Sayfa 319/852 İlkİlk ... 219269309317318319320321329369419819 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,545 - 2,552 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    jmk,
    iste sana 10 dilde "merhaba" desin.

Gönderilerinin bir kısmına yüzeysel baktım, insani bir şey görmedim. Duygu görmedim.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    jmk,
    iste sana 10 dilde "merhaba" desin.

Gönderilerinin bir kısmına yüzeysel baktım, insani bir şey görmedim. Duygu görmedim.
    10 dilde diyorsa zaten kesin robottur...
    Dur ben de inceleyeyim bu işi.
    Hakikaten patronlar insan tutmaktansa bir programa bir defalık para vermeyi yeğlerler.
    Hem de kimse bir şey bilmeyecek.
    Sıfır kayıp kaçak.
    Bir tanesi var biliyorum, yazıyor yazıyor sonra bu insan ya üzerine gidince patlıyor.
    Robot istifini bozmaz.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
     Alıntı Originally Posted by Bitdom8 Yazıyı Oku
    Sonraki 1 ay valatilit3 çok yuksek
    Abidik gubidik zır cahil gibi yazmışsın. Açıkça yaz da dediğini anlayalım...
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yabancı satışı sebebi ile yükselişe yeterince katılamıyoruz maalesef.

Şubat 2020 deki Son tepelerle bugünü karşılaştırdım.

S&P ve DAX, son tepelerine çok yaklaşmışlar. % 6 civarı bir fark kalmış.

DAX ın hızlı çıkışı şaşırtıcı çünki virus olayı başlamadan öncede abd nin açtığı ticaret savaşları sebebi ile kötüye gidiyordu. Göründüğü kadarı ile trump savaşa devam edecek.

İtalya, ingiliztere ve frank'ların, şubattaki son tepeleri ile %15 ile %20 arası fark var.

TR BIST ise, papaz olayı, suriye işgali görüntüsü veren olay, seçim iptali, firmalara ve medyaya "TEK patron benim, bana biat etmezseniz kanun kural tanımam oyarım" diyen otoriter devlet yönetimi görüntüsü, gibi akp nin yarattığı suni sebeplerle çok gerideydik. yani şubattaki BIST tepesi, baskılanmış tepeydi. Yabancılar ufak ufak çıkmaya başlamışlardı.

Baskılanmış o tepeye bile %12 uzaktayız.

Bunada şükür demek lazım çünki yabancı bu kadar çıkıyorken, 350 bin yeni kişi bolca para ile girmeseydi, bankalara menkul alma zorunluluğu dayatılmasaydı, emekli fonları yaratıp menkul alacaksınız zorunluluğu getirilmeseydi, ülkenin bu hali ile 100 bini görmemiz zor olurdu.

Cuma günü batı borsaları çok yeşilken, bizim ki yükselemedi. herhalde alıcıyı görünce yabancılarda vermeye başlamıştır.
    Cuma günü bankalar, BIST100 den fazla artmış.? Yabancılar, Banka satışını bırakıp, diğer büyük şirketleremi geçtilerki.?

Her neyse artık.

Yabancı böyle satmaya devam ederse, virus zararını bu sene çıkarmam zor olacak.

Biz abd borsasına endekslendik ancak abd borsası son tepe ile %5 küsür kalmış. Ondan sonra bu kadar kolay yükselmeyebilir.
    yükselsede, zorlayıcı büyük realizasyonlar gelebilir.

Şu an temiz arazideyiz, yarın engebeli araziye girdiğimizde, BIST de kazanmak zorlaşacak. Maalesef, yabancı satışı ... ne diyeyim, kısmet işte.. aslında kısmetlede alaka yok ya... hükümet ortada, bu sonuçlar normal ki dahada kötülerinin gelme olasılığı var. tayyip oyları düştükçe sağa sola saldırıyor.

Maalesef kötü hükümetlerin taktiği bu. kendi beceriksizliklerini örtbas için sağa sola saldırıp, cahil halka düşman gösterirler. trump ta bunu yapıyor.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bi kaç gündür biraz giysi alışverişi yaptım. Orta sınıfa satış yapan markalara gittim.

fiyatlar geçen yıla göre %30 ile %50 oranında artmış.

Otomobil fiyatlarından arada sırada bahsederim. Sıfır otomobiller En son 2. el orta halli ev fiyatındaydılar. Şimdi sıfır ev fiyatındalar. Eğer 3 büyük şehir ve yabancıların alım yaptığı turistik yerleri saymazsanız. Ortasınıfa satışı yapılan sıfır bir araba parası ile, orta sınıf mahallede sıfır bir ev alabilirsiniz. Artık fiyatlar oralarda.

Neden ev ile karşılaştırıyorum. Anormallik kolay anlaşılsın diye. Araba 3 yıl içinde her yıl ağır tamir bakım gerektiri, vergi ve sigorta yükü ağırdır ve 30 yıl sonra hurda olur. Değeri sıfırlanır. 30 yıl içinde araba fiyatı kadarde vergi ve sigorta ödersin.
    Evin vergisi ise yok gibidir, bakım masrafı yok gibidir, 30 yıl sonrada aynı evdir. Aynı değere satarsın, belki kâr ederek satarsın. 100 yıl sonra çocukların evi yıkar, maliyetine yenisini edinirler. Ev demek arsa payı demektir, yedi kuşak torununa o arsa payını miras bırakırsın.

Anlayan anormalliği anlamıştır, anlamayan özal gibilere, tayyip gibilere hala oy atıyordur, onlara yapacak bişeyim benim yok.

Deli gibi 100 bin TL altı araba ihtiyacı var fakat devletin tepesindeki adam, 500 bin TL ye araba üretsinler diye, bu milletin yüzmilyonlarca TL parasını yine yahudilere verdiler.

halbuki araba fiyatlarının uçma sebebi TR deki yahudi firmalar. Onların tekelinde.

Ülkenin neresini tutsan elinde kalıyor, öyle rezil bir ülke olduk.

Son 1 yılda orta sınıfın bir kısmı daha alt gelir sınıfına düştüler. İmam hatiplerin yaygınlaştırılması ile, kalan ortasınıfın çoğununda alt gelir sınıfına düşmesi garantilendi.

akp li siyasetçiler, edindikleri servetleri ile beraber çekilecekler ama ülkeye verdikleri zarar kalıcı.

özal ailesini yargılamadık, iş buraya çok çabuk vardı.

Açıklanan enflasyon %11 civarı.

Millete bu rakam üzerinden zam verecekler ancak milletin satın aldığı her şeye %30 ve üzeri zam geldi. Gıda dahil.

TAAAAAA 2006 da söylemeye başladım. Devletin açıkladığı enflasyon uydurma diye. Kimse anlamadı. Aradan 14 yıl geçti ve şimdi anlıyorlarki enflasyon rakamı uydurma.
    Yeni anlayanların içinde akademisyenler var, öğrenci yetiştiriyorlar, ekonomi köşe yazarları var, halkı eğitiyorlar.

Seviye ayaklar altında.

2006 da sadece enflasyon rakamı uydurma iken, zamanla devletin tüm rakamları uydurma haline geldi.

.
    Son düzenleme : alicemal; 06-06-2020 saat: 13:43. Sebep: coat style
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İç yerleşiklerin DTH(bankalardaki döviz hesapları) miktarı yükselmeye başladığında ne deniyordu.?

Millet 7.0 TL ve üzerinden doviz aldı, yeniden 7.20 görülürse millet satar elindeki dövizi.

USD 7.26 yı gördü peki ne oldu.? Sattılarmı.?

Hayır.

Satarlar diyenler İnsanın doğasını bilmiyor.

İnsanda çok hızlı bir uyum özelliği(evrim) var. Ne verirsen ver, ona alışır ve kısa sürede daha fazlasını ister.

Yürüyen adam bisiklet ister başka şey istemem der. Bisikleti olunca, "yaw arabam olsaydıda ıslanmasaydım" der, arabası olur... filan fıstık, adam ilk uzay yolculuğuna çıkan ben olsaydıma kadar gider. memnun olmaz. Hiç bir şey yetmez.

Bir kademeyi elde edince ona alışır, içselleştirir, onunla doğmuş gibi davranmaya başlar ve hemen bir üst kademeyi istemeye başlar.

Hali ile USD 7.20 ye geldiğinde, doviz sahipleri USD 8.0 TL ye gidecek diye satmadı. 7.0 TL aşağı geçilincede para kaybetmiş gibi hissetti. Kaybını kabul etmemek içinde 6.80 dede satmadı.

Mecbur kalmadıkça satmayacakta.

Kredi ile alan çok var, onlar kredi ödemeleri gelince satıyordur.

Yada benim bu yazdığım gibi kendi doğasını yüzüne çarptığımızda "yaw adam doğru söylüyor" deyip satanlar oluyordur.

Yanlış anlamayın bunu bende yaptığım oluyor. Hisse konusunda endeks şuraya gelse satarım deyipte oraya gelince satmadığım, tersine dahada aldığımda olmuştur.

Bi tek maymunda değil keçilerdede aynı doğa var. Hayvanın doğası bu. Netçede hepimiz hayvanız.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    abd borsasında göründüğü kadarı ile herkes bir düzeltme bekliyor. viop da alıcılar çok korkak görünüyor.

BENDE realizasyon bekliyorum. %10 - 15 aralığında bir düzeltmenin gelme ihtimali var. ya buralarda gelecek yada S&P nin uzun vadeli son tepesi 3.400 e yaklaşırken.

O sebeple pozisyonumu ona göre ayarlamaya başladım.

Tabi ana miktar longlarımı hiç bozmuyorum. Dalgalarda long artırma ve azaltma yapıyorum. Nadirende, longların dörtte birini geçmemek şartı ile short aldığım oluyor.

Son bi kaç aydır aynı anda hem long hem short aldığımda, shortdan hiç kazanamadım. Maliyeti civarı kapamak zorunda kaldım.
    Ancak bu shortların şu faydası oluyor. KAFAN RAHAT OLUYOR. Elindeki yüksek oranlı longlar sebebi ile panik yapmıyorsun.

Panik yapmayıncada aptalca alım satım yapmıyorsun. Bu sebeple kâr oranımda hızla arttı. Tabi kâr derken, virus dib'i esnasında kaybettiğim kısmı saymıyorum. Ondan sonraki dönem. Yeni sayfa açtıktan sonraki dönem.

---

Birde ikinci dalga korkusu var. abd den ikinci virus dalgasına ilişkin ip uçları gelirse, kısa-orta vade trend aşağı dönebilir.
    Bu konuda her zaman dikkatli olmak gerekir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Vay canına, abd borsası çok az miktar düşer gibi yapmış. BIST deki fon yöneticileri hemen satış tuşlarına basmışlar.

Bende abd borsasında realizasyon bekliyorum ama, bu kadar korku ilginç geldi biraz. Neyse alışırım.

abd borsasında yahudi kanalına bakarsan, ayrıca abd fon yöneticilerine bakarsan herkes realizasyon bekliyor.

Hisse borsasında Herkesin beklediği şey olurmu.?

Ayrıca dağıtılan trilyonlar ve hala açıklanan paketler var. yani abd borsasında realizasyon bekliyorum ancak bu kadar büyütmeye gerek varmıydı.?

Realizasyon olma ihtimali kadar, S&P deki uzun vade 3400 deki son tepeyi rahat geçme ihtimalide var. Piyasada para çok, koyacak yer yok.

Virus desen, İran da ikinci dalga oldu ne oldu.? Bir kere tecrübelisin, ikincisi virusun kolay bulaştığı kişilere zaten bulaştı, üçüncüsü trilyonlar filan fıstık. İkinci dalga gelse, birinci dalganın üçte biri etkisinde ya olur ya olmaz.

Viruste ikincidalga olmaz ise, batı ekonomilerinden her hafta düzelme haberleri gelecek. Borsalara verecekler coşkuyu.

Bence bizim BIST deki fon yöneticileri olayı biraz abartıyorlar. Bu para bolluğu ile realizasyon gelse bile %10 u geçmeyebilir.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 319/852 İlkİlk ... 219269309317318319320321329369419819 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •