Sayfa 272/852 İlkİlk ... 172222262270271272273274282322372772 ... SonSon
Arama sonucu : 6815 madde; 2,169 - 2,176 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Yukarda bi cümlede hata yapmışım. Önemli hata olduğundan düzelteyim.

"rusya ve Çin el ele tutuşup "biz aslında kardeşiz" diyecekler." Diye yazmışım.

rusya ve abd el ele tutuşup "biz aslında kardeşiz" diyecekler. olması gerekiyor.

gundwane ile benzer fikirdeyiz. Moruğ'un yazdığını anlamadım.

Bu aralar hiç bir şeyi anlamıyorum. Öncedende okuduğumu pek anlamıyordumda... tayyip çok yıpratıyor insanı. Bizim vergilerle içerde dışarda 7 milyon suriyeli besliyor, yetmiyor kuzey suriyede devlet kurup yine bizim vergilerimizle yaşatmayı planlıyor gibi. hadi kktc yi severek taşıyoruz da, suriye?... her neyse..

Çok kötü bir manzara. Akıl alır gibi değil, nereden nereye geldik.?

Bizim vergiler ne işlere yarıyor. özal dan beridir

Bi yandan vakıfları kullanarak götürüyorlar,
    Bi yandan ihaleler vasıtası ile götürüyorlar,
    Bi yandan imar planları ile götürüyorlar,
    Bi yandan tek kişi, bi sürü kamu kurumundan 40-50 maaş alarak götürüyorlar,
    Bi yandan birilerine bedava veya ucuza halkın şirketlerini ve arazilerini veriyorlar...
    Bi yandan banka krediyi batıracak olana bile bile kredi vererek kamu bankalarını dolayısı ile bizi hafifletiyorlar,
    Bi yandan dış ülkeye yardım diye ülkenin parası bilinmeyen yerlere gidiyor.
    Bi yandan kamu şirketlerinin teknolojileri çalınıyor,

1980 den beridir vatana ihanetle yargılanması gereken o kadar çok kişi varki... yüzbinleri geçer herhalde.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

2. Alicemal beyi terse yatırdılar sanırım......ses yok.....

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Yok adanalı yaw, dün ekranı açmadım. haftada bi kaç gün hiç açmıyorum.

Dün iyikide açmadım, kafa hafif bulutluydu.
    Ekranı açsaydım Foruma girerdim, bulutlu kafayla kontrolsuz yazardım. Ertesi gün ekranı açıp bi önceki gün bulutlu kafayla yazdıklarımı okuyuncada, yazıları silmeye çalışırdım ama silemezdim.

Arada sırada böyle oluyor.

---

Gece uyuyamadım bi kaç film seyrettim sabahta TVde haber kanallarını dolaştım, bluumberge denk gelince.
    kanal'ın yahudi tipli sarışın erkek yorumcusu konuşuyordu.

Adam TR den para çıkışını bizdeki enflasyon altındaki faize bağladı. Bu herif ekonomist ve yüksek maaşla adamı TV de çalıştırıyorlar, kariyer yapmışki yükselmiş, yetmemiş gazetedede yazdırıyorlar.

Tam yahudilerin istediği beyne sahip.

Neymiş efenim biz düşük faiz veriyormuşuz, yabancı çıkıyormuş. Faizi yükselt demeye getiriyor. En azından düşürmeki yabancı kaçmasın.

Peki bizdeki yabancı para kimlerin.? Gelişmiş ülkelerin.
    Peki gelişmiş ülkelerde faiz kaç.?

SIFIR.

Şimdi bu yahudi tiplinin dediğine göre, biz %12 faiz veriyoruz, beğenmiyor yüzde sıfır faiz veren yere gidiyor hemde çıkarken zarar ediyor.

Adamdaki mantık bu ve bunu ekonomi yorumcusu diye çıkarıyorlar.

Bizdeki %12 faiz, içerde sürekli kalacak para için %12 faiz eder. Belli süre sonra çıkacak para için USd ye bölersen %2 eder ki batının sıfır ve eksi faizinden yinede çok yüksek.

Girip faiz alıp çıkacak olan parayı sağlıklı ülkeler zaten istemez. Bizim gibi afrika ülkeleri para gelsinde yiyelim diye isterler.

Kim yiyor. Siyasetçilerle finans kesimi. Bu ikisi ile aynı yatakta olan medya kesimi.

Yani bu yahudi tipli adam halkın dostu değil. ya bilinçli olarak yada ezberletildiği için bilinçsizce olayı faize bağlıyor.

Bize yatırım için sağlıklı para çok nadir geliyor. Çıkarsada faiz yüzümdnden değil muz cumhuriyeti olduğumuz için çıkıyor.

Devlet yok. Yargı yok. Hukuk yok.

Bu sebeple girmiyor, girende çıkıyrsa bu sebeple çıkıyor.

Faize bağlamak tamamen cehalet yada kötü niyet.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Borsayı düşüren görünen etmenler nelerdi.

virus: yakalananların sayısı yataya bağladı. Bu iyi gelişme ancak İran daki yüksek oranlı ölüm vakaları TR yi rahatsız etti. apple ın virus sebebi ile karının düşeceğini açıklamasıda batıyı ayılttı. Ama kısa sürer. Alternatifleri yok, o dağ gibi parayı yiyemeyeceklerine göre, yine borsaları yükseltecekler ve kağıt üzerinde bilanço kazancı gösterip kâr paylarını, pirimlerini kişisel servetlerine ekleyecekler..

suriye ve libya olayları: Suriye de ilk etapta korkulan olmadı, henüz rusya ile birebir kapışmadık. Aslında Rus uçakları bizim tankları gerektiğinde vuruyorlar, o sebeple tayyip fazla kıpırdayamıyor. Dünki konuşmasında vücut dili ve sesi, bi araba sopa yemiş, yenilmiş başçavuş gibiydi. Normalde seyretmem ama bu kez bi kaç dakka bakıp beden dilini inceledim. Bu görüntüyü mayk pence ile toplantıya girdiğinde, birde fetö darbesi gecesi ve sonraki 1 haftada görmüştüm. Yine aynı dayak yemiş görüntü.

Sonuçta Toptan savaşa girmeyeceğimiz açık gibi. Rusya dan korkuyor yanına batıyı çekmeye çalışıyor.

Bu 2 sebeple yeterince düştük ama hala düşmeye hevesli görünüyor. En azından yükselmemekte direniyor.
    Bunun sebebide yabancı çıkışı olmalı. Bizim fonlar ve katarlılar almaya kalkışınca, yabancılar satış fırsatı gibi görüyor olabilirler. Bu tamamen tahmin, gerçekle alakalı olmayabilir.

Yabancı neden çıkıyor.?
    Çıkmaya virus tende önce başlamışlardı. Alıp yükselten katar yada varlık fonuydu yada ikisi birden. Çıkma sebepleri bu ülkenin arızaya bağlaması oldu. 2 yıldır nefes alamıyoruz sürekli SİYASİ SORUN. Bıkmış olmalılar. Zaten bunu aylar önce yazmıştım, bu kadar sorun bezdirir diye.

---

İmdi felsefeye dalalım.

Eğer apartman yöneticini en alt seviyeden biri seçersen. Yıllar içinde apartmanda ahlaklı, iyi aile eğitimli, çalışkan, faydalı kimse kalmaz. Onlar gider, apartman yöneticisi seviyesinde insanlar gelirler.
    Yönetici katilse katiller dolar, hırsızsa hırsızlar, fuhuş ve esrar satıcısıysa müşteriler dolar.

Bizim ülkede hızla akp zihniyetine dönüşüyor. batılı sömürgeciler ufak ufak gidiyor. Yerine gelenlerde akp zihniyetine uygun olanlar. Böyle giderse ki gidiyor, 20 yıl sonra parayı bulan akp liler bile bu ülkede durmazlar. Kendi yarattıkları şeyden kaçarlar.

Beyin olmadığı içinde pisliği başka şeye bağlarlar, "şu şu sebepten buralarda durulmaz" diye uydurma sebep üretirler. Yaw sizin eseriniz.
    Son düzenleme : alicemal; 26-02-2020 saat: 10:14. Sebep: coat style
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Bu arada belirteyim 121 üzerinde biraz azalttığımı yazmıştım. Onları önceki günler yerine koydum.
    Dünde cafe deyken cep tel'den şubat vade kontratları kapatayım nisan a geçeyim diye bi operasyon yaptım ve epey APTALCA bi operasyon yaptım.

İşlem yaparken %50 oranında hatalı yapıyorum, kendi koyduğum prensiplerime maalesef uymuyorum. Psikoloji işte.

Maliyetim yükseldi.

Uzmanları bu işi nasıl yapıyor acaba.?

viop ta işlemlerimi yazmayacağım demiştim ama yinede yazıyorum. Yazmasam daha iyi.

Ay sonu bilanço ve yön yazacağım demiştim, o prensibede uymadım.

Rusya dan TR için iyi, benim için kötü haber.
    TRye Domates kotasını 3 kat artırmış.

Domatese bayılırım, tarla yemeye çalışırım, mevsimi olmadımıda salkım almaya çalışırım, alırkende koklarım kokusu varmı diye. O domates kokusunu seviyorum.

2 yıldır mevsiminde bile tarla domatesi yiyemiyordum, hep buzhaneden geldi buralara. Salkım domatesinde 2 yıldır kalitesi düştü İHRACAT yüzünden. 9 liraya ikinci sınıf domates satıyor AVM marketleri. şok bim filanda 6-7 TL ye satıyordu daha kötüsünü.

Şimdi bu kota artışı ile, ikinci sınıf salkım domates bile bulamayacağım, üçüncü sınıfa düşeceğim. Domateside haram ettiler.

Balıkta haram oldu. Mevsiminde bile ucuzlamıyor buralarda. Sanırım az kişi faydalanıyordur balık akınlarından. Sanırım oda ihraç oluyor.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    5 mart toplantısını Rusya kabul etmemiş. Fransa ve Almanya nın ne alakası var demiş. Haklıda.

tayyip Putin ile görüşmek amaçlı çare arıyor. Merkel ve Makron yanımda olursa kendimi güçlü hissederim diye hesap yapıyordu.
    İmdi putin le teke tek.

Rusya varken başaramazsın. Rusya ev sahibinin koruyucusu biz ise ev sahibinin terörist olarak gördüğü grupların savunucusu pozisyonundayız.

Başaramaz.
    Ama ülkenin tonla parasıda oralarda çar çur ediliyor.

Alımları kestiğimi yazmışştım.

İnerse 112 den alacağımıda yazmıştım. Mevcut görünüm fiyatların içinde, ekstra bir gelişme olmazsa, buralardan aşağı inmeyebiliriz. Tabi yabancı çıkışı durursa.

Ama her gün ekstra bişey çıkma ihtimali var. Zemin çok kaygan.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Dün bir eczacı ile konuştum.

Bir yerde okumuş "virus belli bir genetik yapıya saldırıyor" dedi.

Yani Çinli genetik yapısına göre ayarlanmış dedi. Devamındada bize bişey olmaz demeye getirdi.

Kadına baktım asya tipi var. Türkler zaten asya dan gelmeler, ilk yerleşim yerleri Moğolistan civarları. Oralardan geldik. kadında asya geni var. Çinlilerle aynı gen yapısı.

Biraz anlatınca kadının moralini bozdum. Moral bozucu olarak dolaşıyorum.

Bilmediği konuda fazla cesurdu, ben anlatınca bildi, bilincede şapa oturdu. Niye hep ben endişeleneyim emşerim. Sizde bilin, sizde endişelenin.

Fazla bilmek böyle kötü bişey.

Kendi tipinize bakıp "yaw bende Türkiyede yaşıyorum ama tipim asya tipi değil" demeyin. Kavimlerin geçiş noktasındayız, TR vatandaşları çok melez.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Dün Brezilya-bovespa %7 birden düştü. İtalyadan dönen birinde virus görüldü diye.

Sebep bu olamaz mutlaka başka bişey olmalı diye grafiğine baktım. 2016 da 45 bin ortalamadan 118 bine yükselen bir borsası var brezilyanın.

Bir günde yüzde 7 düşmesinin ana sebebi virus değil, bovespa nın son 4 yılda aşırı yükselmiş olması. 2,5 kat yükselmiş.

Biz 4 yıl önce 80 bindik, şu an 115bin. Brezilya hesabı olsaydı 200 binde olmalıydık.

Bu durumda bizde virus görüldüğünde bovespa gibi düşeriz korkusu anlamsız. Belki Tepki satışı olur, kalıcı olmaz.

Bizdeki asıl olay bu cumartesi gecesi suriye ye verilen süre doluyor.

tayyip, uçak ve IHA ları kullanırım izlenimi uyandırdı. Hava sahası ise bize yasak. Rus uçakları var havada.

Asıl problem orada... Her ne kadar Türk ve Rus askerler, SAHADA KARŞI KARŞIYA GELMEMEK İÇİN sürekli haberleşiyor olsalarda,
    cumartesi sonrası nasıl bir durum oluşacak hiç bilmiyorum. Belirsiz.

Şu an rus diplomat heyeti Türkiyede, görüşüyorlarmış. ÇÖZÜM çıkma ihtimali yok gibi ancak yumuşama ve problemi ötelemeyi başarabilirler belki.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 272/852 İlkİlk ... 172222262270271272273274282322372772 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •