Sayfa 325/852 İlkİlk ... 225275315323324325326327335375425825 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,593 - 2,600 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    bluumberg in marabaları, dünki yüksek hacimli yükselişi TCELL in tayyip çe alınmasına bağladılar.

Ben düşünüyorum, bağ nerede kafam almıyor. Neden varlık fonu bir şirketi aldı diye BIST uçsun ve yüksek hacim olsun. FON yöneticileri TCELL satışını nasıl yorumladıda hacim yüksek oldu.?

Anlamadi ben.

Olsa olsa yabancı satışının geçen hafta alışa dönmesi diye yorumlarım. Dünde yabancılar satsaydı aynı yükseliş olurmuydu, yükselen kafalar anında kırılırdı. Sonra neden kamu parazitleri şirket aldı diye tcell e bu kadar alış geldi.? Onuda bilmiyorum. Ne gördüler.?
    Dünki hareketde, yükseliş başlangıcı yada mal dağıtımı ile düzeltmeye hazırlık diye yorumlarım.

Bu seviyede ve son gelişmelerle BIST için ne mal dağıtımı mantıklı, nede ciddi bir düzeltme BIST için mantıklı.

Geriye yükseliş başlangıcı kalıyor.

Eğer yabancılar bu haftada almaya devam ederse, 114,5 bini görebiliriz belki geçebiliriz.
    Ben yabancı alıyormu bilemem, ancak perşembe 14:00 de TCMB sitesi açıklayınca önceki haftayı görebiliyorum.
    Ama aracı kurumlar günü gününe bi şekilde biliyorlar.
    Son düzenleme : alicemal; 19-06-2020 saat: 10:17.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

2. Sayın Ali Cemal;

Son bir iki yıldır ülkedeki ekonomik yapının çoktan çökmesi gerekirken,kenardan kıyıdan yapılan stratejik hamlelerle ülke ekonomisinin ve gelecek projeksiyonun bir şekilde ayakta tutulmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Hep dile getirilen bir söz var.Devlet ayrı hükümet ayrı diye.Geri planda bu yapılanları ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne bağlıyorum.Mevcut hükümetin bu tip hamleleri yapacak ne akıl ne vizyon nede gayesi olabileceğini düşünmüyorum.Türkcell hamlesini de bu şekilde yprumluyorum.

Sizin Devlet aklı yada kimilerine göre derin devlet denen olguya karşı bakış açınızı merak ediyorum.Sizce böyle bir yapı geri planda ülkenin geleceğini programlıyor olabilir mi?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    dealer zor bir soru sormuşsun, sorduğun sorunun cevabı geçmiş yazılarımda parça parça var, ama kim okuyacak şimdi.?

Zaten düşüncen de belli benden onay istiyorsun.

Onaylıyorum.

Biz çok zengin ve yeterli iyi eğitimi olan bir ülkeydik.
    Zenginlik cebindeki, kasadaki para değildir, eğittiğin gençlerdir, ileri teknoloji şirketlerindir. Dağların, ormanların, denizlerin, limanların, vadilerin, tarlaların, bahçelerindir. Ülken için çalışan insanlarındır.

1980 e kadar hepsi bizimdi, teknolojik şirketlerimiz 1973 de kurulmaya başladı(TUSAŞ-TAI Naim Talu) (süzmenin biri viop tarafında 1973 lerde kurulan şirketleri, 1960 da astığımız abd hizmetkarı adnan menderes ve abd ajanı celal bayar a bağlamıştı, cehalete bağladım) Sonra diğer teknoloji şirketlerimiz kuruldu TUBİTAK(1973 Cemal Gürsel) ASELSAN(1975) HAVELSAN(1982-Bülent Ulusu) ROKETSAN(1988-Savuma Sanayi İcra Komitesi isteği ile)

Özel sektör dev şirketleri ve medyası ise tamamen koç, sabancı, eczacıbaşı gibi azınlıkların elindeydi ve teknolojimizin gelişmesinde engeldi. Görevleri ülkenin emeğini dışarı aktarmak, teknolojik gelişmeyi engellemekti. Ama yinede üstte isimlerini verdiğim bu şirketleri kurabildik, bir kaç güzel adam zamanında kurabildik. adnan menderesi asıp celal bayarı kovalayınca, 20 yıl kadar abd etkisinden kurtulduk. O ara bu şirketleri kurduk. Kuran kahramanların isimlerini bilmezsiniz ama abd hizmetkarlarının isimlerini, adnan menderesleri, turgut özalları ezbere bilirsiniz. Size ezberleten ülkeye hakim yahudi medyası.

özalla beraber, herşeyi paraya dönüştürdük ve yahudilere satmaya başladık. Paraya dönüşünce kendimizi her aptal gibi zengin sandık. halbuki sattığın malın mülkün parasıydı. Ülkeye hakim yahudi gazete ve TV leride "aferim süperiz" diye yapılanları parlatıyordu.

akp ile beraber kalan herşeyide sattık, üzerine 500 milyar dolar borçlandık, ve borçla ithalatla yine her cahil gibi kendimizi zenginleşmiş sandık.
    Orduya ait TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN gibi şirketlere tarikatları dolduruyoruz, yakında onlarda pazifize olurlar. Teknolojilerini akp şirketlerine ve yahudilere aktardık, halada aktarıyoruz, aktarılan teknolojilerimizin listesini 2 kere yazmıştım.

Eğitim sistemimizi akp dinamitledi, o zenginliğimizde kaybolup gidiyor. Kamu şirketlerimiz çoğu gitti, bankaları söğüşlemek için ellerinde tutuyorlar. maden haklarımız, ormanlarımızın bir kısmı tarım alanlarımızın çoğu azınlıkların ve yabancıların elinde.

Ülke hala zengin ama artık Türk halkına ait değil. Biz işçiyiz.

Devlet geleneğimizde akp ile beraber yok olup gidiyor. Arkadada devlet kalmamak üzere. Orduyu akp fetullahla beraber pasifize etti, içini oydu, polis zaten tarikatların elinde.

Her neyse...

Canım sıkıldı yine.

Soruna tam cevap olmadı ama bunla idare et. Haber okuma saatim.
    Son düzenleme : alicemal; 19-06-2020 saat: 10:57.
    @NeAcaipDunya

4. Türkcell'de garip şeyler oluyor

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Evet cemal Tcell ilginç, şirketlerle ilgilenmediğim için detayı pek bilmiyorum.

---

abd borsasında son gün satışlı seyir izledi.

Son gelişmelere bakıp ciddi realizasyon olma ihtimali %50 nin altına düştü demiştim.

En kötü an o andır. "Tamam artık o şey olmayacak" diyerek rahatladığın andır.

Senin gördüğün şeyi milyonlarca küçük-orta oyuncuda görür "tamam artık olmayacak" der ve pozisyon alır.

Balinaların beklediği budur.

Pozisyon alarak sürü haline gelmiş milyonlarca oyuncu.(S&P için milyon, BIST için yüzbinler demek daha doğru)

Sürünün aldığı pozisyonun tersine hareketle sürünün önemli kısmı lüplenir.
    Tabi bunlar tamamen varsayım, olurmu olmazmı bilmiyorum. Bende sürüdeki koyun gibi bekliyorum. Balinaların bu stratejisine karşı tek silahım uzun vadeli oyuncu olmam.

---

BIST için iyi tarafsa, abd borsasına son günlerde direnmesi. Dahada iyisi, 2 hafta önce yabancıların alması ve dün yani son iş günü bankalara alıcı gelmesi.

Hali ile S&P de sürüler lüplenirken, biz az etkileneceğiz gibi görünüyor. Belkide tamamen ayrışırız eğer pazartesi bankalara alış gelmeye devam ederse.

BIST ucuz, S&P değil.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    yahudi habertürk'ün ekonomisti Gökhan Şen bugünki yazısını KY lerin korunmasına ayırmış.

Başlığı görünce umutlanmıştım.

İçeriği okuyunca, vatandaşın BIST de hiç oynamadığını anladım. Yazmış olmak için yazmış.

Yinede hiç yoktan iyidir. Belki aracı kurumlara ilham olurda KYlerin korunması için BIST yönetimine baskı yapıp yöntem gösterirler.
    KY yi en iyi tanıyanlar onlar, üstelik personelleride kendi adlarına oynadıklarından, hem tahtalardaki patronları bilirler, hemde KY lerin nasıl hafifletildiğini.

Tek bilmedikleri KY olmazsa sizde olmazsınız. Onu anlamak içinde beyin lazım tabiki.

Tekrar hatırlatayım.

Birincisi tahtada manipulatör yakalamakla olmaz. Yakaladıktan sonra BIST avukatları aracılığı ile manipulatör ün tüm maddi varlıklarını alıp paraya dönüştürüp, etkilenen KY lere dağıtacaksın. Önce masrafını kesersin. Etkilenen KY lerin listeside aracı kurumlarda var. Listeyi al, parayı oransal olarak etkilenenlere dağıt. Para artarsa keçi ye gönder, eğitim kampına odun alsın.
    "Biz yakaladık, mahkemeye verin paranızı alın" demek, KY ile dalga geçmekten başka bişey değil. KY alamaz.

Şirket patronuda işin içindeyse, onuda alaşağı edeceksin. Şirketini elinden alacak kadar ağır ceza vereceksin. İngiltere BISTi Kıbrıs Türkü Polly Peck'i nasıl alaşağı etti.

İkincisi, 90 binden 82 bine inişte olduğu gibi, spekülasyon sınırlarını zorlayan, manipulasyona kayan büyük oyuncuları ağır cezalandıracaksın. Giderse ne yaparız diye korkma. Giden 1 kötünün yerine gelen 3 iyi olur. Nasıl cezalandıracağının yöntemide ortada. FON kur, ağır silkelemeye geçen balinanın tersine işlem yap.

Bunun tartışılacak tek yanı, zamanlamasıdır. Balina ne zaman ölçüyü aştı ve BIST in tüm oyuncularına zarar vermeye başladı, onu tartışırsın. Cezalandırmayı tartışmazsın, tokmakla ineceksin beynine.

Bence 90 binden 82 bine iniş tam zamanıydı. Günlük hareketti, hızlı ve derindi, ekonomik karşılığı yoktu. Butür parametreleri belirler, kurallar oluşturursun.
    @NeAcaipDunya

Samimi ve içten uygulamalar

Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    yahudi habertürk'ün ekonomisti Gökhan Şen bugünki yazısını KY lerin korunmasına ayırmış.

Başlığı görünce umutlanmıştım.

İçeriği okuyunca, vatandaşın BIST de hiç oynamadığını anladım. Yazmış olmak için yazmış.

Yinede hiç yoktan iyidir. Belki aracı kurumlara ilham olurda KYlerin korunması için BIST yönetimine baskı yapıp yöntem gösterirler.
    KY yi en iyi tanıyanlar onlar, üstelik personelleride kendi adlarına oynadıklarından, hem tahtalardaki patronları bilirler, hemde KY lerin nasıl hafifletildiğini.

Tek bilmedikleri KY olmazsa sizde olmazsınız. Onu anlamak içinde beyin lazım tabiki.

Tekrar hatırlatayım.

Birincisi tahtada manipulatör yakalamakla olmaz. Yakaladıktan sonra BIST avukatları aracılığı ile manipulatör ün tüm maddi varlıklarını alıp paraya dönüştürüp, etkilenen KY lere dağıtacaksın. Önce masrafını kesersin. Etkilenen KY lerin listeside aracı kurumlarda var. Listeyi al, parayı oransal olarak etkilenenlere dağıt. Para artarsa keçi ye gönder, eğitim kampına odun alsın.
    "Biz yakaladık, mahkemeye verin paranızı alın" demek, KY ile dalga geçmekten başka bişey değil. KY alamaz.

Şirket patronuda işin içindeyse, onuda alaşağı edeceksin. Şirketini elinden alacak kadar ağır ceza vereceksin. İngiltere BISTi Kıbrıs Türkü Polly Peck'i nasıl alaşağı etti.

İkincisi, 90 binden 82 bine inişte olduğu gibi, spekülasyon sınırlarını zorlayan, manipulasyona kayan büyük oyuncuları ağır cezalandıracaksın. Giderse ne yaparız diye korkma. Giden 1 kötünün yerine gelen 3 iyi olur. Nasıl cezalandıracağının yöntemide ortada. FON kur, ağır silkelemeye geçen balinanın tersine işlem yap.

Bunun tartışılacak tek yanı, zamanlamasıdır. Balina ne zaman ölçüyü aştı ve BIST in tüm oyuncularına zarar vermeye başladı, onu tartışırsın. Cezalandırmayı tartışmazsın, tokmakla ineceksin beynine.

Bence 90 binden 82 bine iniş tam zamanıydı. Günlük hareketti, hızlı ve derindi, ekonomik karşılığı yoktu. Butür parametreleri belirler, kurallar oluşturursun.
    Bu yazınıza imza atarım. SPK ve diğer piyasayı denetleyen kuruluşlar her zaman ipe un seriyorlar. Son zamanlarda bist100 borsamıza yoğun yeni Ky girişi var. Bunu hükümet diğer enstürümanların önünü keserek yapmaktadır. Bilinçli algı operasyonu mevcut. Ky nin korunması için, yastık altındaki atıl değerlerin ekonomiye kazandırılması için çok katı cezaların gündeme getirilmesi ve uygulama noktasında taviz verilmemesi gerelmektedir. Samimi ve içten görev yapan kuruluşlar ve yöneticilere acil ihtiyaç duyulmaktadır. Önemli olan niyettir, bu niyetin Ky'den yana olması için piyasa oyuncularının da çok gayret göstermesi gerekmektedir. Saygılarımla.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yakın akrabamız yak'a teşekkür ediyoruz. Netçede yak da tibet öküzüdür, yüksek mecralarda gezer. Farkımız ise keçi sürü sevmez, keçi sürüye kızar, keçi sürüye üzülür, keçi kırgın.

İmdi ana konuya dönelim.
    Ne kadar KY, kişisi manipulatör den yediği kazığı şanssızlık beceriksizlik değil, kendilerine atılan kazık, BIST yönetiminin aymazlığı suçu olduğunu anlarsa, aracı kurumları o kadar çok kişi dürter.

Dürrtülen aracı kurumlarda BIST yönetimine gider ve "yaw bu KY sürüsü bişeyler istiyor, ancak büyük para kazandığımız patronlar, -karışmayın sürümüze- diye bize kızıyorlar. Naapalım bilemiyoruz." Derler.

Netçede aracı kurumlarda BIST yönetimini uyarmış olur. Uyarılmış olan BIST yönetimide hemen lüks makam arabalarına atlayıp, "karidesleri hazırla problem var biz geliyoruz" diye balinaların yanına giderler.

Netçede yine BIST yönetimi karides yedi, bize faydası olmadı.

Olsun, önemli değil. Biz dürtelim.
    İzin verirseniz, twin özlemin çalıştığı aracı kurumları ben dürtmek istiyorum.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 325/852 İlkİlk ... 225275315323324325326327335375425825 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •