Sayfa 170/852 İlkİlk ... 70120160168169170171172180220270670 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 1,353 - 1,360 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yine FED fiestası yapılmış. Sülükler, kan emiciler, parazitler, dünyayı yiyenler bayram yapmış. FED dağıtacak, bi kaç bin kişinin servetleri katlanacak. Para halka çok az indiği için, ürün satışları artmayacak, kısa vadeli artar gibi olacak.

Ürün satışları artmadığı için, yeni fabrikalar kurulmayacak, FEDin trilyonlarını paylaşanlar, para piyasalarında bu parayı değerlendirecekler. Uydurma verilerle süperiz derlerken, dünya halklarının bu paralardan faydalanamayan %60 ı sürünecek ve radikalleşecek.

Para piyasaları yine 4-6 yıl coşacak. Buralardan kazananlar kendilerini çok başarılı sanacak, haram paralar fazlasıyla ceplere girecek, lüks tüketim 4-6 yıl patlayacak. Ferrariler, poche ler, kişisel uçaklar peynir ekmek gibi satacak.

Dünyadaki hırsız Diktatörler halkına masal anlatacak zemin bulacaklar, onları borçlarla yerin altına gömecekler. Çocuğunun torununun geleceğini borçlanan cahil millet sevinecek, para harcıyabildi diye.

FEDin saçtığı dönemde, soysuzlar rahat edebilecekler.

Bu arada dün akşam bloomberg de aklı başında bir ekonomist vardı. Kendini bilmediğini sandığım şımarık kadın spiker bu adama karşı çok saygılıydı.
    Adam nefes almadan konuşuyordu, ama bloombergde ilk defa mantıklı şeyler söyleyen bir ekonomiste denk geldim. Hoş benim söylediklerimi söylüyordu ama yanlız olmadığını bilmek güzel şey.
    "Çalışanın geliri artacakki, tüketim artsın, yeni fabrikalar kurulsun, her sınıftaki insanlar kazansın" benzeri, benim burada geçmişte yazdıklarımı söylüyordu.

2 kere 2 dört. Bundan başka bir şey söyleyen, ya kapasitesi yetersizdir, saftır, aptaldır, kandırılmıştır. Yada kötü niyetlidir. Bu kadar basit şeyi göremeyen ekonomist olamaz.

FED e gelirsek. Zaten yapacakları belliydi. Bu durumda olacaklarda belli.

Batı borsalarını yükseltenler, biyere gelince realizasyona geçecekler. Sonra yukarı coşkuya devam edecekler. trump oldukça, FED matbaası durmayacaktır.

Bize etkisi umarım iyi olur. Bol ve ucuz para fazla girmez ve geçici sahte bir bolluğa kavuşmayız. Boşver yaw... şoför değişsede araba karanlığa yine gidecek... Ben BIST e odaklanmaya, kendi yolculuğumu düzenlemeye çalışayım. Halk cahil, kötü eğitimli ve yanlış yönlendirilmiş. Benim suçum değil. Doğruyu söylemeye çalışsan düşman ediniyorsun. Derdim ne.?

Genetiğim böyle olmasa, dert edinmez paramı kazanmaya çalışır, yer içer kız kovalardım. Normal bir insan gibi davranırdım ama bi sebepten öyle olmamışım. Hoş sebebide son ayrıntısına kadar biliyorum ya.?

Her neyse...

tayyip imamoğlunu görevden alıp, kayyum atayacakmı, YENİ KONUMUZ BU.

Böyle bir durumda, muhalif partilerin istanbul belediye binasından ve ankara meclis bahçesinden ayrılmaması gerekir. Siyasilerden beslenenler ve yanlış yönlendirilmişler hariç, normal halk ne iktidara ne muhaliflere destek vermez. Al birini vur ötekine.

Ama tayyip öyle bir bıktırdıki, öyle bir köşeye sıkıştırdıki milleti, "gezi" deki gibi "yeter artık" diye, küçük hırsızlar olan muhaliflere mecburiyetten destekte verebilir.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bi kaç seneye FED para dağıtacağı ihtimali çok yükseldiğine göre, ons altın artık 1200 lerin altına inmez herhalde.

Benim altın fon hem USD/TL hemde ons altına bağlı olduğundan, eğer seçim sonrası USD düşerse, ons altının yükselmesinden gelen kazancın bir miktarını götürür.
    Seçim sonrası eğer tayyip İstanbul'a kayyum atamazsa, kısa vadede yani bir kaç ayda, BIST endeksinin, altından daha çok kazandıracağını düşündüğümden, altını azalttım ve sıfırlamak üzereyim. Seçim sonrası BIST ten yeterince kazanırsam, tekrar altına yada faize geçeceğim. Ne zaman geçerim bilmiyorum. IMF ve benzeri kurumla anlaşma olursa, yıl sonuna kadar BIST lede devam edebilirim.

tayyipin yapacaklarına bağlı. Adam yerinde rahat durmuyor.

BIST, GAP lı açar ama sanırım yarım saat sonra satış gelir. Seçime kadar, endeksi ve dovizi rahat bırakacaklarını sanmam.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Uzun vadeci için, oyun tarzı dersi çıkarmamız gereken bir davranışım oldu.

Hem bana, hemde erken davrandın diyenlere ders olmalı.

Elimde az biraz nakit ve altın kaldı.

Son senet alışlarımıda 90bin üzerinde yaptım halbuki endeks 83 bine kadar indi. 90bin ve 83bin arasında en az 1 parti senet almam gerekirken, almadım. 80 bini bekledim. BU HATAYDI.

Peki daha önce parça parça altın satmayıp senet almayıp, dip olarak gördüğüm 80 bini bekleseydim ne olurdu.?

İşte bu olurdu. BIST 95 binde ve eğer tayyip yeni kriz çıkarmazsa 90 bin altını dahada görmeyeceğiz.
    SIFIR senetle 95 bini geçmiş olacaktım eğer parça alım yapmayıp tüm alımı tek parçada 80 bin bekleseydim.

BENCE uzun vade oyunun kuralı, benim yaptığım parça parça alış. Erken geç demeden ufak ufak alıp satacaksınki, çok da iyi yapmadığım, 85 binde senet takviyesi yapmamamdan görüldü.
    Tabi şunuda cepte tutun, hayatım borsa değil. günde bi kaç saat arada sırada bakıyorum hepsi o. Buna rağmen başarı oranım bence oldukça iyi.

Hedge olayınıda işin doğrusu bu sene kavradım. 30 yıldır biliyordum ancak ilgilenmediğim için kavrayamamıştım. Son 1 senedir negatif korelasyonlu TR altın ve senet tutmam, hedge olayına girmeme sebep oldu ve ve alım satımlar yaparken faydasını görünce, olayın mantığını kavradım. Bilmek, okumak, ezberde tutmak ayrı, kavramak ayrı olay, bilmem anlatabildimmi.? Maalesef okullarda ezberletiyorlar, kavratmıyorlar. Bizde Tüm okul sistemi ezbere dayalı. Dahada kötüye gidiyor din temelli eğitime ağırlık vermekle. Din eğitimi %100 ezber.

Tabi hedge araçları çok çeşitli ve derin. Benimki en basit hedge olayı olsa gerek. İşim borsa olmadığına göre, sadece enflasyon üzeri getiriyi yeterli gördüğüme göre, derinliği bilmem gerekmiyor.

TR Altın ve hisse olayını sevdim. Devam edeyim.

Ayrıca FON olayıda benim için iyi. Çünki senet almak istesem, en azından 30 senedi ve tüm sektörleri sürekli takip etmem gerekecekti. Benim yerime FON u yönetenler yapıyorlar.

Elde kalan altın ın zararı yok, ons yeterince yükseliyor.
    Elde kalan nakitide, olası kayyum olayında BIST çakılırsa senet almak için kullanırım.
    Birde trump-tayyip görüşmesi var. Ordan kötü koku çıkarsa, BIST çakılır, doviz fırlarsa, yine senet yada altın almak için fırsat olabilir.
    Şu an portfoyun yaklaşık %88 i senet de.
    Son düzenleme : alicemal; 20-06-2019 saat: 11:28.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Seçime kadar, endeksi ve dovizi rahat bırakacaklarını sanmam.

Demiştim, sanırım bu sebeple, hevesli alıcıları hesaba katarak, yukarıdan açtılar, yukardan verip, biraz aşağı indirdiler. Aslında ilk bir saatde satışa geçerler diyordum, ancak alıcvıları ölçüp, daha yukarı çekip oradan vermişler. ben gündüz pek bakamadım. Hıyarın teki ile işim vardı.

Seçim geçse, imamoğlu kazansa iş bitmiyor, bide kayyumu çıkardı.

Hali ile belirsizlik var. siyonistler imamoğlunu istiyor. Belirsizlik o sebeple. Acaba alacakmı.

Hani siyonistler imamoğlunu istiyor dedim diye akp li sanan ergenleri uyarayım. imamoğlu 5 para etmezse, din i ağzından eksik etmeyenler, bin para etmez. Parti olarak örgütlenmiş din tüccarlarınında sahibi CIA, imamoğlununda sahibi CIA.

her neyse... bu ergenler yüzünden sinir şeyler yazmak zorunda kalıyorum.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ABD mayıs PMI, 50.1 e düşmüş. 1 yıl önce 56 idi.
    Dediğim gibi uçuruma gidiyorlar.

FED 1-2 yıl içinde para dağıtmaya başlasada, o paranın %90 ı para piyasalarında kalıp, kullananların servetlerine eklenip, sonrada kalanı FEDe döneceğinden, satışa dolayısı ile üretime katkısı çok az olacak. %10 u ekonomiye dahil olsa. oda tahminen 1-2 yıllığına, zorlarsan 3-5 yıllığına hafif bir heyecanlandırır ortalığı, biraz rakamlar düzelir gibi olur, "işte düzeliyoruz, iyiki para dağıttık" diyerek halkı sakinleştirmeye faydası olur.

Batıda para piyasalarında olan herkes biliyordur, para dağıtmakla sonuç alınamayacağını. Ama dağıtılacak para onlar arasında paylaşılacağından, kimse karşı çıkamıyor. Çıkan varsada, medya sahipleri ile finans sahipleri aynı aileler olduğundan, karşı çıkanların sesini duyamazsınız.

Dünyanın iyiliği için trump ın tehditleri ve FEDin para dağıtması iyi haber. 500 yıldır dünaya kan kusturan batılıların(şempanzelerin) çöküşü hızlanır.
    Batı çökünce, birazda kuzey doğulular(makaklar) at oynatsın. Belki bi 300 yıl sonrada güney doğululara(orangutanlar) sıra gelir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    bin Ali yeni bir kart ortaya sürdü ve seçimin sonucunu değiştirebilir.
    Akşam zap yaparken denk geldim. İstanbulun affa uğramış tüm gecekondularına tapu verecem diyor. 1milyon tane var dendi ama kesin sayıyı bilemezsin. 100bin bile olsa, sonucu değiştirme kapasitesi var.

akp 10 yıl içinde pek çok affa girmiş ama belge almamış cahil, okuması bile olmayan insanların ellerinden gecekondularını aldı ve onlara müteahhit gibi ev satmaya çalıştı. Tek avantajı uzun vade idi. İşin ilkel tarafı ise, kendi vatandaşının gecekondularını alıp atıyorsun, ama yurt dışında ülkelere şu kadar milyar dolar yardım yaptım diyorsun. Vallahi iblis olsa bunu yapmaz, şeytan olsa yapabilir bak bunu TV de tartışmak gerekir. üstüne birde marmara depreminde verilen deprem evlerini zorla geri aldı, olacak şey değil, gitti filistin ve pakistanda kızılay toki aracılığı ile ev yaptı bedava verdi.

Aynısını chp de yaptı, izmir chp belediyeleri aracılığı ile gecekonducuları attı, akp gibi vadeli ev sattı ve sonra binlerce parsel değerli yazlık arazisini bedava gazeteciler cemiyetine üye gazetecilere dağıttı. Arsa verilen gazeteciler içinde, dinç bilgin gibi, bedava yazlık araziye ihtiyacı olmayan zengin gazete patronları bile var. Köşe yazarları yöneticiler.

Al birini vur ötekine.

Şimdi ise tapu verecem diyor.
    Aynısını imamın oğluda vaad etmezse işi çok zor.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Teoride serbest piyasa sisteminde, üretimin karşılığı para dır. Üretim yoksa para olmamalıdır, üretim varsada para karşılığı basılmalıdır.

Üretim demek, sanayi ürünü üretirsin, ev üretirsin, mobilya üretirsin yada hizmet üretirsin. Masaj yapmak bile üretimdir ve karşılığında para alırsın, ortada bir emek vardır.

Az emekli üretim ise maden bulmaktır. Altın bulursun az emekle altın karşılığı para sahibi olursun. Alltın bulmakta bir üretimdir çünki bir ihtiyacı karşılıyor, talep var. Altını çıkarıp, işleyip satışa hale getirerek üretim yapar emek harcarsın.

Tarım üretimdir, enerji üretimdir. Hepsinde emek vardır. Karşılığı paradır.

Eğlence sektörüde üretimdir, spor üretimdir çünki talep vardır, karşılığında arz vardır ve bir ihtiyaç giderilerek karşılığı para basılır.

Ne kadar üretim varsa, ülkede o kadar para basılarak karşılık yaratılır. Bi ara altındı, oiş abd ile beraber ortadan kalktı ve şimdi Çin önderliğinde yeniden canlandırılmaya çalışıyor.

Ancak işin özü şuki, emek sonucu üretimin karşılığı paradır.

1 birim emek ürettin ve 3 birim para kazansınsa bu yasal hırsızlıktır, haramdır. Yardım yaparak kurtaramazsın çünki fazladan aldığın 2 birim kimin cebinden çıktı bilemezsin. Ahmetten çaldım, mehmete bağış yaptım demek hırsızlığı ortadan kaldırmaz. Belki Ahmet aç kaldı öldü, süründü, işkence çekiyor, çocukları sefil oldu. Sen Mehmet e bağış yaptın.

3 birim ürettin ama 1 birim cebine para girdi.
    Üretmeden fazla kazananların cebine giren para, üretipte karşılığını alamayanlardan çıkar.

Örnek:
    1000 inşaat işçisi, günde 10 saat ağır çalışır. Alır ayda 2000 TL. hakettiği para 10000 TL dir.
    Diğer yanda futbolcunun biri yada pop çunun biri bir yılda 3 milyon avro kazanır. 20 milyar TL cebine girer. Halbuki alması gereken para inşaat işçisinden daha az olmalıdır.
    1000 inşaat işçisinin emeğinin karşılığı alamadığı para, 1 tek futbolcunun cebine girer, yada pop çunun, TV yıldızının filan.

Devleti soyanları hiç katmıyorum, yasal düzene girdik, bakalım çıkabilecekmiyiz. Kafa karıştı şimdi, niye konuya girdiğimi unuttum ve hayatı sorgulamaya başladım.

Kapatayım en iyisi.

Şu anki dünya düzeni böyle.
    Var olması mecburi üretim yapanlar, yani karnımızı doyuranlar, barınmamızı sağlayacak ev yapanlar, içtiğimiz suyu üretenler, çok çok az üretimlerinin karşılığını alırlar. Onlar olmasa hayat durur. Çalışan olmasa patron ne yapsın.?
    Bir tek sağlığımızı koruyanlar belli ölçüde karşılık alıyorlar ama daha fazlasınıda hak ediyorlar. İçlerindeki soyguncuları saymıyorum tabi. İlaç firmaları ile ortaklık kurup soyuyorlar, onları katmadım. yasal düzen diyelim...

neyse yaw... anladınız sanırım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bangladeş gibi halkın ağır ezildiği ve köleleşmek zorunda bırakıldığı ülkeler var. Gördüğüm kadarı ile, güney amerika, afrika ve güney asyada varlar.
    Kimisi hristiyan kimisi müslüman.

Halkın %60 dan fazlası, aylık çok çok az bir gelirle, 1 ay ancak karnını doyurabiliyor. yılda 4 kişilik aile 100 dolar kadar bir para ile yaşıyor. Teneke barakalarda, kanalizasyonsuz, kirli suyla. Vatandaşın parası olmadığı için, devlet sadece yönetenler ve çevresine çalıştığı için bu halk kesimi Eğitimsiz kalıyor.
    Cahildir, ne yapacağını bilmez. Tamamen dilenci kafa yapısına ve kültürüne sahip olmuştur. Şartlar onu oraya sürüklemiştir. Kendi bilinçli seçimi değildir. Cahil parasız bir ailede doğmuş, eğitilmemiş sadece karnı doyurulmuş çocuğa neden okumadın adam olmadın diyemezsin.

Bizim Devletin ve Belediyelerin yaptıklarına bakarsanız, tamaaamen o yolda HIZLA ilerliyoruz.

İyi eğitimin yerini, dilenci kafa ile yetiştirilen imam hatipler alıyor. Orada yetişen çocuklara sen niye böyle oldun diyemezsin.
    Devlet tamamen belli kesimlere çalışıyor.

Belediyeler, kaynakları ile halka hizmet etmek yerine tamamen kendi çevrelerine çalışıyor, kalan kaynağıda göstermelik olarak dilenciye verir gibi halka para veriyor. Devlet ve belediye, eğitmek, iş yaratmak yerine, halkı gençleri dilenciliğe alıştırıyor.

imamoğlu ve abilerindede yaklaşık aynı kafa var, dinci kesimin zaten doğası öyle başka türlü davranamaz.

2006 dan beri söylüyorum, bunlar iyi yıllarımız diye. O tarihte kimse anlamıyordu. Bu tarihtede hala anlaşılmıyor çünki yavaş ilerliyor.

Yavaş ilerliyorsa insan anlayamaz. hayvan anlar. Bende keçiyim malumunuz.

Neyse cıvıttık, keseyim, çok acı bir yoldayız. Adamın nesli tehlike altında, reis yada imamoğlu diye kendi gelecek nesillerini yiyen yamyamlara biat ediyorlar, akıl alacak şey değil.

Aslında alıyor, abartmayada gerek yok. Sizinki almıyor o ayrı, benimki alıyor. Almasa daha iyiydide alıyor lanet şey.

Meşhur efsane keçinin 3 Maymun teorisini biliyorsanız, insanlara dair açıklayamayacağınız hiç bir şey kalmıyor.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 170/852 İlkİlk ... 70120160168169170171172180220270670 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •