Sayfa 328/852 İlkİlk ... 228278318326327328329330338378428828 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,617 - 2,624 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Gereğinden fazla cesur ve cesaretleride bilgiye dayanmayan wolf ile asklepion'u kaale almıyoruz, onları da başkaları eğitsin, benim yüküm fazla. Bunu yazmasam iyiydi.

---

Dün bankalara satış gelmiş. ? Acaba kim sattı.? Yerli realizasyonmu, yabancı satışımı, yoksa bir bankaya özel bir şey bank endeksinimi etkiledi.? Tek tek şirket takip etmediğimden bilemiyorum. Umarım devamı gelmez.

S&P de yükselişi hazmetme çalışması devam ediyor.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

2.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Gereğinden fazla cesur ve cesaretleride bilgiye dayanmayan wolf ile asklepion'u kaale almıyoruz, onları da başkaları eğitsin, benim yüküm fazla. Bunu yazmasam iyiydi.

---

Dün bankalara satış gelmiş. ? Acaba kim sattı.? Yerli realizasyonmu, yabancı satışımı, yoksa bir bankaya özel bir şey bank endeksinimi etkiledi.? Tek tek şirket takip etmediğimden bilemiyorum. Umarım devamı gelmez.

S&P de yükselişi hazmetme çalışması devam ediyor.
    ne laf koydun ama şimdi
    herkesin bildiği kendine. seninle bilgi yarıştıracak değilim. komik olmayın. ukala tavırları sevmem genel olarak.

diyeceğim sadece şu :
    burayı okuyanlar için söz konusu yazıyı atıyorum buraya

https://www.haberturk.com/yazarlar/g...er-yapilabilir

en az 5 yıllık borsa ve finansal piyasa deneyimi olanlar şu yazısı okusun. ne demek istediğimi anlayacaktır.

bu adamı savunduğum anlaşılmasın. küçük yatırımcıyı koruduğuna inandığım her yazıyı desteklerim. hepsi bu.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ege hoca batı nın kalkınışını ve islam dünyasının geri kalışını soyut kavramlara dayandırmış.

Halbuki somut gerçekler gözünün önünde.

Batının kalkınmaya başlayışı 550 yıl önceye dayanır. Amerika kıtası batılılarca keşfedilmiştir. Amerikada her yer altın doludur ve bu altınları koruyacak bir güç karşılarında yoktur.
    Milyonlarca amerikalı yerliyi kılıçtan geçirip Altınları gemilerle avrupaya taşımaya başlarlar. Yüzlerce yıl taşırlar. Avrupanın zenginleşmesi başlar. Devamında afrika insanlarını köleleştirip Amerikaya taşıyarak bedava işçi olarak kullanırlar ve zenginliğin devamı gelir.

Zenginleşen kişi kafasını kaldırır ve refahını düşünmeye başlar. Daha büyük evler, daha gösterişli eşyalar, hayatını kolaylaştıracak ürünler ister.
    Para olan yere sanatçı, zanaatçı, ustalar gider. Tüm dünyanın ustaları avrupaya akar.

Paranın peşinde Ortadoğu ve asya nın mimarisi ve teknolojiside batıya akar. Gelişme devam eder.

Binlerce yıldır gizlenen ibrani soyu ise, mal ve mülkü gizlice sahiplenmenin yollarını ararlar. Ülkeleri arka planda yönetmenin yollarını aralar. Binlerce yıldır hangi ülkeye gitmişlerse kovalanmışlardır, bu sebeple gizlenmenin ustası olmuşlardır.

Gizlice mal mülk edinmenin yolları, a-nonim şirketler kurmak, FON lar kurmak ve ülkeyi geri planda yönetmeye en uygun sistem olan demokrasiyi sahiplenmek ve yaymak.

Bugüne bakıyoruz.
    Batıda özellikle amerika ve İngilterede, hangi bilimsel buluş yapıldı ise o ekipte Hintli, Çinli yada ortadoğulu vardır. Ya ekip lideridir yada ekip elemanları.
    Günümüzün en popüler teknolojik gelişmesi, nesne ve yüz tanıma teknolojileridir. Bu teknolojilerin temeli openCV denen kaynak koda dayanır ve o kaynak kodu internette düzenli güncelleyen kişinin ismine bakın, Çin lidir.

Geçen gün Fransada Tıbbi bir buluş gerçekleştirildi, Açıklayan Hint liydi.

Başta ne dedim. Paranın olduğu yere uzmanlar akın eder.

Sonuçta, batının gelişmeye başlamasının tek sebebi amerika kıtasının nın altınlarıdır, afrikanın köleleridir. Afrika, Amerika ve güney asya nın madenleridir. Batıya teknolojiyi bilimi getiren ise tüm dünyanın bilim adamlarıdır. Çünki para oradadır.

Şu an batının yavaşlama sebebide aynıdır. Denizin sonu gelmiştir. Amerika ve afrikanın azalan madenleri, batılının çok artmış olan TEMBEL nüfusuna yetmemektedir. Almanya gibi istisnalar var ancak almanya son iki dünya savaşını abd ve ingiltereye kaybetmiş ülkedir, kontrol altındadır, onu ayırmak gerekir.

İslam ülkeleri ayrı konu çünki son yüzyıllalrın İslam ını biliyoruz. Daha öncesini net olarak bilmiyoruz.
    Son yüzyıllardaki İslam ise tamamen İngiliz ve amerikalı ajanların ürettiği selefi-vahabi-ihvani uydurma bir islamdır. Gerçek islamla ne kadar bağı var bilemiyorum. İslam dünyasındaki madenleri ele geçirmek için, son 500 yılda zenginleşen ve güçlenen batı, İslam dünyasını geri bırakacak yollar aramış ve çeşitli mezhepler ürettirmiştir. Bu mezheplerde islam dünyasını kan gölüne dönüştürmüş, birbirlerini kırdırmıştır.
    ege hoca nın dediği gibi, ortadoğu ve islam ülkelerinin geri kalma sebebi, Kuran değildir, hz. Muhammed değildir. Batılıların o bölgedeki planlarıdır.

500 yıl önceki ortadoğu ve avrupayı karşılaştırmak gerekir. Batı dünyası amerika altınlarına kavuşmadan önceki zamanı.
    Avrupamı ileridir, ortadoğu mu.?
    Karşılaştıracak bilgiye sahip değilim.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dediğim gibi yazmasam iyiydi, kendim kaşındım. Sessiz kalsam belki çeker giderdi.

wolf engellendi hayırlı olsun.

Engellediğim sayı 7 olmuş. Umarım 8 olmaz.

Umarım takıntılı değildir, engellediğim 6 kişide takıntı yoktu.
    Kısa süre sonra buraya uğramayı kestiler.

Her neyse artık kendine zarar. Bilindiği gibi engellediğim kişinin tek kelimesini dahi okumam, okumadım. BANA öğreteceği bişey olmadığını düşündüğüm için engellemişimdir.

Bu 7 kişiden 2 kişiyi ilk yazılarında engelledim. Ağır hadsiz diler. Yaşları küçük olsa gerek.
    Diğerlerini engellememek için epey bekledim ama olmadı.

.
    Son düzenleme : alicemal; 24-06-2020 saat: 10:19. Sebep: .
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada tayyip bey ilk 10 ülke arasına girmemize ramak kaldı demiş.

Dünki bir köşe yazarının yazısında güzel açıklamıştı.
    Ecevit döneminde 16. sıradaydık, taa 1979.

Şu an 19 sıradayız.

İlk 20 de ve 10 da olmak herşey demek değil. Önemli oranda nüfusla alakalı bir olay.

Şu an TR nin nüfusu 83 milyon.

Kişi başı aynı zenginlikle nüfusumuz 1 milyar olsaydı, sıralamada ilk 5 e girerdik.

Kuzey ülkeleri biden 5 kat daha zengin. Halkları refah içinde, Türkler o ülkeye kapağı atmak için her yolu deniyor.
    İsveç, Norveç, Danimarka gibi kuzey ülkeleri ilk 20 de değiller.

Belliki tayyip kendi koyunlarına masal anlatıyor.

Not: Köşe yazarı Murat Muratoğlu'imiş, araştırdım buldum. Emeğine haksızlık olmasın. Üstteki bilgiler ona ait.

.
    @NeAcaipDunya

6.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Dediğim gibi yazmasam iyiydi, kendim kaşındım. Sessiz kalsam belki çeker giderdi.

wolf engellendi hayırlı olsun.

Engellediğim sayı 7 olmuş. Umarım 8 olmaz.

Umarım takıntılı değildir, engellediğim 6 kişide takıntı yoktu.
    Kısa süre sonra buraya uğramayı kestiler.

Her neyse artık kendine zarar. Bilindiği gibi engellediğim kişinin tek kelimesini dahi okumam, okumadım. BANA öğreteceği bişey olmadığını düşündüğüm için engellemişimdir.

Bu 7 kişiden 2 kişiyi ilk yazılarında engelledim. Ağır hadsiz diler. Yaşları küçük olsa gerek.
    Diğerlerini engellememek için epey bekledim ama olmadı.

.
    Yok kardeş hiç takıntılı değilim. ister engelle ister başka bir şey yap. burda istediğin gibi topu çevir. senin okuman için yazmıyorum zaten. tartışma heveslisi değilim

burayı okuyanlara 15 yıldır borsada işlem yapan biri olarak diyeceğim şu ki

linkteki yazıyı okuyup itin götüne sokan birinin temel analiz adı altında yazdıklarını dikkate almayın manipülatif yazıyor der giderim.

https://www.haberturk.com/yazarlar/g...er-yapilabilir

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün bankaları satıyorlardı, bugünde satıyorlar. Daha önceki 2 gün ise almışlardı.? İlginç bir durum. Alan kim satan kim.? 4 günde ne değişti.?

Merkez hisselerde yüklü yabancı payı oluyor. Satan yabancı payı olmalı diye akla geliyor.

Yabancı girişi devam eder, satmazlarsa 115 altını KALICI görmeyiz demiştim. Şu an 115 altını gördük.

Batı borsalarında kötü görünüm yok.
    Bankaları satan kim bilmiyorum.

Son bir kaç gün hızlı yükseldik. İniş çıkışlar normaldir.

Yabancıların hareketi belirleyici tabi. Umarım çıkışa devam etmiyorlardır.

Bu düşüş bakalım işime yarayacakmı? Değerlendirebilecekmiyim.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Endeks haber üzerine yön değiştirmişse, hemen haberi incelemek gerekir. Kalıcı etki yaratacak bir habermi, geçici etki yaratacak bir habermi.

MSCI haberi var. TR yi yeniden değerlendirip sınıfını değiştirme konusunda karar alacakmış.

Kendi kafasına göre bir sınıflama listeside yayınlamışlar.

Teknoloji ve üretim açısından bizim epey gerimizde olan pek çok ülkeyi, bizim bir üst sınıfımıza koymuşlar.

O ülkeler teknoloji ve üretim açısından bizim çok gerimizde, ancak devlet yapısı olarak bizim ilerimizde. Bizde devlet yok, hukuk yok, halkı, çalışanı sömüren bir düzen var.

Bu durumda MSCI listesi yanlıştır diyemiyorum.
    Bazı konularda 1. sınıfı hak etmişiz, bazı konulardada son sınıfı hak etmişiz.

Düşüş haber üzerine olmalı, büyükler önceden haber almıştır.

Haber üzerine olduğu için kalıcı olurmu onu incelemek gerekir.

Normalde önemsiz bir haber, bizi alt sınıfa alacaklar diye yarın batacak değiliz yada fabrikalarımız kapanacak değil. Ancak BIST açısından durum farklı.
    BIST de pozisyon alan YABANCI yatırımcılar, bu tür verileri dikkate alabiliyorlar. Yabancı, isimleri üzerinde, içeriye yabancı oldukları için, MSCI verisi gibi yüzeysel verilere bakarak karar alıyorlar. Ne kadar doğru onları incelemiyorlar. Başka ülkede alıp satarken, bazı göstergeleri kural olarak koymuşlar. Kural bozulursa çıkmaya karar veriyorlar.

Zaten satılan endekse bakarsanız, bankacılık endeksi. Yabancıların daha çok etkin oldukları endeks.

Bizdeki yabancıda sağlıklı yabancı değil. Çoğu TR şirketleridir, yurt dışına para kaçırıp, yabancı parası gibi FONlar aracılığı ile TR ye geri sokuyorlar. yabancı avantajından faydalanıyorlar. Biz yatırım yapılabilir seviyesine çıktığımızda bile, yabancı sağlıklı fonlar TR ye gelmedi. Yatırım yapılabilir seviyeden düştüğümüzdede çıkmadı.

Yabancı satışı aylardır var ve endeksi yükselten yerli para. MSCI haberi, zaten düzenli yabancı çıkışı olan bir ülkeyi ne kadar etkiler.?

Umarım etkilemez.

Pozisyonumu bozmayacağım, longlarla devam ancak bu haberin ne kadar etkileyeceğini bilemiyorum. Duygularım etkilemez diyor, mantığım endişeli.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 328/852 İlkİlk ... 228278318326327328329330338378428828 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •