Sayfa 392/852 İlkİlk ... 292342382390391392393394402442492 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,129 - 3,136 arası.

Konu: Bana kalırsa.

bence 200 üstü bi beklentiye gidiyor piyasa borsa abd den paket beklerken içeridede merkezden 300-500 bekleyen çok
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan en çok sen karar almalısın. 200 mü yoksa faiz artmayacakmı.

200 veya daha fazla artarsa USD, önümüzdeki ayın üçüne kadar yani resmi enflasyon açıklanana kadar yükselmeyecektir, hatta düşüş eğiliminde olacaktır.

Şu an resmi enflasyon %12 de. önümüzdeki ayın üçün de resmi enflasyon düşerse veya aynı kalırsa, USD düşme eğilimine devam edecektir.

Veya,

tayyip in siyonistlerle yeni çıkaracağı olaya kadar düşüş eğiliminde olur haberin olsun. Faiz kararı elinde doviz tutanlar için çok önemli.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons 1920 yi zorluyor, koyduğum hedef 1930 a doğru ilerliyor.

1930 civarı, son kısa vade tepesi.

Longları 1930 a yaklaşırken kademeli kapatacağım ama tekrar almak için. Paket çıkana kadar yeni short düşünmüyorum. Sürekli long alıp satacağım. Abartılı artarsa o başka, o zaman belki düşünebilirim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada epey önceden yoğurt dan bahsetmiştim.

20 yıl kadar önce tüm medya kampanya başlatmış ve sokakta süt satanları yok etmişlerdi.

Hem sokakta süt satarak gelir elde eden hayvan sahiplerini fakirleştirmişlerdi, hemde o sütü alarak kaliteli süt ve süt ürünü tüketenleri baltalamışlardı.

Süt işleyen büyük fabrikalar, satın aldıkları doktor adı altındaki hayvanları TV lere çıkartmış ve sokak sütü sağlığa zararlıdır dedirtmişlerdi.

Sokak sütü ortadan kaybolana kadarkampanya devam etmişti.

Sonra biz, marketlerde satılan sanayi ürünü süt ve süt ürünlerine mahkum olmuştuk. Sokak sütçüleride, ya ineklerini kesmiş yada bize sattıkları fiyatın üçte biri fiyatına fabrikalara süt satar olmuşlardı.

Milletde sokak sütünü üçe alıp yoğrt yaparken. Fabrikalardan sütü 6 ya, yoğurdu 10 a alır hale gelmiştik.

Üstelik marketten aldığınız süt, gerçek süt değil, yoğurt gerçek yoğurt değil.

Hem kazık yemiş, hem sağlığımızla oynanmış, hemde hayvan sahiplerini fakirleştirerek hayvancılığa balta vurmuştuk.

Yapılanın o zamanda farkındaydım, şimdide farkındayım.

Medya bu kadar önemli. Medyayı denetlememiz bu kadar önemli.

Çok ağır cezaları olmalı medyadaki bu nitelikli hayvanların.

Süt ve süt ürünlerini çok tüketirim.

Bu yaz başından beridir komşu kadının zorlaması ile yoğurt yapmaya başladım.

Sütü direk hayvan sahibinden alıyorum. Markette fiyatı nedir bilmiyorum çünki 1 yıldır filan marketten süt almıyorum.
    3,5 TL ye yağı alınmamış hakiki sütü alıyorum. Yoğurt yapıyorum.

Yoğurt cam kapta, buzdolabında biraz yüksek soğukta 7 gün dayanıyor. 1 hafta o yoğurdu yiyorum, sütü içip kullanıyorum.

7 gün dolapta beklemiş yoğurdu çıkardım, oda sıcaklığına gelmesini bekledim ve yedim.

Haaaarika, hala ilk günki tadında. Market yoğurdu ile uzaktan yakından alakası yok.
    Markette bazı markaların yoğurdunda tat yok, bazı markaların yoğurdunda yoğurt tadı var ama iddia ediyorumki sonradan eklenen aromadır. markette satılan salkım domatese bile uzun süre koksun diye aroma sıkıyorlarmış.

Süt ve yoğurt, Hem yarı fiyatından aza mal oluyor. hem hayvan sahibi kazanıyor, hemde ben sağlıklı süt ve süt ürünü kullanıyorum.

Maya 3 ay önceki maya. Yeni maya ya gerek kalmadı. Maya olarak probiyotik yoğurt ve yarım küçük çay bardağı kefir kullanmıştım.

20 yıl boyunca medyanın attığı kazığı yedim. 20 yıl önce medyadaki hayvanlar her hafta çıkıp sokak sütünü kötülediler. Satın alınmış doktor ve sağlık kurumları konuştular. 1000 lerce yıllık geleneğimizi yıktılar, bizi soysuz fabrikalara mahkum ettiler. Fabrikaları suçlamıyorum, suç bizi koruması gereken devlette.

Ama bizde devlet güçlü nün yanında.

20 yıl sonra kurtuldum soyulmaktan, sağlığımla oynanmasından.

---

Bu arada fatih altaylı cevap yazmış.
    Önce standart küfürlerini sıralamış. Beyinsiz, aptal filan demiş. Sonra çok aptalca olan tek kelime ile kendini savunmuş.
    Maili gürünce çok güldüm. Karşımda 15 yaş çocuk var gibiydi.
    Cevapda yazmadım gerek kalmadı. Adam çok aşağıda.
    Ekranda çizmeye çalıştığı "bu halkı seven, savunan kişi" imajı ile alakası yok.
    Adama ne mail atmıştım. Bugüne kadar arada sırada ona kızıyordum ya. Hepsini birleştirip gönderdim. MEDENİCE madde madde ne yaptığını yazdım. Direk küfrü basmış.

Ege Cansen e daha ağır mesaj yazmıştım. Tabi çok eskiden. Öyle bir cevap geldiki Ege hocadan hemen özür diledim. Ege hoca ekranda göründüğü gibi gerçekten kaliteli bir adam. Seviyesi büyük ihtimalle benim epey üzerimde(şaka tabi benim üzerimde kim olabilir ki.). fatih altaylı ise çok aşağılarda. İşin ilginç yanı, fatih altaylı, bu kadar zararlı hali ile, ege cansenden en az 20 kat fazla kazanıyordur medya dan.
    Ege hocaya neden kızdığımı biliyorsunuz.

Özetlersem, liberalizmden bahsediyor ama liberalizmin ana kuralı devletin piyasa oyuncularına adil olması ve serbest rekabeti koruması kuralını baltalayarak bazı kurumlara para yardımı istiyor.
    Daha önemlisi, kendi çevresindeki kurumlara para yardımı isterken, çalışanın maaşı kısılmalı diyor.

Bu konularda ona katılmıyorum, katılmamda, onun haricinde çok kaliteli bir adam. Aslında sırf yukardakileri söylemesi bile toplam kalitesini bayağı aşağı çekiyor ama anlayamıyorum, bu kalitedeki bir adam nasıl bazı kurumlara teşviki savunur ve çalışanın maaşını düşürün der. Hala aklım almıyor. Belki, belki tabi, imkansıza yakın ama, belkide hata bendedir dicem ama komik dimi, sizde biliyorsunuz ki bende olmasına imkan ihtimal yok..

altaylı nın konuşulacak hiç bir yanı yok. Restoranda garson yaparsınız. Ama biliyorsunuzki, bu kadar beş para etmez bir adam, sırf medyada olduğu için, aradımı general "emredin" der, emniyet amiri "emredin" der, bakanlar "buyrun" der.

Medya bu kadar önemli. Gençleri okul kadar medya da eğitiyor.

Ali Cemal abey sen margarinle beslenmiş nesildensin, ancak süte mi geldin?
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yaw ebeveynler bi dönem herkes gibi margarin kullanıyordu.

Şu an yediğimiz herşeyde kanserojen madde var. Geçmiş yıllar bugüne göre yine iyi. Dünyanın ortalama zeka seviyesinin sürekli geri gittiğini biliyormuyuz.? Benim tahminim tabi. TV ler insanları köreltti gibime geliyor. tabi gıdaların, kirli havanın ve aşırı zor hayat şartının dayattığı stresinde vardır etkisi.

2 yıl önce migros kasap reyonundaki etlere bakıyordum.

Bi baktım, büyük bir parça et var, üzeri rengârenk, gökkuşağı gibi. "Nooluyor yaw" dedim şüpheye düştüm. Et üzerinde kırmızı, mor, bordo ve beyaz rengin çeşitli tonları var.

Orta yaşlı kasap var tezgahın arkasında. "Bu et niye farklı renklerde" dedim

Bilgiç bilgiç konuştu "etlerde yedi farklı renk olur" dedi.

"yaw" dedim, "hepsi aynı et üzerindemi olur.?"

Almadım.
    Bilgi çok olunca şüphede çok oluyor. Hollanda dan ithal edilen bir sıvı nın, etlere şırınga edilerek, etin ağırlığının artırıldığını biliyorum. Sırf maliyeti düşüreceğim diye, bize ne olduğu belli olmayan bir kimyasal sıvıyı yediriyorlar.

Peki migros yaparmı.?

Ambalaj kutuları tüm diğer marketlerde olduğu gibi kanserojen ürün dolu.
    Hatta manav reyonundaki şeftaliler in bir bölümüde bana göre GDOlu, şikayettde etmiştim. Tabi aynı şeftaliler hem pazarda, hemde diğer marketlerdede var. Migrosu karalamıyorum. Migrosa genelde gittiğim için oradan örnek veriyorum. Birde migros, sağlığınızı düşünüyoruz diye reklam yapıyor o bağlamda iyi örnek.

her neyse...

Yarın büyük gün...
    Ortalık karışacak gibi. MB kararı epey önemli görünüyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    MB gününe geldik çattık. Saat 14:00 de kararını açıklayacak.

1 ay önce 200 baz puan faiz artırmıştı ve BIST yükselişi hızlandırmıştı. Bankaların SON DÖNEM tüm oyun planı faiz artışı üzerineydi, banka hisse senetlerini yabancıların sürekli satma sebebide buydu. 200 baz puan artınca hisse satmayı bıraktılar, almaya başladılar.

Ama MBnin artırdığı faiz hala piyasa fiyatının ve enflasyonun altındaydı. MB faizi %10,25 enflasyon ise %12 civarında yani 200 baz puan fark hala var, piyasada oluşan ortalama faiz ise %13 civarında. 300 baz puan fark da burada var.

MB bugün en az 200 baz puan faizi artırırsa, enflasyonla aynı seviyeye çekmiş olacak ve siyonist bankaların istediği hemen hemen gerçekleşmiş olacak.

MB faizi artırmazsa ne olur.?
    Yaptıklarına devam ederler. USD, 1 ay sonraki MB kararına kadar hafiften yükselmeye devam eder, hisselerde satış başlar. Zaten batıda virus 2. dalga satışları başladı, batı satışları yeni trilyonlar çıkana kadar devam eder, BIST de eşlik eder.

MB 200 baz puan faiz artırırsa ne olur.?
    BIST ilk etapta yükselir sonra bir yerde kâr realizasyonu başlar. Sonra eğer batıdada yeni trilyonlar açıklanırsa BIST yükselmeye devam eder.

USD ise hafiften düşmeye başlar. Ne zamana kadar, yeni enflasyon rakamları açıklanana kadar. Eğer enflasyon rakamları artar MB nin politika faizi yine aşağıda kalırsa USD ye yeniden atak gelebilir. USD ile devleti dövüyorlar. Aslında halkı dövüyorlar, devlet maaşlarını artırmaya ve almaya devam ediyor, dayağı yiyen maaşlı çalışanlar oluyor, özellikle resmi enflasyona göre maaş alanlar ve onlara ürün-hizmet satmaya çalışanlar.

Yada tayyip siyonistlerle yeni arıza çıkarana kadar BIST artmaya, USD düşmeye devam eder.

tayyip den her an yeni bir arıza çıkabileceğinden, USD nin fazla düşeceğinide sanmam.

Pekiii, faiz BENCE artacakmı.?
    valla hala BIST e hakim değilim, o %20 lik düşüş ve sonrası temel analize bağlı olmadan, kuralsız hareket etmesi benim ayakları yerden kesti. Dengemi kaybettim. Aslında BIST de her söylediğimde yaklaşık çıkıyor ama korku beyinde hala geçmedi, o sebeple karar ve pozisyon almaya almaya korkar hale geldim.

MB faizi kaç açıklayacak konusunda bir şey söylemeyeyim. Önceki ay faiz artışına bakarsak en az 150 baz puan artıracakmış gibi görünüyor. tayyip de henüz "faiz artmayacak" diye koyunlarına hitab etmedi. Tabi kaçırmış da olabilirim, belki demiştir.

Şu da var, 1 ay önce MB kararı açıklanmadan 15 dakika önce BIST de alışlar başlamıştı. Sanırım insider trading gerçekleşti. Birileri haberi 15 dakika önce aldı. Bu seferde öyle olmasını bekleyebiliriz.

---

ONS altın kontrolum altında.
    Gece 23:den sonra sabah 9:30 a kadar işlem yapamamam ve akşam seansında alıcı satıcının az olması kötü. Anlaşılan benim bankanın ons altın viop işlemleri dünya ile entegre değil.

Söylediğim gerçekleşti, 1930 u gördü ve 1932 den döndü.
    Şu an 1915 civarında. İşlem yapabilseydim, kademeli olarak yeniden long almaya başlardım.

Ama bu sefer temkinli olurdum. Çünki batıda birkaç gündür virus 2. dalga korkusu satışları başladı. Yeni trilyonlar çıkana kadarda devam edecek.

ABD de yeni trilyon hala çıkmadı, sadece söylentileri var. Yok "umutluyum", yok "daha büyük olacak" filan. Ama ortada gelişme yok.
    O sebeple ons altın fazla çıkamıyor. Umutla yükseliyor, umut azalınca düşüyor. Hala paket ortada. Çıkacak ama ne zaman.

Seçimden sonra hangi parti kazanırsa kazansın çıkacağı kesin. 2 partide 2 trilyon civarında bir miktar çıkarmak istiyor. Çok büyük para. Bu para nın önemli kısmı para piyasalarına girecek, hali ile borsalarda altında bir miktar yükselecek.

AB de ise aralıkta 400 milyarlık bir paket çıkıyor ve şu andada hala şirket tahvilleri alıyorlar.

ons altında şimdi ne olacak.?
    Paket çıkmadı, seçimden önce çıkacak gibi de görünmüyor.
    ons fazla düşmüyor, birinci sebebi 2 trilyonluk paket hala masada.
    İkinciside, batıda virus 2. dalganın hızlanmış olması. Bu korku ve belirsizlik ons altının düşmesini engelliyor. Batıda ülkeler kendini kapayacakmı kapamayacakmı, kapamazsa ne olacak, herkes ölecekmi? gibi bir belirsizlik var. Her gün artan Kısıtlamalar ise avrupada ekonomilerin yükselme hızını duraksatacak. Hali ile hisse senetlerinin önemi azalacak. Alternatif olarak ise altın var.

ons altında kademeli long alışa başlayacağım ama 1870 teknik seviyeye kadar iniş ihtimali var. Grafiğe bakıp ona göre karar vereceğim.
    İnmeme ihtimali de yüksek, o sebeple short pozisyon almayacağım.

bol şanlar dilerim.
    Son düzenleme : alicemal; 22-10-2020 saat: 09:02.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün hisse senetlerinde, spot ekside iken, viop +%0,5 yüksekte idi.
    Hep bunun tersinin olmasına alıştık.

Ağustos sonu viop vade sonunda, endeksi anormal şekilde(dünyada her yer yeşil, veriler iyiye gitmeye başlamış, ekonomiler dipten yeni dönmüş, daha yeni %20 düşmüşüz ve geri almamışız filan ken.) %6,6 aşağı çekerek BISTin manipulatörleri long pozisyona geçmişti.
    Bunu arada sırada hatırlatıyorum ve tahminimce fetö grubu olduğunuda söylüyorum, sebebplerimi yazmıştım.

Dün hisselere satış geldiği halde viop u tuttular. Buda BIST manipulatörlerin hala long da olduğunu gösteriyor.

Bugün MB 200 baz puan artırırsa, BISTi direk yukarı taşıyacakları açık. Yabancıdanda satış gelmez çünki istedikleri olacak, faiz yeterince artmış olacak.

Sonra manipulatörler aylardır taşıdıkları o longları vermeye başlayacaklar. İyi bir realizasyon olacak. nerde vermeye başlarlar, onu ancak manipulatörler bilir. Klasik taktik Coşkunun en fazla olduğu zaman veriyorlar. Ya bugün coşkuyla verirler, yada önümüzdeki günlerde bir yerde.

Fazla uzatacaklarını sanmam çünki batıda 2. virus dalga korkusu satışları var.

Sayfa 392/852 İlkİlk ... 292342382390391392393394402442492 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •