Sayfa 810/852 İlkİlk ... 310710760800808809810811812820 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 6,473 - 6,480 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Süper delikanlı fatih altaylı, bu seferde akp nin iş adamı ethem sancak ve katarlıları meşrulaştırmış.

Devleti soyarak yapılan işlerde, senden hesap sorulacağından korkuyorsan, yaptığın işi meşrulaştırmaya çalışırsın. Aklarsın. akp ilelebet başta kalacak değildi. akp döneminde devletle yaptıkları işlerden büyük paralar kazananlar, o işlerden kazandıklarını meşrulaştırma çabasındalar. Olurda kılıçdaroğlu hesap sorarsa diye.

Örneğin kara paracılar otel restoran alırlar. O otel ve restoran her yıl zarar eder, müşterisi yoktur ama devlete çok iş yapıyormuş gibi gösterip paralarını aklarlar.Sadece vergi vererek para aklanır. 100 bin TL lik iş yapar zarardadır. 20 milyon ciro yaptık derler 10 milyon kâr derler bir kaç milyon vergi verip 10 milyo TL lik uyuşturucu parasını aklamış, meşrulaştırmış olarak bankaya kendi adlarına yatırırlar.

Sizde denk gelmişsinizdir, iş yapmadığı halde yıllarca kapanmayan oteller, barlar ve restoranlara. Özellikle turistik ilçelerde boldur.

Birde devletten şaibeli iş alan iş adamları var. Devlete büyük zarardır, iş adamı tonla arazi yada paraya konmuştur. Onu nasıl aklayacaksın.?

Halkın gözünde temiz dürüst görünen Uğur Dündar, Özdil, Altaylı gibi gazetecileri yanına alır, onlarla pozlar verir ve güzel açıklamalar yaptırırsın. Zaten konu hakkında az şey bilen halkın gözünde yaptığın iş aklanır, pürü pak olur. Siyasetçi o işe hesap sormaz çünkü işi kendisi vermiştir. Özdil ve Dündar'ı bu tür BARİZ aklama işinde görmedim. Diğer duayen denen gazetecilerden bazılarını bol bol görüyorum. altaylı mesela.

İstanbul Atatürk havaalanı. Kapatıldı ve 300 milyon doların üzerinde kapamak için tazminat ödendi. Gidildi acaip pahalı bir havaalanı yapıldı ve yollar metrolarla ilave masref. Tamamı devlete zarar. Nasıl meşrulaştı. Hem zaman çok geçti hemde altaylı'yı çağırdılar. fatih altaylı orada resimler pozlar verdi ve parlatma aklama yazıları yazdı. Şimdi o işe kimse hesap sormaz. Olay normalleştirildi hazmedildi.

Sonra %70'i ithal araba TOGG için bence şu ana kadar 1 milyar TL den fazla devlet kaynağı kullanılmıştır. Artı verilen milyarlarca liralık arazi ve vergi teşvikleri. Büyük ihtimalle en az 10 yıl tek kuruş vergi vermeyecek, işçilerin sigortalarını vergilerini biz ödeyeceğiz, belki pek çok eğitimli kişinin maaşıda bizden olacak. Ama kazança tamamen 4 kişinin cebine girecek. Yüzde 80 i içerde üretilebilecek bir arabanın %30 u içeride üretiliyor ve parasını o arabaya uzaktan bakabilecek olan halk ödüyor. altaylı orada da resimler pozlar verdi ve karşıyım demedi. Orada olman onayladığını gösterir. Seni okuyanın kalabalıkların gözünde de orası normalleşir.

altaylı Dün de ethem sancak ve katarlılara verilen 50 yıllık tank-palet obüs fabrikasını aklaştırmış. Devletin olan fabrika hiç bir ek katkı üretmeyen 2 kişiye veriliyor ve altaylı yapılan işi övmüş. Fabrikaya gidip fotoğraflar vermiş, yazı yazmış. Hesapta motoru yerli olacaktı oda ithal. Motor projeleri yıllardır var. Sağdan soldan apartıp "kendi üretimimiz yerli motor" diye tanka takacaklar. altaylı yine çağrılacak. Devletin ileri teknoloji motor üreten 2 fabrikası var. Dizel ve benzinlinin yanında Füze ve jet motorlarıda üretiyorlar. Normalde ethem sancak(payını tosyalı holdinge sattı ve sıfır zahmetle cebine tonla para indirdi.) ve katarlılara verilmeden motoru da ileri teknoloji yerli olarak üretilip tüm gelir devletin kasasına girebilirdi. Şimdi 2 kişinin cebine giriyor biri katarlı.

Şu ana kadar yapılan iş de kozmetik bazı şeylerin haricinde hepsi zaten devlette olan şeyler. Devletin kasasına girmesi gereken paralar 2 kişinin cebine girecek. Birde detay bilmediğinden yanlış bilgi vermiş. Fırtına obüsleri ithalmiş de yeni sahipleri yerlileştirmiş miş. O obüsler 1997 den beridir tam olarak üretiliyor. Belki bir kaç elektronik kart gibi küçük parçası ithaldir ve yerlileştirilmiştir. Buda son derece normal çünkü aradan 25 yıl geçmiş, kalan parçalarda Türk şirketleri tarafından üretilebilecek hale gelmiştir. Neticede obüs bu şoförsüz otonom uçan taksi değil.

Süper altaylı'nın yazısındaki son cümleyi görünce durumu anladım, aydınlandım. "Bu tesisin Altay üretimi için özel sektöre tahsisindeki yanlış bunun ihale öncesi açıklanmamış olması." Bu cümle, altaylı'nın bulunduğu konumu kaybetmemek için bu tür işler yaptığının itirafı. Tamam "iyi para kazanmak ve kariyerimi korumak için patron parlatma işi yapıyorum" dediğinin kanıtı. "Bir terslik var kabul ediyorum" cümlesi bu ve zayıf mazeretini de sunmuş. Sunmayabilirdi ama hafif de olsa ciğeri sızlamış. Emir kuluyum itirafı bu.

Birde şaşırdığım bölüm, ethem sancak tosyalı holdinge payını satmıştı. Şu an %50,1 in sahibi tosyalı grubu. Şaşırdığım kısım yahudi koç ailesinin tosyalı gruba bu fabrikada çok fazla destek vermesi.

Devletten beslenenlerin meşrulaştırıcısı olarak iş görmeye devam ediyor.

Altaylı ülkenin zenginleri ve bilim adamları ile yanyana olmayı seviyor. Bunu anladım. Güçlüye yakın olmak zaafı. O güç neden kaynaklanıyor olursa olsun. İster cübbeli gibi tarikat gücü olsun, ister Aziz Sancar gibi bilimin gücü olsun ister limak holding tosyalı holding, katar şeyhleri gibi paranın gücü olsun. altaylı için gücün niteliği fark etmiyor.

.
    Son düzenleme : alicemal; 23-03-2023 saat: 15:03.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Emekli zammı kararını yeni gördüm.
    Yukarıdaki mevzu buydu demek.

Aralık ayında en düşük emekli maaşı 3500 müydü. 7500 yapacakmış.

4000 TL zam Yani yaklaşık %115 zam geldi.

7500 TL ve üzeri alanlara zam gelmedimi.? O zaman kötü.

Neden.?

Çünki esnaf, maaş alanlara gelen zamma göre zam yapıyor.

En önemlisi asgari ücret. Asgari ücrete ne kadar zam gelmişse anında zam yapıyorlar. Ayrıca dolar arttımı veya tedarik ettiği ana ürüne zam geldimi artırıyorlar.

Hali ile aynı oranda maaşlarına zam alamayanlar fakirleşiyorlar.

Devlet kendi hizmet, ceza ve ürünlerine yanlış hatırlamıyorsam %100 ün üzerinde zam yaptı.

En düşük emekli maaşı alanlar yaşadı ama diğer emekliler ve %30 zam alan memurlar fakirleşmiş oldu. Çünki herşeye %30 dan çok daha fazla zam geldi. En azından ilk altı ay için %50 zam almalıydı herkes. Son dört ayda %50 nin üzerinde ortalama zam var.

En düşük maaşlı emekliye neden zam yapıldı.? Çünki hem gazeteciler yazıyorlar. "akp öncesi en düşük emekli maaşı asgari ücretin çok üzerindeydi" diye. Hemde akp eğitimi ve geliri düşük olanlara oynuyor. Onlardan oy alabildiği için.

Diğer emekli ve memurları koruyan olmadığı için tayyip in aklına zam yapmak gelmiyor.

O zaman sizde mail adresi olan gazetecilere yazın.

Biz fakirleştik. En düşük emekli maaşının üzerinde alıyoruz, o sebeple sadece %30 zam aldık ama fiyatlar %50 ile %120 arasında zamlandı. Fakirleştik. Devlet bu davranışı ile halka kötü mesaj veriyor. Düşük emekli sigortası yatırın mesajı veriyor.

Örneklerle yazın.
    Altaylının mail adresini koyayım, bir çaok gazetecinin mail adresi sayfalarında yazılı.
    [email protected]

Sözcü'nün bu tür şeyleri yazan adamı Rahmi Turan [email protected]
    Ayrıca yazarlar sayfasına girin, mail adresi olanlara gönderin.
    https://www.sozcu.com.tr/kategori/yazarlar/
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Aralıkta 135 TL ye aldığım orta yağlı kıyma 220 TL oldu. Neredeyse her ay zam yapyılar.

220-135= 85 TL 4 ayda zam.

85/135 x 100 = 63 Yüzde 63 zam. 4 ayda. Aslında dört ay da değil 3 ay.

Temel ihtiyaç maddesi.

Türk halkı yılda ortalama 20 kg et yiyordu. 2 veya 3 yıl öncesinin rakamıydı. Şimdi dahada aşağı düşmüştür.
    Fakir Yunan halkı yılda ortalama 60 kg et yiyor.
    Bizi kıskanan Almanya yanlış hatırlamıyorsam Avrupa ortalaması yılda 80-100 kg arasında bir şeydi.
    Amerika kıtası yılda ortalama 120 kg civarı.

Türk halkı 20 kg veya daha aşağısı.

Dehşet korkunç diyorum ya. Türk halkının %40'ı akp döneminde düzenli zenginleşti, kalan %60 ise düzenli fakirleşiyor.

akp önceside aynıydı, ama akp dönemi çok hızlandı.
    @NeAcaipDunya

4.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Aralıkta 135 TL ye aldığım orta yağlı kıyma 220 TL oldu. Neredeyse her ay zam yapyılar.

220-135= 85 TL 4 ayda zam.

85/135 x 100 = 63 Yüzde 63 zam. 4 ayda. Aslında dört ay da değil 3 ay.

Temel ihtiyaç maddesi.

Türk halkı yılda ortalama 20 kg et yiyordu. 2 veya 3 yıl öncesinin rakamıydı. Şimdi dahada aşağı düşmüştür.
    Fakir Yunan halkı yılda ortalama 60 kg et yiyor.
    Bizi kıskanan Almanya yanlış hatırlamıyorsam Avrupa ortalaması yılda 80-100 kg arasında bir şeydi.
    Amerika kıtası yılda ortalama 120 kg civarı.

Türk halkı 20 kg veya daha aşağısı.

Dehşet korkunç diyorum ya. Türk halkının %40'ı akp döneminde düzenli zenginleşti, kalan %60 ise düzenli fakirleşiyor.

akp önceside aynıydı, ama akp dönemi çok hızlandı.
    SAYIN ALİ CEMAL BEY ÇOK GÜZEL ANLATMIŞ ELİNE SAĞLIK

Arada bir derim ülkenin sorunu bilgisizlik değil ahlaksızlıktır.
    Özal döneminde başlayan yıkım tarikat ve cemaatlerin aktivitesini hızlandırmasıyla yozlaşma daha da hızlandı ve tamamlandı desem doğru olur. toplumda tuhaf bir grup oluşturuldu. Bunlar için menfaat odaklı siyasal İslamcılık bir tabu.... bunun Allah, peygamber yada din ile alakası yok bu tamamen sosyal psikolojinin ve psikiyatrinin araştırması gereken bir konu. yaşanan yüzlerce olumsuzluklara rağmen hala 5 li çeteleri, terör üreten Hizbullah partilerini yada milliyetçi Kürt orjinli PKK partilerini, hayat pahalılığını kurumsallaşan rüşvet düzenini es geçiyorum .....zira bunlar daha önce defalarca yazıldı çizildi, asıl daha önemli olan eğitim sisteminin kasıtlı olarak çökertilmesi. Batıda 2 dünya savaşında bile eğitim çökertilmedi. En iyi edebiyat eserlerinin büyük buhranlarda yazıldığını görebilirsiniz. Batı her şeye rağmen bilim ve sanat üretmeye devam etti. Şu anda Türkiye'de gündeme bakın yeniden refah partisi ...üstelik hala enkaz altında 10 binlerce vatandaşının cenazenin beklediğini düşünürsek .....durumun vahameti daha iyi anlaşılır. otokrat ülkelere dikkat edin her hafta bir silah denemesi yapar burada benim favorim kuzey Kore lideri Kim Jong-Un dur adam her ay birkaç füze denemesi yapar ve ailesi ile beraber oturur izler....halkıda kendi liderini dünya lideri sanır... ama halk işin aslı açlıkla mücadele etmektedir.....bir toplum düşünmesi gereken konuları başkasının aklına bırakırsa sizi bekleyen durum geleceğinizin yıkımı olacaktır. zira fakirlik babadan oğula geçiyor.
    hiçbir yorumum yatırım tavsiyesi değildir...

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Temmuzda asgari ücrete bir zam daha gelecekmiş.

Normalde asgari ücret yılda 1 kez zamlanır, emekli ve memur maaşları ise yılda 2 kez zam alır.

Ne biliyoruz, asgari ücrete yüzde kaç zam geldi ise, her şeye en az asgari ücret zammı kadar zam geliyor. Bu durumda asgari ücret kadar geliri artmayanlar fakirleşmiş oluyor.

Asgari ücrete yıl başı %50 küsür zam geldi.

Aradan 3 ay geçti ve benim hesapladığım her şeye 3 ay içinde %50 ile %124 arası zam geldi.

Benzin ve elektriğe o kadar zam gelmediğinden ortalamayı düşürüyor. Ana kalem olduklarından %50 nin biraz altına çekiyor. Benzinle elektrikle hiç işiniz yoksa, Benzin elektrik harcamanız gelirinize nazaran çok azsa, o zaman sizin enflasyonunuz son 3 ayda %50 nin epey üzerinde demektir. İşiniz benzine elektriğe çok dayalı ise %50 veya biraz altı demektir. vb.
    Enflasyon hesabı biraz emek ister ben kabaca anlatıyorum. Ayrıca bu hesap orta alt gelir grupları için. Diğer gruplarda durum epey farklıdır.

Ocak ayından beridir Asgari ücrete %50 küsür, en dip emekli maaşı alanlara %114 zam geldi. Asgari ücrete seçim rüşveti olarak tekrar zam yapacak ve %50 yi epey geçecek.

Peki bu grubun son 3 ayda enflasyonu ne.? Ana harcamalarınıza göre ve zenginliğinize aylık gelir miktarınıza göre benim hesapladığım kadardır Biraz aşağı biraz yukarı oynar. Geliriniz ne kadar çok ise enflasyonunuz o kadar düşer, geliriniz ne kadar az ise enflasyonunuz o kadar yükselir. Bu hesap maaşlılara göre. Patron olanların hesabı ayrıdır. Gelir gider kalemlerinin geçmiş ve şimdi fiyatlarını bilmek ve yapılan işe orantısına uyarlamak gerekir. Belli ölçüde muhasebecisi yapabilir veya kapsamlı yazılım kullanıyorlarsa o yazılım hesabı yapar.

Bu durumda asgari ücretli şu ana kadar enflasyon oranında zam aldı ve fakirleşmedi, zenginleşmedide. En dip emekli maaşı alanlar 2 kat zenginleştiler. Diğer emekliler ve memurlar ise %30 zam aldıklarından 3 ayda çok fazla fakirleştiler.

Üzerine asgari ücrete bir zam daha gelecek ve memur ve en dipten maaş almayan emekliler dahada fakirleşecekler. sebebini biliyorsunuz, asgari ücrete zam geldimi herşeye zam yağıyor.

Burada suçu hemen asgari ücretliye yada en diptan emekli maaş alanlara atmayalım. Konu onların elinde değil. Eğer siyasetçileri kendi halkını soymayan ülkelerle kıyaslarsak, onların aldığı bile hâlâ az. Daha fazla almalılar. Şu anki görünen durum ise, bizi yöneten sunni ihvancı imam eğitimli kişinin kapasitesi, çalışandan alıp çalışmayana vermeye yetiyor. çalışanları hızla fakirleştiriyor. Diğerleri zaten fakir. Hatırlatayım orta alt gelir grubunun geneline göre yazıyorum. Genelde maaşlılar ve fakirleşen kesimlere iş yapanlar için. Ülkeye uyarlarsak yazdıklarım fakirleşen %60 ı kapsıyor. Bu %60 içinden, fazla çalışıp fazla vergi vererek biraz rahat yaşamayı hak edenlerden alıp, daha alttakilere vererek orta kesimi fakirleştiriyor.

Problem siyasetçide. Enflasyon oranında diğer gruplara maaş artışı yapmıyor. siyasetçi geçen yıl kendi maaşına ise ikibuçuk kat zam yaptı. Bu sadece ilkel kabile devletlerinde olur. O kabile halkı da ses çıkarmaz. Bizde de aynısı oluyor.

Gelişmiş olan Avrupa ülkelerinde bu tür bir şey imkanı yok olmaz. Olsa ortalık ayağa kalkmıştı, halk sokaklardaydı.

Bizim gibi devleti tarafından yüzyıllardır ezilen vatandaşlara sahip ülkelerde ise, vatandaşı ne kadar soyarsan soy halk ses çıkarmıyor. Öğrenilmiş çaresizlik var. %60 bilinçsiz olduğundan, en çok da soyulan ve ezilen onlar olduğundan, ses çıkarmıyorlar, çıkarmayı bilmiyorlar.

Onlar yani kötü eğitimli, bilinçsiz halk, ancak liderle hareket eder.

Ülkemizi sömürenler bunu bildiğinden, kendilerinden maaş ve destek alan liderler yaratmışlar bizim ülkede. Çoğu din maskesini kullanıyor. Bunlar gerçekte lider görünümlü sömürgeciler olduğu içinde, halkı hak aramak için peşlerine takmıyorlar. Tersine ses çıkarmalarını engelleyip kabullendiriyorlar.

Geçenlerde zam almayanlar gazetecilere yazsın etkili olur dedim.

Kaç kişi zahmet edip yazdı.?

20 kişi okuduysa 2 kişi yazmamıştır.

Öğrenilmiş çaresizlik var.

Sık sık verdiğim bir oran var. Halkın %60'ı fakirleşiyor. O kesimin cebinden çıkan para %40 ın cebine giriyor derim.

Bu verdiğim oran onlarca yıllık gözlemlerime ve onlarca yıllık okuduklarımdan edindiğim izlenime dayanır.

Geçen gün bazı istatistikler yayınlandı. Tamamen benim verdiğim oranları doğruluyor. %60 oran birebir uyuyor. Şimdi konu detayı aklımda kalmadı. Beynim detay bilgi tutmuyor ama o bilgi taze olduğundan internet de hemen bulunabilir.
    Son düzenleme : alicemal; 29-03-2023 saat: 18:37.
    @NeAcaipDunya

asgari ücrete zam geleceğini sanmıyorum
    bombayı attı ortaya zat
    kim öle kim kala
    asgari ücrette yeni bir zam yapılabiilmesi için ocak ayında yapılan zammın üstünde bir enflasyon olmalıki zam yapılsın
    bence seçimi kaybedecekleri var sayımları ile işlemler yapıyorlar şu anda
    bizden sonrası fırtına
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    asgari ücrete zam geleceğini sanmıyorum
    bombayı attı ortaya zat
    kim öle kim kala
    asgari ücrette yeni bir zam yapılabiilmesi için ocak ayında yapılan zammın üstünde bir enflasyon olmalıki zam yapılsın
    bence seçimi kaybedecekleri var sayımları ile işlemler yapıyorlar şu anda
    bizden sonrası fırtına
    Aslında unutmuşum.

Temmuz'da tayyip isimli, ingilizler'in kurduğu sunni ihvan örgütü sempatizanı imam, büyük ihtimalle başta olmayacak. Hali ile seçimden sonrası için verdiği sözler seçim yatırımından ibaret kalacak. Ancak başta kalırsa yapma ihtimali çok düşükte olsa var mı? Yok. Kazanmışsa verdiği sözleri de tutması için sebep kalmaz. O paralara ihtiyacı var.

Seçimi unutmuşum ayhan, evet zam konusunda haklısın.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Citroen Türkiye sitesi yakıt tasarrufu hesabı koymuş. Elektrikli araçla sıvı yakıtlı araç farkı diye.

https://www.citroen.com.tr/araclar/c...910.1680170803

Eğer elektrikli araç kullansaydım, ortalama rakamlarla hesap yaptım, yılda 5bin TL kadar tasarruf ediyorum.

Benim sıvı yakıtlı 100 km de 6 LT tüketir yakıt fiyatı 22 TL yazdım.
    Elektrikli araç içinde ortalama yazdım, 100 kilomtrede 18 KW tüketir, KW sı 2 TL den hesapladım.

Normalde fabrika verileri 2 araç içinde bu rakamlar değil. Daha yüksek yazdım gerçekçi olsun diye. Elektrikli aracı 20KW tüketir diyede yazabilirdim.

Şimdi arabayı ben az kullanıyorum o sebeple yılda 5 bin tasarruf görünüyor. En önemlisi ev elektriğinden hesapladım. Dışarıda şarj ederseniz, elektrikli arabanın yakıta ödediğiniz tutar açısından benzinli yada dizel arabadan farkı olmuyor. Devlet, elektrik şirketleri ve cihazı koyanlar ceplerini dolduruyorlar. Ahlaksız bir sistem de oraya koymuşlar. Hep yazarım Satıcının ahlaksız olması doğal, devletin görevi engel olma. Yakalayıp ağır cezalandırmak. Ama bizde devlet 1939 dan beridir hırsızların yanında maalesef.

Evde şarj etmezseniz, yakıt tasarrufunuz olmuyor. Sadece motor tamir ve bakımı konusunda tasarrufunuz oluyor. Ne kadar olur bilmiyorum ama epey olması gerekir. Elektrikli araçların güç sistemleri, sıvı yakıtlı araçlara göre çok daha az parçadan oluşuyor. Ayrıca araç içinde taşınan ve yanan bir sıvı yakıt olmadığından, titreme, borulardan cihazlardan yakıt taşıma ve ısınmadan kaynaklı sorunlarda olmuyor.

Evde şarj ederseniz, 10 yıl sonra pil değiştirmeniz gerektiğinde, pilin parasını çıkarmış olursunuz diye düşünüyorum. 10 yıl sonra pil fiyatları da biraz ucuzlamış olur.

Aslında düzgün yönetilen bir devlet olmayı başarabilseydik, ne araba derdin olacaktı, ne pil derdin olacaktı ne şarj derdin.

Her çocuğa çok ciddi eğitim şart. Çocuğun beynini küçük yaştan zorlamazsan gelişmiyor, mal kalıyor. 2bin sene önce yaşasaydı bu mallık normal olurdu, ama 2bin yıl öncesinin kafası ile 2023 de yaşayınca doğal olarak çürük partiler, tarafından yönetilir hale geliyoruz.

Her problemi, sebebine mutlaka bağlıyorum değilmi. Buda tabi yazarken beni rahatsız ediyor, okurken sizi rahatsız ediyor. Sırtınıza ekstra sorumluluk almış gibi oluyorsunuz.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 810/852 İlkİlk ... 310710760800808809810811812820 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •