Sayfa 357/852 İlkİlk ... 257307347355356357358359367407457 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,849 - 2,856 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1. Konsolidasyon :
    1- faiz
    2- döviz
    3- bankalardaki sorunlu kredilerin yüzde 25 ile yabancı varlık şirket/fonlara satışı
    Üzerinde uzlaşı sağlandığında gerçekleşecek.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Sn. Alicemal,
    Yazdıklarınızın bir kısmını okudum. Epey bir emek vermişsiniz.
    Teşekkürler.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Sağol raşit.

---

Dün BIST açılış sonrası işler kötü gitmiş. siyonistlerin aynı şeyi yapmamaları için sebep yok demiştim, maalesef dün yine banka sattılar.
    Bugün yine aynı cebelleşme olacak. MB belki başka adımlar atacak, belki atmayacak.
    Yerliler bugün alışa geçecek, belki geçmeyecek.
    BIST yönetimi belki BISTin sağlığı ve geleceği açısından farklı bir yöntem izleyecek, devre kesicilerle oynamayı bırakacak.

Ancak gerçekleştikten sonra göreceğiz. Tahmin edilebilecek bir durum yok.

Dün akşam, 200 günlük ortalamaların üzerinden yukarı dönmüş.
    Bankaların %2,50 lik satışına karşılık BIST100 endeks yinede iyi kalmış sayılır. viop tarafı ise daha da az düşmüş. Satışın temeli yok demiş.

Bugünü seyredip göreceğiz. Yabancı satıp endeksi düşürmeye çalışacak, yerli 200 günlük ortalamalardan yeniden alış yapacak, yeterli olacakmı bilmiyoruz.

Yerli USD/TL seviyesini fazla takıyordu, belki takmayı bırakacak. Netçede USD yükselince kaybeden şirketler olduğu gibi kazananlarda var.

Para çıkışı deyimide ilginç, biri satıp çıkıyorsa diğeri alıp giriyor demektir. Kalan bakiye sıfır. Nasıl para çıkışı oluyor.? Tahdadaki satış fiyatından işlem görüyorsa satıştır diye hesap ediyorlarsa, o satış fiyatı, alanında alış fiyatı.

Para çıkışı, şirket kendi hissesini geri alır yada devlet alır, ancak o zaman olur diye düşünüyorum.

Her neyse, bugünde seyirci durumundayım. Yabancının bugünde bizi tokatlamaya devam etmemesi için sebep yok, yerli ne yapacak onu göreceğiz.
    1080 lerde 200 günlük ortalamalar var, orada yerli alışa geçiyor. Gücü yetecekmi bakalım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Faiz artışlarından yerli PARA ve yabancı PARA farklı etkileniyor.

Yerli para TR enflasyonu kadar faiz almışsa, ne kâr ne kazanç elde ediyor.

Yabancı para ise farklı. Örneğin İngilizteredeki bir bankayım, TR de şirketim yok. TR piyasasına 1 milyar dolar soktum. TR enflasyonu %12, İngiltere enflasyonu %0.

1 yıl sonunda %1 kazanmışsam, ingiliz olarak bu benim için %1 kârdır, ama Türkiyedeki yerli için %11 zarardır.

Ben yazana kadar TV ve gazetelerdeki kendilerine ekonomist diyen yorumcular, ingilizde zarar etti diye anlatıyorlardı. "yaw ingilize ne TR enflasyonundan" diye bir yazı yazınca, onlarda artık doğruyu anlatıyorlar.

Peki yabancı için %8 küsürlük MB politika faizi kâr sa, faiz artırmak için neden bu baskıyı kurdular.?
    Çünki özal'dan beridir yabancıları yağla balla beslemişsin. Kendi halkına sokakta beslediğin kötek, onlara ise arslan muamelesi yapmışsın. Alışmışlar TR halkını sömürmeye. Devamını istiyorlar.

İnsan doğası böyledir, bir kişiye düzenli iyilik yaparsan, artık onu hakkı olarak görür. İyiliği kestiğin anda hakkını elinden aldığını düşünür ve sana düşman kesilir. 10 insandan 8 tanesi böyledir.

TR deki yabancı sahipli bankaların durumu ise TR sahipli bankalarla aynı. Enflasyon üzeri kazanmak zorundalar. TR de şirket kurmak ayrı, sadece paranı getirmek ayrı konu. TR de kurulu binaları fabrikaları çalışanları olan şirketsen, sahibin yerlide olsa yabancıda olsa, hayatta kalmak için, TR enflasyonu üzeri kazanman gerekir.

Takas oranını bilmiyorum ama hala %50 civarında BIST de satabilecekleri mal var. Çok güçlüler. Ama aynı orandada güçsüzler, devlet nasıl olsa karşılıksız para basmaya başladı, istese banka satışlarını bir FON kurup bu FON aracılığı ile karşılar.

Ama şu ana kadar yapmadılar. BIST yönetimine bir kalaycı, bir müftü ve birde tüpçü koysak durum değişebilir tabiki.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ekoTürk de her sabah yorumcu dinliyorum.

Adamla kadın diyorlarki, USd 7.50 hedef, 7,60 ve 7.70 olabilir filan.

Tamamen gerçeklerle kopuklar. O fiyatı sadece teknik rakamlar olarak görüyorlar. O rakam neyi ifade ediyor zerre bilgileri yok.

Ezber beyinliler.

Sebep olarak ise devletin kötü huylarını anlatıyorlar.

doviz ne demek.? Diğer devletle senin devletinin arasındaki kıyaslama demek.

Ulam odun, diğer devlet ne yapıyor.? Onu neden anlatmıyorsun.? Senin yaptığından fazlasını diğer devlet yapıyor. Ama senin paran değer kaybediyor ve sen senin devletinin yaptığını anlatıyorsun. Doviz dediğinde 2 devlet var tek devlet yok allahın eblehi.

Maalesef tam bir ilkel gibi davranıyorlar.

İlkel davranışı nedir.?

İçgüdülleri ile bir haltı yer, sonra beyni yediği haltı haklı gösterecek argümanlar üretmeye başlar. gerçeklikle bağı yoktur. tamamen içgüdülerinin esiridir.

Bu ekonomist elbiseli ilkellerde, doviz yükseliyor. Sebep anlatması lazım. Yahudi ne ezberletmişse onu anlatıp duruyorlar. Tamamen ülkeye zararlı, siyoniste çalışan ilkel'ler bunlar.

Daha kötüsü bu ülkenin üretiminden maaş alıyorlar. Yani ülkeye zarar verirken, ülke üretiminden maaş alıyorlar.

tamamen çalışanın sırtında sülük ler.

Peki devlet mükemmelmi yönetiliyor.?

hayır olabilecek en kötü şekilde yönetiliyor.

Ama değeri 7 TL ler değil. İşi bile olmayan avrupalı biri, devletten aldığı işsizlik parası ile gelip senin ülkende kral gibi yaşıyorsa, senin halkının %50'si günde 8 saat çalışıp aldığı maaşla avrupa gümrüğünü bile geçemiyorsa, doviz değeri bu olamaz.

Ordun savaşıyor diyorsan, dovizi değerli olan ülkeler tüm dünyada 100 yıldır savaş halindeler. vs... vs... uzar gider.

Şu anki durum, tamaaamen bankaların ve medyan yabancının elinde olduğu için. Ülken de aynı kötü yönetim olsun, bankaların ve medyan yerli olsun USD/TL 3-4 TL aralığında olurdu.

Kötü yanı TV lerdeki beş para etmezler. Maalesef siyoniste çalışıyorlar.

---

Yaw savaşma uyum sağla diyorsanız, haklısınız da, karakter böyle.

Sürekli ülkeyi ve dünyayı kurtarma durumunda benim keçi beynim.

Olaya PARA olarak bakamıyorum, İNSAN olarak bakabiliyorum.

.

2018 yılına kadar yurt içind edövizle borçlanma işini hazine 4-5 milyar doalrlara kadar indirmişti tüm borç i,çindeki payı yüzdesel olarak çok düşük yerlere gelmişti. Ancak 2018 den sonra hazine iç borçlanmada dövizi kullanmaya başladı sanırım şu anda iç borcun %20 civarı yaklaşık 30 milyar doları doalr oalrak borç aldı oysa 2000 li yılların başındaki krizlerin en büyük sebeblerinden biridi iç borcunda dolarla yapılması idi hani sayın bakanımız dolarla mı maaş alıyorsunuz ne yapacaksınız dolarıı diyordu ya aslında devlet olarak biz içerideki vatandaşltan veya kurumlardan tl ile değil doalr ile borçlanıyoruz hazişnenin başına en büyük bela bu iç borcu doalrla yapılmaya başlanmasından kaynaklanacak boşver sen dışarıda ki yahudileri içeriye bak
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan kızmaya da başlamış.

Sanırım dolarlarını koruma içgüdüsü.

Peki 2018 de neden öyle yaptı.? Oraya getiren olaylar nedir.?

Her neyse yaw, karşılıklı ekonomik muhabbete girmek için belge istiyordum. Boşa kürek çekmeyeyim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dünki düşüşün ana sebebi, TRnin navtex ilan ettiği akdenizde girit açıklarında, yunanlılarda navtex ilan etmişler.

Yunan gemilerinin yanında, terörist fransa ve İtalya gemileride olacakmış. Ortak tatbikat.

400 yıllık sömürgeci fransayı anlarımda, İtalya nın bu oyuna alet olmasını anlamak zor. Zaten ekonomin zorda, birde tatbikat maliyeti ekleyeceksin.

Biz ise yanlızız. abd, uşağı fetö eli ile darbe yapmaya kalktı diye abd yi karşımıza aldık, rusyaya yanaştık.

Yanaştığımız rusyaya zaman içinde en az 3 kez kazık attık ve rusya karşımıza geçti.

abd yaratımı Çin li ayrılıkçı grupları desteklediğimiz için Çinde yanımızda değil.

Netçede tatbikatlar bitince, taze sorunda bitecek. tatbikat yapılan yerler uluslararası saha. Sorun olmaması gereken saha. Ancak TR yi denizlerden atmak isteyenler, olayı terörize ediyorlar. Bizde yanlız olduğumuz için, çalkalanıp duruyoruz.

Sayfa 357/852 İlkİlk ... 257307347355356357358359367407457 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •