Sayfa 657/852 İlkİlk ... 157557607647655656657658659667707757 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 5,249 - 5,256 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,789
    Blog Entries
    1

.
    ..
    ...
    Fikir babalığı : https://xkcd.com/2530/ (İlaçlar için)

Psikolojik YAS süreci
    1.İnkâr 2.Kızgınlık/öfke 3.Pazarlık 4.Depresyon 5.Kabullenme

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,789
    Blog Entries
    1
    Leonard kuyruklu yıldızı 12 aralık da dürbün ile güzel görülecek.

Psikolojik YAS süreci

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,789
    Blog Entries
    1
    https://archive.vn/jiimW

Hatırlatma şeysi. 10 Şubat 2021

Psikolojik YAS süreci

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    secbul a teşekkür. abd borsası dalga dalga normal çıkışını sürdürüyor.

---

Yeni haftaya başladık. Bu bir kaç gün içinde Ekim sonu yükselişinin gerçek olup olmadığını anlayacağız. Ya BIST spekleri uzun vadeli mal aldılar. Veya BIST manipulasyonu yaptılar viop vade sonu kitleme olayı. Eğer kitleme yaptılarsa yükseliş duracaktır.

Görüntü net değildi ancak mal değiştiren büyüklerin olduğu açıktı.
    BIST büyük bankalarından Garan ve Akbnk bilanço açıkladı. İnanılmaz yüksek rakamlar. 1. ve 2. çeyrekler faiz yükseliş dönemiydi ve TV maymunlarının "faiz yükselişi bankalara yaramaz" tekerlemesini dinleyerek geçirmiştik. Normal ülkede teoride doğru ancak içinde olduğun ülkeyi tanımıyorsun yada kötü niyetlisin, üçüncü şık aptalsın.

Bankaları geçen hafta çok aldılar. Geçmişte bankaları bir kaç gün yüksek alıp ertesi gün yüksek sattıklarıda oldu. Son yıllardaki BIST geçmiş anıları o kadar kötü ki, eldeki verilerle bir sonuca varamıyorsun.

EM ler son iş günü satılmışlar.
    Çarşamba günü FED in açıklamaları var. Tapering takvimini açıklaması bekleniyor. Ayrıca faiz konusunda söyleyecekleride dikkate alınacak.

Bizde USD nin yükselişi var ve tayyip'in biden la fotoğraf çektirmek için abd ye 7 milyar USD teklif edişi var(F16 alma isteği). tayyip kendini bilgi, onur ve ahlakla ifade etmiyor. Para ile ifade etmeye çalışıyor. Param varsa bilgi'de görgü'de, ahlâk'ta bende diyor ama muhatapları parasını(paramızı) alıp tayyip'i dehliyorlar.

Putin'le foto için 2.4 milyar USD verdi bir 2.4 daha teklif etti. AB ye alsınlar diye karşı gelen Şirak'a(Fransanın o dönemki başganı) 5 milyar avro verdi(airbus alımı) ama AB ye alınmadık.

Tam kabile reisi kafası. Yok yaw, akıllı kararlar alabilen kabile reiside çok.

BIST sanayi bilançoları iyi geliyor ancak bazı bilançolar beklenenin altında kaldı. Banka F/K ları ise yeni açıklanan bilançolarla bir puan daha düştü. Bedava haldeler. Alımları devam edebilir.

Bugün ne olacağını bilmiyorum. Çünki mantıklı hareketler uzun süredir olmuyor.

Uzun süre taşıdığım BIST30 long kontratları geçen hafta viop vade sonu son gün kapamıştım. Kontratsız bekle gör modundayım. Önce normal yükselişmi oldu, manipulasyonmu yaptılar onu anlamam gerek.
    Fırsat görürsem gün içi al sata devam edeceğim ama gün içi işlemlerimi yazmıyorum.

Bol şans.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Alıntı Originally Posted by secbul Yazıyı Oku
    https://archive.vn/jiimW

Hatırlatma şeysi. 10 Şubat 2021
    Yok artık Lebron James...
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Banka F/K ları komikti, garan ve akbnk nın son bilançoları ile dahada komik hale geldi. Garan bile cuma günü 4 ün altına düşmüştü. Diğerleri zaten 4 altındaydı, işc nin 3 ün altına düştüğüde olmuştu.

Bu sebeple;

Çok az miktarda viop banka kontratı (XLBNK) aldım. Endeks düşsede tutacağım. Orta vade tutmayı düşünüyorum. Aylar öncede bir kez XLBNK ya girmiştim ve pişman olmuştum. bakalım bu kez ne olacak.
    XLBNK nın kötü tarafı gün içi veya bir kaç günlük kısa vade oynamaya uygun değil. İşlem hiç yok ve alış satış kademe arası çok açık. Bugünki gibi anormal makaslarda olabiliyor.
    Piyasa yapıcı bankanın elemanı düzgün alış satış girmiyor. Belki yazılımdır(robot - yapay zekâ - Yazılım algoritması - en temel açıklama bir sürü şarta dayalı emir grubu)
    @NeAcaipDunya

Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Banka F/K ları komikti, garan ve akbnk nın son bilançoları ile dahada komik hale geldi. Garan bile cuma günü 4 ün altına düşmüştü. Diğerleri zaten 4 altındaydı, işc nin 3 ün altına düştüğüde olmuştu.

Bu sebeple;

Çok az miktarda viop banka kontratı (XLBNK) aldım. Endeks düşsede tutacağım. Orta vade tutmayı düşünüyorum. Aylar öncede bir kez XLBNK ya girmiştim ve pişman olmuştum. bakalım bu kez ne olacak.
    XLBNK nın kötü tarafı gün içi veya bir kaç günlük kısa vade oynamaya uygun değil. İşlem hiç yok ve alış satış kademe arası çok açık. Bugünki gibi anormal makaslarda olabiliyor.
    Piyasa yapıcı bankanın elemanı düzgün alış satış girmiyor. Belki yazılımdır(robot - yapay zekâ - Yazılım algoritması - en temel açıklama bir sürü şarta dayalı emir grubu)
    Sadece AKBNK üzerinden geçmişle kıyaslamalı USD bazında durum tespiti yapmak istiyorum:

Endeksin dolar bazında zirveleri olan 2013 ortalarında AKBNK finansalları ve hisse fiyatı

1 USD = 1.8 TL

AKBNK hisse senedi 7.8 TL = 4.33 USD

AKBNK Borsa Değeri 40 Milyar TL = 22 Milyar TL

AKBNK özkaynaklar 21.9 Milyar TL = 12 Milyar USD

AKBNK 2012/12 Dönem Karı 2.9 Milyar TL = 1.6 Milyar USD

Bugün itibari ile 2021/9

USD 9.50

AKBNK Hisse Fiyatı 5.96

AKBNK Borsa Fiyatı 31 Milyar TL = 3.2 Milyar TL

AKBNK 2021/9 Özkaynak 70 Milyar TL = 7,3 milyar USD

AKBNK Dönem Karı 9 Aylık 7,3, Yıllıkta 10 milyar TL varsaysak 1,05 Milyar USD

NOT: Oldukça hızlı olarak geçtiğim rakamlarda hata olabilir ama genel durumu görmek açısından Bankacılık sistemimiz dolar bazında ne kadar küçülmüş görmek için paylaştım.

Özetle AKBANK Özkaynaklar 2012 yılından bugüne 12 Milyar dolardan 7,3 Milyara düşmüş.
    Oysa her sene kar açıklamıştı değil mi?
    Bunun adı bildiğin küçülmedir.

Piyasaları bilmeyen arkadaşlarıma da böyle anlatırım. Diyorlar ki ama abi filan banka kaç milyar kar etti
    Tamam da 70 milyar özkaynakla 7 milyar kar etmiş.. Aslında yüzde 20 enflasyon ortamında reel zarardır bu.
    Yılbaşında 70 milyar özkaynağı 7.40 dan dolar kuruna çevirse bugün TL bazında yüzde 28 kar etmiş olurdu. Yani 19.6 Milyar kar edebilirmiş.

Konuya farklı bir bakış açısı olsun diye.
    Bankalar çok ucuz çok ucuz deniyor ama durum bu.

Sen o günlerde yabancı yatırımcı olsaydın Bankalara girer miydin?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bilgi veren arkadaşların başımızın üzerinde yeri var. Herkesten bir şeyler öğreniriz.

İmdi konuya gelirsek, doviz bazlı kıyaslamak, eğer dovizin şu an gerçek değeri yansıttığını düşünürsek kabul edilebilir bir durum. Ben ne USD 1.8 ken gerçek değerini yansıttığını düşünüyorum, nede 9.5 ken. Benim kafada iseniz dovizle hesap yapmak uygun değil. Yok eğer doviz sürekli gerçek değeri yansıtıyor dersek yukarıdaki hesap bir ölçüde referans olabilir.

Neye göre hesaplayalım, geçmiş fiyat ve enflasyon eklemeli hesap. Yine uygun değil çünki enflasyon uydurma. Enflasyonu referans alarak yapacağımız hesaplamada gerçekçi olmayacaktır. Alternatif yatırım aracı banka faizini referans alsak. Yerli iseniz dovizden daha mantıklı.

Derine inmeden en kolay hesaplama yöntemi F/K dır ve PD/DD yede bakılabilir. Bir fikir verir. Derine inersek neye bakabiliriz diye düşünmedim. Çok düşünmem gerekir neyi hesaba katmalıyım, neye göre hesap yapabilirim diye. O kadar ciddiye almadım borsayı. Yüzeysel makro göstergelere göre oynamak kolay geliyor.

Hissesini alsaydım ve büyük para yatıracak olsaydım o tür hesaplara girerdim.

Yabancı yatırımcı olsaydım, tabiki kendi açımdan K/Z hesabı yapabilmem için kendi yerel para cinsimi kullanmak zorunda kalırdım. O zaman işe kur farkıda ana oyuncu olarak giriyor. Yerel param genelde sabit kalsa bile TR de kur çok oynak.

Biraz fazla kafa yormak gereken bir durum.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 657/852 İlkİlk ... 157557607647655656657658659667707757 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •