Sayfa 420/852 İlkİlk ... 320370410418419420421422430470520 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,353 - 3,360 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1. Kordsa'da 1 Milyar Dolar Piyasa Değeri Hayal Mi?

Merhaba,

Kordsa'nın "kelepir" fiyatla işlem gördüğünü ve 1 Milyar $ piyasa değeri hedefimi rakamlar üzerinden de geçerek paylaşmak istedim.

1- Kordsa ABD de satın aldığı kompozit şirketleri hariç 750-800 Milyon $ yıllık ciro (sadece kordbezi ve endüstriyel iplik) yapar durumda idi. Halen de bu kapasite ve gücünü koruyor, tek ihtiyaç lastik fabrikalarının normal çalışma düzenine girmesi.

2- Kompozit tarafında ise satın aldığı 4 şirket ile yıllık 200-250 Milyon $ ciro üretebilecek kapasite ve gücünde. Bu rakamların oluşması için biraz daha uzun süreye ihtiyaç duyulabilir, çünkü bu taraf uçak siparişlerine daha bağımlı, uçak siparişlerinin normalleşmesi 2023-2024 yıllarını bulabilir.

2020 yılın sonuç beklentim;

Kordbezi ve endüstriyel iplik tarafında yıllık ciro 500 Milyon $ civarında kalacak görünüyor.

Kompozit tarafında ise yıllık ciro 100 Milyon $ civarında kalacak görünüyor.

Yani kordbezi ve iplik tarafında %30-35 küçülme, kompozit tarafında %40-60 civarında bir küçülme olacak.

Zaten borsadaki fiyatı bu sebeple kelepir. Rakamlar daha güçlü olsa idi kimse 350 Milyon $'a Kordsa alamazdı. Bir şirketin üretimden cirosunun 1 milyar dolar olması çok ciddi bir seviyedir. Kordsa bunu geçmişte de yakalamış bir şirket. Bir milyar dolar üretim cirosu olan bir şirketin 350 milyon $'a işlem görmesi sadece komik bence. 350 Milyon $ borcu var ama alacak ve stokları düştüğümüzde net borcu yaklaşık 150 Milyon $. Kaldı ki şirketin operasyonel karı bu borcu 2-3 yıl içinde tümüyle sıfırlayabilecek düzeyde.

2021 ve 2022 beklentilerim;

Ciro tahminim - 2021 yılında 800 Milyon $ ciro yapacak, 2022 yılında ise tekrar 1 Milyar $ ciro seviyesini yakalayacak.

Operasyon karı tahminim - 2021 yılında 150 Milyon $ operasyonel kar bekliyorum, 2022 yılında ise 200 Milyon $ operasyonel kar bekliyorum.

Net kar tahminim - 2021 yılında 80-100 Milyon $ net kar, 2022 yılında ise 140-175 Milyon $ net kar bekliyorum.

Tabi bunlar benim beklentilerim, iyimser bulan olabilir, kötümser bulan bile çıkabilir. Dolar olarak rakamlaştırdım, çünkü şirketin cirosunun %80'i dolar, %20'si euro. Bu tarafıyla da borsadaki belki tek global şirkettir.

Kordsa beklentim dahilinde sonuçlar üretirse 2022 yılı sonunda net borcu neredeyse 50-100 Milyon $'a düşmüş 150 Milyon $ net kar elde eden bir şirket olacak. 2022 yılında bu sonuçların geleceğini gören yatırımcılar önce piyasa değerini 1 milyar $ seviyesine (7 Fiyat Kazanç oranı) çekecekler, daha sonra daha da yüksek değerlere ulaşacak. Aramızda 2022 sonuçlarını görecek yatırımcılar mutlaka olacak, onlarla 1 milyar $ piyasa değerini kutlamak dileği ile.

Avrupa'da satın alınacak kompozit şirketi sebebi ile rakamlar değişiklik gösterebilir, onları da ayrıca değerlendiririz.

Tavsiye değildir.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    swing bişeyler yazmış, engelli listemde olduğu için yazı kapalı, açıp okumadım.
    Neden engelledim hatırlamıyorum. Engellediğime göre bir sürüye fanatik bağlıdır, bana öğreteceği de bir şey yok demektir. Fanatiğin kimseye faydası olmaz.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de bugün yarın AB toplantısı beklentisi var. Dünki AB hakkında çıkan olumlu haberler BISTi yükseltti. Bankalarada dün alış geldi. Artık toplantıdan korkmuyorlar. Zaten korkacak bir şey yoktu, yabancıların aşırı ürkekliği.

Olduda yaptırım çıktı, yine 3 gün satıp sonra yine alacaktın. Çünki aşı dağıtımı başlamış, ülkelerin ekonomilerinin toparlandığı dönemdeyiz, bazı hisse borsaları rekorlar kırıyor, sanayi aramalları emtialar lojistik fiyatları talep dolayısı ile artmış. Bankalar ucuz olduğu için bu cümleleri kuruyorum, normal fiyatlarında olsa, realizasyonlar filan yaparsın, iner çıkar bir şey denemez.

Sanırım hala BIST e aşırı yeni para girişi var. Durması gereken yerlerde durmuyor, alım devam ediyor. Ekimde 110 bin yeni kişimi girmişti, Kasım dada girmiş olmalı. Rekorlara rağmen hiç ciddi düzeltme olmadı ve bazı merkez hisseler hariç sanırım ucuz hissede yok.

Bugün yarın siyasi açıdan ne olacak ne çıkacak bilmiyorum, görünen oki olumlu gidecek. Yabancılar hariç alış isteğine bakarsakda ciddi bir düşüş olmayacak.

---

ONS ilgim bir müddettir BIST hisseye döndü. Ağırlığı hisse vadeliye kaydırdım. Kafa hisse tarafı ile meşgul oluncada ons tarafında tökezlemeye başladım. Son iniş çıkışları kaçırdım. Aslında kaçırmadım inmeden önce short almıştım ancak kafa emin değildi, emin olmayınca ilk korkuda maliyetine kapadım. kafam neden emin değildi, kafa hisse tarafı ile aşırı meşguldü. Dünden önceki günler fazla karışıktı benim açımdan.

Ons da kenardayım, paket de umut azalınca ki yüksek ihtimaldi paketin çıkmaması, ons biraz düştü. Paket söylemi ilede çıkmıştı. Aslında hareketleri basitdi ve tahmin edilebilirdi, tahminde etmiştim ancak pozisyon olarak uygulayamadım. Dediğim gibi kafa BIST hisse endeksi ile dolmuştu, onu anlamaya çalışıyordum, orta vadeli longa geçmeye başlamıştım.

Henüz ons a yeniden adapte olamadım. Yeni bir gelişme olmazsa bir miktar daha düşecek demektir.

---

USDTRY de yerli doviz almaya devam ediyor. %16 TL mevduat faizine rağmen, hala millet çıkıp çıkmayacağı belli olmayan doviz alıp bankaya yatırıyor. Bireyselden talep yüksek.

Bankalar istediği zaman talebe bakmadan indirip çıkarıyorlar. tamamen dışarıdan gelen siyonist parasının edeceği kâra odaklılar. O sebeple yerli talebini ben pek takmadım şu ana kadar. her şey yabancı sahipli TR deki bankaların elinde. Kendi çıkarları doğrultusunda şekillendiriyorlar.

tayyip güçlüye YENİDEN biat ettiği içinde o kadar yerli doviz talebine rağmen USDTRY yi yükseltmiyorlar. Dediğim gibi seviyeyi arz talep değil TR deki siyonist bankalar, kendi çıkarlarına göre belirliyorlar.

BIST hisse ile olan negatif korelasyonuda, bu suni durum sebebi ile pozitife döndü. Geçici bir durum tabiki.

Suni bir durum olduğu içinde tahmin edebileceğim bir şey yok. Bekleyeceğiz. Zaten elimde pek bir kontrat yok.

4.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    swing bişeyler yazmış, engelli listemde olduğu için yazı kapalı, açıp okumadım.
    Neden engelledim hatırlamıyorum. Engellediğime göre bir sürüye fanatik bağlıdır, bana öğreteceği de bir şey yok demektir. Fanatiğin kimseye faydası olmaz.
    Ali Cemal halen bıraktığım yerdesiniz. Şaşırdım mı hayır. Ama size sesimi duyuramadığım için çok üzüntülüyüm.

Bilmediğinizi düşündüğünüz ve temel analiz konusunda öğrenmek istediğiniz bir konu olursa özelden yazarsanız bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

Alıntı Originally Posted by swing Yazıyı Oku
    Merhaba,

Kordsa'nın "kelepir" fiyatla işlem gördüğünü ve 1 Milyar $ piyasa değeri hedefimi rakamlar üzerinden de geçerek paylaşmak istedim.

1- Kordsa ABD de satın aldığı kompozit şirketleri hariç 750-800 Milyon $ yıllık ciro (sadece kordbezi ve endüstriyel iplik) yapar durumda idi. Halen de bu kapasite ve gücünü koruyor, tek ihtiyaç lastik fabrikalarının normal çalışma düzenine girmesi.

2- Kompozit tarafında ise satın aldığı 4 şirket ile yıllık 200-250 Milyon $ ciro üretebilecek kapasite ve gücünde. Bu rakamların oluşması için biraz daha uzun süreye ihtiyaç duyulabilir, çünkü bu taraf uçak siparişlerine daha bağımlı, uçak siparişlerinin normalleşmesi 2023-2024 yıllarını bulabilir.

2020 yılın sonuç beklentim;

Kordbezi ve endüstriyel iplik tarafında yıllık ciro 500 Milyon $ civarında kalacak görünüyor.

Kompozit tarafında ise yıllık ciro 100 Milyon $ civarında kalacak görünüyor.

Yani kordbezi ve iplik tarafında %30-35 küçülme, kompozit tarafında %40-60 civarında bir küçülme olacak.

Zaten borsadaki fiyatı bu sebeple kelepir. Rakamlar daha güçlü olsa idi kimse 350 Milyon $'a Kordsa alamazdı. Bir şirketin üretimden cirosunun 1 milyar dolar olması çok ciddi bir seviyedir. Kordsa bunu geçmişte de yakalamış bir şirket. Bir milyar dolar üretim cirosu olan bir şirketin 350 milyon $'a işlem görmesi sadece komik bence. 350 Milyon $ borcu var ama alacak ve stokları düştüğümüzde net borcu yaklaşık 150 Milyon $. Kaldı ki şirketin operasyonel karı bu borcu 2-3 yıl içinde tümüyle sıfırlayabilecek düzeyde.

2021 ve 2022 beklentilerim;

Ciro tahminim - 2021 yılında 800 Milyon $ ciro yapacak, 2022 yılında ise tekrar 1 Milyar $ ciro seviyesini yakalayacak.

Operasyon karı tahminim - 2021 yılında 150 Milyon $ operasyonel kar bekliyorum, 2022 yılında ise 200 Milyon $ operasyonel kar bekliyorum.

Net kar tahminim - 2021 yılında 80-100 Milyon $ net kar, 2022 yılında ise 140-175 Milyon $ net kar bekliyorum.

Tabi bunlar benim beklentilerim, iyimser bulan olabilir, kötümser bulan bile çıkabilir. Dolar olarak rakamlaştırdım, çünkü şirketin cirosunun %80'i dolar, %20'si euro. Bu tarafıyla da borsadaki belki tek global şirkettir.

Kordsa beklentim dahilinde sonuçlar üretirse 2022 yılı sonunda net borcu neredeyse 50-100 Milyon $'a düşmüş 150 Milyon $ net kar elde eden bir şirket olacak. 2022 yılında bu sonuçların geleceğini gören yatırımcılar önce piyasa değerini 1 milyar $ seviyesine (7 Fiyat Kazanç oranı) çekecekler, daha sonra daha da yüksek değerlere ulaşacak. Aramızda 2022 sonuçlarını görecek yatırımcılar mutlaka olacak, onlarla 1 milyar $ piyasa değerini kutlamak dileği ile.

Avrupa'da satın alınacak kompozit şirketi sebebi ile rakamlar değişiklik gösterebilir, onları da ayrıca değerlendiririz.

Tavsiye değildir.
    Ben baktım senin yerine.
    forumda tam 5 topiğe bu haberş koymuş. Tabi bu topikte kordsa pazarlamak pekte anlamlı olmamış.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan gereksiz bir iş yapmış.

---

Dün epey gelişme var.
    ECB varlık alımlarını büyüttü ve uzattı. 2022 dahil varlık alacak. Bu ne demek şirketlere her ay bedava para aktarmaya devam edecek. Aynısını FED de yapıyor. Yanlış hatırlamıyorsam ayda 120 milyar dolar ayırıyor bu iş için. Para saçıp şirketleri tembelliğe itiyorlar.

Acısını çekiyorlar çekecekler. Uzun vadede ülkeleri geri götürür. Biri her ay sana bedava tonla para verse, çalışma ihtiyacı hissetmezsin. Yemek, içkiye ve cinselliğe düşersin, obez, alkolik ve uçkur ve uyuşturucu düşkünü olursun hayattan koparsın. Batıya bakarsanız bu tür görüntüleri bolca görürsünüz. abd ingiltere karşılıksız para basmasa, fransanın sömürgeleri olmasa, bu ülkeler direk gümleyecek, büyük ölçüde uyuşturucu kullanıcısına uyuşturucu satarak geçinen almanya ve diğer sanayi ülkeleride zora düşecek.

Para piyasaları açısından ise bu paraların bir kısmı hisse senetlerine giriyordur mutlaka.

Ayrıca 1.8 trilyon avro luk paketde dün onaylanmış. Bu parada şirket ve çalışanları desteklemeye yönelik. Benzer 700 milyar USD lik paket Japonya da geçen gün onaylandı. abd nin 916 milyar USD lik benzer içerikli paketi henüz onaylanmadı. AB ve Japonyanın dev paketleri para piyasalarını direk ve büyük miktarda etkilemiyor. abd paketi etkiliyor. abd paketindende şimdilik ses yok.

abd caatsa yaptırımları temsilciler meclisinden geçti. trump döneminde onaylansa iyi olur. trump ın ciddi bir ceza vermeyeceği bekleniyor. İş biden dönemine kalırsa ne çıkacağı belli olmaz. Kişilere yönelik göstermelik cezalar gelmesi bekleniyor. Dün akşam caatsa sebebi ile dovizdede yükseliş oldu deniyor.

caatsa ancak kısa vadeli bir negatif etki yapabilir, kalıcı etki yapmaz. Tabi eğer trump sertleşmezse. Sertleşse bile seçmesi gereken 12 madde içinde çok ağır bir ceza yok.

Zaten cezayı dış ülkeler değil, TR içindeki bankalar bize veriyorlar. USdnin 3 TL den 8 TL ye çıkması tamamen abd uşağı TR içindeki bankalar sebebi ile. Türkiyenin kötülüğünü istiyorlar çünki bu sayede daha çok para kazanabiliyorlar.

Normalde başaramazlar ama yöneticin kendi cebini doldurmakla meşgul bir imamsa, bankalar istediğini alabiliyorlar. Devlet yöneticinin zeka seviyesi " herkes ceset yıkamayı bilecek" seviyesinde ise, o ülke yöneticisi kullanışlı aptal pozisyonuna sokulabiliyor.

Bugün 11 aralık, beklenen tarihe geldik. Dün AB toplantılarından TR ile ilgili hiç bir haber çıkmadı. Ben görmedim. Sadece bireysel olarak liderlerin bazılarının konuşmalarından, TR ye bu ay için ciddi bir yaptırım gelmeyebileceğini anladım. İlerde gelirsede kişilere gelecek. Yine ciddi bir durum görünmüyor. Btıda pek çok lider ceza verilmesinden yana değil. nato lideride TR yi kaybetmeyelim diye uyarıyor.

BIST açısından bu haftalarda Olumlu pek çok gelişme var, olumsuz gelişmelerin hepsi siyasi. Birde virus sebebi ile yapılan kapamalar var.

Olumlu gelişmelerin en ciddi leri, AB ve Japonyada şirketlere-çalışanlara dağıtılacak trilyonlar, aşı dağıtımın başlaması sonucu ekonomilerin dipten yukarı çıkacak olmaları. Makro ekonomik veriler haftalardır yukarı gidiyor.

Virus 2. dalga Son kapamalar sebebi ile bu bir kaç ay ekonomiler duraksayacaktır. Kasım Aralık ocak ayları ekonomik göstergeler açısından pekde iyi geçmeyecektir. Çinde başlayan büyük hareketlilik ise dünya ekonomilerinde talep sebebi ile hafif canlılık yaratabilir.

Sonuçta BIST de yabancıların herşeyden korkmasını saymazsak, ciddi bir satışı gerektirecek ne var.? Realizasyon ihtimali var. realizasyon bir türlü gelmedi ve saatli bomba gibi bir yerlerde bekliyor. Belkide Her ay yeni giren onbinlerce oyuncu bu realizasyonun gecikmesine sebep oluyor.

Önümüzde yabancıların Ab yaptırımları korkusu ve acaba realizasyon ne zaman gelir çekincesi var.

Makro açıdan yüzeysel bakarsak böyle, detaya girersek bankaların batık kredilerinden çok korkuluyor. 450 milyarın 65 milyarı batık deniyor. bankalar çok kötü durumda diyenlerde var.

Ben şimdilik bu konuyu görmemezlikten geliyorum çünki kısa vadede yüzdürülüyor ve bankalar bu tür şeyleri bir şekilde hedge ediyorlar. Yani karşı önlemini alıyorlar. 2000 yılındaki gibi mafya babaları banka sahibi değil. Ayrıca devlet bankalarına ait batık krediler bizim cebimizden kapatılıyor, özel bankalarda ise batık kredilerin ne kadarı hazine garantili.? Belkide onlarında önemli kesimi bizim cebimizden kapatılıp üzeri örtülecek. KGF denen bir şey çıkarmışlardı hatırlarsanız.

Her neyse... Şu an kısa vadede, 11 aralık yabancıların korkusu var. Onu bir atlatalım. caatsa korkusu tekrar hortlatıldı.
    Benimse haftalardır ne zaman realizasyon gelecek korkum var. Neden benim korkum bu. Çünki diğerlerini görüp analiz edip önlemini alabilrsin. Ama realizasyonda pzvnk manipulatör ne kadar dövecek onu bilemiyorsun. Bilmenin imkanı yok. Manipulatör bile bilemez. Dökene kadar indirecek, millet ne zaman yeterince dökülecek oda kestiremez.

Hissede isen sorun yok, viop da isen karanlıktasın. 2 günde duvara çarpıp kuyruğu titretebilirsin.

BIST deki realizasyon temele dayanmayan keyfi bir olay. ne zaman başlayacak, ne derinlikte olacak ne teknik ne temel bilgi ile çözemiyorsun. En azından virus inişi ve sonrası böyleydi. Bende şansına oynayan bir oyuncu değilim, ayağım yere mutlaka basmalı. İş manipulatörün keyfine kalınca bende piston iniyor.

Çok yazmışım. gereksiz fazla detaya girdim. Detay bilgi kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Sadece sonuç fikrimi yazmalıydım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de pozisyon alma çalışmalarım sebebi ile bir kaç haftadır ons a ilgimi kaybettim.

abd 916 milyarlık Paket söylemi sebebi ile çıktı, paket rafa kalkınca endeks indi.

Şu an yeniden parametreleri inceleyip bir karar vermeliyim ama 11 aralık sebebi ile kendimi ons a veremiyorum. Bugünü atlatırsak yeniden ons a kafa yorabilirim.

---

USDTRY de ise yazacak bir şey yok. Sanırım elimdeki az bir kontratı zararla kapamam gerekecek. öyle bir durum oluştu. Kontrat sayısı az, maliyetde iyi olduğu için pek zarar yazmam.

Bu ara ağırlığı hisse viop a verdim, USDTRY yi kafaya takmayayım. Hareketleri zaten sinir bozucu oluyor, görmesem daha iyi. Sanırım TL Doviz paritesinden dış ülkelerden bazıları para kazanıyorlar. Bizim piyasa kapanınca TL nin, USD ye olan oynaklığı arttı.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    AB den yaptırım kararı çıkmamış.

Caatsa yaptırımlarıda kişilere yönelik görünüyor. Normalde TRnin büyüteceği bir şey yok.

Ancak TR deki banka ve şirket sahibi siyonistler, bilinçli olarak abd ye destek oluyorlar. Piyasayı manipule ediyorlar. Asıl korku abd değil, TR deki TC kimlikli yabancı uşakları.

Şimdi benim çekincem, realizasyon gelecekmi gelmeyecekmi.? Aslında haftalardır çekincem bu.

Sayfa 420/852 İlkİlk ... 320370410418419420421422430470520 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •