Sayfa 439/852 İlkİlk ... 339389429437438439440441449489539 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,505 - 3,512 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugünüde para piyasalarına bakmadan geçirdim. Bu akşam biraz baktım. Sanırım yarın yeniden BIST de long kovalamaya başlayacağım. XBANK taki endişe geçmişe benziyor. Endişe neydi, niye geçti orasıda benim için muallak.

Son bir kaç günde neler oldu.? Aşı etkisini göstermeye başladı. Aşının çok yapıldığı abd, Almanya, israil de, son 3 günde Vaka sayıları düşmeye başladı. Hisse borsaları için iyi.

abd'de piyasaların sevdiği yellen başa geçti. Ve abd finans devlerinin istediği ilk açıklamayı yaptı, "güçlü dolar hedeflememeliyiz, PİYASAYA bırakmalıyız" demiş. Piyasa kim.? ibrani kökenli siyonist finans devleri. biden ve yellen kim.? İkiside ibrani asıllı, yahudilerin yukarı çıkardığı 2 elemanları. Hali ile Efsane keçi ne derse onu yapacağız diyecek halleri yok.

yellen ve biden hisse piyasaları için iyi. yellen piyasa ne isterse yapacak, biden da trump gibi kavga etmek yerine diyalog yolunu seçecek gibi görünüyor. Herkes "biden gelirse ayvayı yeriz. tayyip, trump ile kanka, bidenla değil, kaçııın" dendiğinde. Aptal dost yerine akıllı düşman daha iyidir başlığı ile bir yazı yazmıştım ve devamında trump döneminde başımıza gelenleri hatırlatmıştım. Sizde göreceksinizki "hırsız aptal deli dost" yerine "aklı başında düşman" iyidir. trump az vergi kaçırmamış o sebeple hırsız dedim, ayrıca çamaşır suyu içerseniz virus ölür dediği için deli dedim. Sağa sola saldırdığı ve hakaretler yağdırdığı içinde aptal dedim. "deli ve aptal" nasıl olurda abd ye başgan olur ve bu kadar zengin olur. AŞIRI Zenginliği getiren akıl değil AŞIRI HIRS dır bunu daha kaç kere açıklayayım bilemiyorum. Çiftlikbankın tosunu şu an çok zengin. 2 yılda zengin oldu.? Sizce o adam akıllımı.? Akıllı zengin olamazmı.? Olur ama fazlasını paylaşır. Bakın Atatürk, bakın Tesla. Aptal paylaşmaz. neden.? Çünki zenginliği azalırsa adam yerine konmayacağını düşünür. Neden.? Çünki mutluluğu getirenin para olduğunu düşünür. Bakın Marilyn Monroe. Neden.? Çünki sebeplerle sonuçları DOĞRU bağlayamaz, yaptıklarının sonucunun nereye varacağını kestiremez.

MB'nin faiz kararına yaklaştık. Perşembe açıklayacak. Bu seferki çok önemli değil. Son 2 faiz kararı, tamamen TV den açıklama yapan 3 siyonist bankanın istediği miktardaydı. Önce 500 istediler MB yaptı. Sonra 200 istediler MB yaptı. Bu sefer kaç istediler acaba.? Bir kaç gündür piyasa takip etmediğim için bilmiyorum.

Ons da kenardayım, henüz ona kafa yormadım. Yukarı gitmesi içinde sebep var, aşağı gitmesi içinde. yarın biraz detaylı incelemeye çalışayım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Hayrettin bir durum. Bugün için BIST hisse vadeli long kovalamaya başlayacağım dedim. XBANK yine sapıttı.

Pazartesi Salı günleri abd borsaları kapalı iken bizim BIST açıktı, işlem yapıldı. 2 Günde XBANK yeşildi.

abd borsası dün akşam açıldı, XBANK bugün satışta. Bu nasıl iştir arkadaş ben anlayamadım.!

abd borsası satışta desek, o da değil. Küçük dalgalı normal yükselişini rekorlarla sürdürüyor.

Vallahi anlamadım.

Bankaların bilançoları kötü gelecek dense.? Pazartesi salı abd borsası kapalı iken niye aldın.? Demekki bilançolarla alakalı değil. Zaten banka bilançoları ne zaman kötü geldiki. Devlet bankaları belki yüksek batık kredisi var. Onlarda bizim sırtımızdan besleniyorlar. Koyarlar işsizlerin ekmeğinden bu bankaların kasasına yine bişey olmaz.

XBANK virus den etkilendi desek pazartesi salı virus yokmuydu.? Yada global başka sorun desek, pazartesi salı.?
    xbank satıp diğerlerini topluyorlar desek, pazartesi salı yine işi bozuyor. Pazartesi salı'nın tek özelliği abd borsalarının kapalı olması.

XBANKı anlayan varsa beri gelsin.

Birşeye mi şartlandırıyorlar acaba sürüyü.? Bu odunlar o kadarda zeki değiller. FED para verince coşuyorlar, vermeyince düşüyorlar. Beyni obez hale gelmiş, kendi halkının kanını emen yiyici sürüsü. Büyük bankalardan birinde para piyasası elemanı olsam, anında anlardım ne döndüğünü. Onlardaki veri olanağı bende yok.

abd korkusu alicemal yeni bakanlar sert yapıyor bize
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    abd korkusu alicemal yeni bakanlar sert yapıyor bize
    Buda olabilir de, pazartesi salı günü abd li bakanlar sert yapmadımı.?
    Kafamı kurcalayan pazartesi salı günü niye yeşildi. Pazartesi özellikle çok aldılar.

Sebep bulamayınca benim kafa su kaynatıyor, ayaklarım yerden kesiliyor, ellerim ditremeye başlıyor, dişlerim gıcırdıyor, kendime güvenim azalıyor. Sonuçta karar veremiyorum.

Belkide banka hisseleri sahip değiştiriyordur. Endeksi 1000 lerden buralara taşıyanlar, yeni gelen yabancılara banka veriyorlardır. İhtimaller içinde en mümkünü bu gibi.

Pazartesi salı yı açıklıyormu.?

Eğer BIST deki yabancı işlemleri New York'dan yapılsaydı açıklardı. Oradan yapılıyor desek, saatler uymuyor. Gece çalışan ekip bırakmaları lazım. Robotlara yaptırıyorlardır desek, "robotları pazartesi salı niye kapadınız ha, niye kapadınız.?"

Neyse yaw, cevabını benim bulabileceğim bir konu değil gibi. Buralardan üj bej hisse long alıp bir deneme yapayım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    biden ve yellen in planları arasında 1.9 trilyonun haricinde bir teşvik paketi daha varmış.

Ayrıca biden ın planları arasında Asgari ücreti 2 katına çıkarma varmış. Asgari ücret şu an saatlik 7.5 USD imiş.

trilyonluk paketin yarısı, alt gelir grubuna dağıtıldı. Asgari ücretde alt gelir grubunu ilgilendiriyor. 17 milyon asgari ücretle çalışan var.

Bu 2 işlem, abd de enflasyonu artırırımı.? Enflasyonun artması FED faiz artıracak korkusunu tetikliyor ve hisse, ons altın piyasalarından çıkış başlıyor.

Bu 2 işlemin enflasyonu normalde artırması gerekir. Bizde olsa artırırdı, ancak abd de alt gelir grubu maaş zamları, enflasyona ne oranda etki ediyor bilmiyorum. Bizde her şey ithal ve dovizle. Dovizle olduğu için fiyatlar anında etkileniyor.

Onlardada ithal, ama kendi paraları ile.

Etkileme ihtimali düşük olmalı. Neden.?
    Birincisi, 1.9 trilyonluk paketle verilen para var ama, pandemi döneminde tonla işini kaybeden var ve onlar maaş alamıyor yada maaş kesintileri var. Netçede gelirleri düştü. Bu para o boşluğu belki biraz dolduracak. Ekstra harcanacak para değil, boşluk dolduran para.

İkincisi, asgari ücret büyük eyaletlerde zaten saat başı 11 dolarmış. biden ın planı ise 5 yılda taban 7.5 dolar olan asgari ücreti 15 dolara çıkarmak.
    Büyük eyaletlerde 11 dolardan 15 dolara çıkacak. Küçük eyaletlerde 7,5 doalrdan 15 dolara.

Hem zamana yayılmış bir işlem, hemde büyük eyaletleri az etkiliyor. 17 milyon asgari ücretlinin çoğuda büyük eyaletlerdedir.

Sonuçta, bu 2 işlemin kısa sürede(8 - 10 ay) enflasyon yaratma ihtimali az. Sonrasındada hafif etki yaratır.

Ama piyasalarda korku yaratıyor. Gerçek farklı olsada korku oldumu işler karışıyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan ın söylediğini biraz araştırdım. biden ve adamlarına bir miktar gözümü diktim.

biden,
    Radikal sağ gruplar için "karşıt fikirlere düşman olmamalıyız" demiş.

İran ile yeniden nükleer anlaşma için masaya oturacak. İran ı üç azılı düşmanından biri olarak görüyor ve buna rağmen iyi niyetle yaklaşacak.

Avrupa ile yeniden ilişkileri düzeltmeye çalışacakmış. "Uluslararası ilişkileri beraber halletmeliyiz" diyor. Çıktıkları kurumlara yeniden gireceklermiş.

Netçede biden, saldırmak yerine görüşme yapma taraftarı biri. deli trump direk saldıran biriydi.

biden'ın Dış işleri bakanı olacak olan Antony Blinken, Çin'le olan hariç "dış politikada pek çoy şey daha iyiye gidecek" anlamına gelecek cümle kurmuş.

Ayrıca Antony Blinken TR ye yeni yaptırımlardan bahsetmiş ancak şunuda eklemiş. Mevcut yaptırımlar işe yaramazsa, yeni yaptırımları görüşürüz demiş.

Açıkça tehdit, ancak demişki "mevcut yaptırımlar işe yaramazsa" Yani Türkiye yola gelmezse demiş.

Türkiyeye dönersek 2 aydır zaten abd ye yine göbeğimizi dayadık. Yani yola geleli çok oldu.

Aralık 2020 sonunda abd ile ortak çalışma grubu da kurulmuş. Her ne kadar direk s-400 leri kapsamasada yinede "ayaanın turabı oliim abi" diyerek teslim olduğumuzu gösteren önemli bir gelişme.

Sonuçta biden şimdilik çok olumlu görünen bir adam, Antony Blinken'de "öttürecem sizi" dememiş. "ötmezseniz bakıcam" demiş. Bizde 2 aydır ötüp duruyoruz.

Netçede "güzel öttüğümüz sürece" biden ve ekibinden korkacak bişey yok ki 18 yıllık liderimiz akp, bu konuda iyidir. Özellikle "ne istedinizde vermedik" isimli epik şarkıyı söylerlerken ağlatırlar.

Tabi yazdıklarım XBANK ı satan yabancılar bişey ifade etmiyor. Korkmuşlar bi kere. Naif insanlar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Zor bir gün daha geçti.
    Üstteki yazımdan sonra bankalara satış durdu, bankacılık endeksi yükselmeye başladı. Yabancıların biden korkusunu aldım sanırım. xbank da işlem hacmi yüksek geçmiş.

xbank kapanışına bakarsak yarın için pek iyi sinyal vermedi. Ancak özellikle holding endeksine iyi alış geldi ve bugün için yüksek düşüşü önledi.

xbank, yarın için iyi sinyal vermedi ama batı borsasına bakarsak yarını yeşil açma ihtimalimiz yüksek. abd ye bakarsak borsası coşmuş durumda, biden ı bolca yeşillikle karşılıyorlar.

---

ons altın bugün kötü hareketler yaptı. Haberlemi oldu bilmiyorum önce kırmızı uzun barlar, sonra daha uzun yeşil barlar. Bu tür ani uzun hareketler haber ile oluyor. Ne haberi geldi bilmiyorum. biden ı karşılama olayımıki.?

bluumbergin gece marabasında çıkan Melike Ayan dan belki bişeyler öğrenirim.

Eğer hareketler haberle olmadı ise, önce longcuların stoplarını patlattılar, sonra yukarı uzadılar. İşin içinde haber, yeni veri yoksa, açıkça manipulasyon yapıldı diyebilirmiyim.? Diyemem. Tüm dünyaya açık bir piyasa, içeriğinide bilmiyorum o sebeple ben diyemem, siz deyin.

ons niye böyle yaptı, biraz haber araştırayım. Yükselmesini gerektirecek bir haber yoksa, 1860 ın üzeri, short için fena yerler değil.

---

usdtry bugün farklı davrandı. BIST hisse ler kırmızı iken bile yükselmedi. Hazinenin kasasına dün giren 3,5 milyar dolar sebebi ilemi acaba.? 15 milyar USD talep gelmiş, 3,5 milyar USD de tokalaşmışlar. Faizde iyi %5 civarı. Daha 6 ay önce %9 faiz le doviz bulamıyorlardı.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons un dünki ani hareketlerini açıklayacak haber bulamadım. EUR/USD de aynı anda hareketlenmiş. Mutlaka bir gelişme oldu.
    Dün gece ekonomi haberleri de tamamen biden ile doluydu.

Sebep, yellen in dillendirdiği yeni paket olabilir. Fakat ons da hareket 12:45 le 15:45 arasında başlıyor. O saatte yellen ablamız uykuda. Konuştuysada uykusunda konuşmuştur.

Bildiğim kadarı ile 1.9 luk paketde henüz onaylanmadı. Belkide onaylanana kadar ons azda olsa yükselecek. Önündeki engel ise yellen ablamızın bir cümlesi. "USDnin düşmesini hedeflememek gerekir".

trump ın böyle bir isteği vardı, USD düşük olmalı diyordu.
    yellen in böyle bir hedeflemesi olmayacakmış.

Piyasalar psikolojik olarak yellen'in bu cümlesinden etkilenecektir. Akıllarında "yellen USD nin düşmesini istemiyor" diye kalacaktır. Hali ile USD yükselecek diye planlarını yapacaklardır.

USD de ons ile negatif korelasyonlu. USD yükselirse, GENELLİKLE ons düşer.

Bugün XBANK yine başrolde olacak.

bol şans.

.
    Son düzenleme : alicemal; 21-01-2021 saat: 10:35.

Sayfa 439/852 İlkİlk ... 339389429437438439440441449489539 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •