Sayfa 805/852 İlkİlk ... 305705755795803804805806807815 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 6,433 - 6,440 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    3-4 yıl kadar önce arama motoru olarak Chrome dan Microsoft Edge 'e geçtiğimi yazmıştım. Edge, Chrome dan çok daha hızlı kalıyordu.

Şu an Edge de Chrome un eski haline döndü. Acaip yavaş çalışıyor ve sık sık arıza veriyor. Edge yerine başka arama motoruna geçmeyi düşünüyorum, bakalım ne bulacağım.

Peki bu yavaşlığın sebebi ne.?

Edge'e geçen çok oldu ve kapasitesi bunu kaldıramıyor mu?

Belki. Sahibi Microsoft firması. DÜnyanın en zengin firmalarından biri ve teknoloji firması. Kapasitesinin kaldıramıyor olması pek mantıklı değil.

Arama motorunu açarken ve kullanırken kendi ülkelerine bol miktarda bilgi mi gönderiyorlar.?

Bu kadar yavaşlamaları ve arıza çıkarmalarında sebep budur mutlaka.

Özellikle gelişmiş ülkelerin teknoloji ürünleri, her kullandığınızda sizin hakkınızda ülkelerine düzenli bilgi gönderirler. Bu işin uzmanı abd, ingiltere ve israil. Bu ülkelere ait teknolojik ürününüz varsa, her saniye bilgi gidiyordur, sağlık bilgileriniz dahil.

Kullandığınız bilgisayarlar, cep telefonları, akıllı saat ve gözlükler, akıllı televizyonlar. İşletim sistemi yüklü olan her elektronik cihaz, her hareketinizi takip edip, özet bilgileri hiç durmadan batı ülkelerine taşıyorlar.

O kadar ileri gittiler ki, konuşmalarınız ve kamera görüntülerinizde eğer elemeye takılmışsa batıya taşınıyor.

Peki ne işlerine yarıyor.?

Ne işlerine yaradığını parça parça görüyoruz.

En çok pazarlama amaçlı kullanılıyor. Sizin alışkanlıklarınız, sağlığınız, gezdiğiniz yerler, meyilli olduğunuz şeyler öğrenilip, o konularda size reklam gönderiliyor.

Diğer kullanım alanı gizli servisler. Onlarda nerede olduğunuz ve tüm hayatınızla ilgili bilgi derliyorlar. Örneğin CIA. Yarın öbürgün CIA nın bir işinde adınız geçerse, hemen toplanan bu bilgilere ait dosya açılıyordur. Açık varsa kullanmak için. Açık yoksa meyilli olduğunuz şeyler ve alışkanlıklarınız kullanılarak size yaklaşılır. Tuzağa düşürülürsünüz. Tuzağa düşmeyecek durumdaysanızda yine alışkanlıklarınız, sağlık durumunuz, ihtiyaçlarınız, meyilli olduğunuz eğilimleriniz, maddi durumunuz, hobileriniz kullanılarak size yaklaşırlar ve samimi olurlar. Samimi olduktan sonrada yönlendirmeye satın almaya filan çalışırlar.

Örneğin siyasetçi iseniz veya devlette, önemli şirkette kilit rolde iseniz. Şu an olmasanızda ilerde olabilirsiniz veya çocuğunuz olabilir. Elektronik eşya kullanmaya başladığınızdan itibaren o bilgiler toplanır.

Seçimlerde vereceğiniz oyu bile değiştirebilirler. Farkında bile olmazsınız.

Hangi partiye oy vermenizi istiyorlarsa, sizin hakkınızda topladıkları bilgileri kullanarak, o partiye oy vermenizi kolaylıkla sağlayabilirler. Kendi kararınız sanırsınız ama değil, kullanıldınız.

İnsan'a bile gerek yok, yapay zekâlarla bu işi yaparlar.

Topladıkları verilerde hayvanlara aşırı düşkün olduğunuz bellimi.? İnternete her girdiğinizde kendi partilerinin hayvanları çok sevdiğini, onlar için çok şey yapacaklarını anlatan yapay zekâ haberleri ile karşılaşırsınız.

İnternetteki yazılarınızla hırsızlığa karşı olduğunuzumu yazıyorsunuz? İnternete her girdiğinizde kendi partilerinin hırsızlığı yok edeceğine dair haberler okursunuz.

2 dönüm arazi için yanıp tutuşuyormusunuz, İnternete her girdiğinizde kendi partilerinin herkese 40 yıl vadeli faizsiz arsa dağıtacağı haberlerini okursunuz.

Asgari ücretten, emekli maaşından çokmu yakınıyorsunuz.? İnternete her girdiğinizde kendi partilerinin bu sorunları halledeceği haberlerini okursunuz.

Bunların tamamını yapay zekâlar yapabilir haldeler. Çok kolaylıkla inandırıcı haberler üretebiliyorlar.

Ne diyordum, yeni bir arama motoruna geçmeye çalışacağım.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

2. Barve'yi veya ducduckgo 'yu bir deneyin.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Asıl yazmak istediğim konu ekonomist etiketli köşeden yazarların bağzıları.

Çok şaşırdığım şeyler söylüyorlar hayretler içindeyim.

Yaklaşık 1 yıldır ekonomiyi sağlam takip etmiyorum ama söyledikleri şeyler sağlam takip etmemi gerektirmiyor.

Diyorlarki, dolar (USD) çok ucuz kaldı.!!!

Her duyduğumda gözlerim açılıyor ve şaşırıyorum.! Bunlar benim bilmediğim ne biliyorlar.?

Bir kişi söylese kötü niyetli öküzün teki diyeceğim ama son günlerde söyleyenler çoğaldı ve haber olarak ta vermeye başladılar. dahası "TL çok ucuz, kazara değerlenirse ithalat patlar ihracat azalır" demeye başladılar.

Dolar 3 TL iken "dolar fiyatı artarsa, ithalat düşer, ihracat artar" diyen ekonomist etiketli TV maymunları vardı. Bende diyordum ki "USD 20 TL olsa bir şey değişmez. Sorun dovizin ucuzluğu değil siyasetçinin hırsızlığı".

USD 18 küsür TL oldu bir şey değişmedi.

Doların artması lazım diyenler şimdide düşmesin ki ülke batmasın demeye başladılar. Ben yine diyorum ki ana sorun siyasetçi hırsızlığı, doların seviyesi değil.

Peki dolar ucuz mu.? Bu kötü niyetliler ve kullanışlı aptallar neden böyle söylüyorlar.?

Yoksa ben mi yanlış düşünüyorum.?

Bunu söyleme sebepleri 2 türlü olabilir.

Birincisi, kötü niyetlidirler. Doğru olmadığını bildikleri halde bunu söylüyorlardır. Doların yüksek olması çıkarlarınadır. Doların yüksek olması ülkemizi ucuzlatır. Arazilerin, evlerin, şirketlerin, iş gücün ucuzlar. yabancılarda kolaylıkla bunlara sahip olurlar. yabancılara aracılık yapan içerideki gruplarda bu haberleri yayarlar. Dolar ucuz. Doların yüksek olması enflasyonu patlattı ve bu enflasyon halkın büyük kesimini kırdı geçirdi. Ancak tersine büyük kazanç sağlayan sektörler var. Halkın %60 ı fakirleşti ise o para kaybolmadı, halkın %40'ının cebine girdi. İşte o %40 içindekiler mevcut düzeni korumak isteyeceklerdir. Özellikle bankaların kârları nasıl uçtu kaçtı gördünüz.

İkincisi ise kullanışlı aptallar. Kötü niyetliler cesurca "dolar ucuz" demeye başlayınca, düşük kapasitelilerde o söylemin peşine takılırlar. Sebep de açıktır. Enflasyon resmi %65, gerçek %140. Dolar ise bu enflasyona göre hareket etmeli ama son aylarda hiç artmadı sayılır. Normalde enflasyona göre hareket etse 50 TL olması gerekirdi filan. Kullanışlı aptallar enflasyon - USD korelasyonundan yola çıkıp söylenene inanıp savunmaya başlayabilirler.

Bu söylenenler toride doğru, ama gerçekte yanlış. Enflasyon doviz seviyesi korelasyonu var. Eğer normal işleyen bir ülkedeyseniz.

Enflasyon resmi %20, gerçek %40 lı olduğu yıllarda USD %200-300 artmıştı. Korelasyon o yıllarda da olmalıydı.

Hali ile normal olmayan, teorilere uymayan bir ülkeyiz. Bizi yöneten lider imam eğitimli ama "ekonominin kitabını yazdım" diyerek "faiz sebeptir" diyen bir adam. "Her kes ceset yıkamayı öğrenmeli" diyen bir adam. Bu liderin 20 yıldır yönettiği ülkenin normal olmasını bekleyemezsin, teori temelli açıklama yapamazsın.

Kapasitesi bu olan bir adamın yönettiği bir ülkede yaşıyoruz, teori hiç bir zaman gerçeğe yaklaşmıyor bile.

Doviz değeri nasıl belirlenir bu açıktır.

Serbest piyasalarda TEORİDE arz talep dengesi ile belirlenir.

Arz talep söylemi yüzeyseldir, yine TEORİ den gidiyoruz, arz talebi ne oluşturur.?

Yine TEORİ den gidersek ana etkenlerden aklıma gelenler, ürettiğin ürünün rakiplerine kıyaslanması ile oluşur. Maliyeti, kalitesi, ulaşılabilirliği, satıştan sonraki desteği filan belirleyicidir. Bu gerçek sebeplere ilaveten yine güçlü talep yaratan ve dönemsel olan etkilerde vardır. Reklamlar önemli etlendir. Ülkenizin imajı önemli etkendir. Ülkenizin imajına ordunuzun gücü de girer.

Kısa keseyim üstteki paragrafta her cümle açılmalı ama açmayacağım isteğim ve zamanım yok, anlaşılabilir yazıyorum diye düşünüyorum.

Şimdi gelelim asıl soruya.

15-20 yıl önce USD ve AVRO 1-3 TL arasında geziyorken, ülkemiz hangi kalitede hangi ürünleri üretiyordu hangi fiyata satıyordu.
    USD ve AVRO 18 - 20 TL olduğunda ülkemiz hangi kalitede hangi ürünleri üretiyordu hangi fiyata satıyordu.

O zamanki ürünler neden 1-3 TL döviz fiyatında satılıyordu bugün neden 18 - 20 TL.

Ne değişti?

Fabrikalarımız mı kapandı.?
    Ürünler çok daha kalitesizmi.? Örneğin 15 sene önce Egea otomobilini hangi kalitede üretiyorduk, şimdi çok kalitesizmi üretiyoruz.? Corolla aynı şekilde çok kalitesiz üretip dışa kıyasla çok ucuzamı satmaya başladık.?
    Marmaradaki otomobil ve beyaz eşya fabrikalarını Hakkariye ulaşılmaz yerleremi taşıdık.?
    15 yıl önce bozulmayan beyaz eşya üretiyordukta bu senekiler bozuluyormu.?

Ürün bazında baktığınızda HAYIR hiç bir değişiklik yok. 15 sene önce hangi ürünü hangi kalitede üretiyorsak, yine aynı kalitede aynı ulaşılabilirlik seviyesinde üretiyoruz.

O zaman neden fiyatları yurt dışına göre 10 kat düştü.? Ülkemiz 10 kat dahamı kötü durumda.?

Neden 20 TL avro fiyatı çok ucuz kaldı.? 15 sene önce ye göre dışarıya neden 10 kat daha ucuza satıyoruz.? Bunada pahalı diyorlar.?

NEDEN.?

Peki ana etken talep azaldımı.?

HAYIR

Otomobillerde kuyruk var, beyaz eşya satışları iyi. IMKB şirket kârlılıklarına bakmanız geneli anlamak için ana ip ucu. Hoş ben bakmıyorum ama genel haberlere bakarak iyi olduğunu tahmin ediyorum. bankaların kârlarının uçtuğunu ise biliyorum. Şirketlerde sorun yok, çalışanlarda sorun var.

Talep var, arz azalmamış o zaman arz talep dengesine bağlı bir doviz fiyatı ayarlaması yok.

Değişen şeyler diğer etkenler.?

Suriyeye abd emrine uyarak saldırdık.
    abd emrine uyarak çok geri kalmış ülkelerden 10 - 13 milyon arası göçmen aldık.

Bunun gibi siyasi sebeplerle doviz fiyatı belirleniyor. Ayrıca ülkeyi yöneten çıkar grupları enflasyon ortamına ve kriz ortamına uygun yapıdalar. Normal şartları bilmiyorlar. Sürekli kriz ve enflasyon sarmalında olmamıza alışkınlar. Değişmesine hazır değiller.

Buraya kadar doviz fiyatlamasının gerçekçi olmadığını anlatmaya çalıştım.

Son veri durumu en iyi anlatacak veri. Diğer ülkelerle kıyaslama.

Bizden çok daha az gelişmiş, hiç bir şey üretmeyen, mafyatik ülkelerle kıyaslama yapalım. Biz daha gelişmişiz ve dünyaya teknoloji satıyoruz. abd, almanya karşısında biz neysek, bizim karşımızda bunlarda öyle ülkeler.

Bulgar Leva'sı 10 TL. Bizle kıyaslayınca; Sıfır sanayi üretimleri var. Ordu yok. Mafyatik örgütlenmeler var bizdeki gibi pisliğe batmışlar.
    Gürcistan Larisi 7 TL. Bizle kıyaslayınca; Sıfır sanayi üretimleri var. Ordu yok. Mafyatik örgütlenmeler var bizdeki gibi pisliğe batmışlar.
    Tunus dinarı 6 TL. Bizle kıyaslayınca; Sıfır sanayi üretimleri var. Ordu yok. Mafyatik örgütlenmeler var bizdeki gibi pisliğe batmışlar.
    Moldova parası bizimle nasıl aynı olur.?

Sonuca gelirsem, ne USD 1.2 TL civarında iken gerçekti, nede 18 küsür TL olduğunda gerçek. Yurt dışı ve yurt içi ÇIKAR GRUPLARI kendi kafalarına göre bir fiyat belirliyorlar.

Şu anki fiyatı bende kafadan söyleyemem. Olurda chp koalisyonu kazanır, ülkeyi hemen soymaya girişmezlerse. kalıcıda olurlarsa akşener abd emri ile bahçelinin yaptığı gibi ilk yıl hükümeti bozmazsa.
    Söz verdikleri gibi suriyelileride gönderirlerse. USD fiyatının mevcut sanayi hizmet üretimimiz, avrupa ile kıyaslarsak en fazla 5-6 TL civarında olması gerektiğini düşünüyorum.

Bunu kıyaslamanın başka yöntemleride var.

Aynı kalitedeki bir evin fiyatı bizde ne kadar İtalya da, İspanya'da ne kadar? Tabi alış gücü değeri baz alınacak. Fiyatın yanında maaşların seviyesine de bakılacak. Bizde aynı işi yapan İtalyan'ın İspanyol'un yarısı kadar veya 2 katı alıyorsa buda hesaba katılacak.

Kalkıp da fiyat araştırmayacağım için bu konuda açıklama yazamam ancak bir seferinde abd deki güneş paneli fiyatı ile ilgili yazı yazmıştım. Olmaması gereken korkunç bir fiyat farkı vardı.

Her neyse, sonuca gelirsem USD pahalı ucuz diyemem. Bence pahalı ama seviye söyleyemiyorum.

Söylemem için benzer ülkelerle fiyat ve üretim karşılaştırmaları yapmam gerekir. Bunu ancak akp giderde suriyeliler gönderilirse yapabilirim.

Amma yazdım, o kadar vakit boşa gitti.
    Son düzenleme : alicemal; 13-03-2023 saat: 11:46.
    @NeAcaipDunya

4. Eskidende tuhaf bir ülkeydik şimdide öyleyiz yarın daha da tuhaf olacağız....neden mi??? çok basit

sene 2002 AKP iktidar 21 yıl dile kolay

1980 darbesi ve sonrası E:vrenler, Özallar, Demireller bir 21 yılda onlar..

1960 ihtilali 1980 darbesine kadar AP partisi ve CE HA PE li, yıllar oda 20 yıl

Milletin tarlasını 60 yıl süren nesle bakarsanız aynı eşeğin kuyrukları ne onlar vaz geçmiş siyasetten nede bu halk yeter demiş.. aslında karşılıklı olarak rüşveti ve adam kayırmacılığını seven bir toplum olduğumuz normal karşılanmış hatta sevilmişler.. Toplum yeni aklı başında dürüst ve diplomalı insanlar bu coğrafyada siyaset yapamamış...siyaset yapanlarında ne entelektüel bir bilgi birikimi var nede düzgün bir diploması, hatta iş o kadar rayından çıkmış ki!!olmaza olmaz denilerek iktidar ve hatta muhalefet bile anayasanın çiğnenmesini normal karşılıyor. Halk da eline çekirdek almış çiğneyerek yorum yapıyor.. kimsede durumu iplemiyor.. her şey güllük gülistanlık gibiydi ta ki Allah'ın tokadını yiyene kadar. Takke düştü siyasilerin keli göründü ama halkında g..tünde donu olmadığı anlaşıldı. şimdi ortaklaşa suçlu aranılıyor...

seçim tarihi belli oldu muhalefet kazanacak gibi de ...bu işte bir tuhaflık yok mu? muhalefetin 2 adayı biri eski bakan ve Başbakanı,,,muhafazar partisi ise akp siyasi fikir babası... milliyetçi olanda mhp nin eski iç işleri eski bakanı.. ben şimdi anlamadım bu muhalefet akp den daha akp li mhp den daha miliyetçi şimdi bende soruyorum ben bunları seçmek zorundamıyım....

Orijinali arızalı olanın taklit olanı da bozuk olur diyerek konuyu kapatayım....
    hiçbir yorumum yatırım tavsiyesi değildir...

5. Ağzımızın tadı öyle bozulmuş ki,bugün 2 kağıdım tavan yapmış ve ben hiç sevinemedim....Eskiden tüm aileyi alır yemeğe götürürdüm.......bu olayla ilgili bir yorumun var mı Alicemal bey?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Birinci selimhan'ın yazdıkları genel olarak bana görede doğru.

---

adanalı sorunu anlamadım.
    Çok sevinmen gerekiyorken sevinememişsin. Anlamını mı soruyorsun.?

Pek çok sebebi olabilir. Kişinin yaşadıklarına göre değişir. Kişiyi tanımadan bir sonuca varamam. Bazen kişiyi tanısamda sonuca varmam uzun yıllar alıyor.

Örneğin ilk işyerlerimden birinde, bir meslektaş arkadaşla yanyana masalarda 3 yıl geçirdik. Karakterini çözemedim. Üçüncü yıl sonunda anladım.

Bazende ilk gördüğüm saniyede ne olduğunu, geçmişinde ne yaşadığını, gelecekte neler yapabileceğini görüyorum. Kalıba uyan çok insan var. Nadiren kalıba uymayana denk geliyorum. Onunda geçmişte başından travma geçmiş oluyor veya onun yaşam tarzında hiç kimse ile tanışmamış oluyorum.

Uzatmayayım.

En çok rastladığım durum olarak genel bir kaç cevap vereyim.

Ya epey palazlandın, o para artık sana küçük gelmeye başladı. Etkilenmedin.
    Yada o kadar çok kazanıp kaybettin ki, nasıl olsa tekrar kaybedeceksin diye sevinemiyorsun.
    Yada erdin. Paranın gerekli ama iyi bir insandan daha önemli olmadığını anladın. Yok yaw evlisin bu olamaz. O zaman eşin erdi.

Bilmiyorum tutturabildimmi?
    @NeAcaipDunya

7. Dünya ekonomisinde ABD bonolarından kaçış var Çin le başlayan bu süreç Almanya ile devam edecek gibi...ABD sadece bu gidişatı dünya çapında savaşla engelleyebilir. Arap sermayesi meseleyi çaktı ABD den kaçmaya çalışıyor yada riski azaltmak için Çin le sıkı ilişkiye giriyor ..ilginç şeyler oluyor....kapitalist ABD bankalardaki sermayeye garanti verdi )
    hiçbir yorumum yatırım tavsiyesi değildir...

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by hs37 Yazıyı Oku
    Barve'yi veya ducduckgo 'yu bir deneyin.
    Sağol.
    Önce bir fireFox deneyeyim.
    duckDuckGo yu tor browser da kullanıyorum. Pek memnun olduğumu söyleyemem.

Birde edge de kullandığım 100 den fazla kısayol var. Yeni browser'ın Onları kendine taşıması gerekir. Chrome da denedim, üçte birini bile alamadı. Buna şaşırdım. Çok basit bir işlem halbuki.!

Sebebi İşletim Sistemim yahudi Microsoft şirketinin Windows'u. Edge de Microsoft'un. Chrome ise Microsoft'un değil. Edge'i korumak için zorluk çıkarmış olabilir.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri Microsoft böyle şey yapmaz "hihaho" diye gülmüş olabilirsiniz.

Microsoftun sahibi olan yahudi, iş hayatına büyük hırsızlıkla başladı. Hâlâ'da devletten çalıyor. Karısının kurduğu vakfa tüm servetini aktardı insanlığın iyiliği diye. Alakası yok. Bildiğin adi bir hırsız kendisi. Büyük ihtimalle gelir vergisi kaçırmak veya dünyaya iyi görünmek için.

Şu an kendi ürettiği laboratuvar etlerini satabilmek için yahudi medya ile ülkeleri yönlendirmeye çalışıyor. Kendi ahırına sokacak. Eni sonu başaracak da. Dünyadaki yahudi medyayı kullanarak "İnekler çok metan gazı üretiyor yok etmemiz lazım" diyor. Nedense inekler milyon yıldır varlar, bill gates et üretmeye başlayınca birden bire metan gazı üretimini artırmışlar.

Siyasetçiler satın alınınca o et her ülkeye girecek ve halk da medya ile kolayca yönlendirilecek. Nasıl ki GDO lu tohumlar ülkemiz dahil tüm dünyayı istila etti, laboratuvar eti de öyle olacak. Siyasetçiler satın alınacak, kanunlar değişecek. İlaç fabrikaları nasıl kapandı, GDO lu tohum köylüye nasıl mecbur bırakıldı.? Kendi kendine olmadı. Yani Afrika'da böyleymiş, neticede onlar hâlâ kabile devleti. Ülkeyi büyücülerle yönetiyorlar.

Her neyse.

FireFox kısayolları taşıyabilirse bir müddet onu deneyeceğim.
    Barve yi hiç duymamıştım. Mecbur kalırsam onuda bir araştırırım.

.
    Son düzenleme : alicemal; 15-03-2023 saat: 13:06.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 805/852 İlkİlk ... 305705755795803804805806807815 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •