Sayfa 254/852 İlkİlk ... 154204244252253254255256264304354754 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,025 - 2,032 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    İmdi, kafanıza takılmış olması gerekir.

"Neden 2 yıl önceki tepeye zar zor, iteleye kakalaya gelmişken, en tepede hedge siz long alıyosun, dahada tepe bekliyorsun.?"

"Hemde bu kadar rahat aldın. Neden emşerim.?" demiş olmanız gerekir.

Bunun sebebini anlayabilmeniz için, önceki ekonomi yazılarımın hepsini okumuş olmanız gerekir. Sonrada neye odaklandığımı anlamanız gerekir.

Neye odaklandığımı anladıktan sonrada sebebini bulmanız gerekir. Yani analitik bir yaklaşım sergilemeniz gerekir. (İnsanların %80 inde, evrildiği maymundan kaynaklı olarak analitik düşünme yeteneği yok. Ikınsan belki.)

O zaman neden bu kadar rahat aldığımı anlayacaksınız. Almış olmam doğru yaptığımı göstermez. Belki endekse ciddi realizasyon gelecek 10 bin puan düşecek. Bunun önlemini nasıl aldın.?
    Orta vade oyuncu olmak bunun bir önlemi, diğer önlemide almam gereken miktarın yaklaşık üçte birini aldım. 10 bin puan inerse, kademeli olarak diğer üçte ikiyide alırım.

Diyelimki cumartesi gibi geçmiş yazılarımı okumadınız ama benim efsanevi oyun tarzımada gark olmak istiyorsunuz. O zaman hiç bi şey okumadan, ben alınca alacaksınız satınca satacaksınız. Hep beraber batacağız.

Toplu olarak alım satım yaparsak, karşımızda duvar yok, kazanmak için yön belirleyen insanlar var, tabiki bizim tersimize oynayıp masayı toplamaya başlıyacaklar. Yön belirleme gücü onlarda olduğundan donumuza kadar kaybetmemiz uzun sürmez.

O sebeple VİOP konusunda her şeyi net yazmayacağım kusura bakmazsınız artık.

Yalan yazmam. Karakterimde yok, zaten yalan bana anlamsız geliyor.

Yalan yazmam ama herşeyide açık yazmam. Geç yazarım, eksik yazarım filan. Peşime sürü takılmasını engellemeye çalışırım.

Her neyse. Bakalım önümüzdeki hafta nasıl geçecek. 120 altına inme ihtimalimizde var, yola devam etme ihtimalimizde.
    120 altına inerse daha çok kazanırım. İnmezsede canı sağolsun, az olsun benim olsun, sizin olmasın.

VİOP da durum bu. Hep bana, hep bana.
    Sayın Ali bey..
    Sen bırak viop,borsa..falan..
    Daha maymundan geldiğimizi iddia ediyorsun.Evrime inanıp Hz. Ademi yok saymak Allah ı kabul etmemektir..
    Olayın başını kaçırmışsın..
    Dünyanı viop,fon falan kurtarırsında öbür taraftaki dünyanı nasıl kurtarırsın..?
    Hemen yazımı okuyup celallenme..
    Soru....1
    Evrime inanıyormusun?
    Yani insanlar maymundan mı geldi?
    Cevabın evetse yazdığım yazıyı muhattap alıp istediğini yazabilirsin..
    Cevabın HAYIR ise senden özür diliyorum.Ben yanlış anladım..

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Berlinden bişey çıkmayacak.

hafter denen maşa'nın ortaya çıkma sebebi, libya nın resmi hükümetinin engel olduğu kazançları elde edebilmek.
    Bu kazançlar ise Türkiyenin zararına. resmi hükümetin arkasındada TR olduğu için, ne resmi hükümet in kararı değişir, nede Türkiyeyi alt etmek isteyen, hafter in arkasındaki güçlerin kararı değişir.

hafter'in arkasındakiler, TR ile deniz anlaşmasının iptalini istiyorlar.
    resmi hükümet ise arkasında Türkiye olduğu müddetçe bu karardan vazgeçmez. %100 değil ama vazgeçmez. para ile herkesi değiştirebilirsin, küçük ihtimalde olsa değişebilir. Şu anki durum değişmeyeceği üzerine.

Bu durumda berlin den bişey çıkmayacak.

Peki Libyada ne olacak.

hafter in arkasında para ve asker var.

Para suudiler ve bae den geliyor. "Asker" ise rusya dan geliyor. "Asker" olmazsa para ile bişey yapılamayacağını daha öncede belirtmiştim. Hali ile libya da karşımızda Rusya var. Putin var.

Aslında iş bayağı komplex.

Asıl olay doğu akdeniz. Libya anlaşmamız doğu akdenizden çıkacak ürünlerin batıya sevkinin önünde engel gibi görünüyor. Doğu akdenizden çıkan üründen faydalananlar kimler. En başta israel, sonra başta fransa bazı avrupa ülkeleri en sonda Rusya. abd den emin değilim.

Yani Libya da karşımızda en son olması gereken ülke Rusya. neden asker gönderecek kadar Libya da yer aldı.?

Anladığım kadarı ile abd nin ve AB ülkelerinin boşalttığı bölgelere girme çabasında. Çin o bölgelere parası ve yatırımları ile giriyor, Rusya ise ordusu ile. Eski ingiltere, yeni abd nin yolunda ilerliyor. Yanlış yolda.

Libyada ana çıkar sahiplerinden biri Rusya değil. Bu durumda tayyip'in putin ile anlaşması zor olmasa gerek.
    Tabi Rusya ile anlaşırsak, bu seferde fransa aktif olarak Libyaya girermi.? Bunu bilemiyorum, umarım girmez karşısında TR ve Rusya durur.

Başka soru işareti ise.

Libya ile anlaşmamız, Libya ve TR arasındaki denizden geçecek boru hatlarını etkilermi.?

Bi yerde etkilemez, hukuki yaptırımı yok yazıyordu, başka yerde ise, TR ve Libyanın onayı olmadan kimse boru geçiremez yazıyordu. Doğruyu henüz bilmiyorum ancak dolaylı veriye bakarsak, boru geçirmek için onay almaları gerekir gibi görünüyor.

Eğer onay almak zorunda olmasalardı bu kadar çok hafterin arkasında yer almazlardı.

Haftere en çok maddi desteği verense suudiler ve bae. Bildiğim kadarı ile doğu akdeniz sondajında Onların ciddi bir anlaşması yokken, neden bu kadar çok maddi destek.?

Sebebi geri zekalı olmaları. tayyip'le müslüman dünyanın liderliği konusunda sidik yarıştırıyorlar. suudi ve bae katilleri petrol parası verirken, bizim tayyip ise fakirlikten intihar eden halkın vergilerini ve umudunu ortalığa saçıyor.

Bu işten en çok maddi kazancı TR de kim alde ediyor.
    katar parası ile Libya ya silah satıyoruz. O silahların sahipleri malı götürüyor. Oraya göndereceğimiz askerlerse çilesini çekecek.

Şaşıracağınız bir bilgi vereyim. Oraya gidecek askerler arasında, ne malı götüren bayraktarın ailesinden, nede tayyip ve diğer siyasetçilerin ailesinden tek kişi yok.
    Son düzenleme : alicemal; 18-01-2020 saat: 17:17. Sebep: coloring
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    fibonacci araya girip cızırtı yapmış.

Bu topicte yazmanın ve soru sormanın bir tek kuralı var. Onu yerine getirene cevap veririm.

15-20 sayfa geride cumartesinin kuantum fiziği ile ilgili üç beş cümlesi var. Oradaki hatayı bulursan sana cevap veririm. Yannış anlama
    abd deki forum sahiplerinin kuralı benim değil.

Yada dur yaw, o soru değilde sana uygun başka soru sorayım. Ailen vardır heba olma.
    Bu soruyuda yanıtlasan olur. Ama acele etme bir kaç on yıl düşün.

Kamudan faiz alırsan helalmi.?
    Bunun cevabını kağıda yaz, en yakın su birikintisine at. Eni sonu bana ulaşır, cevabı burada yazıp vakit kaybetmene gerek yok. cevap doğruysa, havaya hawai fişek atarım görürsün.

2020 yılındayız değilmi.?
    Bu çocukları bu hale getirenler yahudiler. Amaçları milleti cahil bırakıp, bilimden felsefeden uzaklaştırmak. Düşünmesinler ezberlesinler aptal olsunlar istediler, sonuçta aptalı sömürmesi kolaydır.. Bunun için köy enstitüleri gibi ileri düzey eğitim kurumlarını kapaptıp, mollaları desteklediler. Din eğitimine yönlendirdiler. SONUÇ da bu.! Nelerle muhatab oluyoruz.

1938 yılında temelleri attılar... her neyse yaw... 100 kere yazdık bi daha yazmayayım.
    Son düzenleme : alicemal; 18-01-2020 saat: 17:31. Sebep: sad
    @NeAcaipDunya

4.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    fibonacci araya girip cızırtı yapmış.

Bu topicte yazmanın ve soru sormanın bir tek kuralı var. Onu yerine getirene cevap veririm.

15-20 sayfa geride cumartesinin kuantum fiziği ile ilgili üç beş cümlesi var. Oradaki hatayı bulursan sana cevap veririm. Yannış anlama
    abd deki forum sahiplerinin kuralı benim değil.

Yada dur yaw, o soru değilde sana uygun başka soru sorayım. Ailen vardır heba olma.
    Bu soruyuda yanıtlasan olur. Ama acele etme bir kaç on yıl düşün.

Kamudan faiz alırsan helalmi.?
    Bunun cevabını kağıda yaz, en yakın su birikintisine at. Eni sonu bana ulaşır, cevabı burada yazıp vakit kaybetmene gerek yok. cevap doğruysa, havaya hawai fişek atarım görürsün.

2020 yılındayız değilmi.?
    Bu çocukları bu hale getirenler yahudiler. Amaçları milleti cahil bırakıp, bilimden felsefeden uzaklaştırmak. Düşünmesinler ezberlesinler aptal olsunlar istediler. Bunun için köy enstitüleri gibi ileri düzey eğitim kurumlarını kapaptıp, mollaları desteklediler. Din eğitimine yönlendirdiler. SONUÇ da bu.! Nelerle muhatab oluyoruz.

1938 yılında temelleri attılar... her neyse yaw... 100 kere yazdık bi daha yazmayayım.
    Ali bey çok güldüm..
    Ben cevabımı aldım..Kısacası EVET ben evrime inanıyorum yazmışsınız..
    Neye inandığınız kimseyi ilgilendirmez.Ama siz bunu açıkça yazamayıp üstünü kapatmaya çalışmışsınız..
    Korkmayın söyleyin..
    İnsan neye inanıyorsa söylebilmeli.Korkmamalı..

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün arabaya başka tür birini aldım. 80 yaşlarında zayıf uzun bolu modern giyimli sıcakkanlı bir kadın. El kaldırdı durdum.
    Bu yobaz gericilerin tam tersi biri ama öz aynı.

Kadın başladı reenkarnasyonu anlatmaya. Ses çıkarmadım dinledim. Netçede yaşça benden büyük, ne dese başımın üstünde yeri var. Kafasını karıştırmak istemedim. Zaten sürede kısa idi.

Bu aralar kendini çağdaş medeni modern gören kesimde hint kültürü modası var. Batılılar hint kültürünü alıp, içine bir güzel edip, kuantum düşünme tarzı gibi bir kapsam altında pazarlıyorlar.

Ne demiştim çok eskiden. İnsanların TAPMAYA ihtiyaçları vardır.

Gericiler dini liderlere taparlarken, kendine AtatürkÇÜ diyenlerde Atatürk'e tapıyorlar.

Söylem farklı, öz aynı.

Bakıyorsun gericide halkı soyuyor, kendine Atatürkçü diyende belediyeler aracılığı ile halkı soyuyor. Soyma şekilleri biraz farklı. Soyulan aynı. Çalışanlar içindeki vergi verenler. Yani temiz insanlar.

Gericide sabah akşam tayyip, fetullah, cübbeli filan diyor, her yaptıkları pisliği, dini lider denen adamların söylemleri ile aklamaya çalışıyorlar.

AtatürkÇÜlerde bir yandan soyarken diğer yandan sabah akşam Atatürk, laiklik deyip, Atatürkün ilkeleri ile uzak yakın olmayan şeyler yapıyorlar. İlkelere yani Atatürkün davranışlarına değil, İsmine tapıyorlar.

her neyse... ne demiştim, dünyaya iyi gözlerle bakmaya çalışacağım..

zibidi fibonacci yüzünden kafa az daha başka tarafa kayıyordu.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Sürekli akılda olması gereken bir fıkra.

Ormanın birinde...
    Aslanlar toplanmış.

"Yahu" demişler, "Hesapta kralız, açlıktan öleceğiz birader... Maymuna saldırsak, ağaca kaçıyor; fillere saldırsak, fazla büyük... Ceylanlar hızlı, yetişemiyoruz; kuşa dalsak, uçuyor; e balık yakalayacak halimiz de yok... N'aapsak?"
    Bir tanesi "En iyisi, öküzlere saldıralım" demiş, "iri yarı görünüyorlar ama, ne pençeleri var, ne dişleri diş... Tam dişimize göre!"

Olur mu? Olur.
    Hücum!

Ama evdeki hesap çarşıya uymamış; öküz, öyle yabana atılacak hayvan değilmiş meğer... Organize oluyorlar, topluca savunma yapıyorlar, püskürtüyorlarmış.
    Aslanlar aç bilaç.
    N'aapsak, n'aapsak?

"Tilkiye danışalım" demişler.

Tilki "kolay" demiş, "beni, öküzlerin yaşadığı zengin otlakların prensi yapın, işinizi halledeyim..."
    Kabul etmişler.

Tilki, elinde beyaz bayrakla öküzlere gitmiş, "saygıdeğer öküzler" demiş, "aslında aslanlar uysaldır, sizi de çok seviyorlar... Ama şu aranızdaki sarı öküz var ya, sarı öküz, işte sorun o... Görünce tahrik oluyorlar, canları çekiyor, verin şu sarı öküzü, kurtulun kardeşim, huzur içinde yaşayın!"
    Öküz heyeti düşünmüş taşınmış, "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" mantığıyla, verivemişler sarı öküzü...
    Aslanlar da afiyetle yemiş.

Bir gün, iki gün...
    Tilki gene gelmiş.
    "Bakın gördüğünüz gibi, saldırılar kesildi, mutlu mutlu yaşıyorsunuz" demiş ve eklemiş: "Ama şu benekli öküz var ya, benekli öküz, o burada olduğu sürece size rahat yüzü yok arkadaş, canları çekiyor, verin, kurtulun!"
    Öküz heyeti düşünmüş, "otlağın selameti için" teslim etmiş benekli öküzü.

Üç gün, dört gün...

Tilki gene gelmiş.
    Kuyruğu uzun olanı...
    Burnu beyaz olanı...
    Tombul olanı...
    Tek tek alıp, gitmiş.

Otlak seyrelmiş.
    Aslanlar semirmiş.

Bir gün... Tilki gelmemiş!
    Gerek kalmamış çünkü.
    Direkt aslan gelmiş.
    "Hanginizi istiyorsam, canım hanginizi çekiyorsa, onu vereceksiniz, adamı hasta etmeyin" demiş.

Otların arasında tir tir titreyen, tek tük kalmış öküzler, "sarı öküzü vermeyecektik" demiş ama, iş işten geçmiş.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    USD ufaktan yine yükselmeye başlamış.

Geçen haftalarda 5.60 lı rakamlardan 5.98 e kadar yükseldiğinde, BIST de beraber yükselmişti ve şaşırmıştım "noooluyor yaw" demiştim.
    Para piyasalarında olumlu olumsuz herşeyin sebebini bilmeniz gerekir, yoksa her rüzgarda hızla çok uzamış ince kavak gibi sallanırsınız.

Nasıl olsa BIST yükseliyor paralar geliyor yan geleyim yatayım dedinizmi, ince uzun kavak ağacına dönersiniz.

BIST ve USD nin düzenli olarak aynı anda yükselişinden rahatsız olup kafa yormuş araştırmıştım.?

Ne bulmuştum.?

Bi halt bulamamıştım.

Şüphelerim vardı sadece, diğer olaylarla birleştirmiş ve USD yi yükseltenler yurt dışına çıkanlardır, BISTi yükseltenlerde helal balinalardır(varlık fonu yada ihaleci iş adamlarından tayyipin emri ile alım yapan helal devlet sülükleri, yada helal devlet kurumları) diye düşünmüştüm. Helal balina ipucunu VOB tarafından almıştım.

Net bir sonuca ulaşamamıştım.

Sonra ne olduda 5.98 den 5.85 e kadar düştü.?

trump İran gerginliği bitince, USD de aşağı salındı.

Buradan ne anladık.?

Türkiyede USD yi yükseltecek güçte alanlar, trump'ın İran'lı generali vuracağını önceden biliyordu. Devamındada TR'yide etkileyecek karışıklık çıkacağını düşünmüş olmalılar.

Bankada doviz alım satımlarını görebilen ekipten olsaydım, o dönem yüklü döviz alarak yükseltenleri görebilirdim.

Peki kimi görecektim.
    Tabiki TR deki yahudi bankalarını.

fetö darbesini 4 gün önceden kim biliyordu.? Yahudi bankası merrill. VİOP da 2 iş günü önceden yüklü short lara başlamıştı.

Generalin öldürüleceğini kim bilebilir. Tabiki trumpa emri verdiren grup. Yani pentagon.

Neyi biliyoruz, abd devlet kurumlarından CIA, pentagon, FED, tamamen siyonist yahudilerin elinde. trump general öldürten kurumda pentagondu. Neden öldürten diyorum, deli'ye düdük verirseniz çalar, bıçak verirseniz keser, odun verirseniz vurur, yemek verirseniz yer. Yani ne yapacağını bilirsiniz, yönlendirmek kolaydır. trump'a general bilgilerini veren kim?
    pentagon.
    Bilgi içeriği ve veriş şekli ile trump'a generalin elini öptürtebilirsiniz, yada öldürtebilirsiniz.

Sonuçta, TR deki USD yi yükseltenler yahudi bankaları olmalı. TR de Yahudi bankası olmayan varmı.? Devlet bankalarının bile yahudi bankaları ile kartel oluşturup ortak hareket ettiğini biliyorsanız, yahudi olmayan banka yok... Böyle lanet bir ülke haline gelmişiz.
    özal ailesi benekli öküzü yerken, engel olamadık, sonuçta buraya geldik.
    Daha öncesinde ise celal bayar ve ekibinin, benekli öküzün ninesi sarı öküzü yemesine izin verdik. Tabi izni veren ve hareketleri ile destek olan ismet inönü idi.

Du yaw, şu anda USD yükseliyor, oraya gelecektim, tüm yazdıklarım bunun içindei, celal bayara gittik.

Berlin'den bişey çıkmayacağına ve sonucunda TRnin zor duruma düşeceğine oynuyor olmalılar.

tayyip bu dovizle oynayanların belini yıllardır kırmaya çalışıyor. Kemikleri çatlattı ama bi türlü kırmanın yolunu bulamadı.

Şu anki MB başkanı ve ekibi bu konuda epey becerikli. En azından durdurmayı başardılar.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    TVler, büyük haber siteleri, gazeteler, milletin sağlığının ebesini bellediler.

DAHA FAZLA para kazanabilmek için çok aşağılık işlere başvuruyorlar ve devlette öküz gibi seyrediyor.

Özellikle yahudiler bu için uzmanı. Tarihleri ticarete ve para işlerine dayndığı için, iyi veya kötü her türlü yenilik, dünyaya ilk onlardan yayılıyor.
    Yayılmasıda kolay oluyor çünki dünya medyasının %85 inin kontrolleri altında olduğu söyleniyor.

Yoksa lise öğrencisinin yazabileceği facebook, twitter, instagram gibi sıradan sitelerin dünyanın en büyük şirketleri haline kısa sürede gelmeleri imkansız.

ÇİN yahudi medyaya izin vermedi. Yoksa bugün alibaba diye çinli bir site olmazdı, tüm çinliler amazonu zengin etmek için uğraşıyor olurdu. Çinde bildiğim kadarı ile google, facebook, twitter filan tüm bu yahudi sitelerinin bir karşılığı var ve en çok onlar kullanılıyor. Devlet kendi halkını ve şirketlerini koruyor destekliyor. Birde işletim sistemlerinde yahudilerden kurtulsalar tamamdır.

Yine bir haber var yahudi haber kanalının birinde.
    Vay efendim mor ekmek süpermişte, şuna şuna iyi geliyormuşta. Sonra gidip ÖZEL bir sağlık kuruluşuna para veriyorlar, o kuruluş mor ekmeğin faydalarını TVlerde anlatır.
    Ünlü bir TV doktoruna gidip para verirler, o doktorda mor ekmeği anlatır. Sonra bakmışsızn mor ekmek fabrikası para basıyor.

Bu tür para vererek satın alınan doktor ve sağlık kuruluşları yüzünden ülkenin beslenme alışkanlıkları değişti. Halk eski alışkanıklarını bıraktı. Sonuçta ne oldu. Beslenme konusunda büyüyen firmalar hep yahudi firmaları oldu. Bu ülkenin ticarethaneleri ya yahudiye satılıp kapatıldı, yada iflas etti.

Hangi TÜRK markasına baksam, satıldığını öğreniyorum. Artık sahibi yabancılar.
    Şeker fabrikaları satıldı, fabrikaları kapatıldı. Şimdi yahudinin şeker diye ürettiği SAĞLIKSIZ şuruplara mahkum olduk.

ssk nın ilaç fabrikası kapatıldı, tamamen ilaç ithalatçılarına mahkum olduk. Sırf ilaç ithalatı ile her yıl milyarlarca dolar kazık yiyoruz. Bizdeki ilaçlar, bizim seviyemizdeki ülkelerden en az 3 kat daha pahalı. Hala yerli ilaç firmaları hergün yabancı tekellere satılıyor ve yenilen öküzleri seyrediyoruz.

Yaw her yediğimiz yiyeceğin faydalı olduğu pek çok şey var. Vay efendim ananas şuna şuna iyi geliyor. Peki amasya elması gelmiyormu? Zehirlimi.?
    Vay efendim mor ekmek şuna şuna iyi geliyor.
    Yaw bizim alaşehir ekmeğimiz trabzon ekmeğimiz zehirlimi.?

Her yediğimiz şeyin beden farklı faydaları var. Hiç bir besin tek başına birşeye ilaç değildir. Mor ekmeği yeyince gözlerin iyilieşmez, kalbin düzelmez. Ama satılan ürünü alınca tüm sorunların bitecekmiş gibi satılıyor. resmen ilaç gibi pazarlanıyor. Devlet sığır gibi seyrediyor.

Ninelerimizin, dedelerimizin yediği ve yaptığı her yiyecek faydalıdır. Aynen ithal yiyecekler gibi.

TV de doktorların reklamını yaptığı şeylere hücum etmeniz, gelecek nesilleri kartellere teslim etmeniz demektir.

Bitiriş vurucu olmadı.
    Anlatım şeklide net değildi. Bu yazıyı beğenmedim. Silmekte olmaz.

Sadece şunu bilin.

Geleneksel olarak her yediğimiz besinin vücuda ayrı faydası var.

Geleneksel yiyeceklerimizi TV de internette gazetede gördüğünüz, para ile satın alınmış doktorlarca pazarlanan besinlerle değiştirmeniz gerekmez.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 254/852 İlkİlk ... 154204244252253254255256264304354754 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •