Sayfa 758/852 İlkİlk ... 258658708748756757758759760768808 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 6,057 - 6,064 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Ali cemalcim bi vobelit bi senin topiğin okumaktan keyif alıyorum. Deniz hocanın topiği adeta akademik çalışma içeriyor. Senin yazılarındanda keyif alıyorum. Çok yazmıyorum ki laf kalabalığına gitmesin
    Desideroyu tanımam yazısını okuyunca merak ettim gittim baktım neyi kaçırmışım neler olmuş diye.
    Dediği türde bi yazı yazmış ama dişe dokunur bişey değil bir kişi dediği gibi.troll demiş oda dişe dokunur bi durum değil biride destek atmış onunda çok bi anlamı yok
    Öyle yazmış ki bende yazılarda kan gövdeyi götürmüş sert fikir tartışmalar olmuş dedim yok öyle bişey suya yazılmış yazılar

Boşa gidipmaraştırmışım onun için sayfanı meşgul ettim. Bak 1 günde 2 mesaj yazdım

Yazmışken o manipilatörün arkasındaki ekip bi bakmak lazım kombasancıların adamı arkasındaki ekip ve para kimin kimlerle anlaşmışlar neden spk imkb masak 2-3 haftadır trene bakar gibi bakıyorlar. Kazanılan cukkalar kimlere dağıtılmış hepsinin kaydı kuydu vardır.
    Adam gibi bi denetim piyasamız olsa bunların hepsini cüklerinden yeni finans merkezimizin kulelerine asarlar.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bir günde ayhan'a 2 kez yazı yazdırdık.

Günlük bir olaya ait teknik bilgi gerektiğinde gidip Deniz hocayı okuyorum. Aslında kendisine şaşırıyorum da. Bu kadar geniş ve derin akademik bilgisi olan birinin buradaki çakal çukal la işi ne diye. Maaşlı eleman gibi, herkesi muhatab alıyor ve üşenmeden detaylı cevap veriyor. Kimse ile kapışmıyor. Belki de maaşlı elemandır. Yada süperMen dir. Kendisi burayı okumadığından istediğim gibi atıp tutabilirim gibime geliyor.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bir kaç aydır borsada bankalar eşliğindeki aşırı hareketlerin açıklaması odatv4 de yapılmaya çalışılmış.

Linki bu:
    https://www.odatv4.com/guncel/borsa-...-elinde-251044

Şubattan beridir borsadan uzak olduğum için kendi fikrim oluşmadı. Ancak genel görüşümü eski yazılarımdan biliyorsunuz. Genel görüşüm, bu linkteki açıklamaları destekler nitelikte.

Açıklamalar uzun, bir kısmını aşağı koydum.

... borsanın büyük oyuncuları ise ellerinde büyük paralar olmasa bile kendi kendini besleyen bir sistem kurdular. Bu sistemi kurarken başta Varlık Fonu olmak üzere devletten destek aldıkları da söyleniyor ama hemen belirtelim bu bilgi sadece dedikodu olarak ortalıkta dolaşıyor. Sektör olarak da yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul'dan çıkmaları nedeniyle fiyatları oldukça düşük olan (bazı bankalarda defter değerinin üçte biri kadar) bankacılık seçildi. Yani esasen alınan hisseler de pahalı değil ucuzdu. Peki sistem nasıl kuruldu? Onu da maddeler halinde anlatalım.

a-İsim olarak borsanın en eski oyuncularının da aralarında bulunduğu yatırımcılar kamu bankaları ve özel bankalar ile bir kaç reel sektör şirketinin hisselerinde Vadeli İşlemler Piyasası'nda (VİOP) işlem yapmaya başladı. Bu piyasada vadeli olarak aldığınız hissenin tüm karşılığını değil hisse senedine göre yüzde 10 ile 15 lira arasındaki tutarı nakit teminat olarak yatırıyorsunuz. Borsada hisse fiyatı düşerse teminat tamamlanıyor hisse fiyatı yükselirse teminat fazlası oluşuyor. Borsada hisse senedi 1 arttığında VİOP'da 10 lira kazanıyorsunuz.

b-Buna karşın oyuncular ellerindeki para ile Borsa İstanbul'da (spot piyasa) aynı hisseleri satın alıyor. Tabii bununla da yetinilmiyor eşe dosta da hisse aldırılıyor. Böylece spot piyasada hisselerin fiyatı yükseliyor. Hisse fiyatı yükseldikçe diğer yatırımcılar da bu harekete katılıyor.

c-Hisse fiyatları Borsa İstanbul'da yükseldikçe VİOP'ta bire 10 kazanılıyor ve yatırılan teminat fazla geliyor. Yani teminat fazlası meydana geliyor. Artan bu teminatı olan yatırımcılar bu tutarı yine borsada spot piyasada aynı hisselere yatırıyor. Bu işlem sonucu aracı kurumların bu yatırımcıya verdiği kredi hacmi de artıyor. Daha fazla kredi de yine daha fazla hisse almak ve hisse senedi fiyatının daha fazla yükselmesi anlamına geliyor. Yükseliş böyle birbirini besleyen sistem içinde sürüyor.

Kurulan sistemi bozan ise Akbank çalışanları sandığının yaptığı yaklaşık 150 milyon lira tutarındaki Akbank hissesi satışı oldu. Bu kurumsal satışı gören yatırımcılar zaten hızlı yükseliş nedeniyle her an geri dönüş beklerken paniğe kapıldı ve satışlar başladı. Daha önce hisse almak için sıraya giren yatırımcılar bu kez aynı hisselerde satış için sıralandı.

4-Bu durum makinenin bu kez tersine işlemesini sağladı. Yani önceden hisse fiyatı yükselirken oluşan fazla teminat bu kez açığa dönüştü. Aracı kurumlar yatırımcılardan VİOP'ta teminat açığını tamamlamalarını istedi. VİOP'tan kazandığını spot piyasada hisse senedine yatıran yani elinde yeterli nakdi olmayan yatırımcılar da borsada hisselerini satmak zorunda kaldı. Veya aracı kurumlar bu yatırımcıların hisselerini satarak teminat açıklarını tamamlamaya başladılar. Bundan sonraki süreçte de teminatların günü ve zamanına göre ya yatırımcılar nakit bulacak veya hisseleri satılacak.
    (...)
    Son olarak olup bitene Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) seyirci kalması büyük tepki topluyor. Bazı hisselerde yüzde 2-3 yükselişlerde şirketten açıklama isteyen SPK bu hareketler olurken bankalardan herhangi bir bilgi istemedi.
    @NeAcaipDunya

4.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Şöyle bi baktım sadece biri iki cümle kurmuş hatta biri sans destek vermiş eksi yaparlarsa bende oy veririm demiş.
    Sen sanırım burada ali cemalve abartı sanatını kullanmışsın yada neyse...
    Ayhan bana hitaben yazdıklarına cevap yazmayacaktım ama gidip araştırma yapmışsın , yorulmussun falan emeğe saygı babından bi şeyler karaliyim da aydınlatayım dedim ,
    Şöyle ki ben faiz düştükçe düşüyor reel anlamda bi de iyice eksi olsun da millet görsün ........ sının ora....sini diyerekten yazdım tınaz denen kanadalı gerçek trol bana sen trolsün deyince Allah Allah bu kadar muhalif yazı yazdım ulan hala bunu nasıl söylersin deyince refaba adli şahıs ve konyakçı Reha topa girdiler , neyse hal hatırlarını sorunca 1 hafta ceza alarak sari kart gördüm , aslında değmezdi ama ironi yi bile anlayamayacak seviyeden bi şey çıkmaz demek istedim AliCemal e o kadar .Yazılar silindiği için onları görmedin ve geldin okuduklarinla konuştun , haklisin bilimsel bi yazı değildi tabii .Hepsi budur , bilmem anlatabildim mi .

Ali Cemal , Ayhan ı şahsen tanımam ama otel maceralarını okudum anladığım otel lobilerini seven bir kişi siyasi görüşlerini detaylı bilmesem de sola meyilli bir kavgamız olmadı, biraz mantıksız yazmış burada ama silinen yazıları gormemistir diyorum . Yalniz basta konyakçı Reha olmak üzere bazı katalizör kişilerin yönetimden en azından rakı -meze karşılığı yazı yazdığını düşünmeye başladım para alan var mi bilemem .Nedense bazen boyle hisler oluşuyor bende .Yaşlandıkça havadan nem kapıyorum , iki tane tkp var bir tkp bir de 1920 tkp hangisini Fransızların kurdurduğunu düşünüyorsun ikii ni de mi ? Bunu bi aciklarsan memnun olurum .
    No animal will sleep in a bed /with a sheet. Duyda sakın inanma .

Uzatmanın manası yok. Tek yazı gördüm tek cevap gördüm gördüklerim üzerinden yorum yaptım.
    Burada para ile iş yapan olmaz o senin hüsnü kuruntun
    Gerçi alicemalde deniz hoca için maaşlı eleman gibi cevaplıyor demiş (kötü manada yazmamış) ama sonuçta burada maaşla yazan yoktur

Neyse 1 hafta dolmadan alicemalin sayfaya 3 yazı çızıktırmak zorunda kaldım kusura bakmasın.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Hiç yazan olmayıncada can sıkıcı oluyor.

---

Çok önemli olduğunu düşündüğüm bir analiz okudum. Ukrayna savaşına farklı bir açıdan daha bakmamı sağladı. Savaş tehlikeli yöne doğru tırmanıyor. Kimse nükleer savaş beklemiyor ancak putin'in yeniden nükleer silahlarından bahsetmesi, köşeye sıkıştığını hissettiğinin bir göstergesi. Yanlız nükleer bomba atacaksa Ukrayna ya atması çok büyük aptallık olur. Rusya yı bitirir. Atacaksa AYNI ANDA abd, ingiltere ve fransa ya atmalı. Almanya seçmeli. Buda Rusya yı bitirir çünki Rus füzeleri havalandığı anda abd ve ingiltere füzeleride havalanır. Rusya açısından kazanç ise kendine saldıran batı ittifakıda biter. Kazanan Çin olur. Çinde dahil olmuşsa kazanan kim olur.?

Yazının önemli gördüğüm kısmı aşağıda. Linkide bu.
    https://www.veryansintv.com/rusyanin...upanin-acmazi/

Bu arada İsveç gazetesi Nya Dagbladet RAND Corporation'a ait olduğunu iddia ettiği, 25 Ocak 2022 tarihli gizli bir raporun özetini (executive summary) yayımladı. Batı medyası raporu görmezden geldi. RAND bir açıklama yaparak raporun "sahte" olduğunu iddia etti.

Sahte midir yoksa sızdırılmış mıdır, bilemeyiz. Fakat üç sayfalık metin Ukrayna savaşının başından itibaren ABD'nin hareket tarzını gerçeğe en yakın biçimde öngörüyor.

Rapordan Amerikalı stratejistlerin Rusya'ya uygulanan yaptırımların AB ülkelerinde yaratacağı sorunları Ukrayna krizinin tırmanmasından önce analiz ettiklerini öğreniyoruz. Rapor, Vaşington'un Avrupa ülkelerinin ekonomilerini tahrip etmek için Ukrayna'nın saldırgan dış politikasını teşvik ederek Rusya Federasyonu'nu bilinçli olarak "özel askerî harekât"a zorladığını gösteriyor.

"Almanya'yı zayıflatmak, ABD'yi güçlendirmek" başlığı altında, Amerikan ekonomisinin, "özellikle bankacılık sistemi"nin sürdürülebilmesi için dışardan kaynak aktarımının "acil bir ihtiyaç" olduğu belirtiliyor. Bu ihtiyacı "ancak AB ve NATO taahhütlerine bağlı Avrupa ülkeleri, bizim için önemli askerî ve siyasî maliyetler olmadan karşılayabilir," deniyor.

Almanya'nın önceleri bir engel olarak görüldüğü anlaşılıyor. Brexit'in Almanya'ya artan bir bağımsızlık sağladığı, ABD'nin bu yüzden AB hükümetlerinin kararlarını etkilemekte zorlandığı (Merkel döneminde) kaydediliyor. Esas hedefin Almanya ile Rusya, yanı sıra Fransa arasındaki, ABD'ye yönelik en büyük ekonomik ve politik tehdit olarak görülen işbirliğini engellemek olduğu, gerçekleşmesi hâlinde bu işbirliğinin AB'yi sadece ekonomik değil aynı zamanda politik bir rakibe dönüştüreceği belirtiliyor. ABD'nin dümen suyundan ayrılarak Rusya'yla yakınlaşan bağımsız bir AB'nin rekabetinden korkuyorlar.

Bunu önlemek için öncelikle Almanya'nın Rus gazını reddetmesi gerekiyor. Raporda bunun tek yolunun "her iki tarafı Ukrayna'da askerî çatışmaya çekmek" olduğu belirtiliyor.

Özetle Rus gazı kesildiğinde Alman ekonomisini, yanı sıra bir bütün olarak AB'yi tahrip edecek "sistematik bir kriz"in başlayacağı, Avrupa ülkelerinin savaşı sürdürmeye mecbur kalacakları, Ukrayna'daki "sürekli eylemlerimiz"in ve Ukrayna ordusunun Donetsk üzerinde baskı kurmasının Rusya'yı askerî karşılığı tırmandırmaya zorlayacağı, böylece Rusya'nın saldırgan taraf olarak görüleceği ve yaptırımların artarak uygulanacağı öne sürülüyor.

Bu gelişmeler nedeniyle Avrupa ekonomisi "kaçınılmaz biçimde çökecek" ve başka imkânların yanı sıra 9 milyar dolarlık bir kaynak ABD'ye akacak ve Avrupa'daki eğitimli genç nüfus göçe zorlanacak.

Henüz gerçekleşmeyen son tahmini bir yana bırakırsak, şu ana kadar AB-Ukrayna-Rusya sahasında "sahte" ya da "sızdırılmış" raporun öngörülerinin gerçekleştiği, AB ekonomisinin zorlanmaya başladığı ve Avrupa ülkelerinin çatışmaya giderek daha fazla angaje oldukları, Rusya'nın da daha saldırgan göründüğü açıktır.

Raporda yeşillerin ve "Avrupa ideolojileri"nin fanatik olmasalar da aşırı dogmatik ve tuzağa çekilmeye müsait olduğu özellikle belirtiliyor. Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ile ekonomik işler ve iklim bakanı Habeck'in kişisel özellikleri ve profesyonellikten yoksun oluşları nedeniyle hatalarını zamanında görerek politika değiştiremeyecekleri, yaptırımları katı ve kararlı bir tutumla destekleyerek "savaş partisi"ne dönüşecekleri belirtiliyor.

Rapor sahte olsa da olmasa da, ABD'nin Rusya'yı kışkırtarak çıkardığı krizden yararlanmaya, krizin maliyetini Avrupa ülkelerine yüklemeye çalıştığı, bu ülkelerin çapsız liderlerini tam bir açmaza sürüklediği açıkça görülüyor. ABD'nin sinsi saldırganlığı, Rusya'nın telaşı ve Avrupalı liderlerin basiretsizliği insanlığı nükleer savaşa sürüklüyor.

.
    Son düzenleme : alicemal; 24-09-2022 saat: 11:01.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Son bankacılık sektörü spekülasyon(Belki manipulasyon)larından sonra viop kısmına yeni düzenlemeler gelecekmiş. KY nin hiç bir işine yaramayacağından emin olabilirsiniz. Gaz alma amaçlı yeni hafif kurallar getirirler.

Ne 4 günlük toplu BIST tabanın da, nede bankacılık spekülasyonunda hiç kimseye ceza gelmedi.

Neden.?

Çünki yapanlarla denetleyenler ve ceza vermesi gerekenler aynı gruptanlar. O sebeple olayı yargıya taşımıyorlar. Başka gruptan birileri yapmaya cesaret etse, uzan ailesinin başına gelen olur. Anında saldırırlar.

Tüm partiler için geçerli, hepsi kendi hırsızını koruyor.
    @NeAcaipDunya

8. Merhaba,
    Bu topige arasıra girer okurum.
    Özellikle alicemal Bey'in yazılarını daha dikkatli okuyorum.
    Son 3-4 sayfada okuduklarım arasında iki konuda ilave yapmak istiyorum. Mesleğim gereği...
    İlki SiHA lardan bahsedilirken ileride düşmanımız olabilecek olanlara meclis kararı vs olmadan kahvehane kültürüyle satış yapıldığını vs konusu..
    Hiç endişeniz olmasın, satılan bu silah sistemlerinin bize karşı kullanılmasını engelleyecek onlarca önlem var.. elektronik karıştırmaya karşı tedbirlerini sizin yazdığınız sistemde hiç kimsenin bilmediği öyle bir açık bırakır ya da o ana kadar kapalı olan fakat göndereceğiniz bir telemetry ile açacağınız komut alma sistemine bir komut gönderir sistemin crash olmasını sağlamanız bunlardan sadece biridir. İHA ve yer kontrol sistemlerinin yazılımları sizde olduktan sonra yapamayacağınız bir müdahale yoktur.

İkinci konuda ise camiide namaz konusu..Dinlerin bir ilahı ve öğreticisi (peygamber) olduğunu varsayarsak ve dindar kişi (biz inanalım ya da inanmayalim) dinini bunlardan öğrenip tatbik ettiğini düşünürsek ve kişi öldükten sonra tekrar diriltilecegine ve yaptıklarından/yapmadıklarından hesaba çekileceğine bir şekilde inanmış ise başkaları ne düşünürse düşünsün evinden çıkıp camiiye giderebilir. Çünkü dininin emrettiği bu olabilir, saygı duyulmalıdır. Başkalarının ne amaçla bunu yaptığı onu/bizi bağlamaz. Gösteriş vs yapıyorsa zaten inanmıyordur ve sonuçlarına katlanır.
    Umarım yanlış anlaşılma olmaz.

Sayfa 758/852 İlkİlk ... 258658708748756757758759760768808 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •