Sayfa 784/852 İlkİlk ... 284684734774782783784785786794834 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 6,265 - 6,272 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    dinci dinden maddi ve siyasi çıkar sağlamak için hergün Allahın tanrının arkasına saklanıp ahkam kesen adamdır.
    bunun hristiyanı yahudisi müslümanı yoktur
    dinden her türlü çıkarı sağlayan insan dincidir.
    dincinin dini imanı yoktur
    ama ateiste değildir

Slm...Ayhan sadece alkış....!!!!!!!!

Konuştuğum zaman ....yönetici yasak koyuyor....!!!!!!!!

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan'a bende alkış tutuyorum.

---

Yeniden vergi affı gelecekmiş.

Benim ilçeden bir tanıdığımın örneğini vereyim. Bu tanıdığın ismine ne diyelim Danyal olsun.

Yıl 2020.

Danyal'ın kendi adına bir şirketi var ama şirket kağıt üzerinde var. Gerçekte işi yürütememiş ve şirketi kapatacak ama dolandırıcılar kapısını çalıyor ve şirketi bana sat diyorlar. O günün parası ile 100bin veren var 200 bin veren var.

Hangisine satayım diye hesap yapıyor. Dolandırıcılar şirketi neden istiyorlar. Eski şirket olduğu için bankadan çek alma hakkı var. O çeklerle milleti dolandıracaklar. Ayrıca şirket adına senetli taksitli tonla malzeme alacaklar. Sonra da ortadan kaybolacaklar. Bu türden bir sürü örnek görmüşsünüzdür.

Tam o esnada pandemi patladı.

Bu arkadaşın cebinde 200 bin TL si var. Devletede 200 bin TL borcu var ödemiyor. Hem bağkur borcu var hemde birikmiş faizi ile vergi borçları filan var. Af çıksın diye bekliyor, parası olduğu halde ödemiyor. "Kimse ödemiyorki ben neden ödeyeyim." diyor.

Derken pandemi sebebi ile KOBİ lere devletin ucuz kredileri yağmaya başlıyor.

Devlet KOBİ lere kendi şirketlerinde kullansınlar, borçları ve maaşları ödesinler, işçi çıkarmasınlar diye geç ödemeli ve ucuz krediler yağdırıyor ve hesapta sormuyor. Nereye harcadın demiyor.

Bu arkadaş şirketi adına alabileceği tüm kredileri alıyor. Aldığı para ile gidiyor ev alıyor arsa alıyor. O dönem dolar artışı hızlanmaya başlamış. Dolar arttığı için gayrımenkul fiyatlarıda artıyor. gayrımenkulleri Avrupadaki Türkler almaya başlıyor çünki paralarının TL karşısındaki değeri çok arttığı Türkiyedeki arsalar evler onlara ucuz geliyor. Yabancıyada ucuz geliyor.

Gayrımenkul fiyatları arttıkça bu arkadaş aldığı evleri bir kaç ay içinde, yüzde elli, yüzde yüz bazen yüzde beşyüz kazançlarla satmaya başlıyor. Alırken ve satarken gerçek bedelden göstermediği için vergide çıkmıyor. Bir kaç ay içinde 2022 parası ile yüzlerce bin TL kazanıyor ama DEVLETE KURUŞ VERGİ ÖDEMİYOR.

Derken gayrımenkul ve doviz fiyatları uçuşa geçiyor küçük bir sermayesi oluştu, devlet KOBİ lere kredi yağdırmaya devam ediyor ve hala "bu parayı nereye harcıyorsun" diye sormuyor. Çalışanların paraları KOBİ lere aktarılıyor. Her kredi dağıtıldığındada borsanın, doların yukarı hızlandığını biliyorsunuz. O dönemler deflarca yazdım. "Verilen krediler dolar ve borsaya gidiyor" diye. Bu arkadaşta gayrımenkule yatırdı. KOBİ lerin kaçı gerçek amacına uygun kullandı devlet takip etmediğinden bilemiyoruz.

Yıl oldu 2021, bu arkadaş hala alım satım yapmaya, KOBİ kredilerini almaya devamediyor. 200 bin TL si oldu 1,5 milyon TL. gayrımenkullerin bir kısmını kendi üzerine bir kısmını akrabaları ve arkadaşları üzerine alıyor. Böylece işin ticaretini yaptığını gizliyor. Bizim Devlet malum vergi vermeyenle işi olmaz. 1 yılda 200bini 1,5 milyon yaptı ve TEK KURUŞ GELİR VERGİSİ VERMEDİ.

Derken ucuz bir tarla almak istedi. Öğrendiki tarla alana devlet %4 faizle kredi veriyor. Devlet bankaları vatandaştan o dönem %20 ortalama ile para topluyor çiftçiye %4 faizle veriyor. Aradaki %16 zararı devlet hazinesinden karşılıyor yani bu ülkenin çalışanlarından. Çiftçiye bu para verilir normaldir. Tüm dünyada verilir hatta daha fazlasıda yapılır.

Ancak bu arkadaşın niyeti başka. 200 bin TL lik tarla ya devlet bankası 350bin TL belirledi ve 350 bin TL verdi. 200 binine tarlayı aldı 150 binide gitti başka bankaya faize yatırdı. Üç beş ay sonra tarlayı sattı. başka tarlalar aldı onlarıda %4 kredilerle aldı ve fazla paralarla ya gayrımenkul aldı ya faize yatırdı.

Normal ucuz KOBİ kredilerinin dışında çiftçi kredileri ilede devleti dolandırmaya başladı. Serveti hızla yükselmeye devam etti. Yıl 2022 oldu devlet ancak KOBİ kredilerinde fatura istemeye başladı. fatura istemeye başlayınca bu vatandaş KOBİ kredisi almamaya başladı çünki parayı zaten KOBİye harcamıyor.

2022 sonunda 4 milyona yakın servet yapmıştı. Çiftçi kredileri ve mevcut serveti ile devam etti.

Yıl oldu 2023 ve bu arkadaşın serveti 5 milyonu geçti. 2020 de 200bin TL nakiti, 200bin TL de DEVLETE borcu vardı. Hâlâ gayrımenkul alıp satıyor, hâlâ çiftçi kredileri kullanıyor ki tek buğday tanesi, tek marul, tek zeytin üretmişliği yoktur alıp satıyor.

Hâlâ DEVLETE TEK KURUŞ GELİR VERGİSİ ÖDEMEDİ.

Cebinde 5 milyonu var, devlete hâlâ vergi borcu var ve o vergi borçlarını ödemedi. Şimdi çıkacak vergi affı ile borçlarını yapılandırıp ödeyecek.

Devlet sorumsuzluğu sayesinde 5 milyon TL tek kuruş vergisini vermeden servet sahibi oldu ve devlete tek kuruş borcunuda ödemedi.

Şimdi vergi affı çıkınca ve devlet borçları çok düşürürse taksitlendirecekmiş.

Devletin bozuk olması dolayısı ile DEVLET ARACILIĞI İLE NASIL SERVET TRANSFERİ YAPILDIĞINI BİR ÖRNEKLE ANLATTIM.

yaptığı servet 5 milyon. HİÇ ÜRETMEDEN BU PARAYI KAZANDI.

Kuralımız neydi, "üretmeden kazandığın para başkalarından, çalışanlardan çıkar."

Bu arkadaş bu parayı ağaçtan toplamadı, o paranın birilerinin cebinden çıkmış olması gerekir.

-Devlete vergi vermediği için, devlet bu hırsızlardan alamadığı vergileri tüm çalışanlara yaydı. Bizim vergilerimiz arttı, bizim gelirimiz azaldı. Emeklilere, çalışanlara, memurlara daha az zam verdi. hazine dolu olsaydı daha çok verebilirdi(yada cebine atardı. Atmadığını düşünün. Siyasetçileri temiz ülkeyiz diyelim.)

-Devlet bu adama zararına milyonlarca TL KOBİ kredisi verdi. Bu adam KOBİ de kullanmadığı için üretimi artırmadı. Hali ile devletin bu krediden ettiği zarar baki kaldı geri dönmedi. Devlet ne yaptı zararı yine çalışanların vergilerinden çıkardı. Devlet bankalarının boşalan kasasına 100 milyar TL hazineden aktardı. hazine boşalınca ne yaptı doldurmak için memurdan kesti, çalışandan kesti emekliden kesti. Bu adamın cebi dolarken vergi veren ve çalışanlar fakirleşti.

- Bu adam ve alsat yapan diğer adamlar üretim yapmadılar. Bu alsatlarla gayrımenkul fiyatlarınıda sunni olarak artırdılar. Artışta bunlarında ciddi payı var. Bu arkadaşın %100 kazançla 1 ayda sattığı arsa yı başka al-satçının alıp ertesi gün 2 kat fiyata satışa çıkardığınıda gördüm. Ortalık al satçı kaynıyor. Al-satçıların nasıl kazandığını gören pek çok kişi o işe girdi ve giren milyoner oldu. Peki üretmeyen vergi vermeyen bu hırsızların(vergisin verenler konu dışı ama bu arkadaş hala 1 TL kazanç vergisi vermedi. Bunu görpte al-satçı olan diğerleride vermedi.) kazandığı milyonlar kimlerden çıktı.?
    Yine çalışanlardan.
    nasıl çıktı.?
    Maaşlı çalışanlar para biriktiriyor, yıllarca biriktirmiş ev yada arsa alacak. Biriktir biriktir yetmiyor fiyatlar fırlamış gitmiş yetişemiyor. İşte ev alabilecekken alamayacak hale gelen bu arkadaşların da cebinden para çıktı. Ev fiyatları arsa fiyatları sunni olarak artırılmasa, bu arkadaşlar ev alabilecekti. Evsiz kaldılar. Atıyorum, 500 bine alabileceği ev 2 milyona çıktı. AYNI EV. Beşyüzbindi 2 milyon oldu. Aradaki fark 1.5 milyon kadar bu arkadaşın cebinden para çıktı. Al-satçıların cebine girdi. (Alan avrupalı Türklerdi biliyorum, onunda hesabı var ama anlaması zorlaşacak diye bu maddeye onu eklemedim)

-Al sat yapanlar da gayrı menkul fiyatlarında artışa sebep oldular. Bir lira vergi vermeyen bu adamlar(Kazanç vergisini verenler konu dışı) yüzünden on binlerce kişi ev alamadı. 2000 yılında her yüz kişide yaklaşık 70 kişinin evi vardı, en son baktığımda o rakam 49 kişiye inmişti. 50 diyelim. 70 iken 50 olmuş, 20 kişi evini kaybetmiş. Bunların yeri dolamamış çünki ev alabilecekler alamaz hale gelmişler. Bu 20 kişi kirada ve kiralar uçtu gitti. Gayrı menkul kiraları artmasa 2000 TL kira verecekken, şu an 6000 TL kira vermek zorunda. Arada 4bin TL fark var. İşte o 4bin TL lerde çalışanların cebinden çıktı ve dolaylı yollarla HİÇ ÜRETMEDEN ZENGİNLEŞEN AL-SATÇILARIN CEBİNE GİRDİ.

Bunun gibi başka maddelerde yazılabilir ama aklımda olan ana maddeler bunlar.

Yalan yazmadım adamın 200bin TL si 5 milyon TL oldu ve bu 5 milyon için tek kuruş vergi vermedi. tapuda 2 milyonluk evi rayiç bedel olan 5yüzbinden gösteriyor. Satarken de rayiçten gösteriyor birazda dikkat çekmesin diye kâr gösteriyor 550bin diyor. Sonra kazanç vergisi çıkmıyor. halbuki evi 900bine almış 1 ay içinde 1.300 bine satmış. 1 ayda 400 bin net kazanmış ve yıl sonu beyanname verip gelir vergisi ödemesi gerekir. 5 milyona toplam 500 bin den fazla vergi vermesi gerekirdi vermedi.

Vermediği gibi devlet, devleti soyan bu adama tonla ucuz kredi yağdırdı ve yağdırmaya da devam ediyor.

Bu kişiyi örnek verdim ama sırf bizim 100binlik ilçede bu adamlardan onlarca var. Tüm Türkiye yi siz düşünün. On binlerce kişinin cebine bu 2-3 yılda yüzlerce milyon veya milyarlarca lira girdi ve herhalde hiç biri vergi vermedi.

Neden.? Çünkü devletin devlet değil.

Doğasında var insan hırsızlık yapar, devleti de soyar komşusunu da soyar. Bunu doğal karşılarım. Ama devletinin işi bunları yakalamakken yakalamayı üzerine bilerek veya bilmeyerek yardım ediyorsa işte o zaman suçu devlet de bulurum. Adam değil devlete hesap sorarım. Devlet benim maaşımı kesiyor beni korumak için. Ben bu adama beni korusun diye maaş vermiyorum devlete veriyorum. Adamla işim olmaz ama maaş verdiğim devlet adamları ile işim olur, onları suçlarım. Beni hırsızlara karşı koru kardeşim, hayat boyu benden vergi kestin kesmeye de devam ediyorsun.

Her neyse uzattım.

Kuralımızın içini biraz daha doldurmuş oldum. "üretmeden kazanıyorsan, o para MUTLAKA VE MUTLAKA başkalarından çıkar."

Farklı bir yöntemi de anlatmıştım. Yerde para bulsan da, ağaçtan da toplasan, o para başkalarından çıkar. Farklı yöntem ise kolay kazanan bol harcar ve fiyatları yükseltir diye anlatmıştım. Senin gelirin aynı kalsa da fiyatları bol harcayanlar artırdığından fakirleşirsin diye geniş örnek anlatmıştım.

Ayrıca işin psikolojik yanınıda anlatmıştım. Senin ve yanındakinin fiat egea sı varsa sen kendini normal sayarsın. Ama yanındaki bi yerden para bulup gidip SUV volvo almışsa, onun yanında sen kendini fakir hissedersin. Sen ezilirsin daha çok çocukların ezilir ve kendilerini volvo lu ailenin yanında fakir görürler. Halbuki yaşamları, gelirleri aynıdır ama fakirleşmişlerdir. Artık mutsuzlar ve volvo sahibi olmanın yollarını arıyorlar. Devletin yolsuzsa volvo sahibi olmanın yolunu göremeyecekler ve kestirmeye başvuracaklar. çalacaklar, öldürecekler. Yeni hapishaneler yapmaya başlayacaksın ve onlarda yetmeyecek.

Olayın psikolojik yanınıda örneklerle detaylı anlatmıştım.

İşin yoksa bu uzun yazının sözdizimi ve mantık hatalarını düzelt. Anlaşılmama ihtimali olan yerleri genişlet filan. ooo işim var yaw. Böylemi bıraksam, şimdiden yoruldum.

Yukarıda anlattıklarımdan üniversite ekonomi dersinde anlatılacak kitap çıkar.
    Son düzenleme : alicemal; 23-01-2023 saat: 22:56.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Daha ilginci bu arkadaş bana âhlâk derside veriyor. Ben diyor şeyi verdim. Neydi o yaw. Hani yılda bir kez din emrettiği için fakire kazancından belli oran para veriyorsun ya. Bu arkadaş 2022 de 2bin TL dini amaçlı bağış yapmış. Gelmiş bana "sen verdinmi" diye soruyor. Sadece güldüm. Gerçekten de güldüm. Büyük ihtimalle utandığımı düşündü ve gururlandı. Karşında maymun ağzını açmış ses çıkarıyor. Ne yaparsın. maymuna hayat dersi vermeye mi çalışırsın. Soytarılığına gülersin. Bu adamın anlatmadığım daha ağır işleride var. Konu o değil.

Daha BETER ilginçleri de var ama konu devlet aracılığı ile çalışanın parası nasıl üretmeyenlerin cebine giriyor GERÇEK ÖRNEKLE anlattım. vay vay daha neler aklıma geldi ne vukuatlar varda yeri değil zaten çok açık bir şekilde anlattım diye düşünüyorum.

Halkın içinden örnek olduğu için bu arkadaşı örnek gösterdim. Birde çuvalla götürenler var onları zaten medya dan tanıyorsunuz. İhaleler, belli şirketlere hibeler, açıkça hazine soygunu, bankaları soyan büyük kredi alıcıları, devlete alınan malzemelerde alınan rüşvetler. Büyük soyanlar her yıl 10larca milyar dolar soyuyorlar ve onlarda aynı yöntemle bizden yani çalışanlardan çıkıyor.

Eyvah eyvah yaw, şimdi aklıma geldi.

Negatif enerji çekmeyecektim. Unuttum yaw. yakında hava kapar, şimçekler çakmaya başlar, yarasalar ve örümcekler eve geri döner. Hay allah yaw. Üç gün dayanamadım.

Vergi kaçıran herkes üzerine alınacak ve negatif energi yağacak. Size demedin yaw. Bu arkadaş tek ve KONGO da yaşıyor. Güzel Türkiyemiz le alakası yok. Ayrıca vergi tam verseniz o para devletteki ve çevresideki üç beş kişinin cebine girecek. Hırsızları verginizle beslemiş olacaksınız. Böyle ülkede vergi kaçırmak normal yaw. Böyle ülke derken KONGO yu kast ediyorum.

Tüh yaw.

Mesele vergi kaçırmasında değil. Bunu normal görmesinde. Kimseye kazık atmayana akıl vermesinde. Aradaki çelişkiyi göremeyecek kadar gözlerinin kapanmış olmasında.

Bilmiyorum kurtarabildim mi.?

.
    Son düzenleme : alicemal; 23-01-2023 saat: 23:05.
    @NeAcaipDunya

4.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Daha ilginci bu arkadaş bana âhlâk derside veriyor. Ben diyor şeyi verdim. Neydi o yaw. Hani yılda bir kez din emrettiği için fakire kazancından belli oran para veriyorsun ya. Bu arkadaş 2022 de 2bin TL dini amaçlı bağış yapmış. Gelmiş bana "sen verdinmi" diye soruyor. Sadece güldüm. Gerçekten de güldüm. Büyük ihtimalle utandığımı düşündü ve gururlandı. Karşında maymun ağzını açmış ses çıkarıyor. Ne yaparsın. maymuna hayat dersi vermeye mi çalışırsın. Soytarılığına gülersin. Bu adamın anlatmadığım daha ağır işleride var. Konu o değil.

Daha BETER ilginçleri de var ama konu devlet aracılığı ile çalışanın parası nasıl üretmeyenlerin cebine giriyor GERÇEK ÖRNEKLE anlattım. vay vay daha neler aklıma geldi ne vukuatlar varda yeri değil zaten çok açık bir şekilde anlattım diye düşünüyorum.

Halkın içinden örnek olduğu için bu arkadaşı örnek gösterdim. Birde çuvalla götürenler var onları zaten medya dan tanıyorsunuz. İhaleler, belli şirketlere hibeler, açıkça hazine soygunu, bankaları soyan büyük kredi alıcıları, devlete alınan malzemelerde alınan rüşvetler. Büyük soyanlar her yıl 10larca milyar dolar soyuyorlar ve onlarda aynı yöntemle bizden yani çalışanlardan çıkıyor.

Eyvah eyvah yaw, şimdi aklıma geldi.

Negatif enerji çekmeyecektim. Unuttum yaw. yakında hava kapar, şimçekler çakmaya başlar, yarasalar ve örümcekler eve geri döner. Hay allah yaw. Üç gün dayanamadım.

Vergi kaçıran herkes üzerine alınacak ve negatif energi yağacak. Size demedin yaw. Bu arkadaş tek ve KONGO da yaşıyor. Güzel Türkiyemiz le alakası yok. Ayrıca vergi tam verseniz o para devletteki ve çevresideki üç beş kişinin cebine girecek. Hırsızları verginizle beslemiş olacaksınız. Böyle ülkede vergi kaçırmak normal yaw. Böyle ülke derken KONGO yu kast ediyorum.

Tüh yaw.

Mesele vergi kaçırmasında değil. Bunu normal görmesinde. Kimseye kazık atmayana akıl vermesinde. Aradaki çelişkiyi göremeyecek kadar gözlerinin kapanmış olmasında.

Bilmiyorum kurtarabildim mi.?

.
    Güzel yazmışsınız tebrikler
    Ama dikkatimi çekti sadece ekonomik olarak belirtilen konularda yazılarınız...
    Kendi çapımda bende bir ekleme yapayım gençliğimde tarikatlar arasında ve reankarnasyoncular arasında biraz gözlemlerim oldu Ortadoğu'da halklar ezilmişliklerin bu dünyadan sonra kendilerine ödül olarak döneceğine inanırlar bu nedenle cemaat ve tarikatlar da oğlancılık,fililivata, tecavüz,zimmete para geçirme ve gayrimeşru gelir bu dar yapının içinde gizli kalırdı en azından eskiden böyle idi...
    Şimdiye kadar dı bu durum artık durum tamamen alenen açıkta yapılan her türlü pislik alıcısını buluyor ve işin garibi devlet ve halkta da karşılık bulmuyor her yapılan bir kaç gün sonra gündemden kalkıyor etkilenen kitle nerdeyse yok toplum ve devlet iğdiş edilmiş bir durumda....
    Tespitime göre bunun en büyük nedeni toplumdaki siyasi tarikatların çok fazla etki alanı oluşturması ve ciddi bir ekonomik gelirleri olması.... olay okadar büyük ki İ.... haber ajansı CEO 3 erkek ile haberi ...laik kesimden muhafazakar milliyetçi kesime kadar hiçbir etki yapmadı eskiler bilir Bülent Ersoy başına gelenleri tuhaf bir asırda yaşıyoruz....... sanırım ..... Civelek taburlarını da yakında görürsek şaşırmayalım

Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    hiçbir yorumum yatırım tavsiyesi değildir...

5. Genellikle siyaset kurumunun çürümüşlüğünden, siyasetçilerin yolsuzluklarından yozlaşmışlıklarından şikayet edilir ve şikayet edenler şikayet ettiklerinden azade tutarlar-dı kendilerini.
    Toplum siyaset ilişkisine bakınca dikkatimi çeken şey şu oldu;
    Toplumun siyasetten talepleri;
    - vergi affı
    - cezaevi affı
    - imar affı
    - bedelli askerlik
    - erken emeklilik
    - öğrenci affı
    liste daha da uzatılabilir.

Yolsuzlukların önlenmesini talep etmiyor toplum.
    Ya da vergi adaleti, hatta tarafsız ve bağımsız yargı..Böyle bir talebi yok.
    Genel olarak yoksulluğa bir itirazı yok, 1,5 yıl önceki faiz-enflasyon-kur-akaryakıt fiyatları ile bugünkü değerleri arasında bir kıyas ve bu değişime etki eden nedenlerle ilgilenmiyor. Kendi yoksulluğu ve bundan her ne pahasına olursa olsun kurtulmayı önemsiyor. Yolsuzlukla bir derdi yok, kendi ucundan kenarından eklemlenebildiği sürece.
    Allahtan toplumumuz son derece ahlaklı, sağduyulu, dürüst ve ilkeli. Yoksa şu yukarıda eleştirdiğimiz demokratik kongo cumhuriyeti toplumu gibi olsa hakikaten yaşanmaz bir yer olurdu.
    Böyle olmaması için gecesini gündüzüne katan dünyanın imrendiği bir lidere sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Demokratik kongo cumhuriyetinde olmayan şey tam da bu.

6. Bazı tespitlere katılmıyorum ama bunu ben daha uzağa işerim diye de söylemiyorum yanlış anlaşılmasın

1- toplumsal çöküş olmadığını ifade ediyorsunuz bu toplumun ahlâkı ile ilgili değildir toplumsal iğdiş olma ve eğitimin yozlaşmış olması ile ilgili siz hiç bir müslüman ülkede düşünce ihtilâli yapan bir düşünür sosyolog gördünüz mü

2- sene 1980 A...'nın kitap sarrafları hafta sonu bayağı kalabalık olurdu Okuyan kesim genellikle Orta öğretim olurdu ve burada insanlar gerçekten okumak için 1950 ve 1960 kitapları nı alırdı demek istediğim o dönemin orta öğretim insanları bile bugüne göre araştır idi

3- 1980 kente göç şehirlerde köylüleşme ve gettolaşma ya yol açtığı ve buradaki sosyal sınıfın kendine özgü kuralları getirdiği ,bunun en güzel örneklerini Lozan 1923 bitiyor hikayesidir.

4- fesli deli kadir söylemlerinin vücut bulmuş hali olan iktidar sahiplerinin siyasallalması ve devlette iktidara yürümesi ki bunun en güzel örneklerini devletin yağmalanmasının hak görünmesidir. şehirleşmeyen köylü sınıfı çok kolay bir şekilde cemaat tarikat gibi oluşumlara geçmesi üzerinde son 40 yılda ucube bir yeni toplumla karşılaştık.

5- toplumun talepleri olarak söylenen şeyler aslında toplum tarafından değil belli bir zümrenin talebini halkın talebi gibi anlatılması tam bir toplum mühendisliği olayıdır bahsedilen vergi afları imar afları asıl bu kesimin istekleri doğrultusunda yapılır gerisi boş teferruat olacaktır..

Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Genellikle siyaset kurumunun çürümüşlüğünden, siyasetçilerin yolsuzluklarından yozlaşmışlıklarından şikayet edilir ve şikayet edenler şikayet ettiklerinden azade tutarlar-dı kendilerini.
    Toplum siyaset ilişkisine bakınca dikkatimi çeken şey şu oldu;
    Toplumun siyasetten talepleri;
    - vergi affı
    - cezaevi affı
    - imar affı
    - bedelli askerlik
    - erken emeklilik
    - öğrenci affı
    liste daha da uzatılabilir.

Yolsuzlukların önlenmesini talep etmiyor toplum.
    Ya da vergi adaleti, hatta tarafsız ve bağımsız yargı..Böyle bir talebi yok.
    Genel olarak yoksulluğa bir itirazı yok, 1,5 yıl önceki faiz-enflasyon-kur-akaryakıt fiyatları ile bugünkü değerleri arasında bir kıyas ve bu değişime etki eden nedenlerle ilgilenmiyor. Kendi yoksulluğu ve bundan her ne pahasına olursa olsun kurtulmayı önemsiyor. Yolsuzlukla bir derdi yok, kendi ucundan kenarından eklemlenebildiği sürece.
    Allahtan toplumumuz son derece ahlaklı, sağduyulu, dürüst ve ilkeli. Yoksa şu yukarıda eleştirdiğimiz demokratik kongo cumhuriyeti toplumu gibi olsa hakikaten yaşanmaz bir yer olurdu.
    Böyle olmaması için gecesini gündüzüne katan dünyanın imrendiği bir lidere sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Demokratik kongo cumhuriyetinde olmayan şey tam da bu.
    hiçbir yorumum yatırım tavsiyesi değildir...

7.  Alıntı Originally Posted by selimhan01 Yazıyı Oku
    Bazı tespitlere katılmıyorum ama bunu ben daha uzağa işerim diye de söylemiyorum yanlış anlaşılmasın

1- toplumsal çöküş olmadığını ifade ediyorsunuz bu toplumun ahlâkı ile ilgili değildir toplumsal iğdiş olma ve eğitimin yozlaşmış olması ile ilgili siz hiç bir müslüman ülkede düşünce ihtilâli yapan bir düşünür sosyolog gördünüz mü

2- sene 1980 A...'nın kitap sarrafları hafta sonu bayağı kalabalık olurdu Okuyan kesim genellikle Orta öğretim olurdu ve burada insanlar gerçekten okumak için 1950 ve 1960 kitapları nı alırdı demek istediğim o dönemin orta öğretim insanları bile bugüne göre araştır idi

3- 1980 kente göç şehirlerde köylüleşme ve gettolaşma ya yol açtığı ve buradaki sosyal sınıfın kendine özgü kuralları getirdiği ,bunun en güzel örneklerini Lozan 1923 bitiyor hikayesidir.

4- fesli deli kadir söylemlerinin vücut bulmuş hali olan iktidar sahiplerinin siyasallalması ve devlette iktidara yürümesi ki bunun en güzel örneklerini devletin yağmalanmasının hak görünmesidir. şehirleşmeyen köylü sınıfı çok kolay bir şekilde cemaat tarikat gibi oluşumlara geçmesi üzerinde son 40 yılda ucube bir yeni toplumla karşılaştık.

5- toplumun talepleri olarak söylenen şeyler aslında toplum tarafından değil belli bir zümrenin talebini halkın talebi gibi anlatılması tam bir toplum mühendisliği olayıdır bahsedilen vergi afları imar afları asıl bu kesimin istekleri doğrultusunda yapılır gerisi boş teferruat olacaktır..

Mükemmel yazı....bir konu bukadarmı güzel anlatılır........!!!!!!!!!!!!!!!!!.......

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Birinci selimhan, sapıklık konusunda, doğu batı, müslümanlık hristiyanlık ne kadar var, sebepleri nelerdir yeterince bilgim yok. O sebeple o konulara girmiyorum. Sebebini İYİ bilmiyorsam fikir yazmaktan kaçınırım.

---

snkleyp'e hem gülümsedim hem katıldım.

---

Birinci selimhan'ın ikinci yazısına da yorum yazamam detay bilgim olmadığından yazısını okuyup bilgi çuvalıma eklemekle yetindim.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 784/852 İlkİlk ... 284684734774782783784785786794834 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •