Sayfa 781/852 İlkİlk ... 281681731771779780781782783791831 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 6,241 - 6,248 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1. Gel, gel, ne olursan ol, yine gel,
    İster kafir, ister mecusi,
    İster puta tapan ol, yine gel,
    Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir,
    Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da, yine gel...
    Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz biz...
    Beri gel, beri ! Daha da beri ! Niceye şu yol vuruculuk?
    Mademki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...
    Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız!
    Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir.

Mevlana'ya atfedilen ancak Ebu Said-i Ebu’l-Hayr'a ait olduğu iddia edilen şiir.

2. tüm kutsal dinlerde sevgi var hoşgörü var, bu dinlere mensup olanların bu hoşgörü ve sevgiyi nasıl , ne kadar uygulayabildiklerine bağlı..kur'an , tevrat , zebur , incil gibi kutsal kitaplarda; sevgi ve hoşgörü var. hatta budizm de sevgi var. ateist olan kişide de sevgi var. ailesini çocuklarını annesini babasını herkes sever. .çiçeği,ağacı, hayvanları, doğayı temız havayı herkes sever....biz müslümanız diye diğer dinden olanlar . sevgisiz diyemeyiz... sevgi ve din konusu farklı seyler. Ancak hangi dine mensup olursa olsun dindar insanların sevgi ve merhametli olması gerekir..Gercek dindarların sevgi ve merhametli olduklarına inanırım..
    aşagıdaki şiir bunu çok güzel açıklamış..''ŞU TOPRAĞA SEVGİDEN BAŞKA BİR TOHUM EKEMEYİZ BİZ''
    Son düzenleme : palmet; 13-01-2023 saat: 19:30.

3.  Alıntı Originally Posted by palmet Yazıyı Oku
    tüm kutsal dinlerde sevgi var hoşgörü var, bu dinlere mensup olanların bu hoşgörü ve sevgiyi nasıl , ne kadar uygulayabildiklerine bağlı..kur'an , tevrat , zebur , incil gibi kutsal kitaplarda; sevgi ve hoşgörü var. hatta budizm de sevgi var. ateist olan kişide de sevgi var. ailesini çocuklarını annesini babasını herkes sever. .çiçeği,ağacı, hayvanları, doğayı temız havayı herkes sever....biz müslümanız diye diğer dinden olanlar . sevgisiz diyemeyiz... sevgi ve din konusu farklı seyler. Ancak hangi dine mensup olursa olsun dindar insanların sevgi ve merhametli olması gerekir..Gercek dindarların sevgi ve merhametli olduklarına inanırım..
    aşagıdaki şiir bunu çok güzel açıklamış..''ŞU TOPRAĞA SEVGİDEN BAŞKA BİR TOHUM EKEMEYİZ BİZ''
    Bence dindar ile dinci ayrımı doğru yapılmalı , gerçek inançlı olan insanlardan zarar gelmez ama bu kimdir bilemeyiz , o yüzden insanları değerlendirirken somut noktaları ele almalıyız.Doğru tartar mi , doğru konuşur mu gibi.

Kuran kurslarında öğrenci döven , taciz eden hacı hoca da var ayni şey manastır rahibelerini düzen , eşcinsel veya pedofil sapık papazlarda var , veya hahamlarda .

Tabii simdi şöyle , kutsal metni yayan olmak , onun emrinde görünmek avantajlı hem para hem saygınlık kazandırıyor insanlar bunu bilir bu bedava ekmeği yiyen münafıklar çoktur , düzgün insanlarda vardır mutlaka ancak bence sayısı bayağı bi azdır.

Kısaca dinin amacı ile din adamının amacı uyuşmaz pek. Bir dizi izledim shitisel diye israilde hahamları ortodoks yahudileri anlatıyor heriflerin tek isi tevrat ezberlemek para siyonistlerden geliyor kendi filmlerinde acayip yalancılar iki haham biri kardeşinin evleneceği kadını araklamaya çalışıyor. Düzenbazlık has safhada
    Bilemedim biz de böyleyiz bizi böyle sevin filan diyorlar çok numaracidirlar.Ha bibtane tam iyi haham yapmışlar filmde , yersen , ben yemedim.

Yani ben artık din adamlarından korktum , arkadaş .Samimi inanan başımın üstünde benimde inancım var ama bunu vır vır konuşan adamlara acayip ayar oluyorum ve hemen acaba ne yürütecek diyorum .

O yüzden önce din adamlarını bi temizlemek lazım , yani yıkamak anlamında.
    No animal will sleep in a bed /with a sheet. Duyda sakın inanma .

4. Dinin emrine uyana; Müslüman,Hıristiyan,Yahudi denir. Namaz kılan, oruç tutan, kimse Müslümandır, Kiliseye giden, Noel, Epifani, Paskalya, Haç Yortusu, Meryemana Gününü kutlayan Hıristiyandır. Şabat, Yom Kipur,..ibadetleri yerine getiren Yahudi'dir..bunları çoğaltmak mümkündür.

Ateistler de zaten bir Tanrı veya Allah inancı yoktur.

Müslümanlara, Hırıstiyanlara, Yahudilere , dinci yaftası takarak hakaret edenlere, dinci ne diye sorulsa, Müslümanı ,Hırıstiyanı ve Yahudiyi tarif ederler. Yani namaz kılar, oruç tutar, içki içmez, Kiliseye gider, Paskalya kutlar, Meryem Ana gününü kutlar, Şabat Ayini ve Yom Kipur ibadetlerini yapar derler. Bu ibadetleri yapanlara dinci derler. Bu ritüellerin hiç birini yapmasın, kalbi temiz olsun, düşünceleri pak olsun yeter derler.

Dinci, onlara göre Müslüman, Yahudi, Hıristiyan, olduğuna göre, niye açıkça, Müslümanlık kötüdür, Hırıitiyanlık kötüdür, Yahudilik kötüdür demiyor da, dincilik kavramı üzerinden, aslen hedeflediği dindarlara, saldırıyor?

Eğer ona göre dindar, dinin emirlerine uyup yasaklarından kaçan kimse ise, din adamlarına neden hücum edip dinci diye nitelendiriyor.? Dindar dinin emrine daha iyi sarılan kimse olur. Din iyi ise dindarlık iyidir, din adamları kötüyse , din de kötüdür!!!!, Çoğu zaman, dünyanın her yerinde, Müslümanlığı, Hırisitiyanlığı Yahudiliği kötülemek için, dinci tabiri kullanılıyor.

Dindarlar kutsal kitapların kendilerine emrettiği ibadetler, haram ve helallere uyarak bir kazanım elde etmeye çalışıyor. Bu kazanıma da Cennet deniyor.
    Dinci, din ticareti yapan, din alıp din satan kimseye denmesi gerekir veya ne zaman bu kavram cıktı bilmiyorum. Din üzerinden, dini kullanarak kendisine paye, yarar, menfaat, sağlayana denir.

Ateistlerde kendi dünya görüşleri ve siyasi düşüncelerle , bu görüşleri yayma ve dikte etme üzerine yoğunlaşırsa, onlarda dincinin, önde gideni olur.

TDK'ya göre; Dinî Görüşleri Her Alana Yaymak İsteyen Kimse
    Son düzenleme : palmet; 14-01-2023 saat: 18:23.

5. Dindar , mütevazidir insanlara baskı kurmaz inancını yasar kötü olanı yapmaz , haberini yaymaz.
    Dinci : tepeden bakar , her hareketi roldür kibirle yürür sahte bir tevazu gösterir .
    Dindar yanlış hüküm vermekten kaçınır acaba der yazılanı bir daha okur .
    Dinci , kendine muhalif bulmaya kavga etmeye çalışır insanları bölerek var olur, zorla milleti olmasa da ateist yapar, bu sayede kamplaştirir.Derdi doğruyu bulmak değil saldırmaktır .
    Dindar ateist de belki bir gün inançlı olur ben de inancımı kaybedebilirim diye haddini bilir .
    Dinci daha bu dünyada insanları cennete ve cehenneme gönderir bundan büyük zevk duyar , kasılır , iyice bi kibirlenir.
    Dindar biri din adamına saygı göstermek ister ama dinci adama bi bakar bu adamı nasıl yolarım terlik mi satsam , kıvama getirip zekatını mi tirtiklasam , ne etsem de şunu bir sovuslesem der.
    Dindar adamdır , insandır .
    Dinci adam değildir , işid dır şudur budur mutlaka bi pisliktir.
    Ali Cemal fuzuli işgal dolayısı ile affola.
    No animal will sleep in a bed /with a sheet. Duyda sakın inanma .

dinci dinden maddi ve siyasi çıkar sağlamak için hergün Allahın tanrının arkasına saklanıp ahkam kesen adamdır.
    bunun hristiyanı yahudisi müslümanı yoktur
    dinden her türlü çıkarı sağlayan insan dincidir.
    dincinin dini imanı yoktur
    ama ateiste değildir
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    maltepe hak vermemek elde değil,

---

palmet yazarken iyide, konuşurken kimseye dinletemiyorum. Anlatma sanatı ayrı bir çalışma gerektiriyor.

---

Rehab'ın ilk yazısında "hangi ana baba çocuğunun deist, ateist veya eşcinsel, terorist vs" cümlesine çok güldüm kalanını okumadım. deist, ateist'i diğer ikisinin yanına koyması güldürdü. Bunu yazmasam iyiydi.

---

Devamında palmet, Desidero ve ayhan din konusunda yazmış. ben girmeyeyim hepsine katılırım.
    Bu sefer bişey yazmaya gelmedim.

Normalde siyaset 10 yıldan fazladır okumam ama ekonomi veya diğer şeyleri okurken bazen anormal haberler gözüme çarpıyor bi bakayım diyorum bir kaç cümle okuyup hemen kapatıyorum.

Çakma gandi kılıçdaroğlu(sağcı ve dinCİ-sağcı partilere korkudan rahat yazamadığımdan mecburen eskiden sol olan bu partiye rahat rahat çakıyorum.) konuşmuş, "borsayı kim düşürüyorsa haddini bilsin hesabını soracağım" gibisinden bi cümle kurmuş. Ona şaşırdım bir kaç cümlesini okudum.

Sonra BIST grafiğine baktım hakkaten son dönem biraz düşmüş. "yaw" dedim, "BIST'i yükseltenler katar lı 6-7 şeyh. Bunları akp getirdi, karşılığında epey kâr vaad etmiş olmalı. akp de gidici göründüğüne göre, akp gitmeden bu katar lılar satar gidermi.? Zaten yabancı payı en son %29 a kadar düşmüştü ama o rakam göreceli. Yinede bir fikir veriyor. Yeni giren yerli yüzbinlerce insan var, onlara veriyor olmalılar. Acaba katarlılar malı verdikten sonra meydandan çekilirler ve BIST aşağı gitmeye başlar mı? O zaman borsada katliam olur."

Sonra aklıma geldi muhalefet kim.?

abd den emir alan bir grup parti denen şey. katar da abd uşağı değilmi.? fetullah BAE, suudi katiller, akp, mhp, iyi parti vb diğer partiler bunların hepsi abd nin çocuğu değilmi?
    Evet. O zaman katarlılar yeni gelen muhalefetlede anlaşır TR de kalmaya devam ederler. Dedim. Buda bir ihtimal.

Sonra da düşündüklerimi yazmadım çünki para piyasalarını geçen Mart dan beridir ciddi takip etmiyorum, milleti yanıltmayayım dedim.

ONS 'a baktım, çıkışa geçmiş. Aralıkta bu çıkışa başlasaydı 2022 ons tahminim tuttu sayacaktım.

2022 nükleer dünya savaşının fidelerinin ekildiği yıl olabilir.

Haberler arada kaynıyor ama ülkeler birer birer saf seçiyorlar ve seçtikleri saf ile tatbikatlar yapıyorlar. Epey bir şekillendi ve silahlanma yarışı korkunç hızla ilerliyor. Ülkeler silaha hücum ettiler. abd cayır cayır silah satıyor. Ukrayna savaşından beridir yüzlerce milyar dolarlık sipariş aldı. İstedikleri buysa elde ettiler. Ama dünya savaşı istiyorlarmıydı.? Sadece silah satmak istiyorlar ise o dereceyi geçmek üzereyiz.

Çin taiwan konusunda geri çekilmiyor ve Rusya daha fazla sıkışırsa nükleer kullanmaktan çekinmez.

Yavaş yavaş ilerliyor ama ilerliyor. Yüzlerce uçak, tank ve binlerce iha siparişi veren ülkeler tonla.

Neden alıyorlar.?

Dünya savaşı çıkarsa diye.

Yaw dünya savaşı çıkarsa yüzde yüz nükleer savaş olur ve tank uçak iha hiçbir işe yaramaz. Sadece düğmelere basıp binlerce füzeyi gelişmiş ülkeler birbirlerine gönderecekler. Ayrıca bizim gibi topraklarında abd nin nükleer füzelerini taşıyanlarada gönderirler herhalde. Nükleer füzeler uçuşacak hepsi o. O füzelerin radyasyonu da rüzgarla tüm dünyaya yayılacak. Gelişmiş ülkeler ve nükleer bomba yiyen ülkeler yok olacak, diğer ülkeler de ise gelecek nesiller sakat doğacak. Birtek himalaya dağlarında yaşayanlar sağlıklı kalacak. Oda belki.

Nerden girdim nereye gittim.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

8. buraya niye yazdım.alicemal dediki, maymundan geldim ,ıq seviyem çok yüksek,cahil halka biri evrimi anlatsın,
    ben basit bir işçiyim ,beraber çalıştığım arkadaşlarım var.ben önce karsımdakıne insan olarak bakarım onun ıcındekı
    güzelliği görmeye çalısırım.o yuzden hepsını severım ,asırı solcusu ,kürt,alevi ,dindar ,cahil, kapalı açık ,hepsıde
    güzel insanlar ,benım kımseye bır ustunlugum yok ,beyaz tenli uzun boylu siyah saçlı türkçeyi çok güzel konusan bir türküm,
    yabancı dıller bılırım ama turkcem hep kotuydu ımla vs yapamıyorum ,türkçe ile tam duygular anlatılamıyor sankı eksık harf var bılemıyorum
    inanın herkesin içinde güzel bir yan var mesele bunu görebılmekte,bunu gorursek aslında farkımız olmadıgını anlayabılırız ,
    ben ne buyuk ınsanlar gordum yaslılıklarında altından alındı ,kımseyle kavgam yok ,tek kavgam kendımle nefsımle,kız erkek ıkı cocugum var
    butun param onları okutmaya gıdıyor nıye vatana mıllete hayırlı guzel ınsanlar olsunlar,dın konusunda tıtrerım olakı yanlıs bır sey derım dıye
    lut kıssasında demıyormu hz lut kızlarımı sızlere vereyım bu ısten vazgeçın dıye,burdan ne cıkıyor tevbesı olur degılmı
    turkum evet sevınıyorum ama baska bır mıllete ustun gormem kendımi,ama mıllı meselelerde toplumsal olaylarda inancımda hassasım
    hadıs dıyorlar bırbırlerı ıle kavga edıyorlar. senın tarıkatın bilir ,benım tarıkatım daha iyi bilir. kıtap yazdınsa dını konuda zengınsen bedavaya dağıt yo faturalar odenmelı vay be .
    benım ölcüm bılemedımmı bır olay karsısında acaba peygamber bunu yaparmıydı
    ordan anlıyorum ,okumayı cok sevıyorum ,her konuda konusabılırım ,solculukta yeter vırr vır konusma dınlemeyız demek varsa yazmam
    japonlar cocuklarını ılkokulda hırosıma ve nagazakıye goturur derler kı ıste atom bombası attılar bıze ,sızler de okuyun calısın
    duzgun olun ıbret alın ,bız çanakkaleden ıbret alıyormuyuz ? 7 duvel saldırmıs ,neler çekmısler.bırakalım bırbırımıze ustunluk
    yapmayı,bu guzellıklerı gorursek sevgıyı bılırsek ,hangı ınanctan olursak ,once kendımıze bır bakarsak ,o zaman farkı gorebılırız
    avlanınız ,zararlı hayvanları oldurunuz ,hadıs degılmı ,pekı peygamber bır sefer avlanmısmı ,zararlı olsa bıle bır hayvan oldurmusmu
    tabıkı hayır ,o zaman nedır bu bır ruhsat ama kullan demek degıl bu,ben inanç doluyum ,hasta komsum vardı ınanclı dındar öldü,cenazesine gitmedim
    niyemi bir gün bahçede hasta halıyle hava almaya çıkmıs kedıye tekme attı durduk yere ,peygamber hanımını mı dövdü,hayvana bitkiyemi zarar verdi
    haksız canamı kıydı ,budur söyleyecegım ,alicemal senide seviyorum içinde biryerlerde güzellikler var peygamber konusunda savundun mesela,sayfa ısgal
    ettıysem kafa sısırdıysem affola yazmamak uzere elvada
    ledun ılmı ebu hureyye nıye verıldı ona, merak ederler bır kedı sevgısı ,tarıkatlara para kaptırmayın ,ıyılerıde vardır belkı bılemem sıcak bakmam ,senı sana gosteren varsa olabılr ,adıos

Sayfa 781/852 İlkİlk ... 281681731771779780781782783791831 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •