Sayfa 848/852 İlkİlk ... 348748798838846847848849850 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 6,777 - 6,784 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bakan şimşek ilk defa ülke yararına gibi görünen bir işe girişti.

Türkiye'nin ana problemi siyasi yolsuzluk. Bu olmasa her şey yavaş yavaş düzelir. Soymak için gelmeyen siyasetçilerin yapacağı ilk şey nedir.? Tabi önce devletteki hırsızları cezalandırıp yargıyı bağımsız ve güçlü hale getirdikten sonra.

Yapacağı ilk şey ülkenin ekonomik problemlerini DETAYLI analiz edip, çözümler üzerinde düşünmeye başlamak.

En büyük ekonomik problemlerimizden biride ihracatın çok üzerinde ithalat yapmak. Mafyatik devlet yüzünden içeride üretmeyi bıraktık. Arkası güçlü olan yahudiler üretiyor sadece. Onların şirketine el koyamıyorsun. Dolar üç beş lira iken "TL değer kaybederse ihracat artar ithalat azalır" diyen maymun medya ekonomistlerinden değilseniz TL nin değer kaybı ile sorunun hallolmayacağını bilirsiniz.

Bu sorun için yapmanız gereken şey, neleri büyük ölçüde ithal ediyoruz ve bunların hangilerini içeride üretiriz.?

Geçmişte ithalattaki en büyük sorun enerji ithalatı kalemiydi. Cari açığın tamamı neredeyse tek başına enerjiden kaynaklanıyordu. Ama o zamanlar, saman, et, süt, mercimek filan ithal etmiyorduk. Kendimiz üretiyorduk. akp'li imamlar ile beraber her şeyi ithal eder hale geldik.

imamlar kafa kafaya verdi ve içeride yerli araba üretirsek cari açık kapanır diye mucizevi buluş yaptılar. Çözüm olarakta devletten ithalattan kazanan firmalara araba üretsinler diye tonla para verildi. Araba üretildi ama ithalatı azaltsın diye üretilen araba ithalatı artırdı. Her parçasını ithal etme becerisini gösterdiler. imamlar buna şaşırmadı arabayı devlet görevlisi olarak bedava bindiler sürdüler.

Aklıma gelince sinirlendiğimden konu dışına kolay sapıyorum.

şimşek, yardımcısı gaye(sanırım oda ermeni) şu ana kadar tüm yükü halkın çalışan kesimine yükleyecek adımlar attı.

Ama bu günkü haber mantıklı adım içeriyor. Haberin şöyle:
    "Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, teknoloji ve strateji değerlendirmesi yapacağımız, 1 milyar lira ve üzeri düzeyde yatırım projeleri için 281 üründen oluşan stratejik öncelikli ürün ve 261 başlıktan oluşan teknoloji alanları listesini yayımladık."

İthal ana kalemleri belirlemişler ve içeride üretecek kişilere yine bizim cebimizdeki paraları verecekler. Sonuç verimli olsa hibe olmamak şartı ile ucuz para vermeleri doğal. Ama imamların yönettiği ülkede doğuya yürü deyince kıbleye yürüyen insanlar var. Derviş "ihracata yüklenin" dedi. imamlar ihracatı çok artırdılar ama ithal ettikleri parçalarla. İthalatı daha çok artırdılar. Sonra ihracatı artırdık diye reklam yapmaya başladılar. Bu imamlar doğuya yürü de desen, batıya yürü de desen kıbleye yürüyorlar. Tabi kıble olarak da kendi belirledikleri kıbleye yürüyorlar. DinCİ nin kıblesi neresiyse artık. abd, ingiltere olmalı çünkü evlerini ve servetlerini oraya taşıyorlar.

Hali ile düşünce doğru, zaten her ekonomi eğitimi alan kişinin ilk yapacağı şeydir bu. Bakalım uygulama ne olacak. Sadece para dağıtıp birilerini daha zengin etmekle iş bitecekmi? Hep öyle oldu.

---

Ons altını hafiften takip ediyordum, sonunda beklediğim oldu ve 2bin'i geçti. Bakalım kalıcı olacak mı? Orta vadede kalıcı olmasını bekliyorum ama bir kaç in çık yapma ihtimalide var. Uçma kaçma beklemiyorum.
    Son düzenleme : alicemal; 27-11-2023 saat: 14:09.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün sanırım devlet bakanlarından biri big mac endeksi ile ilgili bir kaç cümle söylemişti. Yanlış hatırlamıyorsam "o endekse göre usd ve TL değerleri eşit gibi" demişti.

Normalde siyasetçi dinlemiyorum ama her gün haber veya araştırma okurken karşıma çıkıyor. İlgilendiğim konuda bir başlık varsa bir kaç cümle okuyorum.

Bakanın söylediğini duyunca sinirlendim.

Hatırlarsanız epey eskiden dMax belgeseli izlerken dikkatimi çekmişti. Oturup bizdeki bir eve güneş paneli kurmanın normal bir aile için abd dekinden kat kat pahalı olduğunu, korkunç kazık yediğimizi yazmıştım. Kaç kat olduğunu unuttum.

Şimdide oturdum big mac endeksini hesapladım.

Hesabı burada yazmayayım çünkü anladığım kadarı ile hesap işleri kimsenin ilgisini çekmiyor. Sonucu yazayım.

İnternetten bulduğum kadarı ile New York da big mac 5,85 usd.
    TR de gördüğüm kadarı ile 125 TL.
    Kuru 28,9 dan alalım.

abd asgari ücret her eyalette değişiyor ama saatlik 11 USD ortalama alırsam mantıklı olur. Netmi brütmü onu bulamadım. Net farz ettim.
    Sonuçta abd asgari ücret aylık 2080 usd yani 58.240 TL.
    TR de asgari ücret aylık 11.500 TL yani 11.500 TL.

Şimdi big mac e geçelim.
    (TL big Mac / usd big Mac) - kur = sonucunun usd/TL kuruna oranı.

Big Mac endeksine göre yukarıdaki verilerle Türk Lirası abd dolarına göre %22,5 ucuz çıkıyor.

Bakan az bile söylemiş, doların artması lazım.

Fakat bu verinin çok anlamsız olduğu açık. Neden.?

Verinin anlamlı olması için abd li asgari ücretli ile Türk asgari ücretlinin 1 aylık maaşları ile yaklaşık aynı sayıda big mac almaları gerekir. Yani alım gücü devreye giriyor.

abd li abd de kaç big mac alıyor.? 361 tane.
    Türk, Türkiye de kaç big mac alıyor.? 92 tane.

abd liden 4 kat daha az.

Big Mac fiyat hesabına göre abd li asgari ücretli, Türk çalışandan 4 kat daha zengin.
    Tek ürünle kıyaslanmaz ama diğer her şeyi katarsan 3 kat daha zengin çıktığını hatırlıyorum. Avrupa ortalamasıda 3 kat zengindi, şu yıla kadar değişmiş olabilir. Kuzey Avrupaya görede 5 kat zenginlik farkı var. Bu yıla kadar oda değişmiş olabilir. Ayrıca abd deki big mac da kullanılan içerikle bizdeki aynı olmayabilir. Bizim millet fakir alamıyor diye daha ucuz malzeme kullanıyorlar ve o ucuz malzemelerde gdo lu ve sentetik yani kimyasal yollarla elde edilmiş ürünler oluyor. Eğer içerikleri de inceleyip hesaba katarsak büyük ihtimalle abd'li daha da zengin çıkacak. Bize zehir yedirip hastanelere abone ediyorlar. Bir de oradan geçiriyorlar.

Bir tarafta 130 kg lık boksör var diğer tarafta 60 kg lık boksör. İkisini kıyaslarken giydikleri eldivenlerle kıyaslıyorsun. İkiside aynı boksör eldivenini takmış deyip maçı adaletli buluyorsun.

Yersen.

Bizim EZBERE DAYALI EĞİTİM SİSTEMİ ile herkese yediriyorlar. En iyi okullardan mezun olmuş üiversite mezunlarına da aynı oranda yediriyorlar. Çünkü eğitim ANLAMA UYGULAMA değil ezberleme üzerine kurulmuş. Ezberleyip okulları geçiyorlar.

---

Diğer yandan bakarsan, kur ne olmalı diye. Bunun hesabı çok teknik ve karmaşık olur. Bir ülkenin parasını diğer ülkenin parası ile karşılaştıracaksan değeri neye göre belirlersin.? Neye göre ucuz pahalı dersin.?

Big Mac'a göre değerleyip işin içinden çıkana koyun güttürmem.

Ana kalem mal ve hizmet üretiminin nüfusa oranı olduğu açıktır.
    Sonra ne kadarı teknolojik diye bakarsın.
    Sonra ülke borcu-alacağı, ülkenin üretim koşulları, üretimi etkileme ihtimali olan demografik yapısı, ülke huzuru, yatırımlar, doğa felaketlerine açıklığı, diğer ülke müdehalelerine karşı açıklığı, direnci, yönetim şeklinin güvenilirliği, eğitim sistemi, vb. aklıma ilk etapta gelmeyen bir sürü şey. hepsinin ağırlıklarını hesaplar, üretimle çarpar sonucu bulursun. 2 ülke içinde yapacaksın.

Mevcut düzende global arz-talep dengesi deniyor ama bu pek geçerli değil. Elektronik sistemi elinde bulunduran çıkar grubu kendi çıkarına göre belirliyor. Özellikle bizim gibi güçsüz kırılgan ülkeleri. Arz-talep dengesine göre belirleyince gerçekçi diyorlar çünkü arz edenle talep eden zaten tüm değer hesaplamalarını yaparak piyasaya giriyorlar diye düşünülüyor. Piyasa oyuncularının yaptığı bu hesaplamalara ve işlemlere görünmez el de deniyor.

Ancak piyasada öyle büyük devler varki, bir kaç büyük ülke hariç diğer ülkeler için spekülasyon kolaylıkla yapabiliyorlar. Sistemi elinde tutanlar siyasi çıkarlarına göre değerlerle kolaylıkla oynayabiliyorlar. hali ile kur hesaplamaları çoğu ülke için gerçekçi olmuyor.

abd matbaada karşılığı olmayan 30trilyon dolar basıp harcıyor, yinede benim param değerli diyor. Avrupa karşılıksız para basamıyor(bildiğim kadarı ile). Karşılıksız para basıldı ğı anda o ülke para biriminin çökmesi gerekir ama 30 trilyon basıldı ve parası hala en değerlilerden.? Neden? CIA ve ordusu na karşı gelebilen yok. Mafya düzeni. Hali ile değerlemelerde başta abd ingiltere olmak üzere gerçekçi değil.

.
    Son düzenleme : alicemal; 29-11-2023 saat: 15:48.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada sozcu gazeteside CIA eline geçti herhalde.

Belkide CIA elindeydi de şimdi arsızlaştı.

Son 3 ayda 2 haber gördüm sanki CIA parasını vermiş de bunlara yazdırmış. Tamamen Rusya ve Çin'i çok ağır şekilde suçlu gösteren yazılar yazmaya başladılar.

kılıçdaroğlu'nun seçime son hafta kala her şey için Rusya yı suçlamaya başlaması gibi.
    @NeAcaipDunya

4. Ali cemal abi önümüzdeki yıllarda 3-8 yıl sonrasında mevcut %25 kira zammından yararlanan vatandaş sayısı azaldıkça ve tekrar kiralar arz talep dengesine gelip ucuza oturanların fiyatlar güncellenince asgari ücretin acaba ortalama kiraya oranı ne olacak çok merak ediyorum. Yeni girenler zaten asgari ücrete herhangi bir yerde şehirde 3+1 bulabiliyor mu emin değilim.big mac yerine kira endeksi daha tutarlı olacak sanırım

ayrıca sanırım o endeksi bakanı bilemedim ama son haftada diye hatırlıyorum mahfi eğilmez ya da ali hakan kara paylaştı yani TL aslında çok değerli değil gibisinden

saygılarımla.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    Ali cemal abi önümüzdeki yıllarda 3-8 yıl sonrasında mevcut %25 kira zammından yararlanan vatandaş sayısı azaldıkça ve tekrar kiralar arz talep dengesine gelip ucuza oturanların fiyatlar güncellenince asgari ücretin acaba ortalama kiraya oranı ne olacak çok merak ediyorum. Yeni girenler zaten asgari ücrete herhangi bir yerde şehirde 3+1 bulabiliyor mu emin değilim.big mac yerine kira endeksi daha tutarlı olacak sanırım

ayrıca sanırım o endeksi bakanı bilemedim ama son haftada diye hatırlıyorum mahfi eğilmez ya da ali hakan kara paylaştı yani TL aslında çok değerli değil gibisinden

saygılarımla.
    Batman orası açık. Gizli bir şey yok. amerika gibi olacağız.

Milyonlarca aile bazı sokaklarda çadırlarda yaşayacaklar, uygun tünellerde yaşayacaklar. Devlet buralarda aşevleri açıp ne kadar iyi olduklarını gösterecekler. Önce işsiz bırakıp fakirleştirip sonra bir öğün yemek vererek kalabalıkları köleleştirecekler.

amerikadaki gibi çadır sokaklar olacak. Bazı sokaklar ise uyuşturucu ve fuhuş sokakları olacaklar. Fuhuş ve kendine din adamı diyenler yanyana yürür, aynı sokaklar tarikatlarlada dolup taşacak. Organlarını satanlar, rahmini satanlar, bedenlerini satanlar hepsi aynı sokaklarda toplaşacaklar.

Devletten yani çalışanlardan beslenen kesim daha lüks semtlerde daha korunaklı bir hayat yaşayacaklar. Polislerin ana görevi bunları diğerlerinden korumak olacak. Devlet tamamen bu kesimlere çalışacak, diğerlerini sömürecek. yani mevcudun daha ağırı olacak.

Pek çok şehir amerikadaki detroit gibi mafyaların eline geçecek ve polis giremeyecek. Dükkanlarda para kasalarının olduğu bölümler kurşun geçirmez camların arkasında olacak.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bizim akp nin eski kankası fetullah darbesi sonrası generalleri, Eurofighter Typhoon uçağı almaya çalışıyorlar.

Neden?

3 sebeple olabilir.
    1. İyi niyetli düşünürsek Kaan uçağı yetişene kadar arada 5-10 yıllık bir boşluk olacak o boşluk bu uçaklarla doldurulacak. Bizdeki mevcut F16 uçakları Eurofighter, Rafale, F35 gibi yeni nesil uçaklar karşısında yetersiz kalıyor. Ayrıca Avrupa ile aramızı da düzeltebiliriz belki. Ayrıca uçak portfoyunu çeşitlendirmek avantaj sağlıyor. Bir ülkeye bağlı kalırsan, o ülke ne derse yapmak zorundasın. Yedek parça fiyatını belirler, güncelleme fiyatını belirler, bazen kızar vermiyorum der. Bizde sadece abd uçakları var.

2. Kötü niyetli düşünürsek tabiki rüşvet amaçlı. Ne kadar büyük ihaleye çıkarsan, o ihale anlaşmasında karar verici olanlar o kadar büyük paraya kavuşur. Dünyada bir şey satmak için diğer devlet yöneticilerine generallere rüşvet vermeyen devlet yok. akp önceside generaller yılda hiç gereği yokken 10 milyar dolarlık alımlar yapıyorlardı. O generaller hapse atılırken eğitimli kesimin güçlü olanlarının geeralleri savunmak için ayağa kalkmamasının sebeplerinden biride bu olabilir. Hem 80 darbesi ile sol kesimi öldürüp sağ kesim ve tarikatları başımıza kral yaptılar, hemde rüşvet açısından ahlaken pek iyi durumda değillerdi.(Bu kısım delilsiz sadece görünenlere bakarak çıkardığım sonuç. Doğru olduğundan eminim.)

Mantığa vurursak birinci seçenek tamamen saf dışı kalıyor. Delilim olmadığından ikinci seçeneği tartışmaya gerek yok. İnanırsın veya inanmazsın.

Birinci seçenek neden saf dışı.?

Eurofighter sipariş etsen yarın vermiyorlar. Tamamını alman 10 seneyi bulur. Kaan uçağıda yaklaşık 10 senede orduya teslim ediliyor. En kötü ihtimalle arada 3 - 4 yıllık boşluk olur.
    Kaan varken Eurofighter gibi çok çok pahalı bir uçağı almak anlamsız. Hem fiyatı pahalı belki maaliyet açısından 4 Kaan 1 Eurofighter edecek. Ama faydalılık açısından 1 Eurofighter 4 Kaan etmeyecek. Söylenene göre benzer avantajlara sahipler.
    Eurofighter uçağı hem satın almak çok pahalı hemde bakım masrafları çok çok yüksek. F35 fiyatına yakın bir fiyatı var.
    Güney Kore'nin F35'ine kuş çarpmış hasar oluşmuş. Bir motor gitmiş ve motora bağlı parçalar hasar görmüş. Koreliler tamir için amerikaya başvurmuş. Tamir için amerikalılar uçağın fiyatından daha yüksek bir maliyet çıkarmışlar. O uçak 90 milyon dolara Koreye verilmiş, tamiri için 110 milyon dolar hesap çıkarmışlar. Sanırım abd ye nakliye ve koruma şartlarıda fiyata dahil.
    Bu haber yalan olmamalı tüm savunma sanayi medyasında var.

Hali ile F35 fiyatına ve bakım masraflarına yakın bir Eurofighter almak mantıklı bir insanın yapacağı iş değil. En mantıklısı Kaan ve insansız uçaklar üzerine üzerine yüklenmek.

Ayrıca radar ve füze teknolojisi geliştikçe Uçaklara ve diğer savaş araçlarına olan ihtiyaç azalıyor. Eskişehirden radarlara yakalanmayan 3 hipersonik füze gönderip Londra'yı dümdüz edebilmek varken neden binlerce uçağın yapımı, bakımı, pilotları için masraf yapasın.?

Tüm enerji ve paranı füze, radar ve insansız uçaklara harca.

Kimin radarı daha uzaktaki hedefleri yakalayıp işaretleyebiliyorsa, kimin füzesi daha uzun menzilli ise savaşları o kazanacak. Şu an geçiş aşamasındayız ama 20-30 yıl sonra tam olarak böyle olacak. Daha önce bir nükleer savaş çıkmazsa.

10 yıl içinde nükleer savaş çıkmamışsa amerika yenilgiyi kabullenmiş demektir. Daha öncede pek çok kez yazdığım gibi 2050 de amerika, ingiltere, israil gibi ülkeler ya olmayacak veya sıradan ülkeler haline gelecekler.

Bu arada 3 sebep demişim, ancak 2 sebep çıkarabilmişim. Kayıp sebebi arama çalışmaları devam ediyor. Birinci sebebin içine saklanmış olabilir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST deki yatırımcı sayısı 8milyonu geçmiş, vay canınaaa. 4 milyona yaklaşırken, "Güçlüye çalışan BIST yönetimi yüzünden bunların hepsi kaybedecek" demiştim. Şu ana kadar yanıldım. Önce katar lılar sonra yeni girenlerle BIST yükseldi durdu. Tabi yabancı payı çok düştü, yabancılar ellerindekini yeni girenlere yüklediler. Saadet piramidi gibi katarlıların liderliğinde yeni girenler sayesinde eskiler hep kazandı. Faizler %40 olunca "yeni girişler durur, BIST yükselmekte zorlanabilir" demiştim.

---

Ons altın 2000 üzerinde yukarı aşağı yer sağlamlaştırmaya çalışıyor. 2bin üzerinde kalacak gibi.

---

Savunma sanayi ileri teknolojilerimiz yurt içinde pek çok firmaya aktarıldığı gibi yurt dışındada pek çok ülkeye aktarılıyor. Bu aktarımların Türk halkına hiç bir faydası yok, büyük zararı var. Notlarıma bakmadan akıldan sayarsam, Endonezya, Filipinler, katar, suudi arabistan, ukrayna, Azerbaycan, Pakistan. Bu ülkelere 1970 den beri çok büyük külfetlerle elde ettğimiz ileri teknolojilerimiz aktarılıyor. Bir tek Pakistan'ın bize faydası olabilir eğer nükleer teknolojiyi alabilmişsek. Buna dair bir ip ucuda yok. Zaten ingiliz-abd üretimi tarikatlar devletin içinde, nükleer işlerimize dair bilgi bizim hükümetten çok ingiliz-abd ve israilin eline gidiyordur. Yani Pakistan dan nükleer teknoloji almamız çok zor görünüyor. Belki teknoloji değilde bir kaç nükleer başlık alırlar, oda akıllıca olmaz esnaf işi olur.

---

çakma gandi'nin saçma sapan şeylerde Rusya yı suçlamasından sonra Türkçe Rusya internet sitesi sputniknews, tamamen akp yayın organı gibi davranmaya başladı. Uyuz bir tarikat haber organı gibi davranması beni bayağı rahatsız ediyor. Düzenli okuduğum bir siteydi ama rahatsız olmaya başladım. Seviyeyi çok indirdiler.

---

çakma gandiyi maymuna çeviren partilerden iyi parti yine cehape'yi oynatıyor. cehape iyi parti peşinden koştuğu müddetçe iyi parti yükselir cehape aşağı iner. 10 numara vatandaşla 1 numara vatandaş arkadaş olduğunda, ikiside 5 numarada buluşur. 10 numara aşağı iner, 1 numara yukarı çıkar. Bu işten üst seviyede olan zararlı çıkar. İyi parti esnaflardan oluşuyor, cehape yönetim kademesinin çoğu ise akademisyenlerden. Akademisyen ne bilir pazarlık etmeyi. O işin uzmanı esnaftır. Ermeni partisi haline gelen cehape bir kaç seçim sonra %10 altına inecek, aynen baykal döneminde olduğu gibi. O zaman Derviş kurtarmıştı bunları, şu an kurtaracak kimsede yok. baykal oyları yükseldikten sonra Derviş'i rakip görmeye başlamıştı. Emrindeki gazeteci denen soytarılara sahte haberler yayınlatıp Derviş i kaçırtmıştı. Zaman geçtikçe devlet hortumları kesilen diğer gazetecilerde Derviş hakkında çok daha cesur karalama yazıları yazmaya başladılar.

---

Gazze de israil'liler katliam yapıyor. Pek çok yazımda Türkiye ve Dünya sorunlarının ana sebebi olarak ibrani soyundan(israilliler) gelenlerle yahudi leri(ibrani kökenliler yahudilerin alt grubudur. Yahudi deyince ibrani kökenlileri kapsar.) suçlamıştım. Dünyadaki son 300 yıldır belki 500-600 yıldır tüm katliamların arkasında yahudilerin olduğunu düşündüğümü yazmıştım. Dünyada hiç bir soy yada ırk'ı toptan suçlamamıştım. Her ırk ve soy'un iyi ve kötü yanları vardır demiştim. Bir tek ibrani soyundan gelenleri topluca suçlamıştım. Türkiye'den bu azınlığı göndermek gerekir demiştim. Ancak okuyanlar içinde ibrani soyu hakkındaki görüşlerime katılmayanlarda vardı. Gazze katliamlarını görünce benim yazdıklarımı tekrar düşünmüşlermidir.? Hayır. "Hamas önce saldırdı ve israilli sivilleri öldürdü, kızları kaçırdı" diye düşünerek israil'e hak vermişlerdir. Bizzat israilli üst yöneticilerin hamas'ı biz destekledik açıklamalarını görmezden gelecekler. Hamas'ın içinden çıktığı müslüman kardeşler(ihvan) örgütünü ingilizlerin kurduğunu görmezden gelecekler. İnsan doğası böyledir, doğru yanlış br şeye bağlanırız, beyin ise vicdanımızı hafifletecek argümanlar üretmeye başlar. TR deki büyük köklü şirketlerin tamamı Türk sandığımız TC kimlikli ibrani kökenlilerin elinde. Tüm partilerimiz en başından beri onların kontrolunde, neredeyse hepsini onlar kurdurmuşlar. Tüm medyamız onların elinde ve kontrolundeydi, akp ile beraber bir kısmı yine onların kurdurduğu parti olan akp nin eline geçti.

Bir kaç gün önce bir haber buldum. Benim ibrani ler hakkında yazdığımı destekliyor. Çok şaşırtıcı, ben ne yazmışsam aynısını söylüyor. Bu sefer söyleyen dünyaca tanınan biri. Söylediklerini Türkçe ingilizce aratın, gerçek bilgi olduğunu göreceksiniz.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kurucu Babalarından biri, Bağımsızlık Bildirgesi'nin hazırlayıcısı ve imzacısı Benjamin Franklin kehaneti, yıl 1787 : "Yahudilerin ülkemize girişlerine izin verilirse, 200 yıl içinde bu insanların Amerikan halkının kanlarıyla kurduğu bu ülkeyi ele geçirerek özgürlüğümüzü tehlikeye atacağı bilinmelidir. Bu halkı Amerika'dan uzak tutmazsanız 200 yıl sonra torunlarınız tarlalarda çalışırken onlar servetlerine servet katacaklar ve torunlarınız mezarlarınızda size lanet okuyacaktır"

Şu an abd deki ismini bildiğiniz tüm dev şirketlerin sahibi yahudiler. Pentagon, CIA onların kontrolunde. Tüm medya onlarda, tüm finans devleri onlarda hatta FED yani abd merkez bankasının sahibide onlar. abd yi onlar parsellemiş ve sömürüyorlar. ingiltere de aynı. Avrupa ve hatta Çin hariç dünyanın bütün dev şirketlerinin büyük çoğunluğu bunların elinde veya büyük ortaklar, yani kontrolunde.

ibrani soy'unun nüfusu tahminen 12 milyon. yahudiler olarak saysan 16-20 milyon filan eder. Dünya nüfusu 8 milyar kişi.

---

Voleybolcu kızlarımızın başarıları ile voleybolcu erkeklerde gaza gelmiş. Dünyada yükselmeye başlamışlar. Ama önlerinde daha çok yol var.

.
    Son düzenleme : alicemal; 08-12-2023 saat: 11:56.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yağmur gibi hırsız yağıyor. Her taraftan saldırıyorlar.

Hatırlarmısınız bilmem, telefonda kendini vodafone ve TTelecom dan arıyormuş gibi gösteren birilerini 4-5 yıl önce bu şirketlere ve emniyet amirliğine şikayet etmiştim.

Emniyet amirliği bana "önce seni soysunlar sonra gel" diye yanıt vermişti, şirketler ise ciddiye almamışlardı.

Benim en öemli özelliklerimden birisi ne.? Geleceği görmem.

Şu an o şirketler durmadan mesaj yayınlıyor. "Biz aramıyoruz, şu numaralar bizim kalanı değil. Aman dikkat edin" diye.

Zararı gördükten sonra akılları başlarına geldi.

Oranımız neydi.? %80.

Dev şirketin CEO suda olsan o %80 içindeysen bu tür hatalara kolaylıkla düşersin. Ezberlediklerinle ve HIRSınla CEO olursun, seni seçende %80 içindedir. En basit gerçeği bile göremezsin. Şansınla ve %80i etkileme yeteneğinle devam edersin, şansın dönünce değiştirilirsin.

- Telefon şirketleri durmadan mesaj yayınlıyorlar "Aman dolandırıcılara dikkat, bizim ismimizi kullanıyorlar"
    - Bankalar durmadan mesaj yayınlıyorlar "Aman dolandırıcılara dikkat, bizim ismimizi kullanıyorlar"
    - Kargo şirketleri bile mesaj yayınlıyorlar "Aman dolandırıcılara dikkat, bizim ismimizi kullanıyorlar"
    - Emniyet amirliği mesaj yayınlıyor "Aman dolandırıcılara dikkat, savcı polis gibi kendilerini tanıtıyorlar"
    - Nüfus müdürlüğü çaldırdığı bilgiler yüzünden mesaj yayınlıyorlar "Aman dolandırıcılara dikkat, size ait telefon, araba, gayrımenkul alabilirler, sizin adınıza şirket kurabilirler. Şifrenizi sık sık değiştirin, telefon nonuzu bize kaydedin, 15 aşamalı güvenlik kullanın yoksa mal mülk para gider."
    - Saadet zincirleri ponzi piramitleri var. Çok para kazandırma vaadiyle İLGİLİ KONUDA cahil olupta aç gözlü olanları çeken.

Bu tür büyük şirketler ve devletin dışında, instagram da her hafta en az bir dolandırıcıyı şikayet ediyorum. Türlü türlü dolandırıcılar var. En çok sahte cihaz satanları yakalıyorum.

Adam piyasada ikici eli bile 3bin TL den başlayan ünlü markanın ilanını vermiş. Sıfır diyor 30USD. Yani 900 TL. Siteye gidiyorum bakıyorum hiçbir firma ve telefon adresi yok. Teslimat yurt dışından ama kargo bedava. Senden kredi kartı bilgini yada payPal ödemesi istiyor.

Ünlü markaların cihazlarını bedava fiyatına satmaya çalışıyorlar. Gerçekte cihaz filan gelmiyor. Paran gidiyor.

Birde cihaz gönderenleri var ama sahte yada ünlü marka yerine başka uyduruk marka gönderenler. 2 gün önce yine instagramda ilan. Bu sefer satıcı Türkiyede ve ismi olan bir satıcı. Ünlü markanın bir sürü SIFIR cihazını üçte bir fiyatına veriyor. Yine siteye girdim inceledim. Bu kez adres ve telefon var. Cihazları inceledim, bende çok olduğundan resimden bile görsem abartılı sahte ise anlayabiliyorum. Baktım çoğu sahte. Ama gerçek gibi görünenlerde var. Acaba benmi yanılıyorum diye biraz daha araştırdım. Alıcı yorumlarınıda koymuşlar. Her cihaza binlerce yorum. Gerçekçi gibi görünüyordu. tabi ben cihaz almak içindeğil dolandırıcımı diye bakıyorum.Hayatta bu tür sitelerden almam. Sonra araştırmaya devam ettim sikayetvar.com sitesinde bu firma hakkında binlerce şikayet var. Cihazlara ünlü markalar basılmış ama ilk günden veya en fazla 6 ay içinde kullanılmaz hale gelmişler. Dolandırıcı firma. Ama yıllardır işini sürdürüğyor, gizlemiyorda şubesi bile var. Telefonu adresi var. Çağrı merkezide var. Arayınca bekletip sana sıra gelince kapanıyormuş. Bazen karşına biri çıkıp seni ikna etmeye çalışıyormuş. İkna olmazsan kapatıyormuş. Bu firma yıllardır var ve dolandırmaya devam ediyor. Arkası güçlü olmasa devam edemez. O sebeple isim vermiyorum. instagram'a şikayet gönderdim ama onlar gerçeği anlayacak bilgiye sahip değillerdir. Ben bile epey zaman harcadım. Daha şaşırtıcı olan ise Türkiyede de şubesi olan o ünlü alman markası nasıl oluyorda buna izin veriyor. Görmemesine imkan yok gibi. Harf farklılığıda yok, direk ünlü markanın ismi ve renkleri ve karakter şekli. Birebir aynı.

- Birde Somali, ETyopya, Kenya, Afganistan filan bu tür ülkelere para isteyenler var. Onları anlatmama gerek yok tabi, daha yeni bir genç intihar etmiş maddi sıkıntı sebebi ile üniversiteye devam edemediği için. Bizde ezilen maddi sıkıntı çeken milyonlar varken Somali ye para istiyorlar. Dünkü haber Somali devlet başkanının oğlu lüks aracı ile otistik oğlu olan Kurye ye çarpıp öldürmüş. %100 kusurlu. Polis serbest bırakıyor oda ülkesine kaçıyor. Bu konuda detaya giremiyorum çünkü devleti yöneten kişilerin sahiplendiği bir konu bu, başıma iş açmayayım.

Ülke hırsız kaynıyor ve her yerden saldırıyorlar.

Devlet ve halk yozlaşmıştı zaten ama iş çığrından çıkmak üzere.

Devletin ülkeyi hovarda aile reisi gibi sattığını görünce 2010 dan beridir söylüyorumdur "bunlar iyi günler, çok kötü günler gelecek" diye.

BUNLAR HALA İYİ GÜNLER. ÇOK DAHA KÖTÜLERİ GELECEK, BUGÜNÜ MUMLA ARAYACAĞIZ.
    Hâlâ Atatürk'ün mirasını harcıyor bu ülke. Harca harca bitiremediler.

Tabi soyulan %60 tarafındaysanız. Soyan tarafta servet yapıp dolandırıcılara kaptırıp %60 tarafına geçmenizde büyük olasılık. Bakın Seçil Erzan a para kaptırıp geri alamayanlara.
    Son düzenleme : alicemal; 10-12-2023 saat: 14:01.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 848/852 İlkİlk ... 348748798838846847848849850 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •