Sayfa 207/852 İlkİlk ... 107157197205206207208209217257307707 ... SonSon
Arama sonucu : 6815 madde; 1,649 - 1,656 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    ya ege hoca bunadı, ya ben bunadım. Bugünki yazıda 2 bariz hata vardı. Yada ben konuyu yanlış biliyorum, bana yanlış öğrettiler.

Dış dünyayı yani dovizi hesaba katmazsak;
    Enflasyon birtek, gelirler, fiyat artışlarının altında kalırsa düşermiş. Yani tilki hikayesi, çalışanların maaşlarını kısalım diyor. Bizde 1980 den beri altında kalıyor, 2006 dan beridirki uydurma verileri saymazsak enflasyon düşmüyor. 1980 den beridirde milyarder ve milyoner sayılarımız uçtu kaçtı. Acayip bir rakam oldu. Sanki gelişmiş ülkeyiz. Ancak hepsinin servetleri yurt dışında. Şişen kısımlar yurt dışında. TR de milyoner, isviçrede ise milyarder sıralamasına giren türk işadamları var. 1980 den beridir, tasarruf etmiyoruz denir, yani milyarder milyoner sayılarımız katlanır, ama ortada para yoktur. para olsa tasarruf zenginiyiz derdik, çalışanları zorla BES lere üye yaptırmaya çalışmazdık. 1980 lerde başladı çalışanların maaşlarından kırpma yöntemleri. başlarda tahvil kuponları verilirdi hepsi çöp oldu. Ev parası diye kestiler, bırak evi geriye parasını alamayanlar oldu. Sonra BES lere başladılar.
    Ülkenin her yıl ürettiği milyarlar, bi kaç yüz kişide toplanıyorsa, ona servet denir, piyasa parası denmez. Piyasaya dönmüyor çünki. Stoklanıyor. Bunların milyarder olması, tüketimi artırmıyor, fiyatlara etki etmiyor. ali koç her gün gidip 10 ton balık ve et, 300 tır süt, 5bin araba alıp eve götürmüyor. O parayı stokluyor. ali koç kötü örnek oldu, ethem sancak, turgay ciner, ferit şahenk ve dünya milyarderler listelerine giren kardeşleri ailesi, ali şen, turgut yılmaz filan koyun örneğe, yüzlerce isim yazarsınız...

Birde enflasyon tanımı koymuş, "Enflasyon, piyasada bulunan para hacminin, üretimin hacimsel artışından fazla artması, yani şişmesidir. " Buradan kastı, piyasada bulunan para şişerken sadece çalışanın elindeki kast ediyor, önceki açıklamalarından bu sonucu çıkarmak gerekiyor. Patronların elindeki şişmeyi kast etmiyor olmalı. Çünki TR de patronların ve soyanların eline fazla para geçince direk yurt dışına taşıyorlar. Üretime geri döndürmüyorlar. Üretime geri döndürseler, yeni fabrikalar kurulacak, rekabet artacak, enflasyon düşecek.

Üretimin arttığı yerde enflasyon düşer. Serbest piyasanın temel kuralı budur. Devlet üretimi artıracak tedbirleri alması gereken kurumdur.
    rekabet düzgün işlemeli, karteller oluşmamalı... uzatmayayım bir sürü koşulu var ama serbest piyasa ekonomisi şartlarını devlet sağlamalıdır.

Bizdeki mevcut durum TEORİLERE UYMAZ. Ege hocam sadece teorilerle açıklıyor. Hoş enflasyon tanımı bence teorik olarak bile yanlış. Piyasadaki para şişsede enflasyon olmayabilir... Neyse bu tartışılabilir bir konu, uzatmayayım..

TR deki asıl sorun devletin hırsızlığıdır. Geri kalan tüm İÇ VE DIŞ sorunlar, devletin düzgün işlememesinden kaynaklanır. Devletin toptan yolsuzluğa batmışsa, kanunlarınıda, denetlemelerinide, yolsuzlukları normal gösterecek gibi yapar. devletede o kafadaki insanları doldurur. kafası sadece yolsuzluğa çalışan insanlar devlete doluşmuşsa, iş yapacak adam kalmaz. Yolsuzluk ana iş olur, gerçek işler ise angarya olur. İÇERDE DIŞARDA HER İŞTE ÇUVALLAR, REZİL OLURSUN.

TR de açıklama yapıyorsan, bu temele dayanarak açıklama yapacaksın, yoksa sadece öğrencilerini inandırırsın. yani ülkede nelerin döndüğünü anlayacak kadar yaşam tecrübesi edinmemiş, kafasını kaldırıp nooluyor diye bakacak yaşa ve olgunluğa gelmemiş insanları.
    Son düzenleme : alicemal; 15-09-2019 saat: 15:25.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398

Dün komedi bi yazı yazmışım. suudi petrol fabrikalarına 2 saldırı sonucu suudi katiller petrol üretimini durduruyor ama petrol fiyatları yerinden kıpırdamıyor diye...
    Kimsede çıkıp demediki "lam oooolm bugün pazar piyasalar kapalı."

Aynısı bi kez daha olmuştu, tatil günü BIST endeks niye kıpırdamıyor diye 2 saat araştırma yapmıştım. Hakkatende 2 saat aranmıştım. Tabi arada köşe yazarı denenvampirleride okuyordum...

Her neyse, dün tatilmdi o sebeple gıpraşmamış, ancak sonuç değişmeyecek, petrol fiyatları göstermelik biraz yükselir, sonra eski yerine iner.

İşin ilginci, dün bu haberi veren ekonomi haber siteleride, sadece haberi verdiler, azartesi petrol fiyatları ne olur diye ek yapmadılar. Hali ile uyanamadık.

30 yıldır çalıştımmı aşırı yoğun çalışırım, bayrammış, yılbaşı tatili imiş pek aldırmam. O sebeple günlerin ayrımı bende pek gelişmedi.

Her neyse. Endeks düşük açıldı...USD yide inanılmaz şekilde hala alıyorlar.
    Alanlar doviz ile iş yapan sanayiciler iş adamları değil, onlar yeterince alıyor duruyor, sonucunu düşünmeden anormal alanlar yatırım amaçlı alanlar, dovizle işi olmayanlar.

Bakalım nereye kadar gidecek. Belkide arka planda IMF ile yada benzer kurumla anlaşma yapsın diye tayyip e baskı yapmaya çalışan londra yahudileridir. Anlaşma yaparsa, kopan yuları yeniden bağlayacaklar. Ancak at uyanmış durumda, yeşil çayırlarda özgürce otlayıp gübre bırakmanın tadını almış.
    Zengin fetöcüleride bıraktılar. Onlarda sürekli alıyor olabilir, suudi katillerde.

fetö ile ilgili dün bir yazı okudum. Adamlar TR nin tüm damarlarına yerleşmişler ve kendi hazinelerine kan pompalayıp duruyorlar. Hala da devam ediyorlar. İlaç sektöründe bile soygunu yapanlar arasında büyük oranda fetö cüler var. Nerde para varsa oraya yerleşmişler.
    özal ailesi ve akp nin desteği büyüktü bu grubun ülkeye çöreklenmesinde.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    murat muratoğlu, tamda içinde bulunduğu guruba uygun, gerizekalı yazısı yazmış.

Diyorki "devlet talan şeklinde har vurup harman savuruyor, harcadığı para senin paran, sen hala onlara oy veriyorsan, aç kalmayı, başına gelenleride hak ediyorsun."

Bunu chp de yer edinmiş herkesten duyarsınız.

"Bize oy atmıyorlar, o zaman başına gelenleri hak ediyor, aptal, makarnacı, kömürcü sürüsü."

Aynen zihniyet bu.

Düşünürseniz herkese bu mantıklı gelir. İçinizden çoğuda aynı şeyi söyler.

Ama doğru değil. Derinlemesine düşünürseniz, gerçek öyle değil.

Doğduğumuz aileyi biz seçemeyiz. Bu tamamen şans ile alakalıdır. Eğer murat muratoğlu, çember sakal ethem sancak'ın ailesinde doğsaydı, şimdi Atatürk e en büyük hakaretleri ediyor olacaktı, elinde pala ile şortlu kız kovalıyor olacaktı, akp ye oy vermeyenlere küfür ediyor olacaktı. Hemde en önde gidecekti çünki belliki zeka seviyesi uygun. Derinlemesine düşümemiyor yüzeyde dolaşıyor, buda hangi grubun içinde olursa olsun en fazla saldıran kişi olacak anlamına gelir.

Evde düzgün Elektriği suyu olmayan Tenekelerde yaşayan İzmir deki bir çingene ailesindede doğabilirsin, odtü deki bir profesörün çocuğuda olabilirsin, bursadaki badeci imam ın çocuğu olarakta doğabilirsin, Doğuda fakir bir ilin köyünde evde yemeği olmayan ailenin çocuğu olarak da doğabilirsin, annen baban sen çocukken ölür, su yoktur elektrik yoktur ninenin evinde doymaya çalışırsın(altaylı dan gerçek hikaye alıntı).
    İstisnaları saymazsak, bu çocukların yaşayacağı şeyler bellidir, savunacakları şeyler bellidir, alacakları eğitim bellidir, sen özgürce seçemezsin.

yobaz mahallede yada aç kalınan mahallede doğan çocuğa neden akp ye oy veriyorsun, neden mhp ye oy veriyorsun diye suçlayamazsın.

Gazeteciysen vede ÇOK ÇOK AZCIK KAFAN ÇALIŞIYORSA, BUNLAR NEDEN BU HALDE? NASIL KURTARILABİLİR DİYE ÇÖZÜMLER DÜŞÜNMEYE BAŞLARSIN.

Beslendiği için Çıkar için akpye mhpye saadete oy atan, sunni olduğundan atan filanda çok. Bunlar çıkar ilişkisi, toplamda bunların attığı oy oranı BENCE %10 u geçmez. Kalan kişilerin oylarını chp olarak alabilirsin.
    Sadece onları ANLAMAN, neden bu duruma gelindiğini araştırman ve çözümler üzerinde düşünmen gerekir. HANGİSİNİ YAPTIN.?

TABİ 3 KURUŞLUK BEYNİN OLSAYDI. BATININ ABDNİN UŞAĞI OLMASAYDIN.

Neden uşak bu ülke batıya... Onuda geçmiş yüzlerce sayfa içinde parça parça yazdım. Bu durumdaki tek ülke biz değiliz.

her neyse artık.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,296
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku

Dün komedi bi yazı yazmışım. suudi petrol fabrikalarına 2 saldırı sonucu suudi katiller petrol üretimini durduruyor ama petrol fiyatları yerinden kıpırdamıyor diye...
    Kimsede çıkıp demediki "lam oooolm bugün pazar piyasalar kapalı."

Aynısı bi kez daha olmuştu, tatil günü BIST endeks niye kıpırdamıyor diye 2 saat araştırma yapmıştım. Hakkatende 2 saat aranmıştım. Tabi arada köşe yazarı denenvampirleride okuyordum...

Her neyse, dün tatilmdi o sebeple gıpraşmamış, ancak sonuç değişmeyecek, petrol fiyatları göstermelik biraz yükselir, sonra eski yerine iner.

İşin ilginci, dün bu haberi veren ekonomi haber siteleride, sadece haberi verdiler, azartesi petrol fiyatları ne olur diye ek yapmadılar. Hali ile uyanamadık.

30 yıldır çalıştımmı aşırı yoğun çalışırım, bayrammış, yılbaşı tatili imiş pek aldırmam. O sebeple günlerin ayrımı bende pek gelişmedi.

Her neyse. Endeks düşük açıldı...USD yide inanılmaz şekilde hala alıyorlar.
    Alanlar doviz ile iş yapan sanayiciler iş adamları değil, onlar yeterince alıyor duruyor, sonucunu düşünmeden anormal alanlar yatırım amaçlı alanlar, dovizle işi olmayanlar.

Bakalım nereye kadar gidecek. Belkide arka planda IMF ile yada benzer kurumla anlaşma yapsın diye tayyip e baskı yapmaya çalışan londra yahudileridir. Anlaşma yaparsa, kopan yuları yeniden bağlayacaklar. Ancak at uyanmış durumda, yeşil çayırlarda özgürce otlayıp gübre bırakmanın tadını almış.
    Zengin fetöcüleride bıraktılar. Onlarda sürekli alıyor olabilir, suudi katillerde.

fetö ile ilgili dün bir yazı okudum. Adamlar TR nin tüm damarlarına yerleşmişler ve kendi hazinelerine kan pompalayıp duruyorlar. Hala da devam ediyorlar. İlaç sektöründe bile soygunu yapanlar arasında büyük oranda fetö cüler var. Nerde para varsa oraya yerleşmişler.
    özal ailesi ve akp nin desteği büyüktü bu grubun ülkeye çöreklenmesinde.
    bu kadar analiz yapacan sonra dün pazardı kimse niye demiyor diyecen? Yeme bizi ali cemal abi...Şimdi ben desem abi bugün pazar , sazan hemen atladı diyecen.......
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    human, işte milleti kovaladık, milletde farketse bile korkudan uyarı çekemiyor. Korkmayanda bulsun belasını filan diye düşünüyor. şaka şaka, kafa yormaya değmez diye...

Her neyse..

bluumbergden rezil bir haber daha... Başkasının söylediklerini olduğu gibi alıp koymuşlar. Mutlaka kendi amaçlarına hizmet ettiğini düşündüğünden koymuşlardır. haber yanlış, üstelik sabıkalı bir firmadan geliyor ve olduğu gibi kullanıyorlar.
    Geçende cüneyt başaranın haberi gibi.

Haber ne:?
    "Rabobank stratejisti Piotr Matys, Basra Körfezi'ndeki gerginliğin TL, rand ve CEE paraları üzerinde baskı oluşturabileceğini belirtti"

Peki SEBEP neymiş?

"Özellikle Türk Lirası'nın kırılgan olduğunun altını çizen Matys, ülkenin enerji ihtiyacının yüzde doksanını ithal eden Türkiye ekonomisinin kırılganlığını işaret etti."

Yaw ne oluyor dedim, ne zaman %90 oldu. Biliyorumki elektrik üretiminde pek dışa bağımlı değiliz, her ne kadar gazla işletilen çok santralimiz olsada, kömür ve hidro dan üretilen çok daha fazla. Dışa bağımlılığımızın yüksek olduğunu biliyorumda, %90 abartılı geldi.
    10 saniye araştırdım, rakamları buldum. 10 saniye araştırmayı bluumbergin yahudi çalışanlarının çalışanları yapmamış. Yada kötü niyet var, hangisine inanırsanız.

"Türkiye doğal gazda %98, petrolde %92, kömürde ise %50, yani toplamda %72 oranında dışa bağımlıdır."
    "Türkiye’nin 2017 yılı sonu itibarıyla elektrik üretiminin 295,5 milyar kWh, tüketiminin ise 294,9 milyar kWh olduğu görülmektedir. "

Bakanlığın yazısı
    "2018 yılında elektrik üretimimizin, %37,3'ü kömürden, %29,8'i doğal gazdan, %19,8'i hidrolik enerjiden, %6,6'sı rüzgârdan, %2,6’sı güneşten, %2,5'i jeotermal enerjiden, ve %1,4’ü diğer kaynaklardan elde edilmiştir."

Yani elektrik de hemen hemen dışa bağımlı değiliz, elektrikte doğalgaz kullanımıda %20. yukardaki %72 rakamını çok az artıracak bir oran.

TR de hedge fon gibi çalışan rabobank kalkmış uydurma, aptalca yada kötü niyetli bir rakam açıklamış. İşim piyasalar olmadığı halde ben bile ilk görüşte rakamda terslik olduğunu anlamışım. İşleri bu olduğu halde bu rakamı bluumber hıyarları baş sayfada yayınlamış. Hemde doviz yükselirken...

Devlet olsam ki bu ülkede devlet yok patronların kâhyası var, bluumberg milyarlarca TL cezayı yemişti...
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Liberal sistemin geldiği yere bak.

abd de gecelik repo faizi bi kaç günlüğüne %10 a fırlıyor. Para bulamıyor finans sistemi iyimi.? Diğer tarafta ne var. Uzun vadeli negatif faizde bekleyen 12 ile 17 trilyon dolar arasında bir para var. Ben 12 biliyorum ama 15 diyen ve 17 diyen TV ekonomistleri var.
    Bunun 3 trilyonu Çin e ait desek. Çık onu, çünki Çin parayı ne için kullanıyor henüz net bilmiyorum. Halk içinde kullanıyor olabilir. Çin çalışarak kazanıyor, soygun ve talanla değil. (Ama şimdilik, soyguna ve talan a karakterin müsait olduğuna dair belirtiler var, ancak o ayrı konu.)

3 milyar insanda aç.
    Devletler tarafından çalışan insanların gelirleri belli kesimlere aktarılıyor. Onlar paraları negatif faizde öyle tutuyorlar. Hepsi yansa, para sahiplerinin hayat standartlarında zerre değişme olmayacak. O paraya ihtiyaçları yok. Ama habire dünyayı soyup insanları sürünmeye, ölmeye ve her türlü işkenceye mahkum ediyorlar.

Sistemi kuran kim, yahudiler. 300 yılda yaptıkları gizli açık işlerle dünyayı buraya getirdiler.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Endeks yine düştü, görünen bahane katil sunni vahabi suudilerin 2 fabrikasında bomba patladı.

Normalde endeksi yönetenler bu tür bahaneleri takmaz. Eğer yükseltmek isteselerdi. Bekleyip duruyorlar. Son gelen veriler, bu sene kalan süre baz etkisinden dolayı iyi geçecek, faiz düşüşünden dolayıda önümüzdeki sene iyi geçecek.?

Yani endeks yükselmeliydi. 110 a dayanmış olmalıydık, isterse 100 bomba patlasın fark etmezdi.

Peki sorun ne o zaman.

İlk anda Aklıma gelenleri sıralayayım.
    - Lokomotif hisselerden olan bankalarda, bilmediğimiz gizli büyük batıklar var. Onun hallolması bekleniyor. Yani çalışana yükleyebilirler.

- Balinaların pozisyonları uygun değildir, önce uygun hale gelecekler, mal toplayacaklar, sonra yükseltecekler. İsterse istanbulda altın madeni bulalım, büyüklerin pozisyonu uygun değilse hemen yükseltmezler. Orta vadede mutlaka yükselir ama o zamana kadarda ızdırap çemberi oynar. uzun sürede, ekonomik verilere ters işlem yapamazsın. Zarar edersin, eni sonu mecbursun ekonomik verilere uygun trend belirlemeye. Ama kısa vadede bir kaç hafta ters yönde hareket ettirebilirsin. Medyadaki uşaklarında habire kötü haberleri ön plana çıkarır. Tabi terside geçerli.

- Son ihtimal olarak gördüğüm, devlet IMF veya benzeri kurumla anlaşmadan endeksi çıkarmak mantıklı görünmüyor olabilir. Ülkede akıllı yönetici yok gibi, bırak akıllıyı normal yönetici yok gibi. Devleti IMF ile anlaşmaya zorluyor olabilirler, hem USD nin düşmemesi hemde endeksi yerinde sayması bu konuyu akla getiriyor. Şöyle düşünün. Sen büyük oyuncusun, trend belirleyenlerdensin.Koymuşsun bi kaç milyar dolarını hisseye. Endeksi yükseltebeilirsin, paran ve medyada uşakların var. 100 bindi 2020 haziranda 150bine getirdin. eeee parayı cebe indirmen lazım. Satış yapacaksın ama sen devsin, satış yapman için karşında alıcı olarak büyük kitleler ve şirketler lazım. yani ülkede bahar havası esecekki, devler realizasyon yapabilsin. Kriz çıkarma makinesi bu yönetimle kafan çok rahat milyarlarını basabilirmisin.?

Her neyse... Balinalar bekliyorlar, bende bekleyeceğim...
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Bu gece 21:00 de FED, faiz kararını açıklayacak. Beklenti 0.25 puan daha faiz indirecek. 2.25 di 2.0 olacak.

Fakat abd işsizlik rakamlarıda son haftalarda hep iyi geliyor. perakende satışlarda iyi geliyor. Bu konuyu yukarda bi yerde analiz etmiştim.

ABD sanayisi, ekonominin %25 ini oluşturuyormuş. %75 hizmet sektörüymüş. Bi yerde yazıyordu bu. Çok şaşırdım. Bi ara araştırmam lazım ne hizmeti yapıyorlar.?
    abd hakkında buradan ne biliyoruz. Otomobilleri uçakları var, film sektörü var, üniversiteleri var, ileri teknoloji sanayisi var ,petrolu, silah sanayii, yazılım devleri, medyası var (ki dünyaya hakim bu medya sayesinde mallarını çok kolay satabiliyorlar).

Sanayisi, ileri teknoloji, yazılım devleri, petrol, silah, uçak filan %25 ise. "%75 ne emşerim" dediğinizi duyar gibiyim.

Araştırmam lazım çünki çok şaşırtıcı. Rusya dense anlarım. Kızlarını hizmet sektöründe inanılmaz ama devlet eli ile bile pazarlıyorlar, sputnik de sürekli kızlarımız ne güzel değilmi haberleri var. Pekii abd üniversiteler, film, medya ve turizm haricinde ne hizmeti sunuyor.? Bi ara araştırayım.

Bide 46 milyar TL lik banka takibe konulması gereken krediler meselesi var. Şu an fon yöneticileri, hangi bankayı ne kadar etkiler gibi hesaplar yapıyorlardır.
    Son düzenleme : alicemal; 18-09-2019 saat: 10:44.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 207/852 İlkİlk ... 107157197205206207208209217257307707 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •