Sayfa 416/852 İlkİlk ... 316366406414415416417418426466516 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,321 - 3,328 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    USDTRY de son 2 gün açıklayamadığım şekilde davrandı. Sanırım birileri operasyon yapıyorlar.

BIST hisse ile USDTRY, GENELDE negatif korelasyonlu. Biri inerken öbürü çıkar.

2 gün önce BIST çakılmışken USDTRY yerinden kıpırdamadı. Normalde yüksek çıkması gerekirdi.

Dün BIST hisse hızlı yükselirkende, USDTRY 10 kuruş birden yukarı çıktı. Normalde aşağı inmesi gerekirdi.

Shortlar duruyor. Elde tutma ile kısa vadede pek kazanamayacağım anlaşılan. Pozisyon bir kâra geçiyor bir zarara.

En iyisi taktik değiştireyim. 10 birim Kâra geçtiğinde yarısını kapatayım. Sonra fırsat bulduğumda sattığımı yerine koyayım.

USDTRY trend belirlemedi. Bende ona uygun davranayım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de 11 martı da akılda tutmak gerekir.

Yabancılar, 11 marta yaklaşılınca yine satışa geçebilirler.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    EUR/USD ye dikkat etmeyi bırakmıştım. USD, EUR karşısında acaip değer kaybetmiş. Yeni fark ediyorum.

ONS a ilk geçtiğim haftalar EUR/USD paritesinede çok dikkat ederdim, ons ile direk bağ(korelasyon) var gibi görünüyordu.

Bir müddet izledikten sonra gerçekte bağın olmadığını, bağ varmış gibi gösterildiğini fark ettim. O sebeple bu pariteyi izlemeyi bıraktım. Global oyuncular, tamamen kendi çıkarlarına göre ons ve EUR/USD yi hareket ettirip sonra sahte bir bağ göstermeye çalışıyorlar. (siyonistlerin para piyasalarında herşeyi USD ye bağlamaya çalıştıklarını sebepleri ile açıklamıştım. Bir daha o konuya girmeyeyim.)

Ben bunu gözlemledim, sizin görüşünüz farklı olabilir, itiraz etmem.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    TV ler bu medyan rakamını neden kullanmaya başladılar, onuda anlayamadım.

Bir kaç aydır ortalama rakam yerine medyan rakam kullanmaya başladılar. Kim başlattı? Niye başlattı? Neden o kişiyi takip ettiler anlayamadım.

Normalde medyan rakamı para piyasalarında tahmin ortalaması söylemek için, ortalama rakamdan daha anlamsız bir rakam.

medyan ın ne olduğuna internetten baktım. Matematikte, bir grup sıralanmış rakamın tam ortasındaki rakam olarak geçiyor.
    6 - 8 - 11 - 20 - 35 rakamlarının tam ortasındaki rakam 11. Medyan deyince 11 anlaşılıyor.

Ortalama rakam dersen, bu 5 rakamı toplayıp 5 e bölersin oda: 16 çıkar.

Medyan ile ortalama rakamlar çok yakında çıkabilir çok farklı da. Para piyasalarında oyuncuların eğilimini açıklamak için kullanılması gereken mantıklı rakam, ortalama rakam.

Medyanı farklımı hesaplıyorlar acaba.? Okuldan beridir medyan olayına girmemiştim, unuttum tabi.

.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons da yeniden ufaktan short kovalamaya başladım.

trumpın 500 milyarlık paketi çıkmaz, biden ın paketide ocak sonuna belki şubata sarkar.
    Şubat ayına kadarda aşı dağıtılmaya başlanmış olacak. Virus yavaşlamaya başlamışsa O paket muallağa girebilir. Girmeyebilirde.

Biraz erken short kovalamaya başlamışda olabilirim. Yeşil barlar görürsem hemen kaparım. Yine az kontratla oynayacağım.

EK: Ben yazarken yeşil barlar yükselmeye başlamış. Sanırım biraz daha beklemem gerekecek. Belki paketler hakkında olumsuz bir kaç haberin çıkması gerekecek. O ana kadar yükseltebilirler. Bekleyeyim en iyisi.
    Son düzenleme : alicemal; 02-12-2020 saat: 11:55.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de bu seferde 11 aralık AB toplantısı korkusu var. Ya TR ye yaptırım çıkarsa. Özellikle yabancılar bu tür şeyleri çok takıyorlar.
    Sanki 8 aydır dayağı biz yemedikde onlar yedi. O kadar tırsık olmuşlar.

11 aralığa kadar endeks ne yapar belirsiz. Yabancı merkez hisseleri satıyor, diğerleri yukarı çıkmak istiyor ama yabancı yüksek satarsa çekincesi var.

---

ONS, trilyonluk paketlerin laflarının geçmesi ile yeniden yükseldi. Geçmiş durumu incelersek 2 parti anlaşamıyor ve paketlerin geçmemesi gerekir. Geçerse sürpriz olacak.

Trilyonluk paketi ortadan kaldır, aşı dağıtımı zamanı geldiği için ons endeksinin düşmesi gerekir. Uygun bir yerde shorta atlamayı düşünüyorum ama olay şansa kaldığı içinde mantıklı görmüyorum. Alırsın paketler hakkında bir haber yapılır yine yeşil barlar. Orta vade süreç aşağı olacağını düşündüğüm için ve epey yükseldiği için buradan long da almam.

---

USDTRY vadeli sinir bozmaya başladı. İstedikleride bu. "Artık düşmez, yükselecek" deyip herkesin shortları bozmasını bekliyorlar. Güç onlarda istedikleri kadar beklerler. Yerli de, "düşmüyor lang" deyip usd bozmak yerine almaya devam ediyor.

USDTRY kontratları iyice azalttım. Numunelik çok az kontrat kaldı. Buradanda kazanamadık.

TR de piyasa güçlülerin elinde istedikleri yöne kolaylıkla sürebiliyorlar. Az gelişmiş ülkede bir kaç on milyon dolar rüşvetle ülke halkını savaşa bile sokabiliyorsun. Al yeni örnek ermenistan. Büyük ihtimalle devlet başganları paşinyan ve ilgili üç beş bakana generale bir kaç milyon USD verip ülkeyi savaşa soktular. halk kırıldı, onlar milyonları cebe indirdi. Yapan macron olmalı.

Her neyse, USDTRY dende hayır gelmedi.

Haftalardır vadelide kazanamıyorum.

Trend oluşmalıki kazanayım. Yine en yüksek umudu ons altında görüyorum. Orada tutturma yüzdem çok daha yüksek. TR piyasasında hep kucakdasın.

Ons altında da çok yüksek komisyon alıyorlar. Kontrat başına yanlış hesaplamadı isem 12 TL den fazla gidiyor. 1 kontrat alış satış 25 TL. 10 kontrat işlem yaptın kazanamadın, her seferinde 250 TL gidiyor üzerine zararınıda ekle. İster istemez günlük alıp satmaktan kaçmaya başlıyorsun. Rahat hareket edemiyorsun.

USDTRY dede aynı ama onda günlük alıp satmadım. Komisyonu göze batmıyor. Haftalardır kazanamadığım için yüksek komisyon rahatsız etmeye başladı. kazandığın haftalarda aklına gelmez.

trend oluşmalı.

BIST yüksek ONS yüksek, ikiside aşağıda gidebilir yukarıda. trendi zorlama ile oluştururlar sa ondada endeksi yönlendirenler hariç birde korkusuz bilgisiz deliler, başka kimse kazanamaz.

USDTRY, aşağı trend için uygun yerde. Ondada büyükler milleti dökmeden kıpırdamayacaklar gibi görünüyor. Hatta yukarı sürüp longcu yaratacaklar ondan sonra aşağı trend başlayacak.

Hatırlarsanız XU030 vadelide Ağustos sonu idi galiba, longa geçebilmek için BIST endeksi zorla aşağı sürmüşlerdi. ne zaman büyükler longa geçti sonra yukarı döndüler. USDTRY dede aynı şeyi yapacaklar gibi görünüyor.

Buradanda ekmek yok.
    Belkide yanılıyorumdur, durum normaldir.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Hükümet yine şaşırttı beni.

2006 dan beridir enflasyonu uydurma rakamlarla açıklıyorsun. Son yıllarda iyice azıttın, uydurma rakam konusunda sınır tanımadın. %50 enflasyonu %10 diye bu millete kakaladın.

İyi uyduramıyor diye açıklayan adamları işinden ettin.

Yinede enflasyonu %10 altında tutamıyorsun. Tüm rakamların uydurma olduğu halde.

Aylık %2,3 açıkladılar. Yıllığı %14,03 oldu.

Bu yıl en alt kesimin enflasyonu en az %30 olmuştur, ama resmi enflasyona göre zam alanlar %14 zam alacaklar ve %15 civarı fakirleşmiş olacaklar.

her neyse,

Bunu ve 11 aralığı USDTRY de yükseltmek için kullanacaklardır.

---

Ons'da goldman sacs "bu ay sonuna doğru yeni teşvik paketi çıkabilir" demiş. Bu açıklama ons da düşüşü frenler. Beklentiyi uzatmış olur.

Hali ile ons da short kovalama beklentimide ortafdan kaldırmış oldu.

BIST de haftalardır kenarda sayılırım, ons da longu kaçırdım, kenarda kaldım. USDTRY de ise neredeyse kenarda sayılırım.

Kafa rahat.

---

Son görüşüm.
    BIST orta-uzun vade yukarı, kısa vade oynak. 11 aralık var.
    ONS da durum karışık. Trilyon paketler olmasa orta vade yön aşağı uzun vade yukarı diyeceğim ama şu an durum oynak, herhalde aşağı yukarı oynar durur.
    USDTRY de orta-uzun vade yön aşağı kısa vade oynak. tayyip yeni icadlar çıkarır veya dovizden yediği dayağı unutup yeniden siyoniste diklenirse ondada yön her an yukarı dönebilir. dovizde doğru olan aşağı yön ancak akp döneminde ne doğru olduki.?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Kenara toptan çekilince kafa rahatladı yaw. Huzur varmış.

Şubattan beridir viop dayım, tüm hayatım viop oldu. karşılığında ne aldım.? Sinir, stres.

Günde bir kaç saat ayırıyordum para piyasalarına, kalan hayatım benimdi. Viop a geçtim hayat durdu.

Zararda olmasam toptan çıkardım herhalde desem yalan olur. Zararda olmazsan zaten çıkmazsın, daha çoğu için devam edersin. Doğanın yapısı bu. Doymaz insan.
    Son 2 ayda parayı yaklaşık %2,5 kat artırdım ancak bu yıl toplamında zarardayım.

Ben doyuyorum ama biliyorsunuz istisnayım. İnsanların %80 i genetik olarak doymaya uygun değil.

Her neyse... Pozisyonsuz olmanın huzurunu yaşayayım bir müddet.

Sayfa 416/852 İlkİlk ... 316366406414415416417418426466516 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •