Sayfa 171/852 İlkİlk ... 71121161169170171172173181221271671 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 1,361 - 1,368 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Aziz Nesin'den bir fıkra.

Bir zamanlar Anadolu köylerinden birinde, Şükrü efendi ile Yaylı Yahya arasında geçen bir hikaye bu. Şükrüefendi''nin hali vakti yerinde. Yaylı Yahya ise çok fakir. Bir ayağı da sakat bu Yahya'nın, o yüzden yaylana yaylana yürüyor. Bir gün Şükrüefendi traktörüne kurulmuş kasabaya pazara giderken, bir de bakmış yolda yaylı yahya sallana yaylana kasaba pazarına gidiyor. Acımış,

Şükrüefendi - Ben de kasaba pazarına gidiyorum, bin traktöre de götüreyim

Anlatıcı - demiş. Yaylı Yahya da binmiş traktöre. Bunlar söyleşe gülüşe giderken çok şakacı olan Şükrüefendinin asklına bir hinlik gelmiş

Şükrüefendi - Len Yaylı Yahya!

YY - Söyle ağam

Şükrüefendi - Bak şurda, yolun üstünde manda pislemiş, buğusu tütüyor taze taze. Boku gördün mü?

YY - Heee gördüm

Şükrüefendi - İşte o bokun hepisini yer yutarsan aha bu traktörü sana veirirm

(gözlerini hareket ettirerek -traktör gidiyor ya- yavaş yavaş geride kalan boka bakarlar)

Anlatıcı - Yaylı Yahya şöyle bir düşünmüş, boku yesin mi yemesin mi? Yahu ömründe bunca halt yemiş zaten ilk değil ya... Şuncacık boku yerse koskoca traktör kendisinin olacak.

YY - Dur ağam dur, yerim ben o boku (aşağı iner boku yer)

Şükrüefendi - Hakettein len Yaylı Yahya, buyur traktör öz malın! Beni de kasabaya kadar götür hele

(Yer değişirler ve yola devam ederler. Kasabaya vardıklarında sandalyenin yani traktörün önünün yönünü değiştirirler, geri dönmeye hazır hale gelirler)

Anlatıcı - Yaylı Yahya geçmiş direksiyona, kasabaya varmışlar, pazarda işlerini görmüşler. Akşama da köye beraber dönmek üzere anlaşmışlar. Dönerken yine konuşa söyleşe gidiyorlar. Gelgelelim yediği bok bir türlü Yaylı yahya'nın aklından çıkmıyor. Nasıl etsem de yediğim bokun acısını şu heriften çıkarsam diye içinden düzenler kuruyor. Derken yol üztünde taze bir bok görmez mi!

YY - Şükrüefendi be

Şükrüefendi - Buyur Yaylı Yahya

YY - Şimdi bu traktör benim ya...

Şükrüefendi - Evet senin

YY - Bak şurda tüten taze bok varya, önde gördün mü?

Şükrüefendi - Gördüm Yaylı Yahya

YY - İşte o boku yer bitirirsen, nah bu traktörü sana vereceğim.

Anlatıcı - Şükrüefendi de traktörü elden gitti diye kendi kendine kızıyor, traktörü Yaylı Yahya'dan geri almanın bir yolunu düşünüyormuş. Yaylı yahya böyle deyince bunu fırsat bilip elinden kaçırdığı traktöre yeniden sahip olmak için atılmış yere...

(Şükrüefendi boku yer)

YY - Buyur, traktörü hakettin!

(Yer değişip yola devam ederler)

Anlatıcı - Yaylı Yahya ile Şükrüefendi tarktörün üstünde köye dönüyorlar. Ama o zamana kadar konuşup gülüşürken, birden ikisini de bir suskunluk almış.

Şükrüefendi - Ne düşünüp duruyorsun Yaylı Yahya, neden susuyorsun?

YY- Yahu, biz sabah seninle köyden çıkarken bu traktör senindi, öyle değilmi?

Şükrüefendi - Eveeet, benimdi.

YY - Şimdi akşam oldu köye dönüyoruz, traktör gene senin. Sabah benim traktörüm yoktu, şimdi gene yoook...

Şükrüefendi - Evet öyle Yaylı Yahya

YY - Traktör gene senin benim gene bir şeyim yok, demek hiç bir şey değişmedi. Öyleyse biz bu boku niye yedik?
    Son düzenleme : alicemal; 23-06-2019 saat: 16:13. Sebep: syntax
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Madem hafta sonu, Bi fıkra daha.

Eşeğin ipini çözen şeytan.

"Eşek ağaca bağlıydı.

Şeytan geldi, ipini çözdü. "Rahatça otlasın diye" dedi niye çözdüğünü soranlara.

Serbest kalan eşek hemen komşunun tarlasına daldı ve filiz vermiş ekinleri yemeye başladı.

Tarla sahibinin karısı tarladaydı, eşeğin ekinlere daldığını görünce kovalamak istedi ama eşek gitmedi. Kadın bunun üzerine domuzlara karşı yanında bulundurduğu çifteyi çıkarttı, eşeği vurup öldürdü.

Eşeğin sahibi tüfek sesini işitti, baktı ki eşek öldürülmüş ve elinde tüfekle bir kadın ona doğru geliyor. O da elindeki tüfeği kadının üzerine boşalttı.

Çiftçi kahveden döndüğünde karısını ölmüş buldu.

O da tüfeği alıp eşeğin sahibini öldürdü.

Eşeğin sahibinin oğlu eve geldiğinde babasını ölmüş bulunca, gitti tarla sahibini öldürdü.

Tarla sahibinin oğlu eve geldi. Bir de baktı ki anası ve babası öldürülmüş.

O da tüfeği kapıp eşeğin sahibinin oğlunu ve anasını öldürdü.

Haber ailelere ulaştı.

İki taraf birbirlerinin çiftliklerine hücum ettiler.

Ne varsa yakıp yıkıldı, kim varsa öldürüldü.

Sonunda şeytana sordular:

"Utanmıyor musun bu yaptığına?"

Şeytan yanıt verdi:

"Ben bir şey yapmadım. Sadece eşeğin ipini çözdüm rahat etsin diye."

Bazen bir eşeğin ipini çözmek bile bir ülkeyi karıştırmak için yeterli olabilir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Buda benden. uzun bir hikaye yazmışım. İlk yarısını asayım. İkinci yarısı, bu ülkenin gerçeklerine dokunduğundan, şu an yazamam. Bir gün eğer yargı düzelirde, temiz çalışkan dürüst insanlar rahatça fikir söyleyebilir hale gelirse, hikayenin ikinci kısmınıda asarım.

Kırmızı başlıklı Fadime Teyze ile Çoban'ın hikayesi.

Fadime Teyze : "Çoban amca, biz zenginiz değilmi."
    Çoban : "Evet kızım çok zenginleştik, tüm dünya bize gıpta ile bakıyor."

Fadime Teyze : "O zaman ben neden açım Çoban amca.? Madem zenginim, neden kendime ait evim arabam yok.?"
    Çoban : "Duble otoyollar köprüler yaptık kızım, seninkisi geçici durum, düzelecek."

Fadime Teyze : "Ama benim arabam yok Çoban amca, banane otoyoldan köprüden."
    Çoban : "Öyle deme kızım, ilerde seninde araban olacak, o zaman geçeceksin, şimdiden seni düşündüm kızım."

Fadime Teyze : "Ama benim kazandığım para ancak ölmeden yaşamama yetiyor, nasıl araba alacağım Çoban amca.?"
    Çoban : "Kızım dededen kalma tarlan yokmu. Sat tarlanı."

Fadime Teyze : "Evet var Çoban amca, dedem kurtuluş savaşında kurtarmış tarlalarımızı. Dedemin, babamın, anamın birikimini sat diyorsun. Satarım, ama arabanın benzinini karşılayamam, vergisini karşılayamam, kaskosunu karşılayamam, karnım zor doyuyor Çoban amca. Sattım diyelim, her yıl tarladan gelen 3 kuruş gelirimde olmazsa, çocuklarıma nasıl bakacam, onlara miras ne bırakıcam ben Çoban amca.?"
    Çoban : "Kızım yollar köprüler bırakacaksın, bu barajlar, köprüler yollar hepimizin, senin için yaptım .?"

Fadime Teyze : "Ama ben batıda oturmuyorum, sen yolları köprüleri kanalları hep İstanbul da yaptın Çoban amca."
    Çoban : "Kızım ilerde İstanbul a taşınırsın, sen taşınmazsan çocuğun, torunun taşınır, şimdiden düşündüm, kötümü.?"

Fadime Teyze : "Peki otoyoldan, köprüden geçerken para vermeyeceğim değilmi Çoban amca."
    Çoban : "Vereceksin kızım. Vermesen ülke kalkınırmı, bu ülke için canımız feda."

Fadime Teyze : "Hani benimdi.? Para veriyorsam benim değildir, parayı kim alıyorsa onundur. Çoban amca, verdiğim vergiyi, benim için otoyol köprü yapmak için harcadığını söylüyorsun, yüksek vergiler sebebi ile ben fakirleştim, açım, ama benim paramla yaptığın, benim olduğunu söylediğin otoyoldan köprüden geçerkende benden, çocuğumdan, torunumdan para isteyeceksin.?"
    Çoban : "Evet kızım."

Fadime Teyze : "Ben aptalmıyım Çoban amca.?"
    ....
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bi tane daha patlatayım. Bu da benden.

(Gerçek hayattaki kişileri korumak amacı ile, isimler ve yerler tamaaaamen yumurtlanmıştır, ona göre. "Yaw o benim kuzen oluyor" diyene darılırım.)

Etyopya masai kabilesi, sönmüş kraterin eteklerinde sığır ve keçi yetiştirerek geçinen bir kabile var. Reisleri makambo.

Dış dünya ile bağları yok, sığır ve keçi besleyip, sütü ve eti ile yaşıyorlar. Tüm kabile, odunlarla çit duvar yaptıkları bir köyde yaşıyorlar. Evler çamur ve samandan. Kabile reiside çamur ve saman evde, sığır çobanıda çamur ve saman evde. Hep aynı düzen.
    Doğuyorlar, çobanlık yapıyorlar, köyden bir kızla evleniyorlar, çocukları oluyor ve yaşlanıp ölüyorlar.

kabile reisi makambo de aynı, sığır çobanı kılımba da aynı. herkes fakirliktede zenginliktede eşit. Kimse kimseyi kıskanmıuyor, kimsede nefret yok, kimsede kin yok. Zorlukları ve mutlulukları ile bir yaşam sürüyorlar.

Derken köye bir araç geliyor. İçinde beyaz insanlar var. Arkada bir sürü kamyonda var.

Gelen beyazlar kabile reizi makambo ile anlaşıyorlar. uzakta nehrin kenarına beyazlar binalar yapıyorlar. Çok katlı, betonarme süper binalar. Gıcır gıcır arabalarla gelip gidiyorlar.

Kabile ne betonarme bina görmüş, ne çelik yapı, ne motorize gıcır araç.

beyazlar kendi site lerini kurarken işgücüne ihtiyaç duyuyorlar.
    kabileden bir aileyi alıyorlar yanlarına. ne makambo nede çoban kılımba yeni duruma hakim. ne olduğunu, ne olacağını bilemiyorlar. Binlerce yıldır ilk defa başlarına böyle bişey geliyor.Araçlar binalar onlar için yeni ve süper.

Beyazlar kendi sitelerine kabileden yalambo ailesini alıyorlar. Apartmanın zemininde klimalı ev veriyorlar.
    yalambo ailesi, yazında serinledikleri zemin kat apartman dairelerine inanamıyorlar.

Buzdolapları var. Önceden yoktu ama ihtiyaçlarıda yoktu. Şimdi var ve artık vazgeçilmezleri.
    Arabada şoförlük yapıyorlar. Önceden arabaları yoktu. Şimdi var ve vazgeçilmezleri oldu.
    Televizyonları telefonları var. Önceden yoktu ve vazgeçilmezleri oldu.

yalambo nun ve ailesinin başı dönüyor. Çamur evde yaşarken birden bire dünyaları değişti. Yeşil bir sitede klimalı evde yaşıyorlar.

Kabileye arada gidiyorlar ve ziyaret ediyorlar. Kabile hala aynı odun çitle çevrili çamur evlerde, arslanlara yem olma korkusu ile yaşıyorlar. Hala çobanlık yapıyorlar, hala her yere yürüyerek gidiyorlar. Hala nehirde çıplak yüzüyorlar timsah korkusu ile.

Ama yalambo yeşil sitede, şoförü olduğu araçla geziyor, klimalı evde kalıyor, yemek derdi yok, vahşi hayvan derdi yok.

Yaşam standardı on a katlanmış.

yalambo kabile reizi makambo ile konuşuyor.
    yalambo "Reizim, yürüyerekmi geziyorsun. Ben araba ile dolaşıyorum."
    makambo "Evet çok gelişmişsin, çağ atlamışsın. biz yürüyoruz." "Sizin sitede havuz vardı, orada yüzüyormusun, biz nehirde ölüm korkusu ile yüzüyoruz."
    yalambo "hayır havuzda yüzmüyorum yasak. Öyle herkes yüzemez. Kural var, kabile değil burası reizim. Kimyasalla temizliyorum. Hiç bilmediğim bi hastalığa yakalandım. Kimyasaldan dediler. Acı çekiyorum."
    makambo "olacak o kadar süper sitede yaşıyorsun. biz hastalık nedir bilmeyiz ama havuzlu sitede yaşamak başka. peki oğlun ne yapıyor, sığır güttüğünü görmedim."
    yalambo "oğlum sitede önemli kişi oldu. Sitenin boklarının aktığı kanalizasyonu temizliyor. gece bile tıkansa direk boka dalıp temizliyor. Beyazlar oğlum olmadan yapamaz. O kadar önemli oldu. yanlız beyazların boku bildiğin gibi değil, parazit kaptı hasta oldu. Ama ilaç veriyorlar. yeşil bişey var para diyorlar. Onu veriyosun, ilaç alıyosun. Süper bi sistem. Tüm yeşil kağıtlarımız ilaça gidiyor. Yeşil kağıt olmasaydı ne yapardık. Bu beyazlar yeşil kağıt çıkararak uzay çağını yakalamışlar. Reizim kusura bakma ama sizin kabilede hala yeşil kağıt yok değilmi.? Olsun, olsun önemli değil. Senin oğlun hala sığır çobanı değilmi.?"
    makambo "evet sığır çobanı. Maalesef beyaz boku temizleyecek kadar yükselemedi. Hasta değil ama apartman zemin kattada emir eri olarak yaşama şansı yakalayamadı. Peki kızın vardı o ne yapıyor."
    yalambo "onun durumu en iyisi, bir eli balda. Anası ile beraber beyaz evlerine temizliğe gidiyor. yemek bedava. vahşi hayvan tehlikesi yok. bazı ev sahibi beyler mesaiye kal diyormuş. Sabaha doğru elinde 1 kg etle geliyor. Anasıda peçete tutuyormuş ne demekse artık. Üstün beyazın işlerine akıl sır ermez. Benim karı ile kızım süperler maaşallah. Kıskanıyorum onları."
    makambo . "bizde hala vahşi hayat yaşıyoruz. Sitenin keyfini siz sürüyorsunuz. Beyaz boku temizle, mesaiye kal beyazların çavuşunu tokatla. Çok şanslısın yalambo. Darısı bizim çocukların başına artık."
    yalambo "işallah makambo işallah. Yakında siteye gökdelen denen şey yapacaklarmış. Biz gökdelende beyaz boku temizlerken, siz hala sığır çobanlığı yapıyor olacaksınız. üzülmemek elde değil... Mesela ben o yeşil kağıtlarla gelir senin köyde 10 evi alırım. Ama çamur ne yapayım, klime bile yok."
    makambo "Haklısın yalambo ciğerim. Biz ilkel kaldık. Yeşil kağıdımız yok. Benim kızı yanına al. Etide senin kemiğide senin. Beyazlarla tanıştır adam olsun, çavuş tokatlasın gerekirse kanal temizlesin. Ne diyon.?"
    yalambo "bakarız reizim. Artık önemli bi aileyiz biz. Boş zamanımız yok. Senin kız köyün en güzel kızı. Komambu ile evlenecekti ama olmadımı o iş. Gönder kızı, biraz eğiteyim, çavuş tokatlama uzmanı olsun beyazlara vereyim. Ama kolay deil bilesin."

Ne çıkardık bu hikayeden.
    Maallenin orspusu, onuru ile yaşayan köylüden daha üstün olabiliyormuş.
    Dünyaya nasıl baktığınla ilgili bi olay. Her şey göreceli. YEDİRİRLERSE, çalışarak aileni geçindirmek yerine, beyaz boku temizleyerek kendini önemli kişi sanabilirsin. yeşil kağıt peşinde koşarsın, her türlü hastalığı doğal sayar sın. YERSEN.
    Medyan yahudideyse yedirirler.

Binlerce yıllık eşitliğe dayanan adaletli kültür, 2 beyaz arabanın gelmesi ile yok olur. Kölelik başlar ve köle olanlar kendilerini diğerlerinden üstün görmeye başlarlar. Al sana sınıf farkı. Sığır çobanının boku olamayacak adam, beyaz boku temizleyince kendini üstün sanmaya başlar.

Neyseki keçi var. easy boy, easy...
    Son düzenleme : alicemal; 23-06-2019 saat: 17:53.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Seçim bitti, tayyip fark yediğinden kayyum olayı ortadan kalkmış gibi görünüyor.
    Hesaptaki nakit ile hisse alım emri verdim. Yarın hesaba geçer.

ABD ve kıbrıs problemleri sebebi ile fazla bir yükseliş beklemiyorum. 100bini geçerse sevineceğim. abd ile ilerleme olmadan, önceki kısa-orta vade tepeyi geçemeyiz. 106 bin miydi.

Seçim sonucunu ise, önceki iptal edildiği anda yazmıştım. İsteyen önceki sayfalarda arar bulur.
    akp eğer büyük hile yapamazsa, imamınoğlu büyük farkla kazanır, akp de imamoğlunu kahraman yapar diye bişeyler yazmış olmam lazım.

Aynen de öyle oldu. Hile döndüremediler. Onun yerine, saadet partisine, apo ya gidip yalvardılar. Herkese milletin cebinden para dağıttılar, yinede fark yediler. Adam her sorunu para ile çözmeye alışmış. İlahı para.
    AB ile sorun oldu, gitti 5 milyar dolarlık airbus siparişi verdi yine işe yaramadı.
    3 yıl kadar önce abd ile sorun oldu, gitti milyarlarca dolarlık boing siparişi verdi, işe yaramadı.
    Rus uçağını düşürdü, iki kere rusyaya madik attı, gitti s400 e 2,5 milyar dolar verdi, işe yaramadı.

İşin kötü yanı, ödülü kendisi alacak, para bizden çıkıyor.
    Seçimlerdede 400 er TL dağıtmış, fark yedi... adamın hayatı para. Ağzındanda din eksik olmaz.

imamoğlu proje adamı. Bunu ilk ben yazmıştım. Artık önü açıldı. Emir gelir kılıçdaroğluna, yerini ona hazırla diye. Olur biter. imamoğlu büyük ihtimalle rum değil ermeni. kılıçdaroğlu döneminde epey bi ermeni alındı partiye.
    Hali ile abd ye hizmet edecekler.

Şimdi böyle dedim diye diğer partilerden sanan olursa. Bu hali ile bile chp diğer partilerden kat kat iyi... ülkenin hali feci. Düzgün bir parti yok. Bu ülkeye hizmet edecek parti yok. chp kötünün iyisi.

Her neyse artık. Olan oluyor, biz işimize bakalım.
    Son düzenleme : alicemal; 24-06-2019 saat: 13:33.
    @NeAcaipDunya

6. Sizi beğenerk okuyorum ali cemal bey, ibretlik şeyler yazıyorsunuz vesselam. Yalnız talimat gelince genel başkanlığı değiştirebilecek bir parti nasıl kötünün iyisi oluyormuş? anlayamadım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İmdi bir ihtimalden bahsedelim.

İnsan doğasında dolanalım biraz.
    Hangi köpek havlar.? Bunu yanlış anlamayın. Tamamen canlı doğasına yönelik bir analiz.
    Korktuğu için köpek havlar. En agresif, en saldırgan köpekler, en çok korkan köpeklerdir. Tabi sahibi tarafından kötü karakterli EĞİTİLENLERİ klasman dışı tutuyoruz. Doğadan bahsediyorum.

Gelelim insana. Bu davranış tarzının aynısı insandada vardır.
    İYİ BİR EĞİTİMİN YOKSA, Kafada boşluk varsa, orasını korkularla doldurursun. Korku seni sürüye bağımlı ve saldırgan yapar. yani kafası boş olan, saldırgan ve sürü bağımlısıdır. Bade dendiğinde en önde o koşar çünki sürü lideri öyle istiyordur.

Savaşta düşmana doğru en önde koşanlar. Kaçarkende en önde koşanlardır.

Gelelim BIST e.

tayyip, imamoğluna farklı kaybetti. akp nin aşırı saldırgan ve agresif olduğunu biliyoruz. Bi kaç seçim kazanınca, cahil cesareti ile hurmaları çuvallara doldurdular evlerine götürdüler. O dönem sürü güçlü idi, çünki abd destekli fetö, orduyu hapse atmıştı, polis zaten ellerindeydi, korku yoktu, savaşta en önde koşturuyorlardı.

Şimdi farklı kaybettiler, ve cumbaba seçiminde kazanamayacağını görmeye başlamıştır.

Eğer tayyip'in bilgiye erdeme dayalı sağlam bir cesareti varsa. 18 yıldır yaptıklarına, ilerki cumbaba seçimlerine kadar devam edecektir. Değişmeyecektir.
    Yok tersi ise. O zaman savaşta en önde koşan, yenilgidede en önde kaçacaktır kuralı işler ve neler olur neler.

fetö yeniden fetullah olur, abd olur kankardeş, IMF olur dayı, apo olur sayın apo, ypg olur bizim çocuklar.

Bakalım hangi doğa yasası işleyecek. Önde savaşan, önde kaçar, yada savaşa hevesli olmayan, ailesi vatanı sözkonusu olduğunda savaştan kaçmaz. tayyip hangisi. cumbaba seçimine kadar göreceğiz.

ilk başlangıç, trumpla sarmaş dolaş olma olayı. Bakalım gerçekleşecekmi. Sonra fetullah ve sayın apo lar gelir... s400 leride üstüne çıkıp zıplaya zıplaya kırarlar. ama maketini.
    Son düzenleme : alicemal; 24-06-2019 saat: 14:25. Sebep: colored
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    yaw kitapçı, yannış anlama ama, kullandığın foto bana çok itici geliyor.
    Tabi bu tamaamen benim problemim, senin değil.
    Ama şu an sana cevabı kenmdimi zorlayarak veriyorum.

Soruna açık yanıt verirsem, partilerin yaptıklarından bahsetmem gerekir, o zaman şikayet üzerine mahkemelik olma ihtimalim var, o sebeple örnekle açıklayayım.

3 adam var karşında. ellerin bağlı.
    Biri 10 dakkada bir sana tokatı çakıyor, ağzın burnun dağılıyor. bu chp.
    Biri elinde bıçakla 10 dakkada bir vücudunun bi yerine faça atıyor, bi parçanı koparıyor. bu mhp veya iyi parti.
    Biride bir elinde balta. Bacağından başlamış katır kutur vurup duruyor. bacaklarının parçalanmasını seyrediyorsun. buda akp ve diğer dinci partiler.

Hangisini seçersin.? Normalde tokatı tercih eder herkes. yani kötünün iyisini. chp yi... çünki sömürgeciler seni öldürmüyor. Temel eğitimini verip para kazanmana izin veriyor. Özgür olmana izin verilmiyor. Ne emrederlerse yapman gerekiyor, yoksa ortadan kaybediyorlar.
    Ama diğer partilerle direk bangladeş yolculuğuna çıkıyorsun. Sadece gidiş bileti. 500 yıl önceki feodal yapıya 10 sene içinde geçirirler seni. Çok güçsüz kalırsın. O zaman başka bir ülke gelir seni katleder ve ülkeni alır.

her neyse. anlaşıldı sanırım.
    Benim görüşümüde baştan beri açık yazıyorum. Üçününde canı cehenneme.
    Son düzenleme : alicemal; 24-06-2019 saat: 14:20. Sebep: hell
    @NeAcaipDunya

Sayfa 171/852 İlkİlk ... 71121161169170171172173181221271671 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •