Sayfa 80/852 İlkİlk ... 3070787980818290130180580 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 633 - 640 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugünki dersimizde, bizde büyüme negatif bile olsa, enflasyon %20 lerin altına hiç düşmüyor.
    Devletin rakamlarına bakmayın, son 20 yılda %20 altına hiç düşmedik, bu senede %50 den aşağı değil. bence %70 civarı filan. Aynı kalite aynı marka ürünlerde, geçen sene satın aldıklarınızla bu seneki fiyatları karşılaştırın. %100 artmış. Mesela tamek kayısı alırım hep. Geçen sene 4 TL bugün 6,45. Üstelik geçen sene şişe altında 3 cm, kaysı tortusu olurdu, bu sene safi su. Yani hem fiyat %60 artmış, hemde kalite, dolayısı ile maliyetten çalmışlar yani %100 artmış malın fiyatı. Kanserojen katkı da koymuş olabilirler, ithal kaysı tozu mesela. Onun zararını ölçemezsin.

Enflasyonu böyle ölçeceksin. Bitek ürünün etiketi ve fiyatı değil, kalitesinden ne kadar çalmışlar.?
    Gıda %100 arttı ama kiraydı başka dayanıklı tüketimdi daha artmış olabilir. hepsini ortalarsan %50 nin üstünde çıkar. Zenginin enflasyonu farklı. Onların gıdaya harcadığı %5 bile değil ama halkın %60 ının tüm parası gıda, kira, belki benzin, okul,giysi vb.. gibi. Oda %50-70 diyebiliriz. Gelirin ne kadar azalıyorsa, enflasyonun o kadar artıyor.

Neyse ana konuya geleyim.

Ülkede büyüme durmuşsa, enflasyon düşer çünki millet almayı keser. Amam bizde enflasyon hep yüksek.
    Halbuki gelişmiş ülkelerde negatif enflasyona düşüyor.

Neden bizde böyle anormal bir durum var. %6 büyürkende enflasyon yüksek, %6 küçülürkende enflasyon yüksek. Sebebi ne kardeşim.

Bu gün bu soruya cevap arayacağız.

Aramaya başlayalım. Buralara ben bakayım, sizde oraları kurcalayın.? Bakalım ne bulacaz.
    Hadi bakiiim..
    Yaw zihnen çok yorgunum, siz arayın icabına bakın, beni meşgul etmeyin.

Çok sinirliyim, futbol medyamızda çok sinirli. ali koç denen yahudi, FB futbolcularını lüks otobüzle 4 saat nasıl çile çektirdi konusu gündemde. istanbula lüks otobüsle gitmişlermiş, niye uçakla gitmemişlermiş, bir futbolcuya bu nasıl yapılırmış.

Çok haklılar. Yılda ortalama 2 milyon AVRO alıp(12 milyon TL) sorada yenilen adama bu yapılmaz. Her ne kadar Bu ülke gençlerinin yılda 2 milyon avro için İstanbula yürüyerek gideceğini kabul etsekte, bu futbolculara yazık. Olcak şey değil.

Halbuki süper ligi toptan kaldırın. Her yıl o lig futbolcu ve camiasına ödenen yüzlerce milyon avroyu ödemeyin.
    Süper lig yok oldu diye bu ülke çöker.
    Neden.? Bilmiyom. Ama bizim süper zeki medyamız biliyor olmalıki, futbolcular için ağlayıp duruyorlar.

Süper ligi kaldırın, 1. ligide aynı hasta ruhlular aynı fanatiklikle savunmaya başlarlar. Hiç bi şey değişmez. Hatta süper ligi altyapı oyuncuları ile tamamen oynayın. Yılda 600 milyon AVRO yu sürekli yenilen yerli yabancı futbolcuya değilde, alt yapılara, okullara harcayın. 5 sene sonra futbolda dünya liderleri arasına girersiniz.

Ama bizim medya ağlıyor. Neden.? futbolcular otobüse mahkum edilmiş.
    Ya bunlar hasta ruhlu gerizekalılar sürüsü. yada benim abicim. Onlara sorsan benim. bana sorsan onlar.

2 taraftan biri uzayda yaşıyor ama kim belli değil...
    Son düzenleme : alicemal; 11-12-2018 saat: 15:19. Sebep: colored
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Simetrik üçgenin alt bandından şimdilik döndü. Üst bant 95 bine kadar indi.
    Üçgende uzatmalar oynanıyor.

Bir kaç gün içinde üçgeni bozacak.
    Hala bekledikleri bişeyler varsa, takozlar gibi yeni bir formasyona da geçebilir.
    Veya Yukarı-aşağı bi tarafa kırabilir.
    Ne alıcılar istekli, nede satıcılar. Balinalar Zamana yaydı. Bazı ekonomik verileri beklediler belkide.
    Son düzenleme : alicemal; 11-12-2018 saat: 18:51.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Vay canına. Kafamın karışık olduğu bir durum.

Milyonlarca üyesi yada satışı olan büyük kurumların yaptığı bir uygulama var.

Alamadığı alacakları satıyorlar. Bunu çoğunuz duymuşsunuzdur.

Bankalar, telefon ve internet hizmeti veren şirketler, otomobil üretip satan fabrikalar.

Örnek verince kolay anlatırım.
    Banka 100 milyar kredi vermiş, 10 milyarı alamamış. Vadesi geçtiği halde borç ödenmemiş. Faiz işleyip duruyor.
    banka bunları alamayacağına kanaat getirmiş. O zaman bu 10 milyarlık alacağını satıyor.

Kim alıyor.
    Hukuk büroları.(sanırım)

Hukuk bürosu neden alıyor.
    10 milyar borcu satın alıyor, avukatları aracılığı ile borçlu olan onbinlerce kişiyi bulup baskı oluşturuyor. Kafalarında boza pişiriyor. Alabildiği kadarını alıyor.

10 milyarı bankadan kaça aldı, kaç lirasını tahsil etti bilmiyordum.
    Bugün kaça aldıklarını öğrendim. %5 e alıyorlarmış. İnanılmaz.

Bankanın 10 milyar alacağı var. 500 milyona hukuk bürosuna bu alacakları satıyor. Hukuk bürosu 500 milyondan fazla tahsilat yaparsa kazanç sağlıyor.

Kafam neden karışık.?
    Bankanın alamadığı bu 10 milyar borçun çoğu faiz. Yıllarca ödenmemiş olan para, tam zaman aşımına uğrayacakken hukuk bürosuna satılıyor. Yıllarca faizi birikmiş oluyor.

Diyelim benim 100bin borcum var bankaya ödememişim, zamanaşımı olmak üzere. Bunun en az 60 bini faizdir.

Banka bana gelse, öde ana parayı borcu sileyim dese. Çoğu kişi öder.

Ama banka bunu yapmıyor, 100 bin TL de 40 bin benden alacağına, 5 bin TL alıp hukuk firmasına satıyor. Firma benden 100 bini almak için kanuni yollar başlatıyor. tehdit, haciz, ipotek. Tabi bulabildiklerine.

Banka neden 40 bin almıyorda 5 bine satıyor.
    YOL OLMASIN DİYE olsa gerek. Duyulursa, çoğu kişi borcunu ödemez, bankanın gelip ana parayı öde demesini bekler.

Kafam bu yüzden karışık. Anormal faizlerle ödenemeyecek hale getirilen borç var. Ödenmediği halde haciz çıkarılmayıp, yıllarca yüksek faizle şişmesi bekleniyor. İyice şiştikten sonra hukuk bürosuna bedavaya satılıyor.

Adamın 40binlik borcu olmuş 100bin. banka ödenmediği ilk yıl gelip istese 40-50 bin arası olacak borç Hacizle ipotekle alır. Ama bekleniyorki borç şişsin.

Bana olmuştu. Kapattığımı sandığım bir hattan Haberim olmayan üç beş liralık telefon borcum. Zamanaşımı yılına gelince 384 TL olmuş. Geldiler ödedim. İlk yıl gelse 10 TL ye iş bitecek. zamanaşımı sonunda geliyorlar.

otomobil firmaları ne alaka.?

2017 model yılı üretilen otomobillerden yüzbinlercesi satılamadı. fiat(tofaş) ve hyundaiyi biliyorum satamadılar.
    Bu satılamayanları 2018 yılı içinde eski yıl diye 2018 liste fiyatından %10 daha ucuza satışa çıkarıyorlar. Yinede 2017 fiyatından pahalı oluyor, 2018 liste fiyatından ucuz oluyor.
    Bu sene 2017 yılı otomobillerden satılamayan yüzbinlercesi vardır. Çoğu gümrüklerde. özellikle FIAT firmasının egeaları duruyordur.

2018 in ilk üç yada altı ayında satışa sundular 2017 diye. Sonra ilanlar yok oldu.
    Satamadıklarından eminim çünki 2017 eylül ayından başlayarak, yüzde yüz zam yaptılar.

Peki ne oldu o otomobiller.
    Tahminim toptan maliyetine galericilere yada büyük şirketlere yada araba kiralama firmalarına sattılar. 100 binlik liste fiyatı olan arabayı 40 bine sattılar.

Peki o kadar zam yapmasalardı satamazmıydı. Saten USD 7 den 5 e düştü.
    Satardı. Ama yapmıyorlar.
    YAHUDİ SİSTEMİ BÖYLE. Sömürdükleri ülkelerdeki sömürdükleri vatandaşa acımıyorlar... Öyle alışmışlarki kolay sömürmeye, her türlü mantığa uymayan uygulama var.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    91.500 den yine alım gelmiş. Hacim dünde yoktu bugünde.

simetrik üçgeni aşağı zorluyor ama kırsada, bu hacimle bişey kırılmış gibi olmayacak. üçgeni oyuncular kaale almamış demek hoş bu aralar hiç bişey kaale alınır gibi değil.

Alıcılarda satıcılarda isteksiz. 2 taraf isteksiz olunca ortam kısacı ortaoyunculara kalıyor.

Büyükler yani balinalar hala ortada yoklar.
    Aralığın 23 ünden sonra batı piyasaları zaten ortada olmuyor.

BIST bayağı can sıkıcı alıcıyada satıcıyada.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ABD-ingiliz denen cani nin Suriye işgali başlamadan önce, Suriye ye körükle gitmeyip destek verseydik.
    Suriye bölünmez, milyonlarca kişi yerleşmek için gelmez, o kadar askerimiz ölmez, tonla paramız gitmezdi.
    Yine mok içinde yüzüyor olurduk ama en azından sebep Suriye olmazdı.

Tabi o zaman bu kadar hızlı milyoner sayımızda artmazdı.

sunni-selefi-vahabi katillerin dediğine göre, Türkiye üzerinden 130 milyar dolar aktardık Suriye muhalif kafa kesenlere.

130 milyarı Türkiyede kimin üzerinden aktardılarsa, epey bi ense kalınlaşmış olmalı. Vergi cennetlerinde milyarlar istiflenmiştir.

Pardon. pardon...
    endeksi aniden görünce, noolduki dedim en son 92 bindi. meğerse hükümet konuşmuş.
    Konuşmasada büyük ihtimal düşecekti ama suriyeye girecez deyince, ikiside birleşince hormonlar yerinden oynuyor.

Tekrar pardon... ahada geçti... tren seyretmeye devam edebilirim... tamamen hormonal.. henüz kontrol edemiyorum...

Bi dakka ya.!!! tren seyretmeyi sevmem, keçiler ne seyretmeyi sever. vadiyi...

Evet karlı dağın tepesinden sinirli sinirli melemeyi bırakıp, vadideki sağa sola koşan sığır sürülerini ve çobanlarını seyredeyim...

pardon, pardon, tamamen hormonal, daha geçmemiş... 3 dakkaya geçer... mil pardone mua...

derin nefes, derin nefes...
    ahada geçti...

Gücü abd ye yetmez, neden giriyor acaba... seçim sebebi ilemi.... göstermelikmi.?
    kahramanlık destanları uydurup yerel seçimlerde oy mu artırmak amaç... afrin işe yaramıştı ama orda abd bu kadar yerleşik değildi. Fıratın doğusunda direk abd ve temsilcileri ile muhatab olacaksın.

her neyse...
    Son düzenleme : alicemal; 12-12-2018 saat: 15:54. Sebep: sentax and tiny setting.
    @NeAcaipDunya

6. Ama yol yapiiiyeeeeeee
    Ali cemal ağabey

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    hiçbir yorumum yatırım tavsiyesi değildir...

7.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Vay canına. Kafamın karışık olduğu bir durum.

Milyonlarca üyesi yada satışı olan büyük kurumların yaptığı bir uygulama var.

Alamadığı alacakları satıyorlar. Bunu çoğunuz duymuşsunuzdur.

Bankalar, telefon ve internet hizmeti veren şirketler, otomobil üretip satan fabrikalar.

Örnek verince kolay anlatırım.
    Banka 100 milyar kredi vermiş, 10 milyarı alamamış. Vadesi geçtiği halde borç ödenmemiş. Faiz işleyip duruyor.
    banka bunları alamayacağına kanaat getirmiş. O zaman bu 10 milyarlık alacağını satıyor.

Kim alıyor.
    Hukuk büroları.(sanırım)

Hukuk bürosu neden alıyor.
    10 milyar borcu satın alıyor, avukatları aracılığı ile borçlu olan onbinlerce kişiyi bulup baskı oluşturuyor. Kafalarında boza pişiriyor. Alabildiği kadarını alıyor.

10 milyarı bankadan kaça aldı, kaç lirasını tahsil etti bilmiyordum.
    Bugün kaça aldıklarını öğrendim. %5 e alıyorlarmış. İnanılmaz.

Bankanın 10 milyar alacağı var. 500 milyona hukuk bürosuna bu alacakları satıyor. Hukuk bürosu 500 milyondan fazla tahsilat yaparsa kazanç sağlıyor.

Kafam neden karışık.?
    Bankanın alamadığı bu 10 milyar borçun çoğu faiz. Yıllarca ödenmemiş olan para, tam zaman aşımına uğrayacakken hukuk bürosuna satılıyor. Yıllarca faizi birikmiş oluyor.

Diyelim benim 100bin borcum var bankaya ödememişim, zamanaşımı olmak üzere. Bunun en az 60 bini faizdir.

Banka bana gelse, öde ana parayı borcu sileyim dese. Çoğu kişi öder.

Ama banka bunu yapmıyor, 100 bin TL de 40 bin benden alacağına, 5 bin TL alıp hukuk firmasına satıyor. Firma benden 100 bini almak için kanuni yollar başlatıyor. tehdit, haciz, ipotek. Tabi bulabildiklerine.

Banka neden 40 bin almıyorda 5 bine satıyor.
    YOL OLMASIN DİYE olsa gerek. Duyulursa, çoğu kişi borcunu ödemez, bankanın gelip ana parayı öde demesini bekler.

Kafam bu yüzden karışık. Anormal faizlerle ödenemeyecek hale getirilen borç var. Ödenmediği halde haciz çıkarılmayıp, yıllarca yüksek faizle şişmesi bekleniyor. İyice şiştikten sonra hukuk bürosuna bedavaya satılıyor.

Adamın 40binlik borcu olmuş 100bin. banka ödenmediği ilk yıl gelip istese 40-50 bin arası olacak borç Hacizle ipotekle alır. Ama bekleniyorki borç şişsin.

Bana olmuştu. Kapattığımı sandığım bir hattan Haberim olmayan üç beş liralık telefon borcum. Zamanaşımı yılına gelince 384 TL olmuş. Geldiler ödedim. İlk yıl gelse 10 TL ye iş bitecek. zamanaşımı sonunda geliyorlar.

otomobil firmaları ne alaka.?

2017 model yılı üretilen otomobillerden yüzbinlercesi satılamadı. fiat(tofaş) ve hyundaiyi biliyorum satamadılar.
    Bu satılamayanları 2018 yılı içinde eski yıl diye 2018 liste fiyatından %10 daha ucuza satışa çıkarıyorlar. Yinede 2017 fiyatından pahalı oluyor, 2018 liste fiyatından ucuz oluyor.
    Bu sene 2017 yılı otomobillerden satılamayan yüzbinlercesi vardır. Çoğu gümrüklerde. özellikle FIAT firmasının egeaları duruyordur.

2018 in ilk üç yada altı ayında satışa sundular 2017 diye. Sonra ilanlar yok oldu.
    Satamadıklarından eminim çünki 2017 eylül ayından başlayarak, yüzde yüz zam yaptılar.

Peki ne oldu o otomobiller.
    Tahminim toptan maliyetine galericilere yada büyük şirketlere yada araba kiralama firmalarına sattılar. 100 binlik liste fiyatı olan arabayı 40 bine sattılar.

Peki o kadar zam yapmasalardı satamazmıydı. Saten USD 7 den 5 e düştü.
    Satardı. Ama yapmıyorlar.
    YAHUDİ SİSTEMİ BÖYLE. Sömürdükleri ülkelerdeki sömürdükleri vatandaşa acımıyorlar... Öyle alışmışlarki kolay sömürmeye, her türlü mantığa uymayan uygulama var.

Yapı Kredi, tasfiye hesaplarında izlenmekte olan bir kısım tahsili gecikmiş alacakların satışını gerçekleştirdi
    Yapı Kredi, tahsili gecikmiş olan 513.7 milyon liralık alacaklarını 31.1 milyon liraya Güven Varlık Yönetim ve İstanbul Varlık Yönetim'e sattı.

Bankadan şu açıklama yapıldı:

Bankamız Yönetim Kurulu'nun 28.06.2018 tarihli kararı ile Banka'nın tasfiye hesaplarında izlenen; 30.04.2018 tarihi itibarıyla donuk alacak tutar toplamı 513.742.516,18 TL tahsili gecikmiş alacağın, toplam 31.153.000,00 TL bedelle Güven Varlık Yönetimi A.Ş., Hayat Varlık Yönetim A.Ş. ve İstanbul Varlık Yönetim A.Ş.'ye satılmasına karar verilmiştir.

ETİKETLER :
    Yapı Kredi
    tahsili gecikmiş alacak

http://www.finansgundem.com/haber/ya...-satti/1320141

8.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Japonyayı merak etmişimdir.
    Gisip bir kaç ay yaşamak hiç istemedim ancak isteyenler çok. Giden bir daha gitmek istiyor.
    Burdan görünen de onurlarına topluca çok düşkünler.

Detayı bilmiyorum ancak, fakir ve sürünenide yok gibi görünüyor. İçini bilemezsin. Asya konusunda yeterli veri gelmiyor. varsa yoksa batı.

Japonya, 1980 lere kadar, çok dandik mallar ürettiler. Japonsa at deniyordu. 10 yıl önceki çin malları gibiydi.
    Ama sürekli ticareti artırıp zenginleştiler ülke olarak. Halk olarak ne kadar zenginleştiler bilemezsin. gelir herkese yayılıyormu yoksa bizde ve rusyadaki gibi en tepedeki yahudilerce paylaşılıyormu bilemezsin.

Sonra japonyada kalite arttı, büyüme hızlandı sony marka elektronik almak bizde zenginlik göstergesiydi.
    Sonra otomobil kalitelerini artırdılar veeee ASSİMO ortaya çıktı. 2 ayak üstünde dengede duran ve yürüyebilen robot.

Sonra ilginç bir şekilde durgunluğa girdiler. Sanki görünmez bir el yeter bu kadar dedi. Ardından Assimoda elde edilen başarı, abd ye taşındı. Yani dengede insansı robot teknolojisi sadece Japonlarda varken, baktık abd de ginger çıktı. 2 tekerli dengede giden araç. Sonra boston dynamicsin korkunç insansı ve hayvansı dengede giden robotları. Assimo ise hep yerinde saydı. Sanki denge ve yapay zeka teknolojisini assimo nun beyninden alıp, abd ye taşıdılar.

1990 lardan beri Japon ekonomisi durgun. Bir duvara gelip tosladılar ve ilerleyemiyorlar. Görünmez bir duvar.

Şu anki görüntüleri, çok modern, medeni bir ülke.
    Ama mafya var. Hoş ben sadece TV lerde görüyorum, gerçek suç oranlarını bilmiyorum ama bu kadar onuruna düşkün insanların içinde mafya nasıl büyüdü anlamadım.

Dünyada en yüksek intahar oranları - tabi düzgün sayılabilen ülkeler içinde -
    Rusya birinci, isveç ikinci, Japonya üçüncü.
    Rusya bizim gibi, ülkenin azınlığı, çoğunluğunu soyuyor. Halkın emeği her yıl para ve altın olarak yurt dışına taşınıyor.
    ama isveç ve japonya medeni modern fakiri olmayan, en fakirlere devletin çok iyi baktığı ülkeler gibi görünüyor.

Hoş isveçteki cinsel suç ve kadına şiddet oranı bizden çok daha yüksek. Ama gelir sorunları yok. Dünyaca satış yapan birden fazla kaliteli markaları mevcut halada çıkarıyorlar.

Japonyaya 1990 larda ne oldu.? Neden durdu.?
    1980 lerde nüfus artışı durmuş, onun etkisi olabilirmi.? Adalarının yüzölçümüne göre nüfus yoğunluğu açısından sınıramı dayandılar? Nüfus durunca gelişmedemi durdu. Ada olmalarındanmı kaynaklanıyor.

Ama varupadada nüfus onyıllardır artışı durmuş hatta geri gidiyor ama nüfusu artmayan kuzey ülkeleri kalkınıyorlar. Finlandiye, isveç, norveç, danimarka. Son 10 yıllarda nokia, ikea, maersk gibi dünya çapında bi sürü marka çıkardılar. Küçücük nüfuslar ama 30 yılda bizim arçelik, beko gibi markalardan daha büyüklerini çıkardılar. Bizim bu markalara sahip koç holding 90 yaşında. 90 yıldır emeğimizi yiyorlar ama bir nokia çıkarmadılar. Çıkaramadılar demiyorum, bu yahudiler çıkarmadılar, bizde teknoloji üretmediler ve bilinçli seçimdi.

Neyse konu japonya.
    Neden durdular.?

Tabi Japonyanın tarihi ilginç.
    İkinci dünya savaşı öncesi durup dururken Çin i işgal etmeleri. ABD ye savaş açmaları.?
    Yenilgi sonrası abd nin tam kontrolune girmeleri.

Büyümeye başladıkları tarih ve durgunluk tarihi.?
    Aynı gelişme ÇİN in yanındaki taiwan dada oldu sonra singapurda.
    Japonya abd ye teslim olunca, merkez bankasını ve bizdeki MIT abd deki CIA ya karşılık gelen gizli servisini abd kurdu. Aynı şekilde almanya dada.Onlarda yenilmişti abd ye.

Acaba, hızlı büyümesi, sonra duraklayıp yapay zekalı insansı robot teknolojisinin abd ye götürülmesinin arkasında abd mi var.?

Hoş tabi almanya, japonya saldırgan ülkeler. Bunların gelişmesi dünya için felaket. Özellikle almanlar gelişiyorsa kaçın.
    Son dönemde, yugoslavya nın parçalanmasının ardında, ukraynanın parçalanmasının ardında alman desteğide var.?

Tabi almanlar abd ye yenilince, ismini ezbere bildiğiniz pek çok ünlü alman markası aslında yahudilerin eline geçti. Bir kısmınıda zaten onlar kurmuşlardı. gizli servisleri ve merkez bankalarınıda CIA kuruyor. Belkide almanya içindeki yahudilerdir bu dış ülkeleri parçalayanlar. Ben bilemiyorum. Ama 1. ve 2. dünya savaşlarındaki payları ortada.

Konuyu dağıttınız. Keseyim.
    Bence durgunluğun nedenini incelerken, Japon yeninin grafiklerine bir göz atın. Bir de G.Kore benim için nedense daha bir cezbedici geliyor.Ve dahi bu dış güçlerin ,bu kadar etkili olduğunu hiç zannetmiyorum. Hükümetlerin hiç mi suçu yok...?
    Düşük maliyet ve GÜVEN her şey !
    Hayat Hoş,Gerisi Boş .

Sayfa 80/852 İlkİlk ... 3070787980818290130180580 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •