Sayfa 329/852 İlkİlk ... 229279319327328329330331339379429829 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,625 - 2,632 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    MSCI krizini çabuk atlattık, doğru sonuç çıkarmışım. Ufaktan faydalandım da diyebilirim.

---

Az önce gökhan şen'in bugünki yazısını okudum.
    Bu sefer önceki 2 taneden daha doğru yaklaşım sergilemiş.

Onunla farkımız, önem verdiğimiz konular.

O daha çok, "akıllı ol emşerim soydurma kendini" fikrine odaklı.

Ben ise "Denetleme ve cezalandırma kurumları görevini yapsın. Ondan sonra akıllıyımdır aptalımdır beni ilgilendirir. Tüm paramıda kaybedersem beni ilgilendirir, SENİ İLGİLENDİRMEZ"

Onlara bu işi yapmaları için maaş veriyoruz. Sen işini yap, suçluyu yakala, ağır cezalandır ayağa kalkamasın, zarar görenlere suçludan aldığını ver telafi et edebildiğin kadar. Sonrası seni ilgilendirmez. batarım çıkarım suç bende.

Seni ilgilendiren tek şey, aldığın maaşın karşılığını vermektir.

Hatırlarsanız, polis içinde aynı görüşü söylüyorum. Polis "soydurma kendini akıllı ol" diyor. YANLIŞ.
    Sen işini yapıyormusun, aldığın maaşı hak ediyormusun.? Daha işin nedir onu bilmiyorsun, polisin yetki ve sorumluluklarını anlat desem anlatamazsın.

dur yaw, konu polis değildi.

Vergi daireleri ticaret hayatını denetleyip, suç işleyenleri cezalandırmak zorunda, onun için maaş alıyorlar. Ama onlar ne yapıyor. "Bakkaldan Fiş almazsan sana ceza keserim." Kendi maaş aldığı görevini senin üzerine yıkıyor. Dur yaw konu buda değildi ama gördünüz, kamu kurumlarında kendi maaş aldıkları sorumlulukları yapmayıp halkın üzerine yıkmak bir gelenek olmuş.

Sonuçta geldiğim nokta şu.
    Düzeni sağla diye maaş veriyoruz, ama sen düzeni sağlamak yerine, kendi sorumluluğunuda bana yıkıyorsun. Akıllı ol diyorsun. Halk akıllı olmak zorunda değil, onun için maaş vermiyorsun, çalışsın diye maaş veriyorsun. Çalışmazsa işten atıyorsun.
    Kamu kurumları ise çalışan insanı korumak zorunda, hem can güvenliğini hem mal güvenliğini. AKILLI OL KENDİNİ KORU DİYEMEZSİN. Beni korumak için maaş alıyorsun.

Daha nasıl anlatayım bilemiyorum.

Bu konuyu kaçıncı anlatışım. Hala anlatamıyorum.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

batının zenginliği aydınlanmadan gelir.
    hurafeden arınıp maddenin hikmetini aramışlardır.
    eşyanın tabiatını,deneyleyerek ,gözlemleyek elde etmişlerdir.
    temeli fikir hürriyeti,eleştirel bakış ve ekip çalışması,müzakere
    yoksa altın talancıları ispanyollar aşırı altından iflas etmişlerdir tarihte.
    müaslümanlarda tam tersi aklı temizleyen vahiyleri bir süre sonra anlamayıp dogmatik,kibirli,yaradanı eşyanın içine sokma kolaylığına kaçıp dış dünyayla irtibatı kesmişler içe kapanmışlardır.
    müslümanlar realiteden kopunca zamanın sorunlarına çözüp bulamamış ve hayatı oto boka tepkiden ibarettir.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

tarih boyunca sıcak su buharının gücünü ilk keşfeden tencerede yemek pişirenlerdi.
    onlar sadece bu gücün kaçması için kapağı açtılar.
    ama bu güç kontrollu hareket ettirilince (trenlerde kullanılmasıyla)
    bambaşka bir devir açtı.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    sahna fikirlerini yazmış, batının zenginliğini bize küçükten itibaren okullarda öğretilen şeylere dayamış.
    O öğretilenler bize batının ezberlettiği tarih. Sömürge olmanın planının bir parçası. Temele dayanmayan "Aydınlanmadan gelir" lafı bile tek başına yeterli, bilgisi ezbere dayanıyor. Anlatış şeklide destekliyor.
    Her neyse yaw,
    Farklı biliyoruz deyip geçiştireyim, uzatmayayım. Acilen BIST e bakmam lazım.

---

BIST de dün ben ekranı kapadıktan sonra satış gelmiş, sebebini bulmam lazım, bulamıyorum.
    MSCI'ın devamı olmalı. 115500 den satış gelmiş, sonra realizasyona dönmüş olabilir. Üzerine abd borsasına satış gelmiş.

abd borsası hakkında hala bir 2830 ihtimali var demiştim, ama zaman geçtikçe %50 ihtimalin altına düştü demiştim. İhtimal sıfır değil.
    Hızlı çıktığı için o bölgede aşağı yukarı giderek zaman ve güç kazanıyor.

Yanlız geçen gün Çin anlaşmasının tehlikeye girmesi haberlerine aşırı tepki verdi. Ona şaşırdım. Çinle bir kaç yıldır bir anlaşıyor 2 anlaşamıyor, o haberlere yalama olmuştu, şimdi nooldu.? Belkide bahane olarak kullanacaklar. Realizasyonlar bahaneli olunca, amaçlarına daha kolay ulaşıyorlar, medyanın desteği şart.

Bugünki endeks görüntüsündeki iyi taraf, bankalara ekstra satış yok. Olay düzeltme olarak kalır. Bizde son günlerde geçmişe oranla iyi yükselmiştik. Normalde yıllardır çok gerilerden gidiyoruz.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    S&P future 3bin e kadar dayandı. Bizimkiler oraya bakmaz umarım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    MSCI'ın, TR açığa satışı yasakladığı için kızması olayı epey konuşuldu.
    Fırsat bu fırsat deyip olayı irdeleyelim.

Lise bahçesinde 19 mayıs hareketlerine hazırlanıyoruz, ritmik müzik eşliğinde 10 dakika süren hareketleri tüm okul erkek öğrencileri yapacağız.

Beden eğitimi hocaları, öğrencilerin ezberlemesi kolay olsun diye hareketleri dörder dörder gruplamışlar. 1,2,3,4 diye dörde kadar sayıp bir hareketi bitiriyorsunuz, sonra yine bir, iki, üç, dört diye sayarak ikinci hareket, derken 10 dakika boyunca pek çok hareketi bitirmeniz gerekiyor. Müzik de son nota vurulduğunda, sizinde son hareketi 4 diyerek bitirmeniz gerekir. Tüm öğrenciler aynı anda başlayıp son nota ve son hareket ile bitirmeliyiz.

Hareketler başladı, herkes içinden bir, iki, üç, dört, bir, iki, üç, dört sayıyor ve hareketi müzik ritmine uydurarak, müzikle aynı hızda yapmaya çalışıyor. Müzik ve yere vuran ayakların sesi duyuluyor.

Yüzlerce öğrenci hepsinde müzik kulağı aynı değil, ritm duygusu aynı değil. Önlerdekiler müziği duyuyor, arkadakiler zor duyuyor. Homojen bir ortam yok.

Derken benim 2 solumdaki tıknaz öğrenci hafifçe sesli saymaya başladı. bir, iki, üç, dört bir, iki, üç, dört. Kulağı rakamları duyunca daha rahat hissetmiş olmalı kendini yada başka bir şey.
    Derken sesli sayanın çevresindeki bir kaç kişi daha sesli saymaya başladı. Buraya dikkat, sürü hareketi tetiklendi başlıyor. Kişisel başlangıcı doğru sebebe dayanabilir ama sürü hareketi başladımı artık doğru yanlış ayırdı kalmaz.

Derken sesli söyleyen bu grup çoğaldı, bir kaç hareket sonra kendilerine güvenleri geldi ve daha sesli söylemeye başladılar, ilk başlayanın sesi en gür çıkıyordu neticede bir harekete öncülük etmişti, mutlu ve gururluydu, sürü peşindeydi, lideri hemen kabullenmişlerdi. Lider akıllıydı, gerizekâlıydı bunun hesabı yapılamazdı, sürü üyesi lidere uzaktı, tanımazdı bilemezdi. Doğal liderin gür sesi ile önderlik etmesi yeterliydi.

Bir, iki, üç, dört bir, iki, üç, dört . Bir kaç dakika içinde 500 kişi varsa 499 kişi sesli saymaya başlamıştı, dışarıdan duysanız rap rap rap ayakların yere vurma sesi ve bir, iki, üç, dört bir, iki, üç, dört marşı, askeri birlik geçiyor sanırdınız.

Ses yükselince müziğin ritmi az duyulmaya başladı, sürü coşkuyu almıştı, tedirgin hareketler yerini kendine güvenli hareketlere bırakmıştı. Müziğin sesi gürültüden az duyulmaya başlayınca, sürünün sayma hızı, coşkuya eşit olarak arttı. Müziğin ritmini geçti. bir, iki, üç, dört bir, iki, üç, dört sürü önden gidiyordu müzik arkadan geliyordu.

Tüm sürü mutluydu, müziğe değil sürüye ayak uydurmanız yeterliydi. Ritme hareketlerinizi uzun süre uydurmanız zordu, liderin basit sistemine uymak kolaydı.

Ses gürdü bir, iki, üç, dört bir, iki, üç, dört rap rap rap, bu bağırtıya uyması kolaydı. Sürü tirme uyması gerektiğini tamamen unuttu, asıl amaç unutuldu, tüm sürü iyi bir halt yiyormuş gibi bağıra bağıra bir, iki, üç, dört bir, iki, üç, dört son hareketide bitirdiler hep beraber durdular. Müzik hala devam ediyordu ve sürüye girmeyen tek kişide, ritme uygun şekilde hareketleri yapmaya devam ediyordu.

Müziğin son notası vurdu, sürüye uymayan gençde son harekete dayalı ayağını yere vurdu rap.

Ne anladık.?

MSCI ile ne alakası var.?

İşim var yaw, kafa çorba, dün akşam aklımdaydı acaip güzel yazacaktım, bugün bu sürü hikayesini yazdım.

Olay gerçektir ve bilin kimin başından geçmiştir. Olay yerinde 1 Dağ keçisi ve 499 diğer haşerat karışık vardı.

Her neyse, kim uğraşacak şimdi, borsalar neden kurulmuştur, açığa satış ve kaldıraç nedir nooluyor emşerim diye.

Sürü hikayesine MSCI 'ı bağlayın beni uğraştırmayın.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bankalara bugünde satış yok.
    batı borsalarındaki yükselişi zamana yayma devam ediyor.

Dünki TCMB verisine göre geçen haftada yabancılar senet almış.

8-10 yazı önce belirttiğim istisnalar ısınmaya başlamazsa, BIST de kısa vadede korkacak bir şey yok gibi. Yani en azından 120 bine doğru rahatız sanki.? 120 bin derken oralardaki teknik seviye neyse o işte. genelde üçyüz beşyüz aşağı yada yukarı oluyor. Aracı kurumunuzun rakamlarını kullanın.

İstisnalar ısınmazsa, üçyüzün, beşyüzün lafı olmaz.
    O istisnaları bende okusam iyi olur yaw. Aklımdan çıkmamalı.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    corona istatistiğine John Hopkins sitesinden baktım.

abd'de bulaş sayıları yükselişe geçmiş. Günlük bulaş Grafiğine bakarsak, görüntü abd de ikinci dalga diyor. Avrupa devlerinde ise 2. dalga yok. Olmayacak da. Eğer verilerle çok oynanmıyorsa, avrupa da olmayacak. Tr de ise belki üçüncü dalgayı yaşıyoruz ama devlet verileri malum. Zaten BIST için bizim gerçeğimiz önemli değil. Ne gösterdiğin önemli. tayyip bey bunu gençliğinde kavramış.

abd borsaları ise ikinci dalgayı görmemezlikten geliyorlar.

abd yi ırgalayan tek şey vardır, dev yahudi şirketlerine bişey olacakmı.? En önemliside finans devleri.

O devlerin birinin sıkıştığı gibi bir izlenim edinilsin, o zaman 2. dalga başladı derler satışa geçerler. Onun haricinde halktan 40 milyon kişi ölse, bence umurlarında olmaz.

Bu kısmı üç beş gün öncede yazdım diye hatırlıyorum.
    abd dev şirketlerini sıkıştıracak bir gelişme olursa, abd borsalarına satış gelir. Petrol yine çöker, altın biraz çıkar, avrupaya aynen satış gelir, bizdeki yabancılarda yine satışa geçerler. BIST de Yabancı etkisi azaldığından, abd de 10 düşüş oluyorsa bizde 4 düşüş olur herlalde. Tabi bizim FON yöneticileri "yabancıdan önce ben satayım" derdine düşermi.? Son haftalara bakarsak, öyle bir derde düşmemesi gerekir. Netçede hala normal fiyatlarda değiliz, ucuzuz. (Ucuzuz olayı göreceli, Mısır a savaş açarız bu fiyatlar birden çok pahalı hale gelir. Libya daki Bizim rakibimiz hafter ve rusya gerileyince, hafterin arkasındaki maddi güç bae ve suudiler, onların uşağı Mısır ülkesi, kuyruğu kaldırdı. Şu ara gürlüyorlar. Umarım yağmaya karar vermezler.)

Tamamen varsayım.

Bulaş sayılarında ikinci dalga abd de başladığına göre, abd'den 2. dalga para dağıtmada birr kaç güne başlayabilir.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 329/852 İlkİlk ... 229279319327328329330331339379429829 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •