Sayfa 842/852 İlkİlk ... 342742792832840841842843844 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 6,729 - 6,736 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by palmet Yazıyı Oku
    sendikalra gidiniz bakınız mesela bır sendıka biliyorum..türk...iş..oyle guzel bir otel yaptırmışkı bunuda kiraya vermıs, unlu bır otel zıncırıne,,kendı uyesı burda kalamaz.(otel gunluk ucretı cok pahalı gelır) ama o uyeden topladığı parayala bu oteli yaptırmış..boyle tezatlıklar.
    Bu tür örnek çok var. Sendika parası ile lüks otel yapıp sadece yöneticilere kullandıran başka sendikalarda var. Belkide hepsinde vardır.

Altlarında ithal lüks arabalar, çok yüksek maaşlar, sürekli başta kalmalar bir türlü yöneticiler değişmez çünkü sendika gelirini yönetim için oy vereceklere kullandırırlar. Büyük ihtimalle aileleri dahil tüm masraflarını da sendikalara yüklüyorlardır. Meclis de aynı böyle.

Karadeniz de unutmadığım bir örnek vardı ama olayı çok az hatırlıyorum.

Bir işçimi köylümü ne, çok büyük kazık yemiş. Hakkını aramak için bağırıp çağırıyordu. Gazetelere çıkmıştı, ilginç bir tip olduğu için medyatik diye gazeteler bu adamın haberi ile doluydu.

Adam ünlü olunca üye olduğu sendikanın kendi bulunduğu ildeki şubesine başkan yaptılar. Adamın ilk işi altına o dönemin en pahalı arabası olan en pahalı model Jaguarı çekmek olmuştu. Sendika parasını kendi lüksü için harcamıştı. Üyeyken soyulan pozisyondaydı, başkan olunca 10 saniyede soyan pozisyona geçmişti.

Karakter analizinde bu konuya değinmiştim. Ağa maraba davranış şeklini açıklarkendi veya insanın tapmaya neden ihtiyacı vardır konusumuydu.

Neyse konuyu dağıtmayayım.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Aslında trafik sigortası olayındada bayağı bir soyuluyoruz. Soyan tarafta geçmişte bende bulunmuştum. Güzel yer, rahat ve huzur dolu. Soyanlar o kısmı bayağı bir emniyetli ve huzurlu hale getirmişler.

Trafik Sigortasında pek çok soyma yöntemi var.

Soygun tamamen hiç veya az kaza yapanlardan alıp, çok kaza yapan bazılarının cebine indiriyor. Aracılığı sigorta şirketleri ve bazı tamir atelyeleri yapıyor. Aslında aynı taşıma sistemi bonus lu kredi kartlarındada var. Az harcıyandan alıp çok fazla harcayana aktarıyorlar. Yani fakir kalabalıktan alıp zengin azınlığa aktarıyorlar. Siz ay sonu 50 TL bonus aldım diye seviniyorsunuz ama aslında banka sizden daha yüksek kredi faizi ile 100TL almıştır. Onun 50TL sini size bonus diye vermiştir. Sizden aldığı kalan 50TL yide çok fazla harcayıpta 1000 TL bonus kazanana aktarmıştır. Kimseye bonus vermese, kredi faizi daha düşük olacak ve sizden 100 TL daha az faiz alacak.(Bunu faizden açıkladım. Her ay tamamını kapıyorsanız bu sefer ürün fiyatlarına eklenerek sizden yine ek para çıkıyor ama bunun hesabı çok karmaşık olur girmedim.)

Devlette iken Trafik Sigortası çok ucuzdu. Millet bu kadar soyulmadığından çok kişi kasko yaptırıyordu. Halk bu kadar fakirleşmemişti. Kasko özel sektördeydi ve yapılan kasko değerleri ile Sigorta şirketleri kazanç sağlıyordu.

O ara gençtim bir küçük kaza ile tamponum yamulmuştu. tamirciye gittim. tamirci "kardeşim başka yerdede ufak pürüzlerin var. Onlarıda tamir edeyim sigortaya dahil edelim" demişti. Bende hemen üzerine atlamıştım. Burada suça teşvik var tabiki, oradan yırtayım diyorum. Her neyse.

Sonra ülke fakirleşmeye devam etti. Devletin yolsuzluk seviyesi arttı. Toplanan vergiler yolsuz devlete yetmemeye başladı. Devlete yük olan Trafik Sigortası özel sektöre devir edildi.

Özel sektöre devir edilince fiyatlar yükseldi. Başta insaflıydı, sonra ufak ufak rahatsız edici düzeye yükseldi. Trafik sigorta primleri çok artınca hem kasko hem bu yük olmaya başladı ve milletin çoğu kasko yapmayı bıraktı. Bu senelerde trafik sigortası bile yaptırmayan büyük bir kalabalık var. Oranı vardı tam hatırlamıyorum yazmayayım. Derken özel sektörün açgözlülüğü yavaş yavaş ipini kopardı. Sigorta şirketleri ticari taksilerden çok yüksek prim alıyorlardı çünki çok kazaya karışıyorlardı.

Bunun üzerine örgütlü mafya gibi çalışan büyük şehir ticari taksi sektörü ayaklandı. Pek çok milletvekili ve belediye başkanınında onlarca sarı taksisi vardır diye düşünüyorum.

Taksi sahipleri olan ağalar ayaklanınca, ticari taksilerin ödemesi gereken parayı tüm halka yaydılar. Ticari taksilerdende normal ücretler aldılar ama diğer kalabalıkların ödediği para üçe katlandı. Kaza yapmayan kalabalıklardan alıp çok kaza yapan azınlık kesime para aktarmış oldular.

Ticari taksi 3bin ödeyecekse primi 1000 TL ye indi, cebine 2bin TL girmiş oldu.
    Kaza yapmayan 400 ödeyecekse primi 800 TL ye çıktı. Cebinden 400 TL çıktı.

Kuralımız neydi, birilerinin cebine hak etmeden para giriyorsa, bu para mutlaka ve mutlaka diğer insanlardan çıkar.

Çok kaza yapan ticari taksilerin parası kaza yapmayanlara yüklenmiş oldu.

Ayrıca Trafik Sigortasından almaması gereken kaza paralarınıda çok kişi Trafik Sigortasına yüklüyor. Yine aynı sonuca geliyor. Kaza yapmayandan çıkıp, Trafik Sigortasına yüklememesi gereken kazayı yükleyenin cebine giriyor.

Peki çözüm ne.?

Çözüm devletin elinde.

Bir kere çok kaza yapan ticari taksiler gibi grupların parasını kaza yapmayanlara ödetmeyeceksin. Bunu iptal edeceksin.
    İkincisi kazalı parça haricinde Trafik Sigortasının ödememesi gereken hasarları da Trafik Sigortasına yüklenmesinin önüne geçeceksin. Bu sebeple de herkesin primi artıyor. Sigorta şirketleri anlaşmalı oldukları tamircileri br şekilde denetleyecekler. Hileli tamircilere izin vermeyeceksin. Sigorta şirketi kendi sorumluluğunda olan hilesiz yapılması gereken tamir işlerini boş veriyor. Her türlü hile yapılıyor. Hasar tutarları şişiyor, bunuda tüm halkın primini artırarak tahsil ediyor. İşin kolayına kaçıyor. Devlet mal mal seyrediyor.

Aslında bu yazıyı bir haber üzerine yazmaya başladım.

Haberde "Trafik Sigortası kanununa yeni düzenleme geldi" yazıyordu. Artık çok kaza yapan kişilerin primi farklı belirlenecekmiş.

Sigorta acentesi bir kişi çok kaza yapıyor diye sigorta yapmak istemiyorsa, bunu sigorta düzenleme kurumuna devredecekmiş. O kişinin priminide sigorta düzenleme kurumu belirleyecekmiş.

Bu ne sonuç doğurur emin değilim. Ticari araçlar bu kanuna dahilse hepsinin primi artacak demektir. Daha önce primleri artınca ayaklanıp, kendi primlerinin bir kısmını bizim sırtımıza yüklemişlerdi.

Tam detayı bilmediğimden oluşacak sonuç hakkında bir şey diyemiyorum. Kaza yapmayanlara yaramaz. Primleri düşmez, onun yerine sigorta şirketleri az kaza yapanlardan yine yüksek prim alır ama çok kaza yapanlardan çok daha fazla prim alır. Sadece sigorta şirketlerinin işine yarar. Bu şirketlerin sahibide büyük çoğunluğu yabancı siyonist bankalar.

Aklıma "yahudiler hakkında yazdıklarınıza katılmıyorum" diyenler geliyor. Yaw daha e yazayım, hiç birini ben uydurmuyorum ki, hepsi delilli ispatlı. TR deki her türlü pisliğin oluşma sebebi onların planlı çalışmaları. Gördüğünüz her şey o planlı çalışmaların sonucu, bir kısmı sonuç, bir kısmı yan etki. Hepsinide çok detaylı tonla örnekle yüzlerce sayfada açıkladım, delilleri olanları sundum ki küçük bir internet araştırması ile hepsi ortaya çıkıyor.

Her neyse, neden inanılmadığınıda biliyorum, insan doğası ile alakalı.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bir hatamı düzelteyim.
    Üstte "kredi kartlarında da var" diye yazmıştım. Aceleye gelmiş, kredi kartlarında sanırım yok çünkü az harcayandan da çok harcayan dan da aynı faizi alıyor olmalılar. Çok harcayandan daha az faiz alıyorlarsa durum değişir.
    @NeAcaipDunya

4. Genel maden iş sendika başkanı......

EFSANE BAŞKAN .....ŞEMSİ DENİZER....

5.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Yapay zeka kütüphaneleri konusunda iyi olduğu için Python'la ilgilenmiştim. Sonra hedefim için şimdilik gereksiz deyip vazgeçtim.

Java ile neden ilgilendim.? Cep telefonunda sistem programları bile reklam yayınlıyor. O kadar sinir bozucuki.? Dosya programını açıyorsun reklam dayıyor, bir sürü izin istiyor. Müzik programını açıyorsun aynı, fataoğraf makinesini, hesap makinesini açıyorsun aynı.

Halbuki cep telefonunu satın alırken bunlarında parasını vermişsin, reklam gösteremez. Ama gösteriyor ve lanet olası hükümetin derdi halkı korumak olmadığından bu belayı çekiyoruz.

Java ile Kendi tamamlayıcı sistem programlarımı yazıp reklamdan kurtulmayı düşünüyorum.
    Java da zorlanmam sağol, bildiğim dillere çok benziyor. Yeterki hevesim kaçmasın.
    Kaçmasın kaçmasın. Ben python'dan soğudum biraz. Meğer hazırlanan python programını indiren herkes kodları görebiliyormuş. Ne anladım ben bu işten o zaman Java öyle değilmiş, java programını yazıp satmaya başladıktan sonra exe dosyasının kaynak kodlarına bakanlar 1 ve 0'ları görüyormuş. Fonksiyonları ve değişkenleri göremiyormuş mesela. Oysa pythone direkt kodları (değişkenleri, fonksiyonları vs) kaydediyormuş exe dosyasına ve o şekilde bir aracı programla anlık olarak kullanılacak olan kodları 1 ve 0'lara çevirip çalıştırıyormuş.

Tabi kodları okumayı zorlaştıran yöntemler varmış ama pek etkili değil. Değişken isimlerini a000b021f0f şeklinde saçma kelimelere çevirip kodları okumaya çalışanları biraz yoruyormuş sadece. Adam isterse yine kodlara ilave kod ekleyip geliştirerek kendisi kullanabilir veya satabilir.

Keşke Java'dan gitseydim ben de ama neyse. Devam şimdilik. Web üzerinden devam ederiz biz de. Zaten bütün şirketler uygulamalarını web üzerinden aboneliklerle kullandırmaya başladı neredeyse. Gelecekte programları indirmek yerine sunucularda browser'lar ile kullanacağız galiba.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    dinlex, Java düşünürsen, alttaki linkte çok basit olarak anlatıyor. Yaklaşık 10ar dakikalık dersler.
    Sadece nesne dersine gelince orada çok tekrar yapıp nesne kavramını anlaman gerekir. Onu iyice anlamazsan, ondan sonrası anlamsız olur.

Phyton son yıllarda çok moda oldu. Bir kuruluşun istatistiğine göre en çok kullanılan dillerden biri haline gelmiş. Ünlü üniversiteler kullanınca, dünyaya hızla yayılıyor. Ben yapısını mantıksız bulduğumdan devam etmemiştim. Biz eski programcılar bu yapıları sevmeyiz, kontrol bizde olsun isteriz ve direk sisteme dalmak isteriz. Aracı istemeyiz ve zoru severiz.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
     Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    Ticari taksi 3bin ödeyecekse primi 1000 TL ye indi, cebine 2bin TL girmiş oldu.
    Kaza yapmayan 400 ödeyecekse primi 800 TL ye çıktı. Cebinden 400 TL çıktı.

Kuralımız neydi, birilerinin cebine hak etmeden para giriyorsa, bu para mutlaka ve mutlaka diğer insanlardan çıkar.

Çok kaza yapan ticari taksilerin parası kaza yapmayanlara yüklenmiş oldu.
    1987 yılında ehliyet aldım.
    Tam 36 yıldır yollardayım.
    Hesaplamadım ama büyük ihtimal 1 milyon kilometreyi devirdim.
    Çoğu kilometrem AKP öncesi benzinin ucuz olduğu dönemde.

36 yılda tek bir kazam yok, rakibe verdiğim tek bir hasar yok.
    Eylül başında yeniledim. 4700 TL.
    İnsafınız kurusun.
    Yıllardır yaptıkları indirim %20.

Aynen ali cemal abinin dediği gibi durum.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    1987 yılında ehliyet aldım.
    Tam 36 yıldır yollardayım.
    Hesaplamadım ama büyük ihtimal 1 milyon kilometreyi devirdim.
    Çoğu kilometrem AKP öncesi benzinin ucuz olduğu dönemde.

36 yılda tek bir kazam yok, rakibe verdiğim tek bir hasar yok.
    Eylül başında yeniledim. 4700 TL.
    İnsafınız kurusun.
    Yıllardır yaptıkları indirim %20.

Aynen ali cemal abinin dediği gibi durum.
    Yaw 36 yıldır ehliyetin varsa bana abi demene gerek yok.

Bu arada İzmir de doğdum ve gençliğim izmir'de geçti. İzmir en sevdiğim kentdir. İzmir Liseden arkadaş grubu geçen yıl beni buldular. Whats app şeysi yaptılar ben 3 gün dayanabildim. Arıza adam bir yerde rahat durmuyor.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 842/852 İlkİlk ... 342742792832840841842843844 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •