Special Days Image
Sayfa 253/852 İlkİlk ... 153203243251252253254255263303353753 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,017 - 2,024 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Hayırlı uğurlu olsun nihayet VIOP hesabım açıldı.

Bazı kararları değiştirdim.

Ortalama 5 kontratla oynayacağım demiştim. Bundan vazgeçtim, toplamda 50 kontrata kadar çıkacağım.
    Tamamı orta vadeli olacak.

Birde hedge amaçlı bişeyler geliştirmem gerekiyor. O konu üzerinde düşünüyorum.
    50 kontrat BIST büyük para.Nacizane tavsiye,bu miktarla oynayabilmek için tersteki durumları kurtarmak için belki 150 kontratlık teminatınızın yedekte beklemesi iyi olur.Bu durumda masaya sürülen para,çok daha büyük bir para oluyor.Üstüne üstlük yedek akçeyi de yanlış basınca korkunç zarar yazabilir.Atıyorum,Bist 150.000 hedefiyle alım yaparsın,bist de soluksuz ralliye devam edip 150 görür,bu durumda elbette böyle bir kar başka yerden gelemez ama ancak benzer senaryolar dışındakiler için risk büyük.Hele ki fondan çıkıp viopa girmek yüzme havuzundan çıkıp köpekbalıklarının olduğu okyanusta yüzmek gibi birşey.Anket açmak lazım aslında kaç kişi viop hesabı açtıktan sonra reel kar etmiş diye.

2.  Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    50 kontrat BIST büyük para.Nacizane tavsiye,bu miktarla oynayabilmek için tersteki durumları kurtarmak için belki 150 kontratlık teminatınızın yedekte beklemesi iyi olur.Bu durumda masaya sürülen para,çok daha büyük bir para oluyor.Üstüne üstlük yedek akçeyi de yanlış basınca korkunç zarar yazabilir.Atıyorum,Bist 150.000 hedefiyle alım yaparsın,bist de soluksuz ralliye devam edip 150 görür,bu durumda elbette böyle bir kar başka yerden gelemez ama ancak benzer senaryolar dışındakiler için risk büyük.Hele ki fondan çıkıp viopa girmek yüzme havuzundan çıkıp köpekbalıklarının olduğu okyanusta yüzmek gibi birşey.Anket açmak lazım aslında kaç kişi viop hesabı açtıktan sonra reel kar etmiş diye.
    Benim bildiğim yok,kasa her zaman kazndı.....

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    cumartesi, uyarıların ve iyi niyetin için sağol.

Ancak yazdığından anladığım kadarı ile önceki yazılarımın %90 nını okumamışsın. Yinede akıl fikir vermeye cesaret etmişsin. Üzülme ülkenin genel durumu bu.

Önceki yazılarımı okumuş olsaydın, "ben ne diyom yaw, süper keçinin karşısında resmen maymunluk yaptım.". derdin.(şaka şaka, imdi başımıza bela almayalım. Sende keçisin, maymun değilsin. hatta keçinin önde gidenisin. Keçilikte iki tık öndesin. saanen keçisi, bol yavru ve süt veren, koca memeli. Yannız soya yemeyi bırakman lazım. Yonca dene.)

Biraz ahmet çakar muhabbeti gibi oldu.
    Son düzenleme : alicemal; 17-01-2020 saat: 12:11.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İlk kontratları almaya başladık.
    hedge konusunda yukardaki ilk teknik dirence geldiğinde bişeyler düşüneceğim.

Şu anki plan, bu günü incele.
    120 aşağı geçilirse kademeli olarak uzun al.

İlk uzun alışları yaptım.

Dediğim gibi VOB konusunda fazla detay vermeyeceğim, yüzeysel yazacağım, net olmayacak.

Ay sonlarında durumu yazarım. İnanıp inanmamak size kalmış, benim için fark eden bişey yok.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün akşam ve bu sabah yeniden tüm önemli verileri incelemeye çalıştım. Madde madde çıkardım.

Gördüğüm kadarı ile, 120bin endeks, bizim mevcut ekonomik durumumuzu yansıtıyor. Ucuz yada pahalı değil.

2019 son çeyrek verilere baktığımda, 120 bin endeks normal.

Bu durumda geleceğe bakmak gerekiyor. Baz etkisi ve faiz düşüşünden kaynaklı iyileşme süreci devam edecekmi.? Etmeyecekmi.?

Bunu tahmin edebilir herkes. Bir temele oturtmak için ise son çeyrek bilançoları görmek gerekir.

Lokomotif sektörler olan Otomotiv ve konut sektörlerine bakarsak, son aylara ait veriler iyi ve iyiye gidiyor. Bunların etkilediği pek çok sektörde var.

Bu durumda, 120bininüstünde biraz daha yol var demektir. 130 bin normal olurdu.

2019 son çeyrek bilançolar geldiğinde ise, daha net bir fikir söyleyebileceğim.

Bu VİOP korktuğum gibi bayağı vaktimi alıyor.
    @NeAcaipDunya

6.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    cumartesi, uyarıların ve iyi niyetin için sağol.

Ancak yazdığından anladığım kadarı ile önceki yazılarımın %90 nını okumamışsın. Yinede akıl fikir vermeye cesaret etmişsin. Üzülme ülkenin genel durumu bu.

Önceki yazılarımı okumuş olsaydın, "ben ne diyom yaw, süper keçinin karşısında resmen maymunluk yaptım.". derdin.(şaka şaka, imdi başımıza bela almayalım. Sende keçisin, maymun değilsin. hatta keçinin önde gidenisin. Keçilikte iki tık öndesin. saanen keçisi, bol yavru ve süt veren, koca memeli. Yannız soya yemeyi bırakman lazım. Yonca dene.)

Biraz ahmet çakar muhabbeti gibi oldu.
    Keçiler zeki çevik,ahlaklı hayvanlardır,soyayı sadece sos olarak kullanırım.Akıl vermek değil niyetim,akıl vermek başka,vatandaş zor duruma düşmesin diye uyarmak başka.Neticede her koyun kendi bacağından asılır.Şansal'ı da yabana atmamak lazım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    13 kontrat BIST30 long oldu.

Başlangıcı oluşturduk. Artık 120 altına inerse ekleme yapar maliyeti indiririm. 50 kontrata kadar çıkabilirim. Ancak 50 kontrata, pozisyonumdan yüzde yüz eminsem ve ZAMANLAMA KONUSUNDADA %100 eminsem çıkarım. Yoksa ortalama 30 kontratı geçmeyeceğim. Geçersemde hedge amaçlı geçerim. Hedge olayına bakacaz.

Dediğim gib orta vade oynuyorum, bu sebeple VİOP çu iseniz ve kurumsal değilseniz, davranış tarzım size garip gelecektir.

Zamanla göreceğiz neler olduğunu. Hakiki bir dağ keçisini ilk defa görüyorsanız, şaşkınlığınız normal.

İmdi bugünlük VİOP ekranını kapatıp, diğer işlere geçelim.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İmdi, kafanıza takılmış olması gerekir.

"Neden 2 yıl önceki tepeye zar zor, iteleye kakalaya gelmişken, en tepede hedge siz long alıyosun, dahada tepe bekliyorsun.?"

"Hemde bu kadar rahat aldın. Neden emşerim.?" demiş olmanız gerekir.

Bunun sebebini anlayabilmeniz için, önceki ekonomi yazılarımın hepsini okumuş olmanız gerekir. Sonrada neye odaklandığımı anlamanız gerekir.

Neye odaklandığımı anladıktan sonrada sebebini bulmanız gerekir. Yani analitik bir yaklaşım sergilemeniz gerekir. (İnsanların %80 inde, evrildiği maymundan kaynaklı olarak analitik düşünme yeteneği yok. Ikınsan belki.)

O zaman neden bu kadar rahat aldığımı anlayacaksınız. Almış olmam doğru yaptığımı göstermez. Belki endekse ciddi realizasyon gelecek 10 bin puan düşecek. Bunun önlemini nasıl aldın.?
    Orta vade oyuncu olmak bunun bir önlemi, diğer önlemide almam gereken miktarın yaklaşık üçte birini aldım. 10 bin puan inerse, kademeli olarak diğer üçte ikiyide alırım.

Diyelimki cumartesi gibi geçmiş yazılarımı okumadınız ama benim efsanevi oyun tarzımada gark olmak istiyorsunuz. O zaman hiç bi şey okumadan, ben alınca alacaksınız satınca satacaksınız. Hep beraber batacağız.

Toplu olarak alım satım yaparsak, karşımızda duvar yok, kazanmak için yön belirleyen insanlar var, tabiki bizim tersimize oynayıp masayı toplamaya başlıyacaklar. Yön belirleme gücü onlarda olduğundan donumuza kadar kaybetmemiz uzun sürmez.

O sebeple VİOP konusunda her şeyi net yazmayacağım kusura bakmazsınız artık.

Yalan yazmam. Karakterimde yok, zaten yalan bana anlamsız geliyor.

Yalan yazmam ama herşeyide açık yazmam. Geç yazarım, eksik yazarım filan. Peşime sürü takılmasını engellemeye çalışırım.

Her neyse. Bakalım önümüzdeki hafta nasıl geçecek. 120 altına inme ihtimalimizde var, yola devam etme ihtimalimizde.
    120 altına inerse daha çok kazanırım. İnmezsede canı sağolsun, az olsun benim olsun, sizin olmasın.

VİOP da durum bu. Hep bana, hep bana.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 253/852 İlkİlk ... 153203243251252253254255263303353753 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •