Sayfa 464/852 İlkİlk ... 364414454462463464465466474514564 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,705 - 3,712 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Sanırım yine bir viop vade sonu silkelemesi vakası var.

Bankalar sabah alıcılı açıldı diğer sektörler özellikle holdingler satıcılı açıldı. Yabancı alıcı iken yerli büyükler satış istekliydi.
    Dün tam tersiydi.

Bugün bankalar alıcılıyken diğer sektörlerin anlaşmışlar gibi satıcılı açılması akla şunu getiriyor. Hareketin arkasında yerli spekülatörler var.
    Viop da vade sonundayız. Pozisyonların yeni vadeye aktarılması gerekiyor. Bizim için sorun değil ama büyük oyuncular için sorun olabiliyor. Çok büyük miktarlarda kontratı yeni vadeye aktarmaları gerekir. Bazen bugünki gibi BISTi silkeleyerek en uygun şartlarda yeni vadeye geçmeye çalışıyorlar. Geçen yıl Ağustos sonunda bunu yaptılar.

Bugünki olay viop vade sonu silkelemeleri ise, hafta sonuna kadar BIST i sallayacaklar demektir. Pozisyonlarını ayarladıklarında yukarı dönerler.
    Geçen yıl Ağustos sonunda vade sonu silkelemesi yapmışlardı. Resmen manipulasyondu. Bu kez BIST rekor tepelerde yaptıkları için manipulasyona sokması zor olur.

Bu tür silkelemelerde toplu KY ölümleri oluyor. En büyük zararı KY çekiyor. KY yi temsil eden kimse olmadığı içinde her yıl ezilip duruyorlar. Spekülatörler ise TV ler, işveren dernekleri tarafından desteklenip duruyorlar.

Eğer vade sonu silkelemesini yapan spekülatörlerse kabul edilebilir bir durum. Ama bunu yapan piyasa yapıcı 3 banka ise ki ben BIST deki manipulasyonlarda onların parmağı olabilir diye düşünüyorum, direk kafalarının kesilmesi gerekir.

Bir miktar elimde hisse long vardı.

Cuma gününe kadar bir miktar daha takviye yapıp bu işten kazançlı çıkmaya çalışacağım.

Gördüğünüz üzere usdtry bugün normale döndü. BIST de yüksek satış var ama usdtry yerinde sayıyor. Son haftalardaki normali buydu. Dünki olay istisna imiş diyebilirim. Yurtdışından birileri, iç destekli olarak operasyon yapmış olmalı. daha mümkün olanı ise, yabacıların Brezilyayı referans alıp TR den korkması sonucu banka satıp doviz alması.

Dünki hareket yabancı kaynaklı iken, bugünki hareket yerli kaynaklı izlenimi edindim.

Hava çok güzel, biraz havanın keyfini çıkarayım, piyasa ekranını kapatayım. Arada cepten kontrol ederim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Kapanışa bakılırsa yarında aynı senaryoya devam edecekler.

BIST in 1500 desteğini aşağı kıracaklar. xbank ında 1400 desteğini aşağı kıracaklar.
    Sizin sırtınızdan pozisyonlarını doğrultacaklar. BIST yönetimi herşeyi doğal görecek. Bu iş vade sonu yapılmasa bende doğal göreceğim. Yada önceki haftalar gibi ucuz ve sağlam olan bankalar ısrarla satılmasa yine doğal göreceğim. Borsada iniş ve çıkışlar doğal, eğer bir grubun çıkarı için yapılmıyorsa.

Örnek neydi.? Bataklıkta doğmuş büyümüşsen, kuru zemin aramak aklına gelmez. Çamur ve sülükler senin doğal ortamındır, rahatsız olmazsın. "Çalıyor ama çalışıyor" dersin. "Yaw o kadarını herkes yapıyor" dersin. 1 TL nin bile hesabını soran devlet görürsen, çüşşş dersin. Aynaya baksan maymun göreceksin. Maymunu araya sıkıştırmasam olmaz.

Batıdada düşüşler oluyor, hepsi ölçülü. Vurup öldürmüyorlar. İstisna olarak önemli bir haber geliyor o zaman ölçü taşabiliyor.
    Bizde öyle bir başıbozuk yönetim varki, köşeleri kapmış olan eşkiyalar kendi çıkarları için kesip biçebiliyorlar. Piyasa yapıcı 3 bankanın bu işin yani silkelemelerin içinde olduğundan emin gibiyim.

Cumaya kadar eşkiyaları pozisyon ayarlamasını bekleyeceğiz. Çok şehit vereceğiz. Son 20 yılda her ölene şehit denmeye başladı, ayağa düştü iyice.

Katliam çabuk biterse, yukarıyada çabuk dönerler. KY bir an önce teslim olursa, işkence o kadar kısa sürer.

Öğle sonrası usdtry yide işin içine katmışlar. Bu kez manipulatörler yerli. Dünki yabancıydı.

Bunlar tamamen benim gözlemim, yanlış da olabilir ona göre.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Geçen yılki 4 silkelemede büyük dayak yedim, o sebeple her silkeleme gördüğümde çok sinirleniyorum.

Sinirli olduğumdan yukarıda biraz kontrolsuz yazdım. Yoksa rekor seviyelerde düşüşler normal, bunu defalarca yazmışımdır.

Bu sefer hazırlıklıyım.

Bir müddettir çok düşük kontratla oynadığımı yazmıştım. Sadece usdtry shortlar çok, onlar sorun değil şubat shortları kapadım, 8.0 TL den beridir taşıyordum. Mart shortlar duruyor.

Hisse kontrat alabileceğim bolca sermayede var. Yeterki erken almayayım. Erken almaktansa hiç almamak daha iyi. Tecrübe ile sabit.

Bu düşüşten sermayeyi büyüterek çıkacağımı umuyorum.

Bol şans.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    1500 de BIST desteği var 1400 de xbank desteği var. İkisindede aşağı kısa süreli geçildi ihlal oldu.

Normalde buradaki desteklerden dönmesi mantıklı olurdu. Bilançolar iyi geliyor, virus vaka sayıları azalıyor, ekonomilerin açılma planları yapılıyor.

Tek sorun abd deki paranoya. FED in beleş trilyonlarına o kadar bağlandılarki, o bolluk ellerinden gidermi diye sabah akşam kâbus görüyorlar.

abd den bize paradan çok hainlik geldiğinden aslında bizi ilgilendirmiyor ancak TR'deki ekonomi kanalları abd'nin kontrolunde. O sebeple abd nin sorunlarını bizim sorunumuz gibi yansıtıyorlar. Prime denilen en çok seyredilen saatlerde sürekli abd konuşuluyor. 10 saat abd konuşuluyor 1 saat TR.

Geçen yıl bizim bankalar %22 kâr yazmışlar. abd bankaları %36 zarar yazmışlar. Geçen yılı düşük faiz sebebi ile bizim şirketler genelde kazançlı kapadılar. abd zararlı.

abd korkularını bize taşıyorlar.

Bizde pek çok şirket pandemide BÜYÜK kazançlı kapamış. Bu kazancı ve sebeplerini konuşacaklarına, bu nasıl oldu ve nasıl artırılabilir konuşacaklarına, sabah akşam yellen ve powel konuşuyorlar. Sadece yüzeysel ve ezbere dayalı bilgiye sahip aracı kurum iktisatçılarını çıkarıyorlar. Onlarda yüzeyde kalıyorlar. Ayrıca tamamen finans kesimi kısa vade kazançlarını endişe ederek konuşuyorlar. Çünki kendileri o havuzda.

BIST e gelirsek bence cuma gününe kadar epey bir silkeleyecekler. Amaç vade geçişinde pozisyon ayarlamaksa, nereye kadar silkelerler, ne kadar sürer bilemezsin. Aynen xbank olayında olduğu gibi. Temel ve teknik işin içinde olmayınca, tahmin yapılamaz hale geliyor. Belirsizlikte korku yaratıyor, ortalığa korku hakim oluyor.

Sanırım 1500 ü bir müddet aşağı geçirecekler. %51 ihtimal veriyorum. İlave hisse long almak için 1500 ün aşağı geçilmesini bekleyeceğim.

Ancak S&P buna izin vermeyebilir. Dün fibo %50 den döndü ve normal dalgasını tamamlayacak gibi görünüyor. Yani kısa vade için daha fazla aşağı inmeyecek gibi görünüyor.

BIST de son dip 1432 de, fibo %61 1485 de.

.
    Son düzenleme : alicemal; 24-02-2021 saat: 10:45.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün bankalarda düşüşe işbank önderlik ediyor.

İşbankası piyasa yapıcı 3 bankadan biri.

Görevi BIST in güvenilirliğini sağlamak. Bunun için anormal yönlenmelere, sebepsiz yüksek düşüş ve yükselişlere izin vermemesi gerekiyor, bu görev için SPK dan para alıyor.

BISTi ORTA-UZUN vade yönlendirmesi gereken 3 bankadan biri.
    BIST e yön vermek demek nereye gideceğini bilmek demek. Yön veren sen isen zaten para kazanıyorsundur. Üzerine spk dan maaş alıyorsun.

Eğer silkeleme denen manipulasyonlarda da iş bankasının parmağı varsa, hiç bir şey yapamayız tabi. "Oyarım lan sizi" demek içimden geldi ama TR deyiz. 40 Yıldır TR ye kan kusturan terörist pkk elemanlarını devlet eli ile gizli tanık yapıp, pkk ile savaşan ordu generallerini hapse atan savcıların olduğu, devlet başkanı tayyipinde "bu davaların savcısı benim" dediği, bunuda halk olarak kabullenmiş bir ülkedeyiz.

İş bankası az bile yapıyor. Yapıyorsa tabi. Şant beni arasın "yapmıyoz abi" abi desin yoksa yazmaya devam ederim.

alicemal bi terslik var bak mb de önce faiz dedi
    sonra gönderdikleri mb nin yaptığı gii zorunlu karşılıklara abandı
    başa döndük gene
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan, karşılıklara abanma sebebi sanırım piyasadaki TL yi azaltıp değerini artırma çabası. Doviz çıkışından rahatsız oldular galiba.

Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    ayhan, karşılıklara abanma sebebi sanırım piyasadaki TL yi azaltıp değerini artırma çabası. Doviz çıkışından rahatsız oldular galiba.
    sırada londrada tl isteyenlere %1000 lik gecelik faiz uygulama gelirse doalr 10 tl ye vurur
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sayfa 464/852 İlkİlk ... 364414454462463464465466474514564 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •