Sayfa 221/852 İlkİlk ... 121171211219220221222223231271321721 ... SonSon
Arama sonucu : 6815 madde; 1,761 - 1,768 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Dünyada otomobil firmaları birleşip duruyor. Ayrıca birbirlerinden pay alıyorlar. Hangi fabrikanın sahibi, hangi aile pek belli değil. Hem asyada hemde batıda iyice çorbaya dönüyor iş.

Alman opel'i batmak üzere iken abd li chrysler almıştı.
    Sonra chrysler zor duruma düştü, Opel el değiştirdi PSA ya geçti.(pejo sitroen grubu) Chryslerde FIAt ile birleşti.
    Derken aptalca kararları sonrası FIAT da zor duruma düştü ve dün PSA ile birleşti.

FIAT ın zora düşmesi inanılır gibi değil. Üç-beş yıl öncesine kadar en iyi dizel motorlar ondaydı. Dünyaya satıyordu.

FIAT grubu İtalyan Agnelli ailesine ait. Bu aile yahudilerle içli dışlı. Büyük ihtimallede yahudi kökenliler ama delil bulamadım.
    En son torun elkann denen melez yahudi(belki safdır) FIAT ın başına başkan olarak geçti. Şu an FIAT zorda.

SOn yıllarda kabul görmeyen bir tip belirlediler ve o tip satmadığı halde ısrarcı oldular. Kabul gören egea ailesini ise kötürüm bıraktılar. Son teknolojileri egea ya koymadılar. Onlara maliyeti 10 TL lik gündüz LED farını bile yıllarca koymadılar o kadar aptalca hareket ettiler.
    Her hangi bir yazılım lise öğrencisinin yazabileceği sensör yazılımlarını kullanmadılar. Kör nokta, şerit değiştirme, yorgunluk uyarı, trafik işaretleri okuma, adaptif cruise filan hepside lise düzey yazılımlar.

Neden lise düzey çünki tüm dünya ortak yazılım kullanıyor. intel firmasının çekirdeğini yazdığı, açık kaynak kodlu, herkese açık bedava bir paketi alıp kendi isteklerine göre uyarlıyorlar. Bir delikanlı alıp kendi paketini geliştirmiş ve dünyada şu an en çok tutan yazılımlardan birini yapmış, bedava herkes kullanabiliyor. Otonom sürüşte bile kullanabilirsin, anında google gibi bu işleri yapanlarla yarışırsın. Bu kadar kolay yazılım tarafı. Tabi eğer otomobil üreticisiysen.

FIATın egeasında yok. En üst modele yıllar sonra lütfen bir uyduruk LED gündüz farı koydular.

Motoru anlarım. Geliştirmesi zor ve masraflıdır. FIAT ın benzinli motoru çok gelişmiş değildi ama dizel i en gelişmişlerden biri idi, halada öyle.

Her neyse...

Bu FIAT ın ölen sahibi, dede giovanni agnelli, abd li siyonist yahudi rockefeller'in bankası chase manhattan bank(yeni JP morgan & chase) bizim koç ailesinden rahmi koç'la yıllarca yan yana oturdular. Beraberce Yönetim kurulundaydılar.

Ne alakası var rahmi koç la rockefeller'in bankası nın filan demeyin. Dünya ÇİN hariç bu durumda.

Ülke ve dünya çapında şirketin varsa, ya yahudisin yada onlara hizmet eden uşaksın.
    Değilsen yakında ya satın alırlar şirketini yada batırmaya çalışırlar. Nasıl olsa para onlara bedava. Bas FED de, alacağın şirketin değeri üç liramı. Ver 10 lira. Kabul etmedimi ver 100 lira al. para onlara bedava. FEDin sahipleride yahudi, denetleyen kurumlarda yahudi. Hesapsız bas. Git altın, değerli maden, arazi al. Dolar batsada aldıkların baki. Böyle bir rezilliği dünya yaşıyor.

Öyle bolluk içinde yüzüyorlarki, uyduruk resimlere antikalara her yıl yüzlerce milyon dolar yatırıyorlar. Alın teri ile kazansalar, 50 milyon dolar verdikleri bir resime, on bin dolar vermezler.
    Bide kara para sahipleri var. Onlarda para ile adam olamayınca sanat eseri alarak, vakıflara saçarak adam görünmeye çalışırlar o ayrı mavzu.

Ne diyordum.

FIAT-chrysler ile PSA yani peugeot-citroen grubu(PSA) birleşti.

Devler hangileri.
    toyota grup, vosvos grup, bu yeni grup artık adını ne koyacaklarsa, reno grup, ford grup. İsmini bildiğiniz diğer büyük firmalar bu grupların altındadırlar. Rus lada bile reno altında.
    Dünyanın en ileri uçaklarını üreteceksin, uzayı ayak yolu yapacaksın ama otomobil yapamayacaksın... rusyadaki bu durumda ayrı inceleme konusu.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Ay değişmiş, bilançoyu yazmam lazım.
    Endeks düşerken bilançoya ve hesaplara bakmayı sevmem.

Son durum full senet FON, çok çok az nakit.
    K/Z oranıda +%13 küsür.
    Yıl içinde 2 kez %22 yi geçtim ancak tayyip çok başarılı, aman vermedi.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Enflasyonu düşük açıklamayı yine başardılar. Yeni tüik müdürü müthiş çıktı.

SON 1 yıllık enflasyon, devletin açıkladığı enflasyondan etkilenenler açısından %30 la %50 den aşağı değil. Ortalama %40 diyelim.
    Enerji fiyatlarına gelen zamlara bakmanız yeterli. Temel girdidir enerji USD gibi herşeyi etkiler ama mucize oldu etkilemedi.

Devletin açıkladığı enflasyon, en çok gelir dağılımı açısından en alttaki %40 ı etkiler. Onların enflasyonuda %50 civarıdır. Ama maaşlarına %8 zam gelecek.
    Gelir açısından üstteki grupları devletin açıkladığı enflasyon çok az etkiler. Hatta pozitif yönde etkiler çünki faiz düşüp kredi borçlananların sayısı artınca, patronlar daha çok mal satacak, o kesimlerde çalışan kilit gruplar daha çok kazanacak.

Kilit gruptan kastım, mesela bankalar. Bankalardaki temizlikçiler, güvenlikçiler ve kasalarda sizlerle muhatap olan elemanlar asgari ücret alır ağır çalışırlar, sorumlulukları yüksektir. Bankada çalışıyorlar diye her yıl açıkladıkları 8-10 milyarlık kârdan pay aldıklarını sanmayın. Ama bankada genel merkezdekiler malı götürür. Şubelerde yönetim kademesindekiler malı götürür. Yıllık kazançları pek çoğunun milyonları geçer. Ana parayıda zaten patron grubu kazanır. İşte bankadaki kilit gruplar bunlar. Müdürler, yardımcılar ve genel merkezdekiler. Bunlar çok bol götürür, harcamalarıda bol olur, bunlarla iş yapanlarda kazanır, bunlara otomobil satanı ev satanı, ev eşyası satanı, elbise satanı filan.

Ayrıca soyguncu sektörler var. Sağlık sektörü, banka sektörü, iletişim sektörü, medya sektörü, topçu, popçu, dizici filan, devletle iş yapan inşaat sektörü gibi. Bunlarda enflasyondan etkilenmediği gibi, halk düşük faizle daha çok borçlanıp harcadığında bunlar pozitif etkilenir.

Her neyse yaw, bu enflasyon BISTi gelecek altı ayda nasıl etkileyecek onu düşünmem lazımdı. Kafa gitti yine.

Bu durumu taaa geçen yıl sonundan açıklamıştım defalarca baz etkisi diye. Ancak rakip tayyip güçlü çıktı ve yeni suriye sorunları yarattı. Şu ana kadar Baz etkisinden yeterince faydalanamadık. Ülkenin karanlık görüntüsüde, sürekli sorun yaratan yönetimi, dışarıdan para sokanları daha ürkek yaptı. Büyük ihtimalle bezdirmiştir, çıkacak bahane arıyorlardır.

Üçüncü çeyrek bankacılık sektörü kârlarını incelemem gerekiyordu, onu bile incelemedim, bende çok bezdim bu tayyipin yediği haltlardan, biri bitiyor diğeri başlıyor.

3. çeyrek Banka bilançolarına bakmam lazım...
    Son düzenleme : alicemal; 04-11-2019 saat: 12:31.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Türk Telekom bilançosu korkunç gerçeği bir kez daha yüzümüze vuruyor. Orada korkunç bir soygun olmuş. Lübnanlımıydı hariri ailesi, arkalarında suudi selefi katiller varmış deniyor. Korkunç çarpmışlar.
    akp nin Türk Telekom yönetim kuruluna koyduğu yiğit bulut gibi ... ler(artık hangi sıfatı koyarsanız koyun) Bu soyguna, yüksek maaşlar ve akp koruması karşılığında sessiz kalmışlar. Kimbilir kaç kişi beslendi oradan.

Kural neydi. Üretmeden zengileşenler varsa, siz fakirleşirsiniz. Parayı ağaçtan toplamıyorlarsa, sizin cebinizden çıkıyordur. Çalışmanız aynı ise, maaşınız arttığı halde neden fakirleşesiniz. Neden hayatınız daha zor.?

Sorun şurdaki direk cebinizden almadıkları için, sizi kimin fakirleştirdiğini bile anlayamazsınız. Sizi soyanlar size hedef gösterirler, sizde gösterilen hedeflere saldırırsınız.

Neyseki ben varım da anlatıyorum. Altın ve doviz yüklü eşekler yoldamı.?

hariri denen sunni selefi vahabi soyguncular gidince, T.Telekom büyük hızla yüksek kâra geçti. haririlere beleşe satılmadan önce yıllık 2 milyarın üzerinde kârı vardı diye hatırlıyorum. haririlerle beraber hızla zarara geçtiler ki ben o dönemde yazmıştım böyle bişeyin olması imkansız diye. Sebebinide yazmıştım ama mallar analiz yetenekleri olmadığı için öööle anlamadan bakmışlardı. 2006 da devletin açıkladığı enflasyon rakamları hatalı demeye başladığımdada aynı bakışlar vardı.

Şimdi T.Telekom çeyreklik bazda yüksek kârlara geçmiş. Soygun korkunç ve açık soygun, gizli değil. Devletin nasıl çürüdüğünün göstergesi.

özal tohumları attı, kendine aydın diyen soytarılar ses çıkarmadı çünki onlarda patronlarla aynı sofradaydılar, karidesleri, kobi biftekleri bedavaya götürüyorlardı. aydın doğan gibilerin kucağındaydılar.
    özal ailesin attığı tohumlar, CEZASIZ KALINCA iş buraya geldi.

Ne örneği vermiştim.
    Diyelim bir ailenin 4 tane kızı var. baba ve anne 1 tane kızlarına faişelik yapma izni verse ve bunu aileye doğalmış gibi gösterse, o ailenin gelecek bütün nesilleri faişe olur. Faişe olmayanlar istisna olur.

Birilerinin soygununa izin verdik, şimdi ülke soyguncular ülkesi oldu. Halada ses çıkaran yok. Cıvıldayan var, karşı gelen yok. 600 km yürüyenler, rahat koltuklarında, belediyelerdeki koltukları kapma yarışındalar.
    Son düzenleme : alicemal; 04-11-2019 saat: 13:01. Sebep: colored und syntax
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Büyük şirket Bilançoların önemli kısmı henüz açıklanmamış. Açıklananlar idare eder durumda. batan bişey yok. Cam şirketleri ilginç, satış artmış ama acaip zarar eden var. Kumu ithalmi ediyor bunlar.? Neyse ilgi alanıma girmiyor.

ford ve tofaş iyi durumda ama devlet bunlara destek için, çok kazık fiyata satışa sürdükleri arabaları millet alsın diye devlet bankalarından para desteği yapıyor. nasıl bu kadar kör olabiliyorlar diyeceğim ama arkada yatanı tahmin etmek zor değil. Bir kısmı çok yetersiz insanların devlet koltuklarını doldurması, diğer kısmı "özel" işler olsa gerek. Artık bu firmalar nasıl ve ne şekilde kulis yapıyorlarsa çok başarılılar. zerrab da çok başarılıydı güzel kulis yapıyordu. Bunlarda zerrabın yolundanmı gidiyor, hiç bilemeyeceğiz çünki ülkede... her neyse...

Baz etkisi son çeyrekte en çok etkiyi göstermeli. Bu çeyrek hayal kırıklığı olmuş ama beklentim önümüzdeki çeyrek banka kazançlarının dipten artışa geçmesi. Tabi normal olması gereken gidişatı devlet bankaları biraz bozdu çünki zararına kredi veriyorlar. Bu diğer bankalarıda kötü yönde etkileyecektir. Ne kadar etkiler bilemem. Çok fazla etkilemeyebilir çünki devlet bankaları ciddi kredileri yandaşlara dağıtıyor, herkese dağıtmıyor diye duyuyorum, onlarda götürüp doviz alıyorlar.

Bunu herkes görüyor ve yapmayada devam ediyorlar. Hem devlet bankalarının düşük faizli kredileri, hem devlet teşvikleri, Sürekli doviz alımlarını artırıyor. Demekki bu kararları verenler durumdan memnun. Bi şekilde işlerine geliyor olmalı. mokoko ya devam.

Hali ile özel bankaları çok etkilemez diye umuyorum. Son çeyrek bilançolarında az çok durum anlaşılır.

Düşen kredi faizleri, bankaların bundan sonraki çeyreklerdeki bilançolarını güzel etkileyecektir. Borçlanan halk alımları artıracağından, zincirleme etki ile pek çok sektör görünümü düzelecektir. 2020 ilk altı ayı bilançolar açısından iyi geçecek.

TABİ TAYYİP YENİ İCAD ÇIKARMAZSA. Hep böyle yazdım, oda hep yeni icad çıkardı.

Nükleer bombaya başladık derse şaşırmam. Millet hazır zaten, "Herkeste var bizde yapacağız" diye sürü halinde cıvıldarlar.
    Tek eksiğimiz o olduğu için, uçak gemisi ve istanbul kanalının yanına nükleer bombayıda ekleriz. Halk sürünür ama nükleer bomba diyede ağlaşırlar. Demedi demeyin. Cehalet böyle bişey.

Neye benzer. Marabanın Kendisi parasızlıktan evlenememiştir ama kendisinin emeğini sömüren parasını eksik veren ağa, beşinci karısını alınca, maraba kendisi gerdeğe girmiş gibi mutlu olur oynar. Aynen buna benzer.
    Son düzenleme : alicemal; 04-11-2019 saat: 13:02.
    @NeAcaipDunya

Baştan itibaren başladım okumaya. Sürükleyici bir roman havası var yazdıklarınızda. Okudukça, daha fazla okuyası geliyor insanın.
    Düşünmek ayrı bir eylem, düşündüğünü kaleme yansıtmak ise daha başka. Katıldığım noktalar çoğunlukta. Başarı büyük.
    Konuya abone olduk bakalım. İlgiyle takip ediyoruz Alicemal Bey.
    "Ya bir yol bulacağız ya da bir yol açacağız"

Aynen bende hergun bakarim ali cemal bey neler yazmis diye.
    Hatirlarsaniz ali cemal bey ben daha oncede yazmistim .
    Akp iktidarda oldugu surece sellciyim.
    Bunlarla bu ulke hayatta duzelmez.hele gittiklerinde daha buyuk bir tahribat birakacaklar.asil buyuk dusus o zman olacakktir
    Eylul sonu uzunlarimin bir kismini kapamistim.korkuttular.sonucta kumarhane yaptilar borsayi.
    Sonra 103 binden geri sortladim saolsun reisle beraber poz aliyoruz sanki.
    hemen suriye operasyonu zararlarimi geri kazandirdi.
    Ali cemal bey dusuncemde ne kadar hakliyim ne kadar haksizim bilemiyorum.
    Ama cevremde herkesin borsanin daha da cikacagi yonunde sanki 120 binlere bir cikis olabilecegi yonunde dusuncesi var

Acaba sert bir yukari sonra yine aglama duvarina cevirmesinler bisti?

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    yaw gaz verip durmayın, sonra olaylara sağlıklı bakamıyorum. Sağlıklı bakamayıncada kafada boşluklar oluşuyor. O boşluklar korkuyla doluyor. Sonra "aaaaaa" bi bakmışsın, korku içinde bi aşağı bi yukarı koşan sürünün içindesin.
    Gaz yok, gaz yok.

Aklımda bişey vardı, biyerleri deşecektim unuttum. Kimbilir ne kadar önemliydi.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 221/852 İlkİlk ... 121171211219220221222223231271321721 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •