Sayfa 348/852 İlkİlk ... 248298338346347348349350358398448848 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,777 - 2,784 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    viop da oyun tarzımı değiştirmeliyim, o çok açık.

Şu anki oyun tarzımda, elimde sabit hep long tutuyorum. Aşağı dalgalarda dip gördüğüm yerde çok az long artırıyorum. Yükselirken Önemli dirence gelince ilave aldığım o longları kapıyorum.

Bu haftaki gibi BIST endekste %20 lik bir iniş oluncada, sabit tuttuğum longlar sebebi ile çok zor duruma düşüyorum.

1200 de buradan döneriz dediğimde çok az bir long azaltmıştım. Endeks %20 düşünce neredeyse call margine giriyordum ve endeks yukarı döndüğündede nakit çok az kaldığı için dişe dokunur miktarda bir long alamadım.

1200 de tamamını kapasaydım veya En az bir %50 azaltsaydım, bugün çok daha fazla long alabilirdim.

1200 e tekrar geldiğimdede parayı 1 ayda ikiye katlamış olurdum.

Oyun şeklimi değiştireceğim. Artık ciddi direnç gördüğüm yerlerde ya tamamını kapayacağım yada en az %50.

Malsız boş durmayı beceremeyen biri bunu nasıl yapacak.?
    Valla başarmam gerekiyor.
    Söylemesi kolaydı, yapmasının çok zor olduğunu kendimden biliyorum. Onlarca kez test edildi efenim.

2.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    viop da oyun tarzımı değiştirmeliyim, o çok açık.

Şu anki oyun tarzımda, elimde sabit hep long tutuyorum. Aşağı dalgalarda dip gördüğüm yerde çok az long artırıyorum. Yükselirken Önemli dirence gelince ilave aldığım o longları kapıyorum.

Bu haftaki gibi BIST endekste %20 lik bir iniş oluncada, sabit tuttuğum longlar sebebi ile çok zor duruma düşüyorum.

1200 de buradan döneriz dediğimde çok az bir long azaltmıştım. Endeks %20 düşünce neredeyse call margine giriyordum ve endeks yukarı döndüğündede nakit çok az kaldığı için dişe dokunur miktarda bir long alamadım.

1200 de tamamını kapasaydım veya En az bir %50 azaltsaydım, bugün çok daha fazla long alabilirdim.

1200 e tekrar geldiğimdede parayı 1 ayda ikiye katlamış olurdum.

Oyun şeklimi değiştireceğim. Artık ciddi direnç gördüğüm yerlerde ya tamamını kapayacağım yada en az %50.

Malsız boş durmayı beceremeyen biri bunu nasıl yapacak.?
    Valla başarmam gerekiyor.
    Söylemesi kolaydı, yapmasının çok zor olduğunu kendimden biliyorum. Onlarca kez test edildi efenim.
    Longu boş ver ali cemal abim, isabetli bir seçim yapıp tabandan x 5 yap gitsin, tavana sermayeyi ikiye katlarsınız, ama bu yürek ister
    bugün çok hisse de yapılabilirdi, taban olmuş daha nereye gideceklerdi, dedim ya yürek işi.
    nasıl oluyorsa bu tür dalglanmalar hep cuma gününe denk geliyor, cumadan döndüm tüm tabanlar kaldırılmıştı.

Bunu burada yazmamda bir sakınca yok. cahil cühelanın uğradığı başlık değil.
    Son düzenleme : dobra; 07-08-2020 saat: 19:39.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    dobra o dediğini her seferinde başarabiliyorsan çok şanslısın veya bu konuda yeteneklisin demektir.

Senetle uğraşmak çok çaba ve zaman gerektiriyor. Senet incelemek artık ilgi alanımda değil. Gençken yapıyordum, BIST deki tüm senetlerin bilançolarını, faaliyet raporlarını arada sırada inceliyordum. Şimdi ilgimi çekmiyor.

Normalde para piyasaları ekranına en fazla bir kaç saat bakarım. Sonrada gün içi arada sırada kontrol ederim. Dün MECBUREN tüm gün piyasa ekranı başındaydım. İstisna bir gündü.

---

BIST yönetimi pazartesiden itibaren endeks kesici uygulamaya başlıyor. %5 den fazla oynama olursa 20 dakka keseceklermiş. Detayıda var.

Benim yöntemi uygulasalar devre kesicilere ihtiyaç kalmaz.
    Balinalarda Kötü niyet varsa, karşı alışlarla cezalandır. Gelişmiş ülkelerde bunu yapan olmuş. Yeni bi şey icad etmeyeceksiniz.

1200 den 980 e düşüşte devreyi kestin 20 dakka.
    Sence siyonistler satışı durduracaklarmıydı.?
    USD çıkışını ve siyonist satışını gören yerli FON lar satışa katılmayacaklarmıydı.?
    Devre kesicin sadece otomatik devreye giren robotları durdururdu. Onunda ne kadar faydası olur.?

Niyet kötüydü.? MB teslim olmasaydı satış devam edecekti.

5 kere izah ettiğim FON kurulsa, kötü niyeti fark ettiğinde (zaten başından beridir biliyormuşsun), 1080 in altında karşı alışa ufak ufak geçseydi. 1030 altında daha agresif alışa geçseydi, yerli FON larda buna katılırdı ve siyonistler ucuza sattıkları mallarla başbaşa kalırlardı. Açığa satış işlemlerinden de dağ gibi zarar yazarlardı.

Kötü niyetlinin suratına çakmış olurdun.

Zamanla yerli FON ve bireysel oyuncuda güven tesis etmiş olurdun. Kurallı, düzgün bir borsan olurdu. Oyuncu ve yatırımcı sayın her yıl artardı. Norveç emeklilik fonları gibi düzgün, ahlaklı, uzun vadeli fonlarda gelirdi. Para koyacak yer bulamazdın. Çok yüksek fiyatlarla BIST e TR şirketleri akın akın gelirdi. Çevre ülke şirketleri bile gelebilirdi.

Bu kadar basit bir işlem. Bu kadar büyük ve güzel sonuç üretiyor. Ne sen zarar ediyordun, ne düzgün oynayan borsa oyuncuları. kumar oynayan her zaman olacaktır, onlar kimseyi ilgilendirmez. BIST de suçluyu cezalandırdıktan sonra, günlükçüler, kumarbazlar kaybetsin batsın kimse aldırmaz, onların sorunu.

Bu dediklerimi aracı kurumlar BIST yönetimine anlatmalı.

Anlatmazlar.

Açıklayabilmem için evrim konusuna girmem gerekiyor.

Bi kaç örnek düşündüm, çok ağır kaçıyor. Doğru olan örneklerdi ve hayatta bolca yaşandığına tanıklık edersiniz.

Basit örnek vereyim:

Tatlıya düşkün adam şeker ihtiva eden işlerde çalışır.

Gidipte madende kömür çıkarmaz, masa başı işinde kağıtlarla uğraşmaz. Eğer iş seçme kararı ona kalmışsa mutlaka tatlı içeren bir işte çalışır. İç güdüleri onu yönlendirir. Ne yaptığının bilincinde değildir.

Bu örnek hafif kaçtı. Amaca ulaşmadı.

Seçim bize verilse kerhanede kimler çalışmak ister. Hepimiz isteriz değilmi.?

Ama kim cesaret eder kerhanede çalışmaya. Aile eğitimi aldıysanız siz cesaret edemezsiniz. Aile eğitimi almamış, iç güdüleri ile hareket eden kişiler gider. "Ülkeye fayda açısından", alt seviye insan grubu kerhanede çalışmayı tercih eder. Kerhanede çalışıpta fizik sitelerine giren, okuyan adam görürmüsünüz.?

Bu örnek iyi oldu ancak avam oldu biraz. Seviyeyi düşürdüm. Entel dantellerde okuyorsa topiği daha mantıklı örnek bulmalıyım. teorik açıklamak da işime gelmez, alışkanlığım değil, sevmemde. Fazla soğuk gelir.

Kestirmeden gideyim.

Aracı kurumlar tüm gün ne ile uğraşır. PARA İLE.
    PARA nedir. Sonuçtur. Üretimin sonucu. ÜRETİM OLMAZSA PARA OLMAZ. (bulunan ve almak için çaba gerektirmeyen istisnalar hariç)

Elinizde havadan para varsa, siz üretmemişseniz, SONUÇLA UĞRAŞIYORSUNUZ, ÜRETİM YAPMIYORSUNUZ demektir.

Terlemeden, kafa yormadan para elinde tutan insanların "ortak karakter yapısı" olmalı.
    Tabi tercihi kendi yapmışsa.

Kerhane örneğini aklınıza getirin.

Üretmeden para içinde yüzmek istiyorsanız, borsa aracı kurumları tam size göre.

Fazla detay düşündüm, konuya niye girdiğimi unuttum.? Nerde kalmıştım,
    Sonra arabada kız arkadaşımla beraber, arabayla kayalık koyu gören tepeye geldik park ettim. Yanında hayatının aşkı harika bir kız oturuyor, karşında deniz manzarası, tepeden seyrediyorsun. Daha ne istersin bre köftehor.
    Son düzenleme : alicemal; 08-08-2020 saat: 10:18.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yazıyı tekrar okuyunca mavzu aklıma geldi.

Sonuçta aracı kurumlarda para ya yakın olmaktan başka şey düşüNEmeyen tipler var.

Ne iş yapıyor?
    Neden orada?
    Yaptığı işin dünyada yeri ne?
    Yaptığı işin faydası ne.?
    Bunların hiç birini anlamlandıramadıklarını, TV lerdeki ürettikleri çözümlerden görüyorsunuz. tamamen paraya odaklılar. Para nedir onu bile bildiklerinden emin değilim. Ezberleyip tanımını 10 kere tekrarlarlar. Zaten bu sayede o okullardan mezun olabilirler.

Bunu anlamlandırabilecek kapasiteye sahip değiller. O sebeple gidipte BIST yönetimine bu durumu anlatamazlar. Akıllarına gelmez. Gelse, kendilerinden işlem yapan büyük oyuncuları rahatsız edeceklerini düşünürler. BIST nedir, neden kurulmuştur, onunda sebebini amacını bilmezler. Ezberlerinden tanım söylerler hepsi o. Papağana ezberletin 2 fındığa oda söyler.

Onların odağı para dır.

Para kimde.? Büyük oyuncularda.

Beyinleri burada durur. Büyük oyuncu=para.

Kafa başka bişeye basmaz.

Büyük oyuncuların ve manipulatörlerin oyuncağı olan borsa yerine, düzgün temiz, kötü niyetli büyük oyuncularında cezalandırıldığı borsada, yukarda anlattım, büyüyüp gelişiyorsun.

Büyük oyuncu=PARA şartlanmasını aşacak beyne sahip değiller.
    Ahlak, düzen = PARA konusunu anlayabilmesi için, sebep sonuçları, aşamaları birbirine doğru bağlayabilmesi gerekir. Bunada düşünen evrilmiş beyin gerekir.

TV lerde tekrarladıkları şeyler, okullarda EZBERLEDİKLERİ şeyler ve yahudi medyanın 70 yılda bunlara ezberlettiği şeyler.

PARA SONUÇTUR. SONUÇLA UĞRAŞAN BİREY AZ GELİŞMİŞTİR.

Hangi en büyük okulu bitirmişsen bitir, ezberleyerek geçmişsindir, hafızan iyidir fazla çalışmışsındır. Türk eğitim sistemide buna çok müsait.

Bir örnek daha.

Köpeği düşünün. Yanlış anlamayın hakaret etmiyorum, en yakınımızdaki en çok tanıdığımız ve sevdiğimiz hayvanlardan biri.

Köpek, insana göre daha ilkeldir değilmi.? İtirazı olan varmı.?

Köpek ile insan örneğini ele alalım.

Bir insana bir sopa ile vurduğunuzda ne yapar.? Köpeğe vurduğunuzda köpek ne yapar.?

Sopayı siz tutuyorsunuz, eylemi yapan sopa değil sizsiniz. Sopa sonuçtur(araçtır ama dayak yiyen açısından, karşı eylem olan sonuç aşamadır). Sebep sizsiniz. Sizin vurma sebebiniz, olayında sebebi.

Köpeğe göre daha gelişmiş olan insan, sopayı yiyince sizden dayak yediğini bilir. Sopayla uğraşmaz, direk size yönelir. Küfür eder, yada tükürür, taş alır atar vb..

Köpek ne yapar. Sopaya saldırır. Boğa nın, matadora değil pelerine saldırması gibi.
    Köpeğe taş atın, taşın peşinden koşar. İnsana atın, direk size yönelir, küfreder yada zehirli tükürük atabilir.

Sonuçta sopa, dayak yeme olayında sonuç aşamadır, sebep değildir.

PARA da sonuçtur. Üretimin sonucudur. Parayı üreten çalışmaktır. Üretimdir.
    Siz aracı kurumdaysanız ve seçimi siz yapmışsanız, ilkelsiniz emşerim yaw. Oh ya rahatladım.

Hali ile aracı kurumlara toplanmış bu ilkellerinde kalkıp BIST yönetimine mantıklı bişeyle gitmesini beklemek hayalcilik olur.
    twin özlemler ayrı. Onları ayrı tutuyorum. kendilerini ekoTürke bekliyorum. bluumbergi pek seyretmiyorumda. Hoş arada ekoTürk dede görünüyorlar. Devamını beklerim, ikiz olarak çıkarsanız verim 2 kat artıyor.

.
    Son düzenleme : alicemal; 08-08-2020 saat: 10:44.

Kerhaneye örneğini tam anlayamadım. O kadar yazıdan bu mu ilgini çekti dersen ne bileyim
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan o örneği avam için vermiştim o sebeple anlayamamışsın, sana hitab etmiyor.
    kerhanede çalışmadan kastım, kapısında nöbetçi olursun, yönetici olursun, kasada durursun, sokağında süpürgeci olursun filan, yani kolay kadınlara yakın olda ne iş yaparsan yap.

2 farklı gerçek arasında bağ kurman gerekiyor.

Birincisi, insan sevdiği(iç güdülerine hitab eden) işi yapmak ister.
    İkincisi para sonuçtur.
    Üçüncüsü, sonuçlara odaklı isen az evrilmişsindir.
    Dördüncüsü hepimiz ölecez.

Anlatmayı başaramamışım anlaşılan.
    Tekrar denemiyeceğim. Tom Jones abimizin Green Green Gras türküsüne odaklanmış durumdayım. Ne hüzündür be.
    Son düzenleme : alicemal; 08-08-2020 saat: 12:36.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bankalar hala dovizi artırmaya devam ediyorlar. faiz artışı istiyorlar. Yeniçerilerin padişahtan altın istemesi gibi.

TR deki siyonist bankaların merkezleride londradan bastırıyorlar. USD/TL seviyesini artırınki, faiz artışı tetiklensin diye açıklamalar yapıyorlar. USD 7.50 ye çıkması gerekiyormuş ki faiz artsın. Siyonistlerin çalıştırdığı Ercan Ergüzel isimli TC kimlikli olduğu belli olan bizim yetiştirdiğimiz uşak da bu açıklamaya katılmış.

Ezilen yine halk olacak. Ne bankalar, ne siyasetçiler. Halkın %60 ı ezilecek. %10 civarı bu işten faydalanacak. %30 civarıda faydalananlardan faydalanacak.

Her zaman olduğu gibi. Bu döngüyü kıracak kimse yok.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    MB nin faiz olaylarını net bilmediğim için, siyonistler faizde tam olarak ne istiyorlar onuda anlamış değilim.
    siyonistlerin açıklamasına bakarsak, MB nin son 2 günde yaptıkları yetmemiş.

MB BIST de aynen USD de yaptığı gibi koruma açısından alıma geçse, USD nin psikolojik etkisi daha az olacak.

Sayfa 348/852 İlkİlk ... 248298338346347348349350358398448848 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •