Sayfa 237/852 İlkİlk ... 137187227235236237238239247287337737 ... SonSon
Arama sonucu : 6815 madde; 1,889 - 1,896 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1. Yurt dışı kıpkırmızıydı bugün, vix +%7 ,Amerika eksi ama gelgelelim Türkiye +%1,03 kapattı......Bu terste bir işlik var dedim ve elde ne var ne yok sattım,şimdi bu durumda yarın endeks yükselir mi yoksa düşer mi????

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    adanalı, yurtdışı özellikle batı ile bizim düzenli bir korelasyonumuz yok.

Arjantin, Meksika, Şili, İran, Afrika ülkeleri, filan, bağ arıyacaksan oralarla araman lazım. Böyle giderse bi 20 sene sonra, bangladeş, filipinler, malezya, angola filan oralarla bağ kurman gerekecek.
    Biliyorum camdan dışarı bakınca herkese farklı görünüyor. Fark şurdaki yapılanlara bakarak geleceğe etkisini görüyorum. Millet ise şu ana bakıyor.

Batı yıllardır sürekli yükseliyor. Ekonomi kötü gitsede yükseliyor, iyi gitsede. Merkez bankalarının bankalar ve finans şirketlerine dağıttığı trilyonların bir kısmını borsalara gömdüler. O kadar trilyon doları koyacak alternatif bulamıyorlar. Borsaları yükselterek kağıt üzerinde yıl sonları yüksek kazanç gösterip artı kısmı aile servetlerine ekliyorlar.
    Borsalardan Parayı çekemiyorlar zaten kime satacaklar marslılaramı.?

Bi ara 5 dolara abd borsasından senet alabileceksiniz kampanyası başlatacaklar deniyordu. Bizim yahudi kanallarda parlatması vardı. Dünyadaki ailelere satmaya çalışacaklar diye bir sonuç çıkarmıştım.

Sonuçta.

Onlar yükselirken biz katıldıkmıki, düşerken katılalım. 2 sene önce 120 bindik.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Devlet kendi parası ile yollar hastahaneler yapmadı. İnşaat şirketlerine yapın dedi. O inşaat şirketlerine rn az 25 yıl, yılda 5 milyar dolar ödüyoruz. Çocuklarımızı borçlandırdı.
    Her yıl inşaat şirketlerine verdiği 5 milyar dolara o yollar, o hastahaneler 2 katı fazlası ile yapılırdı.

Çünki inşaat şirketi üçe mal ettiyse 10 a mal ettim diyerek parasını istiyor. Aradaki yedi, soygun parası. Artık kimler aralarında paylaşıyorlarsa. Hastahane yapılırkenki maliyetlerin çok şişirildiği gazetelerde çarşaf, çarşaf delilleri ile var. Tabi okuması olana.

Gururumuz Aselsanın 1 milyar TL ye ihtiyacı oldu. yatırım içindi soygun içindeğil. Devlet vermedi. Her yıl 5 milyar doları inşaat şirketi denen şeylere veriyor ama gururumuz Aselsan a vermedi.
    fransız patronlu reno ya 3.2 milyarı teşviği bir çırpıda verdi. Hemde hibe şeklinde. Bir kısım vergiyi almayacak reno dan. Ama Aselsan a vermedi.

40 milyar yeni teşvik dağıttık diyorlar. Aselsan a vermediler.

Milyarlarca lira bazı şirketlerin vergi borçlarını sildiler. 500 TL alacağı için senin kapına 5 yıl sonra faizi ile dayanır ama bazı şirketlerin milyarlık borçlarını sildiler.

Aselsan ne yaptı, hisse senedi sattı. 1 milyarı ancak öyle buldu ve yatırım yaptı.
    Eğer devlet parayı verseydi, hisse satmayacaktı.

Hisse satması ne demek. Yıllık kazancının bir kısmının daha hisse sahiplerine gitmesi demek. Devletin kasasına girmesi gereken para, fonların cebine girecek.

Devletin kasası yeterince dolmayıncada vergiler uçuyor.

Dolayısı ile vergi yolu ile bizden alıyor, inşaat şirketlerine veriyor.

Kural neydi. Üretmeden birilerinin cebine bolca para giriyorsa, kalabalıklar fakirleşiyordur.

Yol hastahane yapan inşaat şirketleri ürettiler. Ancak 1 ürettiler, 4 ürettik dediler ve devletteki şahsiyette abartılı maliyet olan 4 ü kabul etti.

Aradaki 3 üretilmeden inşaat şirketlerinin cebine her yıl giriyor, hepimizden vergiler ve eksik hizmet yolu ile çıkıyor.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Varlık fonundan 10 milyar dolar çıkarılacak.

Bahanesi petkim gibi bir petro kimya tesisi kuracakmış. Detayı görmedim ama aklıma hemen soygun geliyor.

Eğri deynek düz iş yapamaz.

akp en çok ne yaparak malı götürüyor.

İnşaat işinden. 1 e mal edip 3e mal ettim deyip 2yi bizim cebimizden alıyorlar. Son yıllarda iyice azdılar, 3 değil 10 a mal ettik dedikleri inşaatlar var. Korkunç bir talan. Sayıştay raporlarında hepsi var. Ama ülkede savcı hakim yargıç ve polis yok ki incelesinler.

10 milyar doların 7 milyar dolarının inşaat şirketlerine fazladan verileceğinden emin olabilirsiniz. Bu arada varlık fonunda 10 milyar dolar yoktur, yine geleceğimize ilave borç yükleyecekler. 2023 de gidene kadar bineceklerde binecekler ve hesap sorabilecek polis, asker bırakmadılar. TBMM zaten malum patronlara çalışıyor.

Şu da varki neden rüzgar ve güneş enerji yatırımları ve teknolojisine 10 milyar değilde petrole,
    neden pil teknolojisine değilde geçmişin teknolojisi petrol e,
    neden nano teknolojiye değilde, petrol e.

Tüm aklı olan ülkeler geleceğin teknolojilerine 1990 dan beridir yatırım yapıyor. Hepsi üstte saydıklarımın peşindeler. Yeni maddeler icad edip duruyorlar.
    Biz ise şirket satıp, arsa satıp o teknolojileri satın alıp duruyoruz.

Çin kuantum bilgisayarını yörüngede denedi başardı, labaratuvarda 100 milyon santigrad dereceye çıkan füzyon gerçekleştirdiler, güneşin sıcaklığı 15 milyon santigrad derece. 200 milyona çıkaracak cihaz ise neredeyse hazır.
    Ucuz energi demek bu.

Biz gidip en pahalı energi için 10 milyar dolar yatırıyoruz.

Neden.? Diye düşünmeyen varmı.? Haberi görüpte düşünmediysen, at kendini aşağı, yada yukarı.
    Son düzenleme : alicemal; 04-12-2019 saat: 09:47.
    @NeAcaipDunya

5. AKP üç beş ayın hesabını yapanlardan değil, 10'larca yılın hesabını ve yatırımını yaptı, yapıyor, olmayan parayla hangi birini yapacaktı?
    müteeaahit kafasıyla geleceğin türkiyesinin olabileceği altyapı yatırımlarını tamamaladı. Bunu muhalif olanlar , görmek istemeyen gözler göremez.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    BIST e gelelim.
    Dün akşama doğru endeks neden aşağı gitti diye biraz araştırma yapayım dedim.

Normal teknik bir hareketde olabilir.
    Teknik harekete bazı kötü haberler eklenip hareketin hızını artırmış olabilir.

Sadece kötü haberde olabilir.

Mevcut veriler ve hacimle, 2 hafta içinde 110 bini geçeriz diye düşünüyorum.

Uçarız kaçarız demiyorum. O başka bişey, mevcut ortamda uçuş kaçış hayal olur.

Biraz haber araştırdım.
    Dün abd li senatör, yeterince milyon dolar alamamış olacakki yine demeç vermiş. Yeni yaptırım için hazırlık yapıyorum diye. Sanırım lobi parası az geldi. Her yıl bu adamlara 10 milyonlarca dolar belki yüz milyonlarca dolar veriyoruzdur.

Verdiğimiz paralar bazen haber olarak çıkıyor. graham denen adamın milyon dolarları az gelmiş olmalı. arap şeyhlerini bıraktılar, bizim sanal petrol şeyhi tayyiple damadına dadandılar. Hali ile bizi söğüşlüyor ya ne yapacaksın. tayyiple damadının cebinden çıkan bişey yok tersine heryıl servetlerini katlıyorlar. ama görünen bişey size yok. Bana var.

Bide macron konuşmuş ama o tüm avrupa ve abd ye salladığı için, arada bizede sallaması pek rahatsız etmiyor.
    Son düzenleme : alicemal; 04-12-2019 saat: 10:37.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    kitapçı kendini tutmayı bıraktı anlaşılan.
    muhatap alabileceğim bir bilgi seviyesi yok. Olsa siyasetçi peşinde gitmez. tabi çıkar ilişkisi varsa, yattığı yerden maaş alıyorsa oda var. Savunacak tabi ekmeğin geldiği yeri.
    akp yi savunmak hakkı. Bunu bana baskıya dönüştürürse engellerim.

takıntı hastalığıda yoktur umarım. "ergen" lerde takıntı problemi oluyor.

özal'ı, mesut yılmaz'ı, erbakan'ı, akp yi tartışmam.
    Bunların yaptıkları ortada. tartışılacak bi tarafı yok. tartışanın neden tartıştığını incelerim hepsi o.
    @NeAcaipDunya

8.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    kitapçı kendini tutmayı bıraktı anlaşılan.
    muhatap alabileceğim bir bilgi seviyesi yok. Olsa siyasetçi peşinde gitmez. tabi çıkar ilişkisi varsa, yattığı yerden maaş alıyorsa oda var. Savunacak tabi ekmeğin geldiği yeri.
    akp yi savunmak hakkı. Bunu bana baskıya dönüştürürse engellerim.

takıntı hastalığıda yoktur umarım. "ergen" lerde takıntı problemi oluyor.

özal'ı, mesut yılmaz'ı, erbakan'ı, akp yi tartışmam.
    Bunların yaptıkları ortada. tartışılacak bi tarafı yok. tartışanın neden tartıştığını incelerim hepsi o.
    kimsenin peşinden gitmem, kimseden de bi menfaatim yok, Sadece türkiye de yaşanan değişimi görüyorum her yönden, saymamın anlamı yok.

Sayfa 237/852 İlkİlk ... 137187227235236237238239247287337737 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •