxide) olduğuna inandım. Tabi inanana kadar yerli yabancı pek çok yazı okudum.

Şu ana kadar çevremde mRNA aşısı olduktan sonra ölen 4 kişiyi duydum. O sebeple iddialara önem veriyorum.

Ben sinovac olduğum için, sinovacı'da araştırdım içinde Grafen Oksit varmı diye. Batılılar var diyor, Çin sitelerinde ise bilgi bulamadım. tabi google çevirisi ile aradım, bişey bulmam zordu.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Kazakistanda yakıta zam geldi diye halk ayaklandı dendi. Buna kalabalıklar inandı.

Benim iddiam neydi.? Halk ayaklanmaz eğer arkasında ayaklanması için destekleyen para verenler yoksa.

Alın içimizden örnek. Elektriğe aynen kazakistanda olduğu gibi hatta belki daha fazla zam yapıldı... kaç kişi ayaklandı.? Kaç kişi ayaklanalım diye düşündü.?

Alın içinde yaşadığınız örnek.

Elektrik faturalarıda gelmeye başladı. komşuya 2 kat geldi, bana henüz gelmedi. Ayaklanın bakalım.

Kazakistanda olana CIA demiştim. Çinde Uygur azınlığı kullanarak sorun yaratanda CIA.
    Arap baharlarını, kuzeyde yeşil devrimleri yaratan, Ukrayna yı Belarusu ayaklandıranda CIA(artı israilli ve batılı gizli servisler.)
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada BIST epey düşmüş.

Geçen hafta kenara çekildiğimi yazmıştım. Kenarda durmaya devam edeceğim. O sebeple şu an rahatım.

Neden kenara çekildim. En önemlisi kazanacağıma dair umudumu kaybettim sayılır.

Neden umudumu kaybettim.? Parça parça geçmiş yazılarımda var.

BIST maalesef piyasa yapıcıların zulmü altında.

Kalabalıkları insafsızca soyuyorlar. Bilgim ile buna karşı koyabilirim diye düşündüm ancak bilgim ve yeteneğim sadece batmama engel oldu.

Papaz olayından beri BIST düzelmedi. Her geçen yıl piyasa yapıcıların soygunu arttı. Trend dönüşlerinde, viop geçişlerinde silkelediler. Siyasi olayları önceden haber alıp tabanlar yaptırdılar sonra yükselttiler ve KY yi koruyan hiç bir mekanizma yok. piyasa yapıcıların insafı altındayız. Hem bizi soyuyorlar hemde BIST de işleyişi sağlıyorlar diye maaş alıyorlar.

Tüm gün ekonomi takip ediyorsun, 4 yıl ekonomi eğitimi almışsın, günde en az üç beş saat haber analiz okuyorsun. Bu çabana karşı kazanıyorsun. Sonra viop geçişinde bir silkeliyor son bir aylık kazancın gidiyor. İçeriden bilgi alıp 4 gün taban yapıyor, tüm kazancın gidiyor. Papaz olayından beridir yediğim dayakların haddi hesabı yok.

Papaz olayının önemi neydi.? Yabancılar çıkmaya başladılar. Yıllardır ufak ufak çıkıyorlar ve BATILI payları %73 lerden %32 ye düştü(sonradan gelen katar hariç.). Belli kurallara uyan batılı yabancılar satıp çıkınca, BIST daha kırılgan hale geldi. Bu kırılgan durumdada KURALI OLMAYAN yeni güçlüler istedikleri her şeyi ÇOK KOLAYLIKLA yapabiliyorlar. Rakip kalmadı.

BIST yönetimi dersen Türkiyenin genel durumuna uygun davranıyor. Güçlünün yanında yer alıyor. Devre kesici denen komedinin arkasına saklanmışlar.

Hali ile bir müddet kenarda durayım dedim.

Aslında abd finans bilançolarının kötü gelmesininde etkisi var. FED daha piyasadan parayı çekmeden FİNANS bilançoları kötü gelmeye başlamışsa, bu yıl sonuna doğru abd finans sisteminin hali ne olur bilmiyorum. Sonuçta belirsizlik var.

Her durumda kenarda durmak bana iyi gelecek. Belki bir kaç hafta belki bir kaç ay kenarda duracağım.
    Yakında seçim görünmese, gayrımenkul alım satım işinede girebilirdim. Emlakçılık değil, al geliştir sat olayı. Bana uygun.

Bu arada abd finans kesimi bilançolarına bakayım dedim, hala bakamadım. Bi incelesem iyi olacak, lazım olur. Kaç abd li finans devi kötü açıkladı, kaç dev iyi bilmekte fayda var.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 714/852 İlkİlk ... 214614664704712713714715716724764814 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •