Sayfa 506/852 İlkİlk ... 6406456496504505506507508516556606 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 4,041 - 4,048 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    bootes in grafiğe baktım, tekrar 1370 leri bekliyor. Bencede mümkün ama ihtimali yüksek değil.

Hoş kabineyi açıklamadı. Ekonominin başına 1 müftü, 1 serbest güreşçi, 1 kızı birde dayısının oğlunu açıklarsa 1370 ler bile yüksek kalır.

---

Ocak ayında 200 bin civarında yeni kişi katılmıştı, Şubat ayında yeni katılımcı yoktu Mart ayında yine 100 bin kişi kadar yeni katılımcı olmuş. MB krizi ile %25 düşmüştük, bu sebeple Nisan ayında yeni katılımcı girişi zor görünüyor. %25 düşüşten korkarlar.
    Alicemal abi,bu yeni katılımların çoğu halka arzlardan dolayı diye tahmin ediyorum.....Bizim öğretmen arkadaş bile eşine ve 2 kızına yeni hesap açtırdı.......Sırf halka arzlar için...,.

Alıntı Originally Posted by adanalı Yazıyı Oku
    Alicemal abi,bu yeni katılımların çoğu halka arzlardan dolayı diye tahmin ediyorum.....Bizim öğretmen arkadaş bile eşine ve 2 kızına yeni hesap açtırdı.......Sırf halka arzlar için...,.
    Halka arzlar çok bereketli de lot gelmiyor.
    Millet ne yapsın?
    İki kuruş yapıyorlar diye gözünüze batmasın.
    Ben de halka arzları kaçırmıyorum.
    Borsaya da böyle alıştık zaten.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    adanalı, Market, doğru halka arzlarında etkisi vardır. Ne kadar etkiliyordur bir veri yok ama Market e bakarsak epey etkiliyor olmalı.

---

Son inşaat verileri kötü gelmişti ancak otomotiv verisi iyi geldi. İkiside TR genelini etkileyen kapasitesi olan önemli sektörlerden.
    Otomotiv üretimi eski yıllarda %80'i yurt ışına satılıyordu. Türk vatandaşları alamıyor. Türk vatandaşlarının almış göründüğü %20 nin önemli kısmıda filo kiralama şirketleri tarafından alınıyordu. Türk vatandaşları için sıfır otomobil son 3-4 yılda lüks haline gelmişti.

Son 1 yılda ise, Türk vatandaşlarından orta ve alt gelir gurubu için iyice lüks haline geldi. %80 ihraç oranı dahada artmıştır herhalde.

İnşaat verimiz kötü veri, diğer veriler genelde iyi.

Bu aylardan itibaren BAZ ETKİSİ devreye giriyor. Bu sene sonu hatta gelecek sene ilk çeyreğe kadar baz etkisi devam edecek. Üretim tüketim herşey aynı kalsa bile baz etkisi sebebi ile ekonomi VERİLERİ iyiye gidiyormuş gibi görünecek.

Faizler enflasyona, Enflasyon ise büyük oranda dovize bağlı. Doviz seviyesi ise maalesef tayyip'in kendine güvenine bağlandı. Direk pozitif korelasyon var. Tayyipin kendine güveni artarsa doviz fırlıyor, tayyip siyonistler tarafından sindirilirse kendine güveni azalıyor ve doviz düşüyor.
    tayyip'İn kendine güveni gelince gaza geliyor ve kendi aklı ile hareket etmeye başlıyor. "herkes ceset yıkamayı bilecek" diyen birinin aklıda ülke yönetmeye yetmiyor. Gerçekte köy yönetmeye bile yetmez.

Bu ülkeyi dolayısı ile hepimizi yöneten sn. Cunhurbaşkanımız tayyip bey ne zaman gaza gelir bilemeyeceğimizden, dovizi, enflasyonu ve faizi bilmenin imkanı olmuyor.

---

Bugün hafif kırmızı açtık.

Mart Enflasyon %1.08 açıklandı. Beklenen gibi geldi o sebeple BIST i ilk etapta etkilememiş görünüyor. xbank ekside ama xbank açısından en etkili banka garan epey artıda.

Bugünü hafif kırmızı açtık ama hafif yeşil kaparız diye görüyorum. Bu durumu tayyipin kötü kabine açıklaması bozabilir. Henüz açıklamadı diye biliyorum, ne zaman açıklayacak onuda bilmiyorum. Hala bekliyor. Büyük ihtimalle siyonistin en çok seveceği yaşam formlarını bulmaya çalışıyor.

Yeni haftaya başladık, kazasız belasız bir hafta olur umarım.
    Bol şans.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Geçen 2 yılda faizler %10 un altına kadar inmişti. Doğal yolla inmemişti tayyip'in MB nin ve devlet bankalarının kafasına silah dayaması sonucu zorla indirilmiş gibi gösterilmişti.

Piyasa koşulları ile inmemişti. Piyasa koşulları ile inmediği içinde kalıcı olmadı.

Ancak bir faydası oldu. Düşük faizin ne olduğunu gördük.

Vatandaş düşük faizle çok uzun senelerdir ilk defa tanıştı. Pazarda fiyatlar alım gücü açısından düşmemişti, devletin enflasyon verisi vatandaş için sahteydi, gıda tekstil gibi ana temel tüketim mallarının fiyatları alım gücü açısından düşmemişti hala resmi enflasyon üzerinde artıyordu.

Ancak şu oldu. Çok uzun vadelerle düşük faiz ödeyerek milyonlarca kişi bankalardan kredi çekti. Çektikleri kredilerle yüzbinlerce belki milyonlarca ev ve araba satıldı. Ekonomi canlandı, vatandaşların bir kısmı istedikleri gibi ev ve araba sahibi oldu.

Kısa sürsede düşük faizin avantajı ile tanıştık.

Peki bu güzel bir şey değilmi.?

Süper birşey, gelirinden fazla tüketip geleceğini borçlanıyorsun, işsiz kalınca gelip evini arabanı boncuğunu alıyorlar. Bi dakka yaw.

Karıştı olay. İyi gidiyordum ama nooldu bilemiyorum.

Sanırım ikiye ayırmak gerekiyor.

Enflasyonun olmaması düşük faiz süper bişeymi değilmi.? Eğer maaşın açıklanan enflasyondan daha az artıyorsa, düşük veya yüksek faizin anlamı olmuyor. Tamam uzun vadeli düşük faizle ev araba alabilir hale geliyorsun ama her 4 gençten 1 tanesi işsiz, bir tanesi karnını ancak doyuruyor, ayrı ev tutamıyor ailesinin yanında kalıyor.

Kısa kesersem vatandaşı işi yoksa ve işi olanın geliri düşükse, geliri normal olanında maaşı gerçek enflasyondan az artıyorsa, düşük faiz vatandaşların %60 ını etkilemiyor. Ev alan işsiz kalmışsa.? abd de görüyoruz gelip evleri alınıyor ve sokakta yaşamaya başlıyorlar. Milyonlarca aile var sokakta yaşayan. Orada enflasyonda yok, faizde sıfıra yakın ama ezilen yine eziliyor.

Demekki nereye vardık. Emin değilim ama yine siyasetçinin iyi olup olmamasına vardık. Ülke düzgün yönetilmiyorsa, düşük faizle sadece gelecek hayatını borç altına sokmuş oluyorsun ve tamamen stres içinde o evi sana satanlara HAYAT BOYU ÇALIŞIYORSUN. Sonrada borcu gelecek nesline devir ediyorsun. İşsiz kalmaman ve hayat boyu ev ve araba için çalışman şart. İnsan gibi değil, tamamen sürekli çalışan, eğlenemeyen, kendine ailesine vakit ayıramayan, işsiz kalma korkusu ile yaşayan bir acaip şey haline geliyorsun.

Olay, çalıştığının karşılığını almanda. Başka bir şeyde değil. O zaman borçlanmadan sadece 10 yıllık KARI KOCA çalışma ile evini arabanı alır, çocuklarını üniversitede okutursun. Mevcut sistemde Halkın %60 ı, 10 çelışıp 7 kazanıyor, halkın %20 si ise 5 çalışıp 20 alıyor. %60 ın alamadığı 3 ler, topluca %20 nin cebine giriyor. Gelir dağılımı çok bozuk. Ege Cansen hoca aklıma geldi. "Maaşları düşürün herşey güzel olsun" diye tekerlemesi var. Modern kölelerin tanımı bu Ege hocanın tekerlemesi. "Biz insan gibi, siz kölelerin sayesinde yaşayalım." demenin kestirmesi.

Olay ahlaklı ve kapasitesi yüksek hükümette.

Sonuçta bana geldik. Efsane keçiye oy vermezseniz, sittin sene ayvayı yediğiniz gibi, o ayvaları çocuklarınıza ve torunlarınıza devretmiş oluyorsunuz. Tabi halkın soymayı beceremeyen şanssız %60 lık kısmı için geçerli. Halkın diğer kesimini soyan %40 içinde iseniz sorun yok. Kralsınız. Kameralı güvenlik elemanlı yüksek duvarlı sitenizde huzur içinde yaşayabilirsiniz. Kendinizi evde kasaya kilitlemeniz ve hiç dışarı çıkmamanız şartı ile. Yoksa güvenlikçiniz elindeki copu, hizmetçiniz süpürge sapını, şoförünüz levyeyi bir taraflara sokabilir.

Yaw ben hangi sonuca vardım.? Düşük faiz iyimiydi kötümüydü.?

Sanırım şu sonuca vardım. Devletin kötü ise, senin hayatın, geleceğin herşey kötü oluyor. Faiz enflasyon filan ikinci planda kalıyor. Devlet halkını soymayacak.

düşük faizle kredi almak iyi irşeydir alicemal özelliklede enflasyon altında faizle çekilen kredi zira enflasyon yükselmeye başladığında senin maaşında enflasyona endeksli ise her yıl kredinin geri ödemesinin maaşına oranı düşecektir nitekim geçen sen 0.64-0.74 den kredi çeken herkes o parayı ödeyecek geliri varsa veya nakti vars akredi çekmşişse naktini şu anda faize yatırsa her ay dakredi geri ödemesini o hesaptan yapsa çok daha avantajlı çıkıyor

o yüzden düşük faili kredi çekenlerden oy moy alamazsın
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    yaw ayhan düşük faiz kötü demedim. Çok daha geniş ve büyük bir şeyden bahsettim. Bahsetmeye çalıştım diyeyim.

Demek bu sebeple yeterince oy alamıyorum. Yazdıklarım halka inmiyor.

Bu konuda düşünmem lazım. Hoş ayhan her masaya uğrayan Gülbeyaz gibi tüm topic ve forumlarda yazıyor, hangi birine yetişsin. O sebeple hızla okuyup anladığına yazıp kaçıyor. Referans almamam lazım.

Bir kişi daha farklı anladıysa halka inemiyorum demektir. Bu durumda akşam bi daha halk arasına karışıp neye benzediklerini anlamaya çalışayım. Havada yağmurlu ama yinede inecem, görev den hava koşulları sebebi ile kaçmak olmaz. Bakın yine efsane bi hareket şeyttim. Fedâkârmışım yaw.

Akşam sahile inip koşayım. Koşarken sahilde yürüme yollarına araba çekip şapır şupur beslenen halka yaklaşmaya çalışayım. Üzerlerine koşarak geldiğimi görünce hepsinin kaçma veya üzerime çatal bıçak gazozla saldırma ihtimalleri var. Halka inmek riskli şey yaw.
    Megafon alıp uzaktan sorayım. Saldırırlarsa megafonu kafalarına indiririm.

alicemalcim 5 tane topiğe uğruyorum en az yazıp en çok okuduğum iki topik vobelit ve seninki. doalr topiğinden pek çıkmam bu ay viop topiğinede yazdım baya ama orası benim ilgi alanım olan bi yer değildi. fenerbahçe spor topiğide en çok uğrayıp yazdığım yerlerdendir ben ehr sabah 1 saatten biraz fazla koşar yürür gelirim
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

8.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Memelekte tam ralliye hazırlanıyon bi anda biri görevden alınıyor ralli halli oluyor
    Memelektin masallahi var ,bajgan...enflasyonu gibi gündemi de bol

Sayfa 506/852 İlkİlk ... 6406456496504505506507508516556606 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •