Sayfa 123/852 İlkİlk ... 2373113121122123124125133173223623 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 977 - 984 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1.  Alıntı Originally Posted by proleter Yazıyı Oku
    temelin bu kadar sarsıldığı bir tarih ben hatırlamıyorum. inanılmaz konuşmalar oluyor. %4 ü bile arayacaksınız diye düşünüyorum.
    Biraz detaylandırır mısınız bu cümlenizi.
    Yalanın evrensel olduğu bir zamanda, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir.

Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Bu arada devletler, insanlar gibi birden bire zenginleşip birden bire batmazlar. Duraklama, gerileme ve çökme süreçleri onlarca yılda olur. abd ve ingiltere gerileme devrindeler. Çökme işlemi ise, dünya bunların parasını red ettiğinde olacak.

Asya ve Rusya önderliğinde adımlar atılıyor. İngiltere ve abd yi ayakta tutan finans dünyasına alternatif kuruyorlar. ABD parası ile değil kendi paraları ile işlem yapmaya çalışıyorlar.
    Dün avrupaya ilk defa Rus parası ile gaz satışı gerçekleşti.

Eskiden 40 yıl içinde ingiltere ve abd diye ülke kalmayacak diyordum. Sanırım o kadar sürmeyecek.
    Ayrıca özellikle ABD nin batışı çok kanlı olacak. Kendi içlerinde katliamlar yapacaklar. yahudiler kaçacak. Ülkelerinde korkunç bir sınıf ayrımı var. %51 i latin ve siyah lardan oluşuyor ve ayrımcılığa uyruyorlar. nefret dolular, iyi eğitim alamıyorlar. Avrupadan gelen ve kendini üstün gören beyazlara karşı nefret duyuyorlar. ABD karıştığında ortalık kan gölüne dönecek. SSCB nin batışı gibi olmayacak.
    SSCB de halk eğitimi ve devlet olanaklarından faydalanma olayı birbirine yakındı. Ezilen etnik gruplar yoktu, nefret yoktu.

Tabi bu hemen olmayacak... Dünya bunların paralarını red ettiğinde olacak. İthalatlarını altın la yapmak zorunda kaldıklarında olacak.
    Tabi bunu onlarda biliyor, o sebeple, o aşamaya gelmeden bir dünya savaşı çıkarmak isteyebilirler.

Bu yazdıklarımı ilk yazalıda 5 yıl filan oldu sanırım.
    Çin, riskleri önlemek için dolardan altına kayıyor

Çin Merkez Bankası (PBC) da dâhil olmak üzere tüm dünyadaki merkez bankaları, son aylarda ABD doları cinsinden varlıklarını azaltarak altın alımlarını artırdılar.

Çin Devlet Döviz İdaresi'nden yapılan açıklamaya göre Çin Merkez Bankası, Şubat ayında 179 milyon dolar değerinde altın aldı. Ocak ayı sonunda 79,319 milyar dolar olan, Çin'in resmi rezerv altın varlıkları Şubat ayının sonunda 79,498 milyar dolara ulaşmış oldu.

Çin, daha fazla altın satın alan ülkelerden sadece biri konumunda bulunuyor. Dünya Altın Konseyi'ne göre, küresel talep 2018'de yıllık bazda yüzde 4 artışla 4.345.1 tona ulaştı. Bu artışın arkasında dünyadaki merkez bankalarının altın rezervlerini artırmak için yaptığı alımlar yatıyor. 2018 yılında, dünya merkez bankalarının resmi rezervlerine yıllık bazda yüzde 74 artışla 651.5 ton altın daha eklemiş oldular.

Uzmanlar, Çin ile ABD arasındaki ikili ilişkideki belirsizliklerin, özellikle de devam eden ticaret anlaşmazlığının, Çin'i ABD doları cinsinden rezervlerini düşürmeye ve altın gibi diğer finansal varlıklar cinsinden rezervlerini arttırmaya zorladığını vurguluyorlar.

ABD Hazinesi tarafından açıklanan rakamlara göre, Çin anakarası 31 Aralık 2018 itibariyle 1.1235 trilyon ABD Doları tutarında hazine bonosu elinde tutuyor bu rakam bir önceki yıl 1.1849 trilyon $ düzeyinde bulunuyordu.

Wuhan Üniversitesi Finans ve Menkul Kıymetler Enstitüsü Müdürü Dong Dengxin, küresel sistemde hegemonya kurmaya yönelik davranışları nedeniyle ABD'nin kredibilitesinin düştüğünü bunun sonucu olarak da birçok ülkenin ABD doları cinsinden varlıklara olan güveninin azaldığını belirtti.

ABD Hazinesi'nin verileri, Japonya, Hindistan ve Almanya gibi ülkelerin de 2018'de ellerinde tutukları ABD devlet tahvillerini azalttıklarını gösteriyor.

Çin Uluslararası Radyosu

Vays iki gozum nassın ?..

4. Alicemal Abi Bist her on yılda bir kırmızıya hassas tribal inatçı bi yol izlemiş ..
    2019 da deli boğa olur mu dersin

Bkz. 88/99/2009 gibii gibii ..

İyi insan olmanın da ,hoşgörünün de , sevmenin de sermayesi bedava.. Sevin lan birbirinizi !
    S.Alışık

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    proleter haklı. Tabi cümleyi anladı isem. Maalesef daha kötüsüde gelecek. Sebebinide yazmıştım. Hatta Nash kanununuda örnek vermiştim.
    iki göz, copy paste ile astığın altın bilgilerini zaten geçen yazdan beri detaylı yazıyorum, biliyorum sağol. Tekrar hatırlatılmış oldu okumayana. Çinliler rusların altın kararları ve sebeplerini yazdım.
    Bakın birincide kızmadım, keçiler ruhanidir affeder. Çok yüce gönüllüyüz çok, o kadar olur. Ama ikincide dalarım ona göre.
    ey özgürlük gırgırmı geçmiş, ciddimi yazmış tam çıkaramadım, ciddi gibi görünüyor.

Her 10 yılda bir kırmızıya döndüğünün farkında değildim. Bi grafiğe bakayım. ...
    Evet 2008 civarı ve 2018 civarı, diğer kırmızılardan daha derin bi kırmızı var. Ancak böyledir diyemeyiz. Veri eksik. 2008 de dünya kırmızıya dönmüştü. 2028 dede derin bir kırmızı olursa yine diyemeyiz ancak nooluyor yaw diyebiliriz. 2038 ide ben görmem zaten arada kalpten nalları dikmiş olurum. belediyenin kimsesizler mezarında çürüyor olurum.

Yaw keçi olmakta ne zormuş. Yanlız yaşıyorsun, yanlız ölüyorsun. Tesla da yanlız ölmüştü, tabi o benden daha küçük bir deha. Sen dünyayı değiştiren ne buldunki diyen densizler olacaktır. Bende evrenin sırlarını buldum. Ölünce ne oluyor biliyorum.. Tabi kimseye söylemiyorum, yakışmaz.

Şimdi yukardaki analizleri aşağıya taşıyayım, arada kaybolmasın.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ÇİN hakkında iyi bir gözlemim de var.
    Aslında kötü gözlemlerde var, iyi gözlemlerde. Bu seferki iyi, hatta bayağı bir temel karakter iyi si. Sıradan iyi değil.

Fıkralarda 3 adam var, biri Türk, biri Çinli, biri Amerikan derler ya. Onun gibi anlatalım.

Vay canına yazma hevesi geldi. Nerden geldi bilmiyorum, hava güzel camlar açık, sanırım ılık rüzgarla camdan girdi.

Şimdi;
    Kriz durumunda ne oluyor, devletin vergi geliri düşüyor, parasız kalıyor.

Şimdi parasız kalan 3 devletin davranış tarzına bakalım.

ABD krizde ne yapıyor. Her seferinde FED de yani merkez bankasında para basıp, ülkenin kaymağını yiyen yahudi şirketlere dağıtıyor. (trump azcık değişiklik yaptı, dünyayı tehditle karışık işi götürmeye çalışıyor. Birde kendisi özel hayatındada patron olduğu için, kurumlar vergisini düşürdü. İyi niyetten yada akıllı olduğundan değil, kendi sınıfına hizmet etti.)

Türkiye ne yapıyor.? Halkın vergilerini artırıyor, aldığı vergilerle kendi harcamasını karşılayıp, şirketlere teşvik adı altında para veriyor.

Çin ne yaptı.? Halkın ve şirketlerin vergilerini düşürdü. (Tabi işin detayını görmedim, halkın ne kadar şirketlerin ne kadar vergisi düştü bilmiyorum)

Hangisi DOĞRU.?

Soru cevapla ilerleyelim.

Devletin geliri neden düştü.?
    - Çünki şirketlerin kazancı azaldı az vergi veriyorlar, halk kriz sebebi ile daha az harcıyor, dolaylı vergilerde düştü. Devletin geliri azaldı.

Şirketlerin kazancı neden azaldı.?
    Çünki krizde daha az sattılar, kazançları düştü.? Sonuçtada az kazancın vergiside az oldu. Satamayınca yeni yatırımda yapamadılar.

Peki şirketler neden satamadı.?
    Çünki millet almadı-alamadı.

Millet neden almadı-alamadı.
    Çünki zaman içinde onların gelirleri azaldı, krizde çıkınca gelecek kaygısı ile daha az harcamaya başladılar yada harcayacak paraları ancak bu kadar.

Nereye geldik.?
    Devletin gelirlerinin azalmasının sebebi, halkın gelirinin azalması sonucu az harcaması.

Nasıl çözersin.?
    Halkın gelirini artırarak.
    Halk harcar şirket kazanır. Şirket vergi verir devlet kazanır.

Sistemin işleyebilmesi için halkın harcayacak parası olması gerekir. yada almanya gibi dışarı satacaksın. Biz dışarı sattığımızdan çok aldığımıza göre o seçenek geçerli değil.

Demekki halkın gelirini artıracaksınki, sistem dönsün.

Peki bu 3 ülke ne yapmış.
    ABD tam nitelikli hırsız gibi davranmış. Para basmış, finans kurumlarına dağıtmış. 22 trilyon para basmışlar.

Türkiye ne yapıyor. Şirketlerin ve halkın vergilerini artırarak, halkın harcayacağı parayı azaltıyor. Yani tam bir embesil gibi davranıyor. bataklığa batan vatandaşın sırtına çıkıp, kolundan yukarı çekerek kurtarmaya çalışıyor.

Çin ne yapmış. Vergileri düşürerek devletin gelirlerini artırıyor. Yani daha az alarak, daha çok alıyor. Anlamsız gibi değilmi.? Ama bu durumda anlamlı.

Vergi düşerse halkın harcayacak daha çok parası olur. Halk harcayınca şirketler kazanır, yeni yatırımlar yapar. Devlete ödedikleri vergiler artar. Hem şirketler, hemde harcamaları dolayısı ile devletin aldığı vergi artar.

Neticede, halk kazanır, şirketler kazanır, devlette sistemini sürdürür.

Bu durumda ÇİN in yaptığı doğru görünüyor. tabi detay bilmek lazım. Sadece şirketlerin vergisi azalıyor, halkın direk ve dolaylı vergileri aynı kalıyorsa, etki düşük kalır.

Alın en basit kural. Koskoca 2 ülke bunu yapacak akıl yok. ABD ve TR... sonrada imam eğitimli adam ben ekonomistim diye ortaya çıkıyor.

Tabi devletin, yargının çürümüş olduğu ülkede bu tür hesapları yapmak anlamsız, vergilendirme ve vergi topama sistemleri anormal. Rüşvet, kayırma almış başını gitmiş. Vergin adil ve herkesten toplayabiliyorsan bunlar geçerli.

Yukardaki açıklamalar teoride.

---

Küçük bir ekle, yukardaki, vergi olayını tatlandırayım.

Şimdi 2 aile var, biri tüccar, ayda 100 bin kazanıyor, 10bin harcıyor.
    Diğer aile işçi, ayda 3 bin kazanıyor 3 bin harcıyor, üste borçlanıyor.

2 ailenin aylık ticarete etkisi ne.? 13 bin TL. Devlet 13 bin TL den ticaret vergisi alıyor.

Şimdi devlet ticareti artırmak için para verecek. Kime verirse ticaret artar.??? Buyrun çok basit bir soru.

AYDA 100 bin kazanıp, 10 bin harcayan tüccar aileye, ilaveten her ay 2 bin daha verirse ne olur.?

Ticarete etkisi sıfır olur.
    Yine ayda 13 bin TL piyasada döner. Devletin ticaretten aldığı vergi artmadığı gibi, 2 bin TL side zenginin servetine ek olur. ABD nin yaptığı bu.

Peki 2 bin TL yi ayda 3 bin kazan işçi aileye verirse ne olur.?

Bu aile, fazladan gelen 2 binide harcar çünki hayatı eksik yaşıyor. Çamaşır makinesini yeniler, evini boyar, çocuklarına yeni giysiler alır, borçlarının bi kısmını kapar filan, gelen 2 bin tamamen piyasaya girer, ticaret 2 bin artar. 10 bin kazanan tüccar aile, 2 bin TL lik daha fazla satar. Onunda geliri artar. Piyasada dönen para 15 bin olur, devlet 15binden vergi alır, vergi geliri artar.
    İşçiye verdiğin 2 bin, tüccarında cebine girdi, devletinde.

Bu yöntemde hem halk kazanıyor fakir fukara nefes alıyor, hemde halka mal ve hizmet satan tüccarlar kazanıyor, hemde devlet kazanıyor.

Çin bu yöntemi uyguluyor... obamada 340 milyar dolarlık bir halkın vergisini azaltma girişimi yapmıştı. 3 ay abd de tüm göstergelerin düzeldiği görüldü. Sonra finans kurumlarına vermeye başladı ve abd göstergeleri kötüye gitti.

Türkiyeye hiç girmeyeyim... Çünki devlet 3 bin kazanandan bin TL daha alıp, 2bin TLye ekliyor ve çember sakal bırakmış birilerine veriyor... onlar 3binin yarısı ile içerde göstermelik iş yaparken kalanı sürekli ülke dışına çıkarıp stokluyor.

İnsan katil olur.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada seçimlerden önce, 98 bin görme ihtimalimiz de var. İhtimal kuvvetli değil ama azda değil, mümkün.

Şu anki tarım bakanı, kuzey amerikada merkezi olan, dünyanın en büyük tarım ürünleri firmalarından birinin danışmanıymış.

Bu durum o kadar korkunç bir olayki anlatamam. Ülkenin nasılda abd nin kucağında kanının emildiğini gösteriyor. O kadar utanmaz, o kadar ahlaksızlarki, yaptıklarını gizlemiyorlar bile.

Adamlarını eğitip, devlette kilit yerlere yerleştiriyorlar. Bunu 80 yıldır yapıyorlar.

Eskiden bilmiyorduk, duyuyorduk ama inanamıyorduk. Şimdi ise internet var, sınırsız bilgi var, ve her şey o kadar açık anlatılıyorki.???

Hakkaten bu dünyayı şeytan yaratmış olmalı. Yani illada biri yaratmış diyeceksek, olsa olsa şeytandır. İnanamıyorum sayın seyirciler.

Hani bunları biliyorum, düşmanı biliyorum, bana o kadar koymaz. Düşmanla meydanda savaşırım.

En çok koyan, soyulan, kanı emilen insanların, yaw abartıyorsun demeleri... o zaman deliriyorum ama çaktırmıyorum tabi.
    Keçiler böyledir, suya gider, su içer ama içmedi sanırsın. Ruhun duymaz. Yağdan kıl çeker, çekmedi sanırsın. Çayı hüpletir, köfteyi gümletir, gümletmedi sanırsın.

Boşa efsane keçi denmiyor.
    @NeAcaipDunya

8.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Bu arada seçimlerden önce, 98 bin görme ihtimalimiz de var. İhtimal kuvvetli değil ama azda değil, mümkün.

Şu anki tarım bakanı, kuzey amerikada merkezi olan, dünyanın en büyük tarım ürünleri firmalarından birinin danışmanıymış.

Bu durum o kadar korkunç bir olayki anlatamam. Ülkenin nasılda abd nin kucağında kanının emildiğini gösteriyor. O kadar utanmaz, o kadar ahlaksızlarki, yaptıklarını gizlemiyorlar bile.

Adamlarını eğitip, devlette kilit yerlere yerleştiriyorlar. Bunu 80 yıldır yapıyorlar.

Eskiden bilmiyorduk, duyuyorduk ama inanamıyorduk. Şimdi ise internet var, sınırsız bilgi var, ve her şey o kadar açık anlatılıyorki.???

Hakkaten bu dünyayı şeytan yaratmış olmalı. Yani illada biri yaratmış diyeceksek, olsa olsa şeytandır. İnanamıyorum sayın seyirciler.

Hani bunları biliyorum, düşmanı biliyorum, bana o kadar koymaz. Düşmanla meydanda savaşırım.

En çok koyan, soyulan, kanı emilen insanların, yaw abartıyorsun demeleri... o zaman deliriyorum ama çaktırmıyorum tabi.
    Keçiler böyledir, suya gider, su içer ama içmedi sanırsın. Ruhun duymaz. Yağdan kıl çeker, çekmedi sanırsın. Çayı hüpletir, köfteyi gümletir, gümletmedi sanırsın.

Boşa efsane keçi denmiyor.
    Ülkemin şeytani belli zebanilerle okeye dönücek %52 e girmiyorum bile Alicemal Abi
    Allah hidayet versin

İyi insan olmanın da ,hoşgörünün de , sevmenin de sermayesi bedava.. Sevin lan birbirinizi !
    S.Alışık

Sayfa 123/852 İlkİlk ... 2373113121122123124125133173223623 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •