Sayfa 288/852 İlkİlk ... 188238278286287288289290298338388788 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,297 - 2,304 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada pek çok ekonomist ve düşünür, kapitalizmin geleceğini tartışıyorlar.

Virus çıkınca kapitalizmin açıkları ortaya çıkmış filan. Verdikleri örnek abd ve avrupa üzerine tabiki. Hesapta kapitalizmin merkeziler.

Ben gülüyorum tabi.

Özellikle abd ve Türkiye'nin kapitalizmle yönetildiğini söylemek için, hakkaten uzayda yaşıyor olmak gerekir.

Bize ekonomi okulunda öğretilen, kapitalizmde devlet düzenleyicidir.

Kuralları koyar, denetler ve düzeni bozanları bulup cezalandırır.
    Serbest rekabeti sağlar, bunun için kurallar koyar denetler ve uymayanları cezalandırır. Serbest rekabet işin temelidir, rekabet yoksa kapitalizm sistemi bozulur. Mutlaka adil eşit rekabet gerekir. bazı ürünleri üreten azsa, yeni firmalarında piyasaya girip o ürünü üretmesi için olanak sağlar. Bu sayede rekabet oluşur sonra devlet o konuda kenara çekilir.

Serbest rekabeti bozacak her türlü oluşumu engeller ve gerekirse cezalandırır.

Peki abd de bu kurallar işletiliyormu.?

Türkiye rezil bir örnek, en başından beridir yani 1950 den beridir bizde kapitalizm hiç oluşmadı.

Devlet sürekli bazı firmaları korudu kolladı, halkın parasını düzenli olarak bunlara aktardı. Bu şirketlerin önlerine çıkan engelleri temizledi. En çok destek alan şirket ise koç holdingdi.

Devletimiz bu işi yaparken medyadan destek aldı. Medyamız tamamen yahudi ve yahudinin kullandığı diğer azınlıkların elindeydi. Medya sayesinde kamuoyu oluşturuldu ve peşinden devletde bazı çıkar gruplarını korumak için harekete geçti. Medyanın eğittiği halk sayesinde kimse durumu görmedi, gören benim gibilerini devlet cezalandırdı.

Sömürü düzeninin askerleri, TVlerdeki, gazetelerdeki(medya) yapımcılar, yazarlar ve yorumculardır. halkı düzene onlar hazırlarlar. Yıllar boyu, yavaş yavaş sürekli alttan işlerler sizi.
    Mesela yıllardır bitcoin'i nasıl normalleştiriyorlar.
    Mesela yıllardır, tüm şirketler birleşmeli mantığını nasıl kafanızda işliyorlar, nasıl normalleştiriyorlar.
    Mesela abd doları herşeydir sistemini sizin kafanıza nasıl yerleştirdiler.
    Mesela batılılar, adildir, medenidir moderndir, biz cahil ve hırsızız düşüncesini kafanıza nasıl yerleştirdiler.
    Mesela çalıyor çalışıyor sistemini nasıl normalleştirdiler.
    Mesela asker millet kültürümüzün nasıl yavaş yavaş altını oydular.
    Mesela Türk bilincini nasıl ufak ufak yok ettiler. Türkiyede Türküm demek bir ara suç oldu.
    Mesela üreten fabrikaları değilde, para ile oyun oynayan insanları nasıl üstün kıldılar.
    Mesela parayı nasıl hedef haline getirdiler, milleti yozlaştırıp millet olmaktan çıkardılar. kanallara bakın sabah akşam para sayan makineler. Üreten çalışan makina insan değil, para görüntüsü. usta, kalfa sanayici mühendis değil, ziraat mühendisi değil, para piyasası soytarısı. Ekranlar hep bunlarla dolu.
    Mesela, maaşları düşürmek lazım, en büyük şirketleri desteklemek, teşvik vermek lazım, finansı desteklemek lazım, diyerek eğittiler sizi.
    ...
    Medya sömürü düzeninin generalidir. Mutlaka sömürgecilerin olmazsa olmazıdır. En güçlü araçlarıdır.

Bizde çok açık ve adice yapıldı herşey.
    Sonuçta buraya geldik.

Aynısı abd dede oldu. Belli çıkar grupları devlet tarafından korundu kollandı. Devleti yönetenleri çıkar grupları belirlediler. Devletin başına getirdikleri adamları sayesinde devlet olanaklarını hep kendilerine yonttular, diğerlerini engellediler.
    2008 de çok yeni taze ve dev örnek.

kapitalizmde kötü yönetilen şirketler batarlar. Yerini iyi yönetilen şirketler alır. Devlet bu düzeni korumakla görevlidir. hep geriden yeni şirketlerin gelmesini sağlamalıdır.
    Ama 2008 de ne oldu. Kötü yönetilen tüm şirketlere devletin parası boca edildi. Serbest rekabet ve kapitalizm can çekişiyordu öldü.

Benzerleri tüm kapitalist ülkelerdede var. bazılarında az bazılarında çok.

TR de hiç yok.

Yani detaylı anlatamadım, uzun zaman ve emek harcamak gerekir ancak, kapitalizmin sonu filan diyorlar. KOMİK.

Hangi kapitalizm. Hangi liberalizm. hangi serbest rekabet.

Kapitalist denen ülkeler tamamen yahudi oyuncağı olan ülkeler. Onlar kendilerine yontan sistemi yüzlerce yıl önce geliştirmişler, sonra tüm dünyaya dayamışlar.

Kapitalizm dediğiniz, yahudilerin sömürü sistemi. Kitaplarda anlatılan ve bize öğretilen gerçek kapitalizmle uzaktan yakından alakası yok.

.
    Son düzenleme : alicemal; 31-03-2020 saat: 11:56. Sebep: coat style.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada yahudiler ve yahuddi lerden maaş alanlar, sistemli olarak Türkiyeye bişey dayatmaya çalışıyorlar.

Tarım ve Turizm ülkesi olun. Bunu çok iyi yaparsınız.

Tercümesi: "Köylü kalın" diyorlar.
    "Sanayi, teknoloji geliştirmeyin, bilimden uzak durun" diyorlar.

Bunu pek çok aydın sandığınız yazar, direkt veya dolaylı söyler. Ufak ufak işlerler.

Bunun anlamı, sanayinizi teknolojinizi geliştirmeyin. Şu an oldğu gibi, tarlanızı sürecek traktörü bile biz verelim, mazotunuzu biz verelim. tarlanızın sahibide zaten biziz, az bişey kaldı onuda alıyoruz, siz sadece o tarlada işçi olun.

Traktörü mazotu vermezsek, sizi krize sokarız, kuyruğunuda kaldıramazsın.

Aynen şu an dolar la oynayarak bizi sık sık krize soktukları gibi.

"Tarım ve Turizm ülkesi olun." diye yazan söyleyen birini görürseniz, bilinki bu ülkenin, dolayısı ile sizin dostunuz değil.

Tarımı yok edelim anlamı çıkarmayın.
    Tarımıda bilim ve teknoloji eşliğinde yapalım ama o bilimi ve teknolojiyi biz üretelim.

tarım çalışanlarıda iyi eğitimli olsun ve traktörü tablet üzerinden çardakta çay içerken uydu kanallı yönetsin. Çocuğu traktör yönetme yazılımı yazsın. Kızı ürün yetiştirme mühendisi olsun. vb.
    Emir alan köylüler olmasın, teknolojiyi üretip kullanan köylüler olsun.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    tayyip erdoğanın, akp döneminde dış ülkelere yaptığı para "yardımı". (yılmaz özdil'in yazısından, tek tek yazmış.)

SURİYE HARİÇ, Verdiklerini iddia ettikleri para toplamı 16 milyar dolardan fazla. Tutarı belli olmayan binlerce "yardım" da var.

16 milyar dolara bu ülkede ne yapılırdı.?
    Şehir hastahaneleri, nükleer santral, tüneller köprüler hepsi yapılırdı. Onun yerine çocuklarımızı 25 yıl borçlandırdılar, şimdide para istiyor.

Peki verdiğini iddia ettiği 16 milyar doların ne kadarı gerçek yerine ulaşmıştır.? akp yi biliyoruz, o 16 milyar dolar neden verildi ve neden hesabı kontrolu yapılamayacak olan yurt dışına verildi.?

verilip verilemediğinin kontrolunu yapamazsın. Orada biri aldım der, iş biter.

Kaç kez yazdım, somali ye yardım yapacağız diye reklamları çıkan dernekler var.? Neden yurt dışına yardım.?
    Yurt içinde milyonlarca aile evsiz kirada iken ve açlıktan ölen varken.? Son 2 yılda 30 dan fazla kişi maddi sıkıntı sebebi ile intihar etmişken.!

Yurt içinde yapılan yardımı kontrol edebilirsin. Kime ne kadar verilmiş, gider bakar anlarsın.
    Ama somali ye filistine pakistana sudana kenyaya yapıldığı söylenen yardımların kontrolunu yapamazsın. Orda biri aldım parayı der, kontrolunu yapamazsın. O ülkelerin yetkililerinin tamamını 1 milyon dolara satın alırsın istediğin şeyi söylesinler diye...

Çıkmış TV ye para istiyor.
    Saraylarından bir kaçını sat, uçaklarından bi kaçını sat, yıllık aldığın hesabı sorulamayan milyarlarca lira ödeneği alma. Senden öncekiler almadı...

her neyse bu yazının boş olduğunu biliyoruz.
    Fıkradaki gibi akrep akrepliğini yapar, doğası odur. Kurbağa aptal, onunda doğası o, aptal olmak.

Bu arada Soner Yalçın'ın sözcü deki bugünki yazısı, siyonist yahudilerin kafa yapısı ve yapabilecekleri şeyler hakkında ip ucu veriyor. Sınır yok.
    Geçmişte içinde yaşadıkları ülkelere yaptıklarınıda biliyorum, bi ara onuda yazmak lazım. Kendi ülkelerinin canına okuyorlar ülkedeki bazı şeyleri sahiplenebilmek için. Sahipleniyorlarda.
    @NeAcaipDunya

4. Sn.Alicemal bey yazilariniza ara veriyorsuz.Ozlettiniz kendinizi.
    Oysa zevkle okuyor, bilgileniyorduk.

5. Ezmânın tegayyürüyle ahkâmın tegayyürü inkâr olunmazmış. Ali Cemal kardeşimiz tarım ve turizm ülkesi olmayı bir kusur telakki edip zaaf bilirken, şu yecüc mecüc'ün öncüsü nam-ı diğer covid19 korona mikrobu ru-yi zemini öyle bir taçlandırıp titretti ki, hadis-i şerifte de buyurulduğu üzere, "dünya öküzün boynuzunda ve balığın sırtında dönmektedir" hakikati bir güneş gibi tecelli etti.

Hoş, mecazdan ve teşbihten anlamak da bir zeka inceliği ve maneviyat gerektirir. Viop'la yatıp arbitraj'la hasbihal eyleyen süfli borsa simsarları ve zeka rakım seviyesini everest belleyen dağ keçileri bu tespitimizi isterse hafife alsınlar.

Yerküreyi oluşturan toprak ve sudur. Burada balık denizleri ve deniz yoluyla yapılan ticareti, öküz ise malum, hayvancılıktan ziyade, toprak ve toprak yoluyla yapılan ve cümle insanlığı doyurup besleyen tarımı işaret etmektedir. İşte, üzerinde yaşadığımız ihtiyar yerküre de, kim ne derse desin, ziraat ve ticaret üzerinde dönmektedir. Aynı şekilde devletler de, kılıç ve kalem üzerinde yükselirler. 14 asır evvelinden bu ince hakikati bir sual üzerine, son derece özlü bir cevap ve ince mecazi bir benzetmeyle insanlığa haber veren o kutlu resule salat ve selam olsun. Ne mutlu O'na tabi olanlara. Vesselam.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    bosyatirim sağol. Ara vermiyorum. Haftada bir kaç günü ekran başında geçirmiyorum. O sebeple o günlerde yazma fırsatım olmuyor.

---

hacı abi'yi engellemişim. O sebeple yazısını okumadım. Engellediğime göre söyledikleri mutlaka değerlidir ancak benim için değerli değilki engellemişim. Bana öğreteceği bir şey yokmuş. Herhalde siyasileri savunmuştur.

---
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada en alt emekli maaşı alanları 1500 TL yapmışlardı.

Orada bir kurnazlık yapmışlar.

(sözcü yazarı Sezgin Özcan anlatmış)

Emekli maaşın 1000 TL idi. 1500 almaya başladın. 5 yıl boyunca 1500 TL alacaksın, maaşın artmayacak. yani en fazla 5 yıl içinde eski maaşına dönmüş olacaksın.

Zammı şu şekilde yapmışlar. (Basit ve yaklaşık hesap yapalım)

Maaşın 1000 TL ama 1500 TL alıyorsun.
    Bu yıl maaşlara enflasyon oranında zam geldiğinde, normalde yıl sonu maaşının 1500 + %10 = 1650 TL olması gerekir.

Hayır, öyle olmuyor.

Maaş zammını asıl maaşın olan 1000 TL den hesaplıyorlar. 1000 +%10 = 1100 TL. Ama 1500 TL almaya devam ediyorsun.

2021 yılındada enflasyon %10 oldu diyelim, emekli maaşına %10 zam yapılacak. 1100 + %10 =1210 TL.
    Gerçek maaşın 1210 TL oldu ama 1500 TL almaya devam edeceksin.

kaç yıl sonra gerçek maaşın 1500 TL yi geçerse o zaman 1500 TL den fazla almaya başlayacaksın.

Gerçekte maaşın artmıyor. Ek ödeme veriyorlar ve ek ödeme her yıl azalıyor.

Kötümü.?
    Hayır ek para aldıkları için iyi tabiki, keşke çok daha fazla verseler.
    Kötü olan devleti şark kurnazı mantığına sahip olan zihniyetinin yönetmesi.

Ama Bu mantıkla duvara toslayacaklar.

1500 e bu sene alışan kalabalıklar, bi kaç yıl içinde maaşlarının artmadığını ama satın aldığı herşeyin fiyatının arttığını görünce. Eskisinden çok daha fazla kızacaklar. Çünki aldıkları fazla parayı hakları olarak görmeye başladılar ve hakları ellerinden alınmış gibi algılayacaklar. fazladan para aldıklarını algılamayacaklar.

Birine sürekli iyilik yaparsanız, onu iyilik olarak görmez hakkı olarak görür. iyiliği kestiğiniz anda hakkını elinden almış gibi olursunuz.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün ve önceki gün bizim piyasada ilginç olaylar olmuş.

USD uçmuş kaçmış, önceki gün dow yüksek düşmüş, batıda TR nin risk primi zirve yapmış ama BIST hiçbirine katılmamış düşmemiş. Normal alıştığı sistemin dışına çıkmış.

USd çok artınca veya dow yüksek düşünce BIST de çok düşerdi. Bu sefer düşmemiş.

Düşmedimi? Düşürmedilermi.?

Şu ana kadar olanlar planlı balina hareketlerimiydi yoksa doğal gelişimmiydi.?

Düşmemesinin 2 sebebi aklıma geliyor.

Birinci ihtimal, balinalar önceki haftalarda 2 kez yüksek ve derin hızlı iniş yapmış, çok fazla silkelemişlerdi. Zaten virusle beraber 124 binden beri sürekli satış oluyor. Sonuçta bayağı bir senet toplamış olmalılar. Artık toplamaya ihtiyaç duymuyor olabilirler.

Ne demiştim, UZUN VADE trendi ülke ve dünya makro ekonomik verileri belirler ancak BIST endeksi o trende balinaların pozisyonu hazır olduğunda girer.

Balinalar pozisyonlarını hazırladılar, silkelemeye ihtiyaç duymuyorlarmı.?
    Şu an dünyada korku azaldı, artık silkeleme amaçlı aşağı indirirlerse, bu kez mal alma değil mal kaptırma ihtimalleri de var.

Belirsizlik bitti ise korkuda bitmiştir. Korku bitti ise, balinaların her aşağı indirdiğinde, diğer fonlar mal alırlar.

Sonuçta yine belirsizliğe geldik. Tamamen bittimi.?

İkinci ihtimalse, 124 binden düşüşte, nakit sıkıntısına düşen batı fonları, nakit karşılamak için BIST dedeki mallarını elden çıkardılar. BIST hızla batı ile beraber düştü. Sonra batı merkez bankaları piyasaya nakit enjekte etti. Fonların da nakte ihtiyacı kalmadı, o sebeple artık BIST ve gelişmekte olan ülkelerde satış yapmıyorlar.

İki ihtimalde olabilir.

İletişim çağında ve bu kadar yüksek küreselleşmişken, ilk defa böyle bir virus olayı ile karşılaşılıyor.

O sebeple belirsizlika zalsa bile, global fonlar hala acaba yeni bişey çıkabilirmi diye korkuyorlardır, o sebeple alışa geçmiyorlardır. İlk kez karşılaşılıyor, örneği yok.

Bizle beraber onlarda pandemik virus gelişimini ve ekonomilere etkilerini seyrederek öğreniyorlar.
    Sürpriz çıkarmı diye herkes korkuyor olmalı.

abd ve ingiltere ilginç davrandı. vatandaşlarını yük olarak görüyor olmalılarki, virusu serbest bıraktılar. Bu ülkelerde yöneten kesimin geliri zaten ülke içi emek sonucu oluşmuyor. Büyük çapta dışarı işlerinden oluşuyor.

her neyse artık.
    Son düzenleme : alicemal; 03-04-2020 saat: 11:04.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 288/852 İlkİlk ... 188238278286287288289290298338388788 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •