Sayfa 418/852 İlkİlk ... 318368408416417418419420428468518 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,337 - 3,344 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İmdi de derine inelim.

Oda sıcaklığında karbondioksit gazını karbon a dönüştürmeyi başarmışlar. Bu şekilde üretim maliyetleri çok düşürüyor. Korbondioksit gazının dünyada fazla salınımının zararlarını biliyorsunuz. Karbondan üretilen ürünleride biliyorsunuz. Bunu başaran kim.? Devlete yerleştirip maaşa bağladığımız fetö veya menzil tarikatları değil. Avustralyadaki bilim adamları. Avustralyalılar diyemiyorum çünki batılı ekiplere bakıyorsun, Çinli, Hintli, İranlı, Türk filan dolu. Özellikle Hintli ve Çinliler çok ön planda batı bilim çevrelerinde. Tabi üretilenleride batılılar sahipleniyor. Nasıl bizim 2 bilim insanımız almanyada aşı üreten şirket kurdular dünyaya satıyorlar, aynı.(kadın da ibrani tipi var. TC kimlikli ibrani kökenli gibi geldi bana. Batıda çok yükselenlerin hepsinde ibrani soyu parmağı var gibi.)

Almanyadaki ünlü Türk isimli bilim insanlarımızdan konu açılmışken, yeğenim aklıma geldi.
    Yeğenim 7 yıl kadar önce Tubitaka proje sundu. Genetik biyoloji ile ilgili birşey. Tubitakdan destek istedi. Tubitak destek vermedi, o yıl bazı dini gruplara destek verdi. Yeğenim "lanet olsun böyle ülkeye" deyip yurt dışına gitti. Şimdi Amerikan vatandaşı oldu, Boston da Harward üniversitesinde akademisyen olarak ders veriyor.

Türkiye de tatlı su sorunu başlayalı çok oldu. Bazı bölgelerin geleceği karanlık. abd deki Çinli bilim adamı, deniz suyundan tatlı su üretmenin ucuz ve hızlı yolunu bulmuş.

10 yıllardır, fabrikalarda elmas üretilebildiğini biliyorsunuz. Ucuza çıkarıyorlar. Altın ise fabrikada üretimi çok çok pahalıya geliyor o sebeple üretilmiyor. Haber şu ki hala daha üretilemiyor.

İlginç bir haber. Japonyada Su atomları ile Cam liflerini birleştirip çelikden 5 kat daha güçlü malzeme elde etmişler. Esnek güçlü sağlıklı malzeme çok alanda kullanılabilirmiş. Açıklamayı yapan bilim adamının ismi ise Çin ismi. İlginçlik burada. batılı ülkelerdekine alışmıştım, japonyadaki Çinli bilim ekibine ilk defa denk geldim. Vergilerimizi artırarak bu malzemeyide satın alıp tayyipe yeni saray yapabiliriz.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de önümüzde 10-11 Aralık AB toplantısı problemi var. O tarihe kadar yabancılar alışa geçmez. Toplantıdan birşey çıkmayacak gibi ama bellide olmaz. Bu civarda endeks dolanacak gibi görünüyor. Geçen haftaki planım devam ediyor. Kademeli long almaya başladım. İlk partiyi cuma günü aldım. Düşerse 2 parti daha alacağım.

ONS da short kovalıyordum. Ancak haberlere bakarsak bu sefer 908 milyarlık paket onaylanacak gibi. O sebeple paketin onaylanmasını ve yeşil barları bekleyeceğim. Tepe yaptığını düşündüğüm yerde short alacağım. ons fiyatı ortada olduğundan, alım konusunda acele etmiyorum. Hiç almayabilirimde. kaçırma ihtimalimde var neticede tüm gün ekran başında değilim. Ons u ilgilendiren diğer husus olan virus gelişmelerinde ise aşı, yerından itibaren bazı ülkelerde dağıtıma başlıyor. Bu sebeple ons altında son haftalarda long girmiyorum.

USDTRY ye lanet olsun. Yukarı aşağı hızlı hareketler oluyor. Trend hala oluşmadı. Bu endeks dede 11 aralık problemi var. AB toplantısından yaptırım çıkarsa USD fiyatı yukarı dönecek. Yaptırımın şiddetine göre yükseliş miktarı ve zaman uzunluğu belli olacak. Yaptırım gelmezse yada ciddi olmazsa, USDTRY deki trend aşağı. Az miktar shortla devam ediyorum.
    tayyip in son haftalardaki güçlüye boyun eğen tavrı ve Merkel'in "Türkiyeyi kazanmalıyız" türü söylemi, ciddi yaptırımın gelmeyeceğini gösteriyor.

Yeni bir haftaya başlıyoruz.
    Bol şans.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    imamoğlu daha seçilmeden önce ve seçildiği gün ve sonrası yazdığım yazılarda onun hakkında ki düşüncemi biliyorsunuz.

Beş para etmez bir proje adamı. Birileri var arkasında büyük ihtimalle batılılardır. Emir batıdan çıkar, parayı suudi arabistan ve bae gibi batı emrindeki ortadoğu petrol ülkeleri verir.

Bugün bizdeki tarikatların çoğuda aynı yöntemle yaratılıp üzerimize salınmıştır. abd yada ingiliz emri verir, suudi yada bae parası ile TR deki tarikatlara destek olunur. Amaç tarikatlar eli ile ülkenin gelişmesini engellemektir. Çok da güzel başarıyorlar.

Mansur Yavaş hakkında ise hiç bir görüş belirtmedim diye hatırlıyorum. Zaman bıraktım. mhp denen sağcı partiden gelmesi büyük dez avantajdı. mhp bizzat batı tarafından kurulmuş, batının TR içindeki silahı olan partilerden biri. Tr deki kargaşayı yaratmakla görevliydi ve güzel başarıyordu. Hoş batının emrinde olmayan parti yok. En azından meclise girmiş olanlar BENCE öyle. Aslında bence de değil arasanız her yer belgeli delillerle dolu. Yüzlerce kitap var, kim nereden nasıl emir alıyor diye.

Hoş benzer kaynaklar masum insanlarıda suçlu gösteriyorlar. özellikle tarikat bağlantılı kitaplarda sınır yok. kendi mezheplerinden olmayanlarla ilgili yalan dolan herşeyi yazıyorlar. Ar, utanma, ahlak yok. Onları okuyanlarda doğruyla yanlışı ayıramayacak derecede kötü eğitim almış kalabalıklar oluyorlar. Yazılanların hepsini doğru sanıyorlar.

Mansur a dönersek, zaman bıraktım. Adam kendini belli eder dedim.

Şu ana kadar çok mantıklı ilerledi. 80 tane melih gökçek yolsuzlukları ile ilgili mahkemeye müracaatda bulunmuş. Bunlardan akp döneminde bir şey çıkmaz ama yinede müracaatda bulunmuş. akp tekrar kazanırsa bu dosyaların hepsi zaman aşımına uğrayabilir. Sonuçta mahkemeleri göstermelikmi açtı ciddi mi açtı takibinde olacağım.

Ayrıca fakir mahallelerine yaptığı mantıklı yardımlarda var.

Şimdilik iyi gidiyor.

Bu yaptıkları hala iyi ve kapasiteli olduğunu göstermez. mhp geçmişi kafa yapısını gösteren başlı başına bir veri.

Ayrıca tayyip ve akp de fakire fukaraya yardım yapıyor, ama diğer taraftan fakir fukara olmayan on milyonlarca insanıda fakir fukara, devletin yardımına muhtaç hale getirdi. Bir eliyle para vermesi, diğer elini bağışlatmaz. 2 verip 10 alıyorsa toplamda eksi sekize düşer.

akp hakkında açık yazamıyoruz. akp gidince açık yazacağız ama ne fayda. Ülke 500 milyar dolar borçta, gelecek 25 yıl YİD denen akp nin birilerinin cebine aktarma paralarını ödeyeceğiz. Sırtımızda büyük bir yük bırakarak gidecek. Daha kötüsü, gelecek olanlar da akp benzeri olacaklar.

Günaydın, bol kazançlar

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Günaydın abigailCat, sana ve herkese bol kazanç dilerim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    garan, akbnk nın F/K ları yine 6 nın altına indi.
    Vakıfbank 3 de İŞC 4 ün altına indi.

BIST ve DOVİZ piyasasının piyasa yapıcılarına baktım. Devlet bankası yok. siyonist ve ermeni bankaları var, ayrıca katar bankasıda var.
    İş bankası da var. Bu banka sahipsiz. Bir önceki CEO ları, eski muhasebe müdürleriydi. Hiç bir işletmeye, yaşlanmış muhasebe müdürünü CEO olarak koymazsın. Yönetim kurulu bu adamın hangi bilgisinden korktuda CEO yaptı.? Hali ile o bankadada pis işler döndüğü açık.

Piyasa yapıcılar bizde ne işe yarıyor.? Gördüğüm kadarı ile hiç bir işe.? Her türlü manipulasyon endeks bazında yapılıyor.
    O zaman neden bu piyasa yapıcılarına BISTin kâr payı veriliyor.

S&P ye bakıyorsun son derece muntazam tekniğe uyuyor. Verilerle doğru yönde hareket ediyor.
    ons altına bakıyorsun, onsu etkileyen ana verilerde değişiklik yoksa, endeks normal ilerliyor anormallik yok. verilere göre ilerliyor. takip ettiğim 2,5 ayda 1 kez anormal hareket yaptı. Ondada aynı gün içinde yerine geri çok hızlı döndü. Şu an anladığım kadarı ile piyasa yapıcılar devreye girip o anormal hareketi yapanı cezalandırmış olmalılar. Başka o tür anormal hareket olmadı. Geçen haftada küçük bir anormallik oldu ama hemen yine rayına oturdu. Anormal hareketi yapanı ANINDA cezalandıran bir sistem var gibi görünüyor.

BIST e bakıyorsun, dansöz gibi. Verilerin tam tersine %10 hareket edebiliyor. Hiç bir sebep yokken hatta tam ters veriler varken.
    Dökmek için yapıyorlar ve dökülene kadarda hareket devam ediyor defalarca. TV deki yorumcularda şaşkın şekilde hareketi tanımlamaya çalışıyorlar, bahane bulmaya çalışıyorlar.

Piyasa yapıcının, manipulatörün yaptığı silkelemelerde devreye girmediği açık.

O zaman neden kâr payı veriyorsun.?

Belkide bizzat bunlar manipulatördür.?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Aklıma şüphe düştü piyasa yapıcıların görev tanımına baktım. Görevleri içinde manipulasyonu engellemek varmı yokmu diye.
    mantıken olması gerekir. Düzenli Manipulasyon piyasaya zarar veren ve uzun vadede piyasayı ortadan kaldırabilen bir olay.

Görev tanımı BIST in sitesinde aynen şöyle tanımlanmış.

Bu yöntemle, piyasa yapıcının verdiği alım ve satım kotasyonları ile ilgili menkul kıymetteki fiyat istikrarının sağlanması, piyasa gereği oluşan fiyat hareketleri dışında gerçekleşecek aşırı fiyat oynaklığının doğal olarak engellenmesi hedeflenmektedir. Böylelikle piyasa yapıcısıyla işlem görmekte olan menkul kıymetlerin yatırımcıları tedirgin eden suni fiyat hareketlerinden korunabilmesi öngörülmektedir. Piyasa yapıcı üyenin seans boyunca sistemde yer alacak olan kotasyonları, menkul kıymetin likiditesine yönelik olarak önemli bir güvence oluşturmaktadır.

Direk BISTin manipulasyona değinilmiyor ancak senetlerin suni hareketi yani manipulasyonuna değiniliyor.

BISTi suni şekilde düşürebilmek yada çıkarabilmek içinde garan, tupras gibi bir kaç önde gelen senedi alır götürürsün, onu gören BIST sürüsüde hareketi takip ederler.

Özellikle korku dönemlerinde tek senetle bile tüm BISTi peşlerine takabiliyorlar.

O senetde piyasa yapıcının devreye girmesi gerekiyor. Ancak girmiyorlar.

Giriyorlarsada etkin girmiyorlar göstermelik. Yada bizzat manipulatörle aynı yönde giriyorlardır karadeniz fıkralarında olduğu gibi.

Harekete başlanılan o bir kaç senetde piyasa yapıcıları ters yönde etkin olsalar, BIST sürüsü, manipulatörün peşine takılmayacak.

Bir kaç kez manipulatör cezalandırılsa, zaten bir daha girmeye cesaret etmez. 2 yumruk, manipulatörlerin ortadan kaybolmasına yeterli.

Sonuçta piyasa yapıcıların manipulasyonu önleme görevleri var.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Vay canına, ons altın kobra gibi yine dikilmiş.

Normalde 908 milyar dolarlık paketin onaylanması ile yeşil bar bekliyordum. tepede shortlanacaktım. Ancak neden yükseliyor diye bakınca, abd sitesinde biden açıklaması var.

Yanlış anlamadı isem, "908 milyarlık paket yetmez ocak ayında bir paket daha lazım." demiş.

908 milyar dolar çıktımı çıkmadımı henüz bilmiyorum. Eğer bu paket çıkacak üzerine ocak ayında bir paket daha çıkacaksa, benim için ons altında short kovalamanın anlamı yok.

Bu akşam haberi netleştireyim, yarın duruma bakarım.

Sayfa 418/852 İlkİlk ... 318368408416417418419420428468518 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •