Sayfa 762/852 İlkİlk ... 262662712752760761762763764772812 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 6,089 - 6,096 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Eklemesem olmayacak.

Üstteki yazıyı tamamlama amaçlı.

Son 10 yıldırda batarya teknolojileri, yapay zekâlara, KUANTUM BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ'ne aklı olan ülkeler hücum etti.

Peki biz neye hücum ettik.?

İthal ettiğimiz parçalarla otomobil yapıyoruz, pilini Çinli firma üretecek. fatih altaylı gibilerde otomobili öve öve bitiremiyor. mesut yılmazı Rus borusunu bize döşedi diye öve öve bitiremeyenlerde vardı. "Karadenizden boru geçmezdi biz geçirdik" diye TV lerde ballandıra ballandıra anlatıyorlardı. Bugünde %70 ini ithal ettiğimiz otomobiller parlatılıyor.

Çocuklarımız ise "yaw bizde niye elektrikli otonom otomobiller Çinden 10 kat daha pahalı" diye düşünecekler.

Bugünki seçimlerimiz yüzünden.

Dedelerimizin seçimlerin cezasını biz çektik. Bizimkilerin cezasını çocuklar torunlar çekecekler.

İçeride üretmekle ithal parça ile üretmek arasında dağlar kadar fark var. TV deki soytarılar bunu sulandırıyorlar. Mercedesinde şu parçası Çinden bu parçası Malesya dan diyorlar. Çindeki fabrikasıda Mercedesin. Sadece teknoloji gerektirmeyen parçaları çok ucuzsa yabancı fabrikadan alıyorlar veya henüz kendilerinin üretemediği teknolojik parça varsa. Örneğin otonom yazılımı yoksa gidipte bunu satın almıyor. Otonom yazılım firmasını satın alıp devamını kendisi geliştiriyor. Frimayı satın alıyor ürünü değil. Pili almıyor pil teknolojisini satın alıp kendi devam ediyor. Ama lastik nerede ucuzsa, koltuk nerede ucuzsa oradan alıyor. Çin se Çin, Hindistan sa Hindistan. Lastik, koltuk ileri teknoloji değil.
    Çoğunu yabancıdan satın alan şirket uzun vadede yaşayamaz.

Yazılımda fena değiliz ancak biraz yükselen yazılım şirketlerimizi hemen matbaada sıfır maliyetle bastıkları USD ler ile satın alıyorlar. Yine dımdızlak kalıyoruz. Beş para etmez USD nin işçisi oluyoruz.

Bugün savunma sanayiimiz, İHA larımız varsa, onların fabrikaları 1970 li yıllarda yapıldı. O fabrikalarda İHA üreten mühendislerimizi bugün olmasaydı daha iyi olurdu dediğimiz LAİK üniversitelerimizde yetiştirdik. Bugün, 1970 lerde kurduğumuz İHA fabrikalarının, teknoloji fabrikalarının meyvesini yiyoruz. Onlar kurmasaydı, bugün İHA yerine hurma satarak övünmeye çalışırdık. TV maymunlarıda "ben hurma ağacı dikerler dedim, onlar diikemezik dediler. İşte diktik" diye övünürlerdi.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Devlet kendi rakamlarına inanmıyor.

2006 dan beridir enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor diyordum. O dönem kimse anlamıyordu, son iki üç yılda abartı çok çok artınca insanlar görmeye başladılar.

Resmi enflasyon şu an %85 civarı açıklanıyor. Ama devletin para aldığı hizmetlere ve cezalara %112 zam geldi. Onlar ayar diyor.

Maaşlara ise geçen seneki gibi devlet resmi enflasyonu kadar zam yapacaklar. Hali ile aradaki fark kadar fakirleşeceksin.

Gerçek enflasyon %112 ise, sen maaşına %85 zam almışsan, aradaki fark %27. Bir yılda ortalama %27 fakirleşmişsin demektir.

Basit anlatımı ile, geçen yıl tam maaşınla 1.000 TL lik hizmet ve ürün alabiliyorken. Bu sene tam maaşınla aynı hizmet ve ürünlerden 730 TL lik alabileceksin.

Hali ile aynı kalitede ürünü daha az alacaksın veya azaltamıyorsan sağlığa zararlı daha kalitesizini alacaksın. hastane ve ilaç masrafın artacak. Sonuçta hayat kaliten düşecek.

Ortalama 100 TL ye aldığın katkısız saf peyniri, %80 i nişasta olan peynirle değiştireceksin. Fiyatı 50 TL olacak ama içinde 20 TL li peynir olacak, 80 TL nişasta ve peynir altı suyu. tat yaklaşık peynirle aynı ama içerik çoğunluk nişasta.

Özaldan beridir sabit gelirlilerin ve çoğu esnafın yaşam kalitesi böyle böyle düşüyor.

---

TOGG SUV'unun kaç TL ye tam şarj olduğunu yazmışlar, tam düzene uygun bit tutar. Yaklaşık 700 TL. Eğer dışarda doldurursan 700TL.
    Benim dizel araçla aynı fiyata doluyor.
    Nasıl hesapladım.

Bir kaç hafta önce istanbula arabamla gitmiştim. Yaklaşık 600 KM yi yarım depo ile gittim. Geliş de aynı. 600TL ye yarım depom doldu o tarihte. TOGG ise 500km yi 700 TL ye gidiyor.
    Du yaw, benim araba daha az yakmış. Benimki 600km, 600TL. TOGGunki 500km 700TL. Aslında TOGG un 500 km si fabrika verisi, gerçekte bundan daha az gider.

Yıllar önce okuduğum haberlerde elektrikli araçlar benzinli araçlara göre 4 kat daha ucuza yakıt kullanacak gibi şeyler yazılıyordu. Neredeyse bedavaydı. Buyrun buradan yakın. USD 3-4 TL lerdeyken ne demiştim.? 20 TL olsada bu ülkede ithalat ihracattan fazla olur. Çünki sistem sömürü sistemi. Başka türlüsü olmaz. hangi parti gelirse gelsin değişmez. Kazara sahte Gandi kılıçdaroğlu TEK BAŞINA gelsin. Yine düzeltemez sistemi ve Eceviti nasıl 80 yıldır tek başına başa getirmedilerse, iyi bir insanıda(çakma Gandi yi kast etmiyorum) bu ülkenin başına getirmezler. Getirtmezler. Dün CIA Pakistan devlet başkanına suikast düzenledi. Adam ölmedi ama geçmişte pek çok siyasetçisini öldürdüler. abd den(ibrani kökenli siyonist düzenden) uzaklaşan devlet başkanlarını öldürüyorlar. Kendi başkanları bile olsa. Bizde de pek çok siyasetçiyi öldürdüler. Tüm dünyada küçük ülkelerde yaklaşık aynı.

Ev elektiriği ile doldurursan yarısından daha az tutuyor ama sabaha kadar şarj edeceksin ve uzun yolda ev elektriği yok. Ayrıca müstakil evin olacak, arabana kablo yetişecek filan.

Hükümetin yanında yer alan medya, ön tarafa ev elektriği fiyatını yazmışlar. Bende tersini yaptım tabiki.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    sözcünün köşeden aşırı taraflı yazarı murat muratoğlu, yaşam kalitemizin düşme şekillerinden birini örneklerle anlatmış.

Bende bu tür örnekler veriyorum arada sırada, murat dahada detaylandırmış. Netçede o bol para ile yazıyor, benimki bedava ve tarafsız görüş. Bu lavuk kendi sürüsünün adamı başta değil diye böyle suçlayıcı yazıyor. Kendi adamı başta olsa tersini yapacak iyi taraftan bakacak.

Yazısını okumak lazım. Buyrun linki.

https://www.sozcu.com.tr/2022/genel/...dahafazlahaber
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Kuralımız neydi.?
    Birilerinin cebine ürettiğinden fazla para giriyorsa, mutlaka ve mutlaka o para başka birilerinin cebinden çıkıyordur.

Ege Cansen hocanın yazısından bir bölüm.

Enflasyon ve ona bağlı olarak ortaya çıkan hayat pahalılığının (gelir artışının fiyat artışlarından düşük kalması) hane halkını canından bezdirdiği 2022 birçok firma için altın yıl olacak galiba. Yılın ilk 9 ayı içinde bankaların (bir yandan kötü alacakları büyümeye devam ederken) diğer taraftan kârları 286 milyar liraya fırlamış. Geçen yıl aynı dönemde bu sayı sadece 57 milyarmış. Artış oranı %400. Yine ilk 9 ayda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda hisse senetlerinde işlem gören ilk 100 firmanın kârı 239 milyar lira olmuş, bu rakam bir yıl önce aynı dönemde sadece 98 milyar liraymış. Yani %140 artmış. Üstelik bu artış, 2021'de de 2020'ye göre %140 artan kârlar üstüne gelmiş. Hisse senetleri fiyat artışlarındaki yükseliş ise baş döndürücü düzeyde. Endeks yılbaşından bu yana TL cinsinden %150, dolar cinsinden %55 artmış. Gayrimenkul fiyat endeksi (2017=100) yılbaşında 230 iken şimdilerde 550. Artış oranı %140. Görüldüğü gibi ortada sadece mal ve hizmet fiyatları enflasyonu (TÜFE-ÜFE artışı) yok. Aynı zamanda "Varlık Fiyatları Enflasyonu" (Asset Price Inflation) da var.

Orta ve alt gelir grubu için Son 2 yılın toplam GERÇEK enflasyonu %200 ile %300 aralığında. Her gelir sınıfının enflasyonu farklılık gösterir. Hatta her kişininki az çok fark eder. Kiradaysan, ev sahibi olana göre farklıdır. Araban varsa olmayana göre farklıdır. Bol ürün yetiştirilen ova kenarındaysan, ovalardan 300 km uzakta dağda yaşayana göre farklıdır. Maaşlı isen farklı değilsen farklı dır. Arsan, dükkanın varsa farklı yoksa farklıdır. vb.

Üst gelir sınıfı, en üst diyelim, aylık harcamaları aylık gelirlerinin çok çok önemsiz bir kısmı olduğu için onların enflasyonu çok farklıdır, farklı hesaplanır. gayrımenkullari, stokları, birikimleri hepsini hesaba dahil etmek gerekir.

O sebeple üst gelir gurubunu katmadım ve orta alt gelir grubuna geniş aralık verdim, 200 ile 300 arası dedim.

Uzatmayayım.

Ege hocanın yazısından; bankaların kârları enflasyonun çok çok üzerinde artmış. 1 yılda %400. 100 firmanın kârları ise 2 yılda toplam %300 ün üzerinde artmış. Bunlar üst gelir grubu ve son 2 yıllık enflasyonları büyük ihtimalle GERÇEK hesap yapılırsa SIFIR filandır. Belki eksidir. BOLCA sahip oldukları geyrımenkullerin fiyatı 10 kat artmıştır. gelirlerininde binde birini aylık gider olarak harcıyorlardır vs.

Alt gelir grubunun son 2 yıllık ortalama enflasyonu az söyleyeyim %200 desek. Maaşları çok söyleyeyim 2 yılda yaklaşık %100 ile %150 arası arttı. yani enflasyonun epey altında gelirleri arttı. Fakirleştiler.

En başta yazdığım kuralımızı okuyun. Bu fakirleşen kalabalıkların paraları yok olmadı. Ürettikleri aynı, çalıştıkları aynı ama gelirleri azaldı.

100 üretirlerken aldıkları maaşla 100 birim mal alıyorlardı.
    Şimdi ise yine 100 üretiyorlar ama aldıkları maaşla 80 birim aynı maldan alabiliyorlar. ALAMADIKLARI 20 BİRİMİN PARASI NEREDE.?

İşte Ege Cansen hoca yazmış. Ülkenin bazı kesimleri aşırı kazanmışlar.
    100 üretirlerken aldıkları maaşla 100 birim mal alıyorlardı.
    Şimdi ise yine 100 üretiyorlar ama aldıkları gelirle artık 200 birim aynı maldan alabiliyorlar.

Fazladan ceplerine giren 100 birim, 20 şer birim kaybedenlerin paraları.

Yaw bu yazılar aslında nobel kazanacak yazılar. üzerine tez yazılır ve prof olunur. Hakkatende her bir cümlesi ile 100 kişi ayrı ayrı prof. luk alır.
    Medyaya bakıyorsun. tonla maaş alan kelii felli adamlar BOŞLAR. SIFIR. Resmen odunlar. Tabi medya soyanların elinde olduğundan kendi sülüklerinden kişileri ekranlara çıkarıyorlar. Onlarda çıkar gruplarının işine yarayanları söylüyorlar. Beni ekranda hiç gördünüzmü.? Ben görmedim çünki bir programa çıkarıyorlardı, çıkmak istemedim. Eskiden Show tv nin şaka programına yakalanmıştım da. istanbulda kuruçeşmede bowling salonun daydım. Kameraları gizleyip tuzak kurmuşlar. Bizde haftada bir gidiyoruz. denk geldik tuzağa düştük. Programa çağırdılar gitmedim. Tuzağı başında anlamıştım, o sebeple çekimim komik değildi. Bu da öyle bir anıydı.
    @NeAcaipDunya

5. Ali Cemal e destek anlamında bir iki noktanın altını çizmek istiyorum ,

1- Televizyonda on yıllardır konuşan akademisyen politikacı ve gazeteci müsveddeleri hep " İrak , güneydoğumuz neden önemli çünkü orada petrol var lafını söylediler durdular asil neden bu mu asla asil neden tv 1 kez rastladigim Ersan Sen in dediği gibi Kenan ilinin eski heveslileri tarafından ele geçirilmek istenmesi bu hep gizlendi tv de , bütün sorunlarımızın temeli de bu ekonomik krizler , terör vb. hepsi bunun üzerinden degerlendirilmezse asla doğru noktaya ulaşılamaz .
    Bununla ilgili 1 yıl kadar önce Abdullah Ağar bir gündüz programında israille ilgili bir şey fark ettim dediği anda Oylum Talu , simdi bir reklama gitmemiz lazim döndüğümüzde ayni yerden devam edeceksiniz demişti, döndüğünde mesele unutulup gitmişti keske programı bulup gösterebilsek.
    2- Çakma Gandi ve ekibinden biri de gelse isler değişmez zaten bu kadrolar birbirlerinin islerini sorunsuz çözerler oysa kendi partilerinin alt tabakalarının yüzüne bakmazlar.
    3 -Mesut Yılmaz in yurtdışındaki lakabı yüzde 10 Mesuttu bildiğim 2006 da sanıyorum akp tarafından aklandı
    No animal will sleep in a bed /with a sheet. Duyda sakın inanma .

6. Bugün İstanbul İstiklal caddesinde terör saldırısında hakkın rahmetine kavuşan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet sevenlerine başsağlığı diliyorum. Seçimlere yaklaştıkça bu tür saldırıların olabileceğine dair 1 ay önce bir arkadaşla konuşmuştuk.....Oyun oynanmaya devam ediyor maalesef.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Desidero dan desteği aldık. Bende özal ailesini %10 cu olarak duymuştum. Devlet bankaları kredilerinden %10 alıyorlarmış. Daha sonra ülkemiz epey gelişti tabi.

---

Adanalı'yada katılıyorum. Hatta süper delikanlı fatih altaylı da bugünki yazısında katılmış. Yazısının ilgili kısmı şu.

"Bombacının telefonla görüştüğü kişiler arasında bir MHP'li ilçe başkanının(hükümet ortağı parti) bulunduğu iddiası, söz konusu ilçe başkanının "Sahte belge ile adıma telefon çıkarmışlar" şeklindeki savunması gibi pek çok karanlık olay peş peşe ortaya çıkıyor.

Bu konu ile ilgili yazı yazmak şu andan itibaren çok sıkıntılı."

Bu yazı dolayısı ile bende düşüncelerimi yazabilirim. altaylı yazmasaydı bu konudaki düşüncelerimi yazamazdım. altaylı nın yazdığından daha ağırını yazamam.

Bilinen bir gerçek var, bu tür bir DIŞ saldırı her hangi bir ülkede olmuşsa, ülke halkı lider etrafında kenetlenme ihtiyacı hisseder. Dışarıdan bir saldırı olduğunda sürünün doğal davranışıdır bu, sürü elemanları hemen birbirlerine yaklaşır lideri takip eder ve düşmanlıklar unutulur. Tehdit geçince yine düşmanlıklar hatırlanır.

Tüm dünyada siyasetilerde bunu çok çok iyi bildiklerinden dış tehdidi oy almak için hep kullanırlar.

Bu saldırıyı abd yaptı desek. abd nin bu tür saldırıya ihtiyacı yok, akp yi tekrar seçtirmek istese, biden akp liderini abd ye çağırır, gülerek fotoğraflar verirler. Ülkemizin piyasasına hakim siyonist bankalar doları kendi kendine al-sat işlemleri ile düşürür ve siyonist dev şirketlerimiz stok dolarları satmaya başlar, talep de etmezler. Dolar düşmeye başlayınca aynı hızlada akp oyları artmaya başlar.
    Bombaya ihtiyaç yok. Her eski seçimde hem avrupa liderleri hem abd liderleri akp lideri ile boy boy fotoğraf verdiler. Onu istiyorlardı.

DIŞ terör bombalarının patlaması o anki ülke hükümetine çok yarar. Buda akp dir. akp ye yarar. abd ve batının akp yi tekrar seçtirmek için bombaya ihtiyaçları yok. dolar'ı düşürmeleri yeter. Düşürmek içinde bizdeki bankalara emir vermeleri yeter. Dolar yükselirken bankaların etkisini delilleri ile her seferinde yazmıştım.

O zaman bombayı pkk mı patlattı.?

pkk yada hiç benzemiyor.

Birincisi Kız bir kere Kürt değil. Yada Türki müslüman ülkelerden devşirilmiş biri değil. Kuzey afrikalı tipi var. Suriyeden gelmiş ama Suriyelide değil. Ailesi yada kökeni Kuzey afrikalı olmalı.

İkincisi kız Afrin'den gelmiş. Afrin neresi.? Türkiyenin kontrolundeki bölge. akp oraya kendi yarattığı öso denen grupları yerleştirdi. kız Türkiyenin desteklediği grupların kontrolundeki Afrinden giriyor.

Üçüncüsü pkk ve ypg saldırıyı sahiplenmiyor red ediyor. Red etmesi kesin delil olmaz neticede terör örgütüdür, yapmadığı saldırıyı sahiplenebilir, yaptığı saldırıyı red edebilir. Kız Kürt olmadığı için ve Afrinden girdiği için pkk nın saldırıyı sahiplenmemesi ilk iki delili doğruluyor. Çok önemli değil ama neticede küçükde olsa dikkate alınabilir.

Dördüncüsü nüde süper delikanlı fatih altaylı yazmış. Kızın hükümet ortağı MHP'li ilçe başkanı ile telefonda görüştüğünü iddia ediyor. Köşesinde korkmadan yazdığına göre, altaylı bu konuda kesin emin olmalı. Bilgi çok çok sağlam yerden gelmiş olmalı yoksa bu yazıyı yazanı bizim hükümet öttürür. altaylı korkmadan yazdığına göre çok sağlam olmalı.

Maalesef ülke bu halde.

Bizim bir generalin gizli konuşması açıklanmıştı. Suriye savaşının başladığı yıllar. general "Suriyeye girmek için bahane yaratmak kolay. Suriye tarafına geçer, Türkiye tarafına 2 bomba attırırım. Suriye attı diye hücum ederiz." Bu anlama gelen açıklamalar yapmıştı.

Devlet bu şekilde yönetiliyor.

Üzülmeyelim, diğer dünya ülkelerinden farkımız yok. Belki Asyanın ücra köşelerinden bir kaç istisna ülke çıkar.
    @NeAcaipDunya

8. Ali Cemal Abi selamlar

Ons altın ile ilgili daha önce yıl sonu için projeksiyonunuz vardı sene sonu için özellikle 2023 için öngörüleriniz oluştu mu? varsa paylaşabilir misiniz?

Saygılarımla.

Sayfa 762/852 İlkİlk ... 262662712752760761762763764772812 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •