Arama sonucu : 5 madde; 1 - 5 arası.

Konu: Yurt Dışı Vadeli Piyasalar – CME Group Borsaları (CME, CBOT, COMEX, NYMEX)

1. Yurt Dışı Vadeli Piyasalar – CME Group Borsaları (CME, CBOT, COMEX, NYMEX)

Vadeli İşlem Sözleşmeleri (Futures), döviz çiftleri, emtia ve borsa endeksleri gibi son derece çeşitli ürünlerden oluşan ve organize piyasalarda işlem gören kontratlardır. Belli başlı popüler ürünler genellikle CME Group borsalarında işlem görmektedir.

PARİTELER: Majör Pariteler ve çaprazlar
    DEĞERLİ METALLER: Altın, Gümüş, Paladyum, Platin
    ENERJİ: Petrol, Doğalgaz vb.
    ENDEKSLER: Dow, Nasdaq, S&P 500 vb.
    FAİZ: ABD 10 yıllık Tahvilleri vb.
    TARIM: Buğday, Soya, Pirinç, Mısır vb.

Özellikler

*Bu enstrümanlarda belirli bir vade vardır. Açık pozisyonlar kontrat vadesine kadar teminat elverdiği sürece taşınabilmektedir. Vade sonu geldiğinde alıcı ve satıcı iki taraf ya ürünü teslim eder ya da finansal piyasadaki uygulamasında olduğu gibi ters işlem yaparak kapatırlar. Pozisyonunu sürdürmek isteyen yatırımcılarsa yeni vadeli kontratta işlem açabilirler. Öte yandan Futures Piyasaları gün içi alım satıma da uygundur.

*Başlangıç ve sürdürme teminatları ürünün işlem gördüğü borsa tarafından belirlenir ve tıpkı fiyatta olduğu gibi herkes için aynıdır.

*Forex ürünlerinden farklı olarak Futures Kontratları tezgah üstü ürünler değildir. Bir sözleşme vadesi vardır. Fiyatları spot fiyatlardan farklıdır ve vade sonunda spot fiyat ile eşitlenir; gecelik swap maliyeti bu piyasada söz konusu değildir.

Dünyada birçok borsada ve binlerce üründe işlem yapma imkanı sunan Futures Piyasalarında işlem hacmi çok yüksektir.

Teminatlandırma

Futures Piyasasında başlangıç ve sürdürme teminatları ürünün işlem gördüğü borsa tarafından belirlenir ve işlem gördükleri Borsaların teminatlandırma koşullarına sahiptir.

Örnek vermek gerekirse;
    23.05.2018 tarihinde EUR/USD Futures işlemi açmak için gereken marjin tutarı aşağıda belirtilmiştir.

1 kontrat CME Euro Future (EU6M8, 125,000 EUR) için yaklaşık 2,310 USD
    1 kontrat CME E-Micro Euro Future (M6EM8, 12,500 EUR) için yaklaşık 231 USD

CME Group borsalarında, CQG masaüstü & mobil platformları ve Tradingview üzerinden işlem yapılabilmektedir. Detaylar için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. (PhillipCapital Türkiye)

2. Yurt dışı vadeli borsalarda işlem gören Euro/dolar sözleşmelerine yönelik hazırladığımız eğitim videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

3. S&P 500 endeksinin sözleşmelerine yönelik hazırladığımız eğitim videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

4. COMEX borsasında işlem gören Altın sözleşmelerine yönelik hazırladığımız eğitim videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

5. NYMEX borsasında işlem gören ham petrol sözleşmelerine yönelik hazırladığımız eğitim videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •